Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesProcházka Schusterem


Pavel: Proč se na mne ten Schuster tak zle dívá?
Krátký výstup dlouhou trojkou

Co dělat, když slaníte z Falkensteinu v oblasti Schrammsteine Saských pískovců a je už pozdě na nějakou těžší cestu, ale brzy na odchod? Nebo jsou pro vás sedmy a víc příliš těžké, ale chcete se podívat na tento monumentální vrchol? Nebo se chcete projít po stopách historie? Pokud je odpověď na kteroukoliv z těchto otázek ano, je to jasné. Vylezte si Schusterweg! Včera bylo výročí 130 let od prvovýstupu.


Schusterweg - první délka vede roklí na písčitou polici, ze které se rozbíhá i řada jiných cest
Schusterweg - první délka vede roklí na písčitou polici, ze které se rozbíhá i řada jiných cest, foto: Petr Jandík


Tým Horyinfo se spolulezci vyrazil do Saska. Nikdo kromě mne tu ještě nebyl a tak nás vedu samozřejmě na Falkenstein, snad nejmohutnější vrchol Saských pískovců, který byl ve středověku strážním hradem českých pánů Berků z Dubé. Z té doby pochází vytesané schodiště v cestě Turnerweg a mnoho patek pro trámy v severní stěně. Vylezli jsme si tu parádní klasické cesty, Südriss a Rohnspitzlerweg. Zbylo ještě něco času, a tak naše skupina sólistů bez orchestru vyrazila na Schusterweg doplnit si vzdělání, protože tahle cesta ke vzdělání rozhodně patří. Nástupovou roklí na východní straně se dostanete na velkou písčitou vodorovnou polici, ze které vychází řada cest. Třeba velmi zajímavá je Strubichweg za VIIb, ale o tom jindy. Po polici jdeme doprava ke krásné chytovaté stěnce a čekáme až odleze dvojice před námi.

Schusterweg - nádherná stěnka ve druhé délce vede k šikmému komínu
Schusterweg - nádherná stěnka ve druhé délce vede k šikmému komínu, foto: Petr Jandík


Vykráčíme krásnou stěnku a pokračujeme šikmým poněkud plazicím komínem. Čím víc se leze venkem, tím méně to dá práce, ale sólista se raději víc namáhá a je víc vevnitř v bezpečí. Jen musí vyřešit logistický problém špagátu, protože s lanem na zádech se tam nevejde, odložené lano vedle by asi spadlo a když ho potáhne za sebou, bude si na něj šlapat.

Schusterweg-výlez se šikmého komína
Schusterweg-výlez se šikmého komína, foto: Petr Jandík


Na polici, která následuje, je první a jediný kruh cesty. Od něj vede dále rajbásek, přičemž je třeba hned po nastoupení přejít do pravého žlábku, ve kterém není kruh. Jít přímo by znamenalo se zaprásknout, tak pozor.

Schusterweg-rajbásek od kruhu vede k Schusterově památníku. Do žlábku s kruhem nechoďte.
Schusterweg-rajbásek od kruhu vede k Schusterově památníku. Do žlábku s kruhem nechoďte., foto: Petr Jandík


Za chvilku jsme všichni čtyři na skalním hřebínku přilehlém ke stěně a scházíme po něm k Schusterově plaketě, která tu je již od roku 1919.

Schusterweg - okolo Schusterovy plakety se slézá dolů
Schusterweg - okolo Schusterovy plakety se slézá dolů, foto: Petr Jandík


Pavel: Proč se na mne ten Schuster tak zle dívá?
Pavel: Proč se na mne ten Schuster tak zle dívá?, foto: Petr Jandík


Následuje sestup dva metry dolů k hodinám, odkud je skvělý výhled na nádhernou rajbasovou cestu Reginawand (VIIIa bez stavění). Břízka, která sloužívala jako jištění pro kritický krok ke kruhu, je pryč. Asi si ji někdo vzal s sebou do doliny. V expozici vlézáme do šikmého komína zábradlovitého charakteru.

Schusterweg-hlemzací komín za hodinami u Schustera. Předposlední délka
Schusterweg-hlemzací komín za hodinami u Schustera. Předposlední délka, foto: Petr Jandík


Na konci komína se ještě leze krátkou stěnkou na vnitřní mezikomínové náměstí a z něho šikmo doleva ubíhajícím žebrem na vrcholovou plošinu.

