Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Nové povolení na Labák
ze dne 04.01.2018, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 05.01.2018 09:15:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Sezonni uzarvirky
Ahoj Petre,

muj nazor na system casove omezenych vyjimek pro lezeni a vecneho doprosovani se o ne ze strany CHS znas, tak to tady nebudu rozmazavat.

Spis by me zajimalo, zda budou sezonni uzavirky fungovat stejne jako v civilizovanem Bavorsku (civilizovanem Nemecku napsat nemuzu, neb i zde jsou spolkove zeme, kde je ochrana prirody prostoupena duchem totality), tzn. zda budou tak jako v Jure sektory uzavrene na zacatku hnizdeni a pak bude kontrolovano, zda ptaci skutecne hnizdi a v opacnem pripade lezeni povoleno?

Diky a hore zdar,

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 05.01.2018 11:14:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Sezonni uzarvirky
Ten systém, o kterém píšeš funguje v případě, když ptáci zahnízdí někde, kde je lezení povolené (celoročně). Pak se to i u nás dělá tak, jako v Bavorsku.
Pokud je v dokumentu povolujícím lezení napsané nějaké časové omezení, platí bez ohledu na to, jestli tam něco hnízdí, nebo ne.
Mluvil jsem o tom s Jeníkem Pletichou. Omezení je nesmyslně veliké, protože v území této velikosti se víc než dva páry sokolů usadit nemohou a ve velké vzdálenosti od sebe. Jenže horolezci tahají za kratší konec sirky a mohou Správu jen trpělivě přesvědčovat, aby svůj postoj časem zmírnila. Doporučuju si přečíst ten dokument samotný a článek o vyjednávání na svazu. Dosáhlo se prostě v dané chvíli maximum možného.
2 0

Komentář ze dne: 05.01.2018 15:40:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Re: Sezonni uzarvirky
Vidim, ze je to jeste horsi, nez jsem si myslela. Spoustu toho zavrem, protoze muzem, bez ohledu na to, jestli tam neco hnizdi, nebo ne. Proste totalita v Cechach vladne v nekterych hlavach dal.

Jinak toto neni kritika lidi, kteri s temihle Husakovymi pohrobky museji jednat a snazi se z tehle absurdni situace ziskat pro vsechny lezce co nejvic, ti maji muj obdiv.

Howgh.
0 0

Komentář ze dne: 05.01.2018 18:30:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Husak´s Posthumus
Titulek: Re: Re: Re: Sezonni uzarvirky
Děkuji za vřelé ohodnocení - Husákovo pohrobci. Pár roků (no je to skoro čtvrt století) k nim taky podle Vás patřím. Napadla mě taková blbost - zkuste si nastudovat nějakou odbornou literaturu o etologii dravců. Několik celkem dobrých materiálů je v časopise Sächsische Schweiz Initiative (jenom skromně podotýkám, že to nevydávají Honeckerovi pohrobci, kterých je určitě Správa NP - podle Vás asi plná). Naštěstí jsou ti Husákovi pohrobci na takovou terminologii a urážky docela zvyklí a tenhle ping pongový turnaj z principu nehrají. Možná i proto, že partneři (ano, to není omyl, osoby, které využívají cenná území pro své soukromé aktivity je třeba považovat za partnery a hledat s nimi kompromisy - jistě, někdy méně příjemné, kteří s nimi vyjednávají (a tím nemyslím jen horolezce) jsou většinou kultivovaní a osvojili si trochu jiné postupy, než ve dveřích hned spustit: zelení ekoteroristé, Husákovo pohrobci,...
No mimochodem, pokud bych vzal vážně pravý/původní význam slova pohrobek, docela bych to bral, protože datum mého narození by byl 1991 a výše.
0 0

Komentář ze dne: 05.01.2018 20:04:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Sezonni uzarvirky
Poznamenal bych k tomu, že sport není tak úplně jen soukromá aktivita. Sport přináší do společnosti řadu pozitivních prvků a podpora sportu je jedním z důležitých úkolů státu, stejně, jako ochrana přírody. Tyto dva úkoly se občas střetávají a v případě tohoto konkrétního střetu mne zdůvodnění tak rozsáhlého sezónního uzavření po mnoha letech, kdy byly uzávěry podstatně menší a ani ze strany ochrany přírody nedošlo k výtkám směrem k horolezcům ohledně rušení ptactva, příliš neuspokojuje.
0 0

Komentář ze dne: 08.01.2018 16:10:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P. (@)
Titulek: hm
Na levém břehu se kvůli dravcům zavírá skupina cca 5 skal (Východní roh a 100 m doleva a doprava). Na pravém se zavře 5 km. Nejspíš se ta dravčí etologie břeh od břehu dost liší. V Sasku se taky zavírají jednotlivé skalní skupiny (třeba Fluchtwand, ale kousek vedle už se leze), a ne třeba kompletní Malý Zschand. Tak se to asi liší i stát od státu. Německý sokoli a vejři jsou ukázněný a tolerantní.
Opravdu těžko vyvracet dojem, že se OP prostě rozhodla víceméně na základě nějakého arbitrárního rozhodnutí (arbitrárnost ve smyslu libovolnosti; arbitrární při pohledu zvenku, zevnitř to třeba bude změna šéfa nebo co já vím?), že začne lezce vytlačovat. Je celkem jedno, že lezci tady v té oblasti působili dávno před nějakou OP, že se tu kácelo, byly tu lomy atd. atd. Teď z toho jakože asi uděláme prales, budete čubrnět. Vrátíme to do přirozeného stavu - co je tím přirozeným stavem, to je ale taky docela arbitrární rozhodnutí. Rachot motorek a vlaků a smeťák pod skálou nevadí, ale maglajz v žádném, opakuji v žádném případě vzhledem k přirozenosti akceptovat nelze. To fakt vadí. Hlavně srnkám, veverky to uráží, o plších nemluvě. Protože pak už ten maglajz může sledovat odnaproti tak leda někdo teleobjektivem. Estetično je lidská kategorie; pokud je něco esteticky závadné, vadí to lidem - ale pokud tu pod skalami lidi jiní než lezci nejsou, je mi záhadou, jak ta kategorie může ze strany OP tak dobře fungovat jako argument. (Že kdykoli tady místo OP budou třeba sanace, anebo třeba jezy na Labi, když na to budou prachy, to se taky moc neřeší. A to teda teprve bude rezervace. Jo, dráty natažený přes celý Tyršovky byly vidět docela dobře z velké dálky, na rozdíl od kruhů, borháků a pár obílených chytů.)
0 0

Komentář ze dne: 09.01.2018 21:30:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: hm
No, myslím, že k porozumění se Správou nepřispěla ani volba fotek do průvodce na Pravém břehu.
0 0

Komentář ze dne: 10.01.2018 07:49:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jenik Pleticha (@)
Titulek:
A já jsi zase myslím, že zbytečně se kočkujete Petře a Piškote je to sice vaše věc a čas, ale stejně další jednání a spolupráce s OP bude na mě a ostatních co mi budou pomáhat.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (90 hl.)
 
Ne (80 hl.)
 
je mi to jedno (88 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 258