Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Den cedulí v Ostrově
ze dne 27.05.2019, autor článku: Michal Sylla

Komentář ze dne: 28.05.2019 18:46:27
Autor: Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Re:
Vážená paní inženýrko,
Jeníku,

podstata článku spočívá v tom, že cedule vyvěšená na stromech a červená páska s nápisem "ZÁKAZ VSTUPU" působí na všechny jako skutečný zákaz a jakési územní omezení. Ve skutečnosti ze zákona takové omezení neplyne a ani neumožňuje správě takový zákaz vydat. Ano, nesmíme rušit hnízdící ptáky ani jim nijak ubližovat, ale postup nad meze zákona nelze odůvodnit tím, že jinak turisté neposlouchají, nebo tím, že zákon je složitý. Ač jsem si byl vědom, že "podpis" na ceduli není správný, bylo to to poslední, co by mě trápilo, pročež jsem to v článku ani nezmiňoval.

Ostatně mám za to, že ani vyhlášení "přechodně chráněné plochy podle § 64 ZOPK. 2" v NP nebo PR není v pořádku a v souladu se zákonem, protože tento institut se podle zákona používá na ochranu území, nikoliv na ochranu konkrétního druhu.

Uvádíte, že "o velikonočním víkendu strážci řešili nedovolený vstup do uzavřených lokalit v 70 případech!" Podstatou mého článku však je skutečnost, že nic jako nedovolený vstup ani jako uzavřená lokalita na těchto místech neexistuje. Náš právní řád takové omezení nezná a pokud stráž přírody na těchto místech někoho vyhání z důvodu zákazu, jde o jednání mimo zákon. Z Vaší odpovědi rozumím, že správa (a tečdy i AOPK) takto znění zákona vnímá rovněž. Proto by tomu, mělo odpovídat i její chování.

Pokud jde o hnízdění na Modříně, je na místě jasné, že tam hnízdí Krkavec. Uslyšíte to, i když dojdete před červenou pásku. Pokud vím, krkavec se se sokolem ve svém teritoriu nesnese. Mám proto jistou pochybnost o Vašich informacích o aktivním hnízdění sokola na Modříně. Jinak rozhodně netvrdím, že tam sokol letos nehnízdil.

Pokud argumentujete prokazatelným vyrušením hnízdišť sokola turisty v NP ve dvou případech, upozorňuji, že omezení na území NP České Švýcarsko bylo v roce celkem 24. Teď jich bude zhruba stejně. Šlo tak tedy o maximálně jednu dvanáctinu hnízdišť a navíc minimálně 4 z nich se nachází přímo na turistických cestách. Tam je zajisté nesrovnatelně větší návštěvnost, než u Obra v Ostrově. Také upozorňuji na to, že sokol stěhovavý úspěšně hnízdil a hnízdí i ve městě Plzni a v elektrárnách Tušimice, Prunéřov a Ledvice. Také hnízdil v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, v areálu Spolany Neratovice, v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova (a že tam to bouchá), nebo také na komínech v pražských Holešovicích či Michli.

I přes to mám za to, že je na místě, abychom se chovali na místě hnízdění sokola maximálně ohleduplně a sokola nerušili. Jenom se prostě domnívám, že by měla správa používat zákonné a férové prostředky, které ideálně vedou k osvětě dotčených, nikoliv zákazy a nátlak.

S pozdravem
Michal Sylla

Reakce na komentář
"Re: "

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (578 hl.)
 
letní (492 hl.)
 
je mi to jedno (396 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1466