Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+

Komentáře

ke článku: Udělal Rudolf Häntzschel chybu?
ze dne 29.11.2010, autor článku: Jan Polák

Komentář ze dne: 04.12.2010 23:54:20
Autor: Michal Lollok (mlollok@seznam.cz)
Titulek: Reakce na poslední dva příspěvky.
Dobrý večer,

je škoda, že jsou dvě otázky z pohledu metodiky na autora článku míněny jako buzerace. Jedná se o soukromý dotaz v diskuzi pod článkem. Na základě reakcí pod mým příspěvkem otázky rád vysvětlím.

Ferratová výstroj – účastníci akce dle fotografií situaci nepodcenili a vzali si část výstroje na zajištěné cesty. V tomto případě nerozumím absenci horolezecké přilby.

Rozbor situace:
Účastníci mají sedák s ferratovým set – počítají s možností uklouznutí a následným pádem. V případě pádu na zajištěné cestě je vysoká pravděpodobnost úrazu hlavy. Vycházejme z fotografií – účastníci mají pouze sedací úvazek = při pádu může dojít k přetočení těla, při němž je nechráněná hlava velkým riskem lezce. Situace se dá přirovnat jízdě autem na zimních pneumatikách během kalamitní situace, kdy se řidič nepřipoutá bezpečnostním pásem. Vzhledem k přítomnosti sněhu na zajištěné cestě, se na vlhkých (nebo namrzlých) jistících prvcích zvyšuje možnost pádu.

Nošení horolezecké přilby na pískovcích. Co je obvyklé a neobvyklé, Petře jistě víte (vzhledem ke vztahu k ČHS), to nezpochybňuji. Dovolím si však reagovat na větu „Na písku není zvykem nosit helmu ani při lezení a kameny tam nepadají, nemají odkud, takže helma určitě nevadí, ale není nezbytná. To je něco úplně jiného, než v horách, kde je suť a volné kamení.“

Horolezecká přilba má několik funkcí, nezajišťuje jen ochranu před padajícími kameny, sutí. Přilba chrání svého majitele i před ostatními padajícími předměty a hlavně při samotném pádu lezce.

Ostatní předměty – kusy sněhu, ledu, výstroj předchozího lezce, fotoaparáty, nejištění lezec atp.

Pád samotného lezce - zajištěná cesta má několik nevýhod oproti normální lezecké cestě. Když vynecháme rozdílné pádové faktory, tak při velkém množství úrazů na ferratě dojde ke zranění lezce o jednotlivé jistící prvky ferraty. Lezec je „přiražen“ na tyto prvky (kolíky, kramle, fixní lano, žebříky) a přilba minimalizuje možnost poranění hlavy. Přilba může samozřejmě lezce ochránit při samotném nárazu hlavy na skálu.
Nechci se dostat do diskuze, zda přilba při lezení na písku ano, či ne. Tento zvyk nenosit přilbu je dle mého názoru chybný.
Faktem je, že by při eventuálním zásahu na této zajištěné cestě přivolané horská služba zapsala do poznámky, zda lezec přilbu měl, či ne. Na tuto informaci by reagovala zdravotní pojišťovna zraněného lezce.

Häntzschelstiege je zajištěná cesta obtížnosti C a na přístupových cestách je na tabulích napsaná doporučená kompletní výstroj pro zajištěné cesty. Tímto upozorňuji na fakt, že v případě zranění bez povinné (doporučené) výstroje může pojišťovna krátit plnění. Lezec se vědomě vystavil riziku a nerespektoval pokyny zřizovatele (správce) zajištěné cesty.

Lezení po zajištěné cestě vybudované na pískovci. Myslím si, že se lezci dotýkají přímo skály, neleze se pouze po železe. Je to zajímavá otázka a odpověď zda je to správné, či ne by musel vyhodnotit příslušný orgán.

Závěr:
Chtěl bych poděkovat za pěkně zpracovaný článek, který doplňuje historii této skalní oblasti. Moje poznámky jsou pohledem na bezpečnost účastníků a mají informovat o možném nebezpečí všechny čtenáře, kteří pozváni článkem vyrazí na tuto zajištěnou cestu.

Po zhlédnutí fotografií, může čtenář nabýt dojmu, že lezení po zasněžené zajištěné cestě bez horolezecké přilby je v pořádku.

Rád další diskuzi převedu na soukromý email, abychom nezatěžovali čtenáře tohoto článku.

S pozdravem, Michal Lollok

Reakce na komentář
"Reakce na poslední dva příspěvky."

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
22.02.2019 - 24.02.2019
SP v ledolezení Denver
28.02.2019 - 02.03.2019
SP v ledolezení MS mládeže Oulu
08.03.2019 - 10.03.2019
SP v ledolezení MS Kirov

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (89 hl.)
 
letní (71 hl.)
 
je mi to jedno (67 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 227