Vrchol Falkensteinu
Vrchol Falkensteinu, foto: Petr Jandík


Dneš už se z Falkensteinu slaňuje rovnou zpátky na písečnou polici a z ní na zem, ale my si nechceme nechat ujít další atrakce, které tenhle kopec nabízí a sestupujeme Turnerwegem - to je druhá trojka, vedoucí na Falkenstein. Nejprve je tu atrakce pro paní a dívky - přeskok. Samozřejmě jim neprozradíme, že se dá komín i celkem pohodlně přelézt na druhou stranu, to bychom přišli o tu bžundu. Kamilovi jsem to sice prozradil, ale stejně si chce skočit.

Sestup Turnerwegem začíná přeskokem
Sestup Turnerwegem začíná přeskokem, foto: Petr Jandík


Mírný rozběh, poněkud přehnaný odraz a Kamil má co dělat, aby na druhé straně zabrzdil a nepřiplácl si nos o protější stěnu. Dobře to dopadlo a tak si ještě vybíjí energii snahou svalit do údolí volně ležící balvan na vedlejším vrcholu.

Ale, co to má být? Kameny se přece neshazují!
Ale, co to má být? Kameny se přece neshazují!, foto: Petr Jandík


Konec blbnutí, hajdy do díry a dolů.

Vysekané stupy sestup usnadňují
Vysekané stupy sestup usnadňují, foto: Petr Jandík


Skupina Němců, vystupující Turnerem se diví, že ještě někdo dneska touto cestou sestupuje

Skupina Němčíků se díví, že dnes ještě někdo sestupuje Turnerem, když je u knihy slaňák
Skupina Němčíků se díví, že dnes ještě někdo sestupuje Turnerem, když je u knihy slaňák, foto: Petr Jandík


Mineme je a scházíme po schodech, vytesaných v šikmé plotně. Je zajímavé, jak se ten rajbas vysekáním schodů zlehčí.

Po sestupu vysekanými schody narazíme na slaňák
Po sestupu vysekanými schody narazíme na slaňák, foto: Petr Jandík


Odsud se nadvakrát slaní na zem, ale tvrďáci a milovníci tradic mohou podlézt vklíněný balvan, sestoupit koutovou dvojspárou na balkónek, z něho do úzkého komína až na konec, ale pozor! Nepřejet! Komín končí v převisu a je třeba se na předskalí dostat traverzem.

Nástup do úzkého komína. Při sestupu je třeba zastavit včas.
Nástup do úzkého komína. Při sestupu je třeba zastavit včas., foto: Petr Jandík


Krásný květnový den na Falkensteinu se chýlí ke konci. Ještě si vychutnat nádherný západ slunce za Schrammtorwächterem a jedeme do Ostrova, do hospody, do Staré pekárny, do baráčku a spát.

A víte vy vůbec, kdo to byl Dr. Oscar Schuster? Tak tedy, narodil se 1873 v Marktneukirchenu a jeho rodiče se odstěhovali do Drážďan. Do roku 1901 studoval na různých univerzitách lékařství, ale lékařskou praxi nikdy nevykonával. Jmění jeho rodičů mu umožňovalo věnovat se horám. V patnácti letech vystoupil na několik významných Alpských vrcholů, jako byl Ortler a Königsspitze, později stanul i na Matterhornu a Monte Rose. Lezl v Kaiseru a Wettersteinu.

Když se vrátil do Drážďan, začal objevovat věže Saského Śvýcarska. V září 1891 vykonal prvovýstup na po něm pojmenovanou věž Schusterturm v Bielatalu, čímž se odstartovala jeho lezecká aktivita. Nejčastěji s ním lezl Martin Klimmer a bratři Meurerové. Jeho nejvýznamnější prvovýstupy jsou Schusterweg na Falkenstein (1892), Böser Turm (1893), Meurerturm a Grosses Spitzes Horn (1894), Kampftum a Ostertürme (1897). Celkem vyvedl 45 prvovýstupů, dalších 37 se zúčastnil jako druholezec. Jeho význam spočívá kromě na svou dobu úžasné lezecké výkonnosti ve striktním odmítnutí umělých pomůcek, čímž ovlivnil další vývoj lezení v Sasku. V pozdějších letech se Schuster činil ve vysokých horách. 725 túr v Alpách, Norsku a na Kavkaze hovoří samo za sebe. V roce 1903 se zúčastnil prvovýstupu na jižní vrchol Kavkazské Ušby (4710 m). Zde lezl i v pozdějších letech a na Kavkaze byl také po vypuknutí 1. světové války zatčen carskou policií. Po strastiplné cestě vězeními a internačními tábory zemřel v roce 1917 na tyfus v Astracháni.

