Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Nová ferrata u Semil
ze dne 05.02.2013, autor článku: redakce

Komentář ze dne: 19.10.2012 23:09:50
Autor: J.Hušek (@)
Titulek: Re:
Martine, začnu odzadu. Za kamaráda tě pořád považuju a nehodlám na tom nic měnit. Kritika není nepřátelství a budu rád, když to tak budeš brát. Svoje výhrady jsem ti říkal do očí a to, že se teď dohadujeme veřejně, nezačalo u mě, ale kdesi na tvém facebooku.
A teď popořádku :
1) Současná vyhláška horolezectví v téhle rezervaci opravdu neřeší, ergo je povolené. Nová vyhláška (správněji nařízení krajského úřadu) je už dlouho připravená, visí snad na námitkách některého z účastníků řízení, ale rozhodně v dohledné době vyjde. A co je podstatné, lezení tam bude omezené, podmíněné souhlasem krajského úřadu. Bude třeba souhlas vyjednat a dohodnout podmínky, což je obecně citlivá záležitost.
2) Já teda mezi lezením a kletrštajgem rozlišuju, určitě to není soft forma horolezectví pro "obyčejný lidi" a snažím se to právě ochranářům nelezcům vysvětlit. Aby bylo rozuměno, tím neříkám, že ferratisti jsou méněcenní a kletrštajg nemá právo na existenci. Nějak se snažíš vyvolat dojem (nebo si to opravdu myslíš), že jsem nepřítel ferrat a snažím se všemi silami a prostředky nepřipustit jejich vznik. Pravda, myslím si, že v českých podmínkách nemají ferraty tradici, nejsou tady pro ně vhodné terény a těch několik relativně zajímavých směrů je jako napotvoru v národním parku nebo v rezervaci. Nesouhlasil jsem s drátem na Frýdlantské cimbuří, v centru národní rezervace (a připomínám, že o to ani nikdo oficiálně nepožádal), naopak navrhovanou ferratku na Kočičích kamenech u Hubertky jsem vzal na vědomí, ačkoli měla být v 1.zóně CHKO, protože její vliv na přírodu byl mizivý (na doplivnutí od hospody, na značené turistické cestě a na šutr, který je už sto let "zkrášlen" vytesaným schodištěm a ocelovým zábradlím). To, že tady nakonec kletrštajg nestojí/nevisí není moje vina/zásluha. Lesy ČR jako investor od záměru ustoupily po osobní intervenci předsedy ČHS. Do existence ferraty na Vodní bráně nemám co mluvit, rezervace je úplně mimo moje kompetence. Podporu u mě nehledej, ale rozhodně ti nikde aktivně neškodím.
3. Jestli zařízení je nebo není stavba, to neurčuješ ty, ani já, ani ochrana přírody, ani starosta, ale stavební úřad. I pokud by to stavba nebyla, není hromosvod automaticky legální. Přestože je vyhláška k rezervaci beznadějně zastaralá (1951), platí a nedovoluje činnosti poškozující přírodu. A to není jen těch šedesát kotev ve skále spojených drátem, ale někudy tam sportovci musejí dojít a někudy odtamtud odejít atd. Takže shrnuto a podtrženo - kutil jsi tam bez souhlasu orgánu ochrany přírody, tedy načerno. A navíc vědomě, protože tohle všechno jsme spolu probírali na těch našich zmiňovaných schůzkách. Sám jsem tě upozorňoval na to, že se máš na kraji předem domluvit.
4. Ne každý, kdo si občas dovolí anarchii, je anarchista, obrazné kálení na hlavu není perverze, ale bezohlednost. To jen pro pořádek. To, že jsi tam byl s předsedou OVK je informace bez významu, neřekneš-li, jak jste se domluvili nebo nedomluvili. Botanici, kteří tam dělali průzkumy, musejí svoje výsledky poskytnout především krajskému úřadu. Pokud by to bylo tak jednoduché, jak tvrdíš, byl by to dobrý základ pro jednání s krajem, pokud bys o to měl zájem. Ale taky to tak primitivní být nemusí, protože rezervace tam není kvůli jednomu lomikamenu, jakkoli vzácnému.
5. Opakuju, že problémy s tvojí ferratou nejsou moje "zásluha", můžeš za ně jen a jen ty. K ferratám i drytoolu mám vztah podobný, tedy velmi zdrženlivý. Objektivně vzato vliv drytoolu na Krkavce na skálu a přírodu rezervace je významně nižší než vliv ferraty na Vodní bráně.
6. Je fajn, že to všichni podporujou, asi se jim to

Reakce na komentář
"Re: "

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (702 hl.)
 
letní (581 hl.)
 
je mi to jedno (483 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1766