Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Je změna § 14 Stanov ČHS ke prospěchu členům?
ze dne 14.03.2011, autor článku: Tomáš Kublák

Komentář ze dne: 21.03.2011 19:27:11
Autor: Honza Bloudek (bloudek@horosvaz.cz)
Titulek: Náhradní VH - rizika a nedůvěra
Podle mého názoru nejdůležitější pojistka proti opakování modelu Skandera je změna dříve téměř neomezených pravomocí předsedy na nutnost týmové spolupráce a demokratické shody ve VV. Navíc i každá větší smlouva nebo platba musí být podepsána 2 lidmi, jeden předseda nestačí. Oproti Skanerovým časům máme taky funkci tajemníka, který má poměrně dokonalý přehled a případné levárny by si musel včas všimnout.
Na druhé straně, pokud by nastala situace, kterou tady Tomáš hypoteticky předpokládá, že se ve VV sejde parta tiše spolupracujících grázlů, kteří naplánují VH na Seychely a tam si převedou majetek a vše ostatní na "svoje" sdružení, tak podobným scénářům těžko zabrání jakékoliv stanovy, sebeparanoidnější pojistky nebo bdělá VH se stoprocentním zastoupením. Jen to ti grázlové neproženou přes VH, ale jinou cestou, možná bez oficiálního převodu organizace, ale majetek se dá rozkulačit mnoha způsoby.
Navržený model náhradní VH je poměrně standardně používaný instrument, není to žádný experiment. Pokud by se měla zavádět pojistka např. proti změnám stanov, tak si tím znemožníme i takové technické změny, jako např. loňská změna formulace o ochraně přírody, díky které máme lepší pozici při přihlašování se do úředního řízení týkajícího se ochrany přírody jako účastník. Budeme tím jenom sami proti sobě, proti Tomášovu "spolčení grázlů ve VV" nám to stejně nijak zvlášť nepomůže.
Ať se nám to líbí nebo ne, stejně je potřeba určitá míra důvěry vůči zvolenému VV, pokud nechceme jeho práci úplně paralyzovat. Čím méně té důvěry bude, tím horší efektivita práce, protože se bude muset vše kontrolovat, potvrzovat víc a ještě víc, schvalovat dalšími kontrolními orgány apod.. Více důvěry = rychlejší práce a nižší náklady a naopak. A k té základní důvěře si myslím, že máme několik úrovní kontrolních mechanismů zakotvených jak ve stanovách tak i v interních směrnicích.
A ještě k té účasti: představa o intenzivnějším zvaní je sice hezká, ale nakonec se dlouhodobě ukazuje, že účast na VH je silně závislá na počasí. Když je zima a déšť, usnášeníschopnost skoro vždy funguje, když svítí sluníčko, je problém. VH se nedá svolat před skončením turnusů jarních prázdnin, před jarními prázdninami se nestihne měsíc předem poslat hotová účetní uzávěrka. Vzhledem k rychlejším přechodům ze zimy do tepla a oteplování klimatu bych považoval za prozíravé, tu náhradní VH ve stanovách mít. Ale budu určitě rád, když nebude ani za slunečného počasí potřeba ji použít.

Reakce na komentář
"Náhradní VH - rizika a nedůvěra"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (680 hl.)
 
Levou a listuju pravou (238 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (235 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1153