Západ slunce ve Schrammsteinech. Poslední svit prochází přes Schrammtor
Západ slunce ve Schrammsteinech. Poslední svit prochází přes Schrammtor, foto: Petr JandíkReedice na památku 130 let od prvovýstupu, poprvé vyšlo 18. 5 2006

[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 30] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 29. 09. 2022 | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 18.05.2006 08:52:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Miki (jakub.mekota@gmail.com)
Titulek: Super článek
Precetl jsem to jednim dechem. Diky.
0 0

Komentář ze dne: 18.05.2006 13:14:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Houba (chara@karneval.cz)
Titulek: Pěkné..
Připojuji se! Pěkně popsaná i nafocená cesta, ve které jsou snad všechny druhy lezení..
0 0

Komentář ze dne: 18.05.2006 16:39:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír Vršovský (jménotečkapříjmení@na seznamu)
Titulek: Taky, taky,....
Toho Šustra jsem taky kdysi dávno "lezl". Byl jsem na Falku jednou s kámošem, kterej se pohyboval tak na přechodu mezi VHT a lezením. Pamatuji se, jak jsem měl strach, jestli to zvládnu orientačně (ten popis jsem nebyl schopen nacpat celej do hlavy) tak jsem to měl opsaný z průvodce jako v Tatrách. Už tenkrát měl starej Šustr pěkně voleštěnej frňák, jak mu tam každej dává werichy.
Ale vzpomínky na to mám dobrý.
zdra
hli
0 0

Komentář ze dne: 18.05.2006 18:56:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Taky, taky,....
Já jsem Schustera poprvé lezl někdy v roce 1976 v září (ha, výročí 30 let!) a mám s tím spojený poměrně silný zážitek.
Měli jsme tehdá oddílový zájezd. K Falkensteinu jsme došli někdy okolo třetí odpoledne. Každý z několika zkušených lezců si vzal na lano dva z nás začátečníků. Na vrchol jsme dolezli už za soumraku. Slaňák tehdy nebyl na kopci ani jeden a slézalo se Turnerwegem. Přeskok byl poměrně dramatický, zvláště, že mezi námi byli i Honza Stráský a jeho žena Božka, tažení Zdeňkem Lukešem. Honza je sice obdivuhodný turista, ale expozice se vždycky dost obával, a teď rovnou přeskok. No a jak je to při přeskoku s dámami kždý jistě ví. Není tedy divu, že než se naše expedice dostala k plotně se schody, byla tma jako v pytli a lezlo se po hmatu. Zkušenější lezci jistili co mohli a začátečníky transportovali ke vklíněnému kameni. Tam bylo přes šutr nainstalováno slaňovací lano a vždycky po čase se jeden z bandy začátečníků se spustil do tmy. Ostatní čekali, báli se a vyprávěli protistátní vtipy, které mohly zvítězit v soutěži o zlatou mříž Ministerstva vnitra.
Nakonec jsme se všichni šťastně dostali dolů, jen to lano musel Jirka Novák, který nás tehdy do Saska provázel, ráno jít sundat, samozřejmě za humorných špílců německých kolegů z chajdy kde jsme bydleli, co že to má jako reprezentační trenér za mančaft.
Pak jsem Schustera lezl ještě několikrát s nerůznějšími pocity od rozklepaného boje až po příjemnou procházku a nikdy jsem toho nelitoval.
4 0

Komentář ze dne: 19.05.2006 09:38:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: krasa
No proste krasa! Jak povidani, tak fotky, tak cesta. :)
0 0

Komentář ze dne: 24.05.2006 14:41:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - kamilh (tudle nudle)
Titulek: Me take libit se moc
I kdyz nejsem zastance sololezeni (nikdy nikdo nevi) tak se mi cesta takemoc libila. a ten sutr nahore jsem neschodil, takze to muze zkusit zas nekdo jiny :-)))
0 0

Komentář ze dne: 01.10.2012 05:46:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - wendy (@)
Titulek: 30 let zpět?
taky jsme tam v tu dobu nějak s tátou byli a dokonce jsme na falku spali měli jsme tenkrát průvodce co vydaly VŠ a nějak se zapomnělo napsat jak dolů, dolezlo se za tmy a slaňák nikde, ráno jsem přišli na to kudy se slejzá,ale to už dolezl jen tak v keckách němec,bez lana, který večer i ráno viděl věci dole a tak se přišel poptat co se děje,od té doby je tam slaňák, dali nás do jakýchsi drážďanských novin (Skandera tenkrát prskal, co děláme za ostudu), jo , dojelo se na večer a nedalo to šlo se hore a po tmě se špatně něco hledá, i to jsou vzpomínky a ten nos byl ošoupanej už tenkrát
0 0

Komentář ze dne: 01.10.2012 10:42:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jakub (antak4x4@yahoo.com)
Titulek:
ahoj Pavle, Schuster se na tebe dívá zle, protože flákáš tréninky KM- :-) ahoj jakub
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci