Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 335 nalezených)

0-50 | 50-100 | 100-150 | 150-200 | 200-250 | 250-300 | 300-335 | 
The Wall - lezení za zlatem
(redakce, Video-audio-foto, 20.11.2021)


Dokumentární film

Celovečerní dokumentární film "The Wall - Climb for Gold" měl včera večer v New Yorku v USA celosvětovou premiéru za účasti olympioničky a jedné z hlavních hrdinek Brooke Raboutou a generální tajemnice Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC) Debry Gawrychové.


Babsi Zangerl: Sprengstoff 9a
(redakce, Video-audio-foto, 20.07.2021)


Video

V novém video od Black Diamondu nacvičuje a vyleze Barbara Zangerl drub výstup cesty Sprengstoff 9a v oblasts Lorüns v Bludenzi.


Televizní tipy: Olympijský magazín: Závodní lezení
(redakce, Video-audio-foto, 07.06.2021)
Horolezecky zajímavé pořady v televizi a rádiu
Aktuálně: 27.5. 2021 Olympijský magazín: Závodní lezení


Hák a Hook kolem Ráje
(redakce, Video-audio-foto, 28.04.2021)


Expedice okresního formátu

Co dělat, když nesmíš z okresu? Něco se dá, projekt parametrů přímo himálajských vymysleli Hák a Hook, kteří jsou si podobní jako princové Jasoň s Drsoň. No mrkni se na to, možná se tímto filmová tvorba odrazí ode dna až Reel Rock výšinám :-)


Lucie Hrozová má další boulder 8B
(redakce, Video-audio-foto, 26.04.2021)
Conquistador

Úplně první ženský boulder problém 8B vymyšlený a vylezený @bouldering_jane - Janou Vincourkovou.


Čertík z krabičky
(redakce, Video-audio-foto, 26.04.2021)


Další 9a na Srbsku

V sobotu se Petru Reschovi podařilo přelézt jeho dlouhodobý projekt v červených stěnách. Nová cesta má obtížnost 11 UIAA, neboli 9a francouzských.


2. kolo ČP v boulderingu: Volf a Adamovská
(redakce, Video-audio-foto, 10.04.2021)


Přímý přenos/záznam

V přímém přenosu a posléze záznamu se podívejte na večerní finále 2. kola Českého poháru v boulderingu.


1. kolo ČP obtížnost: Adamovská a Stráník
(redakce, Video-audio-foto, 26.03.2021)


Přímý přenos

V sobotu 27. 3. se odehraje první kolo Českého poháru v lezení na obtížnost, které je zároveň nominačním závodem pro sestavení reprezentace. Odpolední a večerní finále vám přinášíme online.


Adam meets Alex
(redakce, Video-audio-foto, 22.03.2021)


Povídání o tréninku, o slávě o závodech

Online rozhovor Alexe Honnolda s Adamem Ondrou. Hodně zajímové povídání v angličtině, ale rozumět se tomu dá. České titulky sice nejsou, ale s anglickými to jde taky. Na konec se kluci domlouvají na nějakou společnou akci, ale náš písek to asi nebude. Alexovi se nelíbil.


El Toro Salvaje - možná 9c?
(redakce, Video-audio-foto, 16.03.2021)


Nový projekt Adama Ondry

Adam se zmiňuje o potenciálním projectu 9c poblíž cesty El Potro 9a v Margalefu. Ve svém videu představuje tent projekt, který začíná prvním klíčem v podobě boulderu, který je sám o sobě 8C. Následuje neuvěřitelný ninja kick a těžké koleno. Tak se mrkněte na něco futuristického a pár pokusů.


Umělá vícedélka na komíně
(redakce, Video-audio-foto, 29.01.2021)


Nejvyšší komín v Evropě využit pro lezení

Red Bull video o lezení nejvyšší umělé cesty Evropy na nejvyšším komíně Evropy ve Slovinsku, kterou přelézají Janja Garnbret a Domen Škofic, špičkoví slovinští závodníci.


Kolem skal 16: Prachov
(redakce, Video-audio-foto, 27.01.2021)


S Vítkem Lachmanem

Poslední etapa lezeckého večerníčku Kolem Skal! Háček se vrací do svého domácího Českého ráje a vyráží s Vítkem Lachmanem na závěrečný výstup!


Kolem skal 15: Adršpach
(redakce, Video-audio-foto, 21.01.2021)


Ivo Wondráček

Dvě nejdelší cyklistické etapy přivádí Háčka do Adršpachu - domoviny majestátních věží, spár, rajbasů a oblíbené oblasti Iva Wondráčka!


Mountain of Storms
(redakce, Video-audio-foto, 17.01.2021)


Dobývání Fitz Roy v Patagonii

Klasický film o prvovýstupu skupiny lezců kolem Yvona Chouinarda na patagonský Fitz Roy. Tip od Jirky V.


Kolem skal 14: Štramberk
(redakce, Video-audio-foto, 13.01.2021)


Bob Mrózek

Poslední vápencovou oblastí Háčkovy lezecké tour po České republice je Štramberk na severu Moravy. Háček navštíví bývalého československého reprezentanta Boba Mrózka, který vynikal v horském lezení v průběhu 80. let.


Legendární cesty ve Finale Ligure
(redakce, Video-audio-foto, 10.01.2021)


Petzl Legend Tour

Pod názvem Petzl legends vychází seriál mapující legendární cesty ve slavných lezeckých oblastech. V tomto dílu se podíváme do Finale Ligure. Legendární první sedmičky tu přelézají tři krásné lezkyně a hovoří s jejich autory. Člověk neví, jestli má spíš obdivovat kráné skály, nebo krásné ženy, které cesty lezou.


Kolem skal 13: Svantovítova skála
(redakce, Video-audio-foto, 06.01.2021)


Vladimír Skýpala

Pískovcové skály jsou roztroušeny napříč celou jihovýchodní Moravou. Háček v rámci svého cyklolezeckého výletu navštívil ty na Valašsku s Vlaďou Skýpalou - autorem horolezeckých průvodců „Moravské skály“.


Adam Ondra letos ukončil pokusy o Perfecto Mundo
(redakce, Video-audio-foto, 25.12.2020)


Tajemný outdoorový projekt odhalen

Adam Ondra se snažil přelézt jediné 9b+, které ještě nemá. Pefecto Mundo není jeho styl. Aktualizace: Prozatím ukončeno.


Kolem skal 12: Sloup
(redakce, Video-audio-foto, 23.12.2020)


Stoupa a Janzen

Háček přijíždí do další vápencové oblasti své cesty Kolem Skal! - Moravského krasu! Průvodci mu jsou znalci místních poměrů Dušan „Stoupa“ Janák a Zdeněk „Janzen“ Konečný. Tato oblast výrazně přispěla k vývoji sportovního lezení u nás a tihle dva k tomu mají co říct.


Kolem skal 11: Drátník
(redakce, Video-audio-foto, 16.12.2020)


Radek Jaroš

V tomto díle si Háček zaleze se známým horolezcem Radkem Jarošem, který jako první z Čechů dokončil výstupy na všech 14 osmitisícovek. Tím uzavřel projekt Koruna Himaláje a vrhl se na projekt Seven Summits - vystoupit na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů.


Na štandu: Karel Bělina
(redakce, Video-audio-foto, 16.12.2020)


videorozhovor

Hostem dobrodruha a historika Libora Duška a režiséra a kameramana Tomáše Galáska je Karel Bělina, srdcař, jehož upřímné nadšení pro věže a skalní stěny neupadá ani bezmála po šedesáti letech.


Kolem skal 10: Choustník
(redakce, Video-audio-foto, 09.12.2020)


Víťa Novák

Tentokrát dorazí Zdenda „Háček“ Hák do Jižních Čech, kde nejprve navštíví znalce zdejšího lezení Františka Pozniaka, aby se poté vydal s Víťou Novákem, jedním ze zakladatelů ČAHV, do skalního města Choustník. I přes nepřízeň počasí si kluci zalezli. Vyražte s námi Kolem Skal!


Kolem skal 9: Vltavská žula
(redakce, Video-audio-foto, 02.12.2020)


S Franou Mezerou Algenou

V tomto díle vašeho oblíbeného lezeckého večerníčku Kolem Skal! vyrazí Háček do skal tvořící břeh Vltavy. Průvodcem mu je František „Algena“ Mezera - chlap, díky kterému se dnes v této oblasti leze v takové míře. Prvovýstupce, správce této oblasti a hlavně nadšený lezec. Vyražte s námi Kolem Skal!


Kolem skal 8: Srbsko
(redakce, Video-audio-foto, 19.11.2020)


Jan Kreisinger

Následující zastávkou Háčkova cyklosticko/lezeckého tripu KOLEMSKAL! je velmi dobře známé Srbsko. Konkrétněji vápencový lom Alkazar na břehu Berounky. Háčkovým dalším průvodcem je Honza Kreisinger. Pískař, sportovní lezec a v neposlední řadě i alpinista. Honza má na kontě řadu saských desítek, umístil se na prvním místě v závodech v sportovním lezení a podnikl řadu hodnotných výstupů v nejvýznamnějších alpinistických destinacích včetně Yosemit, Patagonie, nebo Himaláje.


Kolem skal 7: Kozelka
(redakce, Video-audio-foto, 11.11.2020)


Jirka Tráva Trávníček

V Plzeňském kraji blízko Manětína leží v nadmořské výšce 660 m zalesněný vrchol stolové hory sopečného původu, zvaného Kozelka. Skalní terény, které leží na jejím severním, západním a jižním úbočí jsou tvořeny sopečným Tufem. Velmi specifický materiál, který bych označil jako nekompaktní kompaktno. A právě tady Háčka provede nejznámější český "kopcochodec" Honza "Tráva" Trávníček, který má na svém kontě 5 úspěšných výstupů na osmitisícovku.


Kolem skal 6: Bořeň
(redakce, Video-audio-foto, 04.11.2020)


Pepa Nestler

Nad průmyslovou krajinou Ústeckého kraje, nedaleko města Bíliny, ční opravdový geologický skvost, hora Bořeň. Nad řekou Bílinou, která měla zásadní vliv na vznik tohoto unikátu, se Bořen tyčí do nadmořské výšky 539 m.n.m. Znělcová hora vulkanického původu má i svého bratříčka, a to na zcela jiném kontinentu, známou Devils Tower v americkém Wyomingu. V této oblasti dělá Háčkovi průvodce místní klasik, horolezec a závodní cyklista Josef "Pepča" Nestler.


Kolem skal 5: Tisá
(redakce, Video-audio-foto, 29.10.2020)


Gerhard Tschunko

Tisá je spolu s Ostrovem a Rájcem oblíbeným a velmi často navštěvovaným cílem horolezců. Pro svou relativně dobrou dostupnost, převážně kvalitní materiál a relativně dobrou zajištěnost. Přímo v Tisé se můžete realizovat na zhruba třech stovkách lezeckých objektů s třemi tisíci cestami. Gerhard Tschunko je pak představitel silné lezecké generace šedesátých let s moderními názory a navíc stále lezecky aktivní. Spoluautor legendárního prvovýstupu severní stěnou Šchary a spousty dalších má navíc nejblíže právě k lezeni v Tisé a Rájci.


Kolem skal 4: Dubské skály
(redakce, Video-audio-foto, 22.10.2020)


Jiří Vltavský

Čtvrtá etapa cesty Kolem Skal vede Háčka do nejromantičtější, nejdivočejší a také nejměkčí pískovcové oblasti Česka - Kokořínsko (nebo také Dubské skály). Oblast skýtá kolem třiceti sektorů. Nejvýznamnějšími jsou Roklice a Loubenský potok, Rač, Planý důl, Kokořínský důl a Vlhošť. Více jak 1500 věží a přes 9000 lezeckých cest, nabízí různorodé lezení v hodně až extrémně lámavém a solivém pískovci. Někdy však dokáže překvapit i naprostým „betonem“.


Kolem skal 3: Obrvégry
(redakce, Video-audio-foto, 14.10.2020)


Alena Čepelková

Třetí díl seriálu Háčkovi, alespoň z cyklistického hlediska, moc zabrat nedal. Přesunul se pouze kousek za Liberec, a to na místními tolik oblíbené Obrvégry v Lužických horách. Tam se setkal s Alenou Čepelkovou.


Adam Ondra #87: Atene Naturale
(redakce, Video-audio-foto, 13.10.2020)


Novinka v Massone

"Už si ani nevzpomenu, kolikrát jsem lezl v Massone", píše Adam v úvodu. "Překvapivě je tu vždycky něco nového. V tomto případě je cesta pěkně stará, vylezl ji před dvaceti lety Rolando Larcher a nazval ji "Atene".


Do Indie přes Pakistán
(redakce, Video-audio-foto, 12.10.2020)


Expedice HO Banka 1979 do Garhwalu - díl 2.

Expedice horolezeckého oddílu Banka Praha odjela v roce 1979 do Garhwalského Himálaje. Kameramanka Božena Kroupová natočila s pomocíé Poldy Páleníčka tři krátké filmy. Podívejte se na druhý díl o putování do Indie přes Pakistán.


Kolem skal 2: Jizerky
(redakce, Video-audio-foto, 08.10.2020)


S Petrem Prachtelem

Druhý díl seriálu Háčka zavede do žulového království Jizerských hor, kde mu bude společnost dělat legendární Petr Prachtel, zlobivé dítě českého horolezectví a velký propagátor sólo lezení v době, kdy to zrovna nebylo populární. Autor stovek prvovýstupů na žule i na písku. Nejčastěji působil se svou ženou Zorkou, ale velmi často také sám. Petr je stejný jak jizerskohorské lezení. Buď ho musíte milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím.


Adam Ondra #85: Hard Choice / Genezis 8b+ On-sight
(redakce, Video-audio-foto, 07.10.2020)


Prvovýstup opět nevyšel

Vloni jel Adam na Súľov a Slovensku zkoušet šílený projekt se třemi jednoprstovkami za sebou. Nyní bylo jeho plánem se vrátit a dodělat nedokončenou cestu. Jenže každý den není posvícení. tentokrát se nedařilo z překvapujícího důvodu...


Kolem skal: 1. Klokočí
(redakce, Video-audio-foto, 30.09.2020)


Háček na kole kolem republiky

V prvním dílu seriálu nás Háček zavede do Klokočí, kde společně s místní legendou Josefem "Pepisem" Koudelkou nejprve prostoupí cestou Rekviem (VIIc) na místní dominantu Radnici, aby se posléze, jak je jejich dobrým zvykem, přesunuli na Zbiroh, kde společně vytvořili prvovýstup Kolem Skal! (V).


Avií do orientu
(redakce, Video-audio-foto, 29.09.2020)


Expedice HO Banka 1979, díl 1

Expedice horolezeckého oddílu Banka Praha odjela v roce 1979 do Garhwalského Himálaje. Kameramanka Božena Kroupová natočila s pomocí Poldy Páleníčka tři krátké filmy. Podívejte se na první díl.


Adam Ondra #84: Zaklíněné koleno - The Downgrader / Beginning 9a
(redakce, Video-audio-foto, 21.09.2020)


LinkUp ve stěně San Paolo

„Beginning“ se jmenuje nová cesta od Stefana Ghisolfiho. Udělal ji na jaře, těsně po izolaci. Když byl Adam v Arcu před pár týdny, neodolal pokušení zkustit si tento vytrvalostní test. V této epizodě se mrkněte, jako to šlo.


Adam Ondra #83: Adamův pracovní den
(redakce, Video-audio-foto, 15.09.2020)
Život profesionál ního lezce není jen lezení, nebi odpočinek mezi lezením. Podívejte se na jeden Adamův den v Itálii s nabitým programem a na hlubší pohled do zákulisí jak se cití, když mluví před lidmi, nebo jaký má vztah k fanouškům.


Adam Ondra #82:Setkání se Sebem Bouinem
(redakce, Video-audio-foto, 08.09.2020)


La Moustache qui Fache 9a+

Po týdnech specifické přípravy na Briancon, byla příežitost využít přítomnost v regionu plném vynikajících skal. Adam šel do Entraygues se zvláštním cílem zkusit cestu La Moustache qui Fache 9a+, kterou jako první vylezl Enzo Oddo. Měl štěstí, že tam měl s sebou přítele Seba Bouina, který mu poradil všechny kroky a cítil se silný, takže byly přepodklady k pěknému přelezu na flash. Kouněte se na to sami v následující epizodě., jestli ho dal, nebo ne.


Adam Ondra #81: Briancon 2020
(redakce, Video-audio-foto, 01.09.2020)


Zlato nad zlato!

Námět této epizody se dá uhodnout snadno, protože minulý týden byl první letošní závod Světového poháru v Brianconu. Těšení se na závody bylo stejně intenzivní, jako tlak na výsledek. Podívejte se do zákulisí tohoto závodu, jeho omezení daná covidem a podívejte se na bitvu o top ve finálové cestě.


Český pohár v boulderingu: Ondra a Adamovská
(redakce, Video-audio-foto, 29.08.2020)
2. kolo

V Teplicích nad Metují probíhá v sobotu 29.8. 2020 druhé kolo českého poháru v boulderingu. Podívejte se na přímý přenos/záznam.


Adam Ondra 80: Příprava na SP v Innsbrucku
(redakce, Video-audio-foto, 24.08.2020)


Jak se připravit na vítězství

Pár týdnů před Brianconem ase Adam Ondra rozhodl pro specializovaný trénink obtížnosti a nejlepší místo, kde se to dá trénovat je Innsbruck. Tato epizoda je o zkošení těch perfektních cest. Nejsou vždycky příjemné nba lezení, ale imitujý skutečný styl soutěžních cest, který má k příjemnosti daleko. Lezení na závodech je tařžké, náročné a nejisté. Vychutnáte si to jen když jste opravdu FIT. Dnes už víme, že se ta příprava velmi vyplatila a Adam v Brianconu vyhrál.


Golden memories: Adam Ondra
(redakce, Video-audio-foto, 20.08.2020)


Vítězství v Meiringenu

V době koronavirové pauzy se IFSC snaží připomínat velké okamžiky závodů Světového poháru v sérii Golden Memories. Zrovna den před vypuknutím nového Světového poháru se objevil sestřih boulderového závodu v Meirignenu, kde Adam Ondra prožil svou zlatou chvilku, dalo by se říct i zlatou žábu, která mu famózním způsobem vyhrála závod a dala tu třešničku na dort.


Adam Ondra #79: Venkovní trénink
(redakce, Video-audio-foto, 18.08.2020)


Bouldering v Krasu

Adamovi už z tréninku v tělocvičně začalo šibat a vyrazil bouldrovat do Moravského Krasu. Přelezl tři bouldery, které ještě nezkoušel a pár dalších si zopakoval. Několika kousky také přispěl Kazachstánec Rišat Kchajbulin.


Adam Ondra #78: Jak klasifikuje cesty?
(redakce, Video-audio-foto, 11.08.2020)


Jak se dojde k 9c?

Jak se určuje klasifikace cest? Jaká je za tím věda a proč je to subjektivní? Na to odpoví následující epizoda.


Adam Ondra #77 Vrtání na písku
(redakce, Video-audio-foto, 04.08.2020)


Už to tu bylo: To tu ještě nebylo

V další epizodě videoseriálu se tým Adam Ondra vrací k navrtávání cesty To tu ještě nebylo na Levém břehu Labe a vysvětluje na ní jak se vrtají kruhy, taky s použitím částí Špekova filmu "Od palice k vrtu".


Adam Ondra #76: Jak se vrtá cesta
(redakce, Video-audio-foto, 27.07.2020)


Kurz vrtání nýtů

Tato epizoda je o konenčném rozhodnutí navrtat linii, na kterou Adam koukal spoustu let, ale pořád si myslel, že to asi nepůjde. Jak šel proces vrtání se můžete podívat v téhle epizodě. Navrtaná linka by mohla být lezitelná a určitě bude pěkně těžká! Cenné rady můžete dostat taky od Vlka - Vladimíra Wolfa, dlouholetého správce Moravského Krasu.


Genius loci 9a
(redakce, Video-audio-foto, 26.07.2020)


První devítka v Paklenici

Adam Ondra na videu přelézá na OS první devítku v Paklenici - Genius Loci.


Adam Ondra #75: Zpět do Itálie
(redakce, Video-audio-foto, 21.07.2020)


Malé skryté poklady

Víte, kde je "Forgotten crag" nebo "Secret world"? Inspitujte se pro svůj příští výlet do Tretina!


Adam Ondra #74: Dobývání Beckova
(redakce, Video-audio-foto, 14.07.2020)


První 8b+ v tehdejším Československu

V další epizodě se podíváme na Beckov. Cesta Absolutní vědomí (Absolute Consciousness) bylo první 8b+ is the first 8b+ v tehdejším československu, kterou udělal Tomáš "Svišť" Pilka.Adam chtěl tuto legendární cestu dán na OS a mýtická důležitost zvyšovala tlak na úspěch. K tomu navíc se cesta moc neleze, takže to je OS bez pomoci fleků od maglajzu, které by ukazovasly cestu.


RTT# 73: Ondra potkal Adama
(redakce, Video-audio-foto, 10.07.2020)


Něco pro začátečníky

V dalším díle videosérie se Adam Ondra v dvojroli Mistra i Učedníka pokouší udělit něco rad pro začínající. Jak se mu to povedlo, posuďte po shlédnutí tohoto videa.


0-50 | 50-100 | 100-150 | 150-200 | 200-250 | 250-300 | 300-335 | 


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
04.12.2021 - 04.12.2021
ICEC Brno Evropský pohár v ledolezení (Lead)
11.12.2021 - 11.12.2021
ICEC Utrecht Evropský pohár v ledolezení dospělých a mládeže
14.01.2022 - 16.01.2022
ICWC Cheongsong Světový pohár v ledolezení (L,S)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Co budeš dělat na Vánoce?


Celkem hlasovalo: 57