Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesNebezpečí na Obrvégrech


Obrvégry, Dvojitá věžV ohrožení Horskou službou

Už vás někdy zachraňovala Horská služba? Asi ne. Jistě si říkáte, že není o co stát. Většinou je to spojené s nějakou nepříjemnou situací, jako je například zranění kamaráda, ztráta nebo zničení důležitého lezeckého materiálu, zhoršením počasí a v těch nejhorších případech i smrtelným úrazem.


Moje „záchranná akce“ se naštěstí obešla bez těchto pohrom a příčinou k jejímu uskutečnění byl prostý fakt: “být v nesprávný čas na nesprávném místě“. Zajisté znáte tuto frázi, i já ji znám. Dosud jsem si pod ní nedokázal nic moc konkrétního představit, až do mé „záchranné akce“.

Obrvégry, Dvojitá věž
Obrvégry, Dvojitá věž, foto: Jan Polák


S kamarádem z Liberce si občas jezdíme zalézt na Obervégry. Jistě znáte ty pěkné pískovcové věže kousek od Hrádku nad Nisou. Vše začíná slibně. Sluníčko svítí, nebe je bez mráčku a vidina pěkného lezení nás žene vpřed. Když dorážíme na místo, upoutají naší pozornost tři auta Horské služby Krkonoše. „Zřejmě tady maj nějaký cvičení“ pomyslel jsem si. „Když se něco stane, tak nás aspoň rychle zachráněj“ uvažuji nahlas.

Míjíme Smrtku, na které je již rozvěšeno pár chlapů v červených oblecích. My však pokračujeme dál na Libereckou věž. Když začínám lézt, slyším vrtulník a s radostí Honzovi oznamuji, že uvidíme cvičení záchranné akce pomocí vrtulníku. Za chvíli jsem na vrcholu. Naše cesta vedla přímo pod slaňákem, tak si do něj rovnou cvaknu odsedávku, protáhnu jím ještě smyčku, do které cvaknu karabinu s půlloďákem, přes který jistím. Honza začíná lézt a já ho ještě popoháním, ať si pospíší, protože slyším přilétat vrtulník. „To bude super podívaná, polez!“ hulákám na něj.

Po chvilce se vrtulník skutečně objeví, oblétne naši věž, a pak začne prudce klesat směrem k nám. Vrtulník stále klesá až ho mám tak osm metrů nad sebou. Řeknu vám, že je to celkem síla. Stromy okolo se ohýbají jako by to byly slabé proutky, skoro mi to strhne helmu s hlavy, všude se víří mračna prachu a jehličí.

Vrtulník v akci. Ilustrační fotomontáž
Vrtulník v akci. Ilustrační fotomontáž, foto: Petr Jandík


Jak tak ten vrtulník zespoda pozoruji, najednou se z něj vyhoupne chlap a začíná se ke mně spouštět. „Sakra, co to má znamenat? V rámci cvičení se asi musej spustit na každej vrchol“, napadá mě rychle. Chlap se však spouští až ke mně a zoufale máchá kolem mě rukama. „ Ty vole, to je nějaký divný. Co to má znamenat? Co mám dělat? Mám mu podat ruku a přitáhnout ho k sobě? Mám ho nechat bejt? Sakra vymysli něco!!!!!“.

Kašlu na něj a radši křečovitě svírám lano, na kterém visí Honza. Chlapovi se však podaří dostat na polici, kde stojím, a hned se mi vrhá na karabinu od odsedávky. „Co to dělá? Kontroluje, jestli ji mam zašroubovanou? Do prdele, vždyť on se mi ji snaží rozšroubovat!!!!“. Rychle se na něj vrhnu a řvu na něj, že je to moje odsedávka a zároveň se snažím karabinu zpátky zašroubovat. Vypadá dost překvapeně, že se tak bráním, tak na mě taky něco řve.Hukot vrtulníku však naši verbální komunikaci hravě sabotuje. Chlap se zase vrhá na moji odsedávku, bleskurychle ji vycvakne ze slaňáku a cvakne si ji k sobě do sedáku. Chvíli na to vytřeštěně koukám, pak začnu na něj hystericky řvát. Hlavou mi přitom letí obraz toho, co se stane, když mě začnou tahat nahoru. Mezi Honzou a půlloďákem jsou troje poctivý hodiny a já jsem stále navázanej!!! Dost blbá situace. Živě si představuju, co se stane, až se lano mezi mnou a půlloďákem napne. Honzu to začne protahovat skrz expresku, lano se napne a v tu chvíli se vrtulník propadne do nekontrolovatelného pádu….

Svou situaci shrnu krátce: „A kurva…“

Chlap už dává signál vrtulníku, že letíme pryč. Ze zoufalství se snažím chlapovi ukázat lano, na kterém visí Honza. On to však považuje za další jištění a vrhá se i na půlloďák. Zuřivě mu ukazuji na lano vedoucí za roh stěny, kde trčí nic netušící Honza. V tu chvíli se chlap zastaví, nechápavě si mě prohlídne, zavrtí hlavou, něco zařve a cvakne mi odsedávku zpátky do slaňáku. Vrtulník ho vzápětí odnáší na vedlejší věž, kde na „záchranu čekají ti praví“. Chvíli tam jen tak stojím a snažím se uvědomit, co se vlastně stalo.


Foto: Petr Jandík
Schovejte se, už jsou tady zase!


Vysvětlení je hnedka nasnadě: v nesprávný čas, na nesprávném místě. Posádka vrtulníku si mě zřejmě spletla s „maketou zraněného“ a snažila se mě zachránit. Chvějícím se hlasem oznamuji Honzovi, co se stalo. Ten byl celou tu dobu za rohem stěny, takže z celé události nemohl nic vidět. Ještě chudák ani nedolez a máme nad hlavou další vrtulník! Tentokrát už větší, vojenský. Celá posádka je nalepená u malého okénka a pozoruje nás. Já jim však vidím až do žaludku. Mám sto chutí na ně zařvat: „Leťte už konečně do …!“ Naštěstí si svůj záměr rozmýšlejí a letí zachraňovat svoje lidi.

Značně rozrušen slaňuji a zkouším si urovnat myšlenky. Co se vlastně stalo? Dalo se tomu nějak zabránit? Nevim... Asi těžko. Každopádně se teď, když slyším vrtulník, cítím dost nesvůj:-).

Vláďa Rezek

Tento článek je příspěvkem do soutěže. Ohodnoťte jej pomocí tlačítek dole a rozhodněte, má-li za něj jeho autor dostat lano od Mammuta. Díky.

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 124] 1 2 3 4 5

| Autor: Vláďa Rezek | Vydáno dne 22. 09. 2006 | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Vladimír Rezek

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 22.09.2006 13:40:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: pokyny
Tak jsem zvědav, jaké pokyny pro případ ohrožení Horskou službou z toho vyvodí pro další období bezpečnostní komise.

Představuji si třeba:

-Na záda nápis o minimální velikosti písmen 10 cm: nejsem figurant! A to minimimálně česky, slovensky a anglicky.

- v batohu nebo spíše na sedáku světlice na odhánění dotěrných vrtulníků

- S sebou skládací tyč (možná další použití pro Véčovo šáhlo) na udržování vrtulníků v bezpečné vzdálenosti
:-)
0 0

Komentář ze dne: 22.09.2006 23:52:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pletan (@)
Titulek: :-))
To lano mu dejte.:-))
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 10:36:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (lukas. bludskynaseznamucz)
Titulek: kdy?
kdy se to stalo? jenom že bych je lehce napráskal na chko, když tam za rohem v kaisergrundu napřezrok zakážou jak vorganyzovanej vorientační běh, tak přechodně dle zahnízdění vejra pár věží.
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 11:24:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - vláďa rezek (@)
Titulek: Re: kdy?
čau Lukáši,asi si mě nepamatuješ. Potkali jsme se v červenci na Gosaukammu. Jsem z tý party, s kterou jste spali ve winterraumu. Stalo se to třetí týden v srpnu.já bych to nějak moc neřešil. myslim, že to budou mít domluvený s chko,ne?
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 13:32:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: kdy?
teď nevim, je horská už pod vnitrem, nebo je to furt občanské sdružení (tedy na úrovni horosvazu?). no nic.
ad gosaukamm - ksicht bych si asi pamatoval, jméno nevim, dyť vás bylo děsně moc.
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 13:36:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Obživlej trpaslík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: kdy?
Tak se mrkni na fotky k Jahnweg a uvidíš ho :-)
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 17:53:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: kdy?
Profesinální Horská služba je obecně prospěšná společnost, kterou zřídilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Podrobnosti viz: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=6489. Dobrovolníci jsou v občanském sdružení Horská služba, tedy něco jako ČHS, nebo třeba ČSOP či zahrádkáři.
0 0

Komentář ze dne: 13.10.2006 21:35:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Hliník_Al (@)
Titulek: Re: Re: Re: kdy?
Když nevíš, tak se podívej na jejich stránku, tam to máš všechno dost přehledný.
No nebyl to od nich moc pěkný výkon, ale znám jednoho místního maníka, kterej tam jednou ve všední den sóloval, nějak se mu to vysmeklo z kontroly a ležel tam dost polámanej pod věží a nakonec byl rád, že pro něj ten vrťas přiletěl. ve špitálu potom nějakej čas poležel
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 13:34:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: kdy?
Takže vrtulníky tam lítat můžou a pár lezců si nemůže vylézt pár cest v ledu na Klíči nebo na písku v Císařském údolí? Co asi škodí víc přírodě, květinkám a zvířátkům - obří motory nebo lana a cepíny?
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 13:52:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: kdy?
Ono když ty vrtulníky sice dělají kravál, ale neničí estetickou hodnotu ledopádů :-)
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 14:03:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - vláďa rezek (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: kdy?
jaké krásné klidné komentáře. kéž by to tak bylo všude:-)
0 0

Komentář ze dne: 02.10.2006 13:26:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - HoBl (honza@comdes.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: kdy?
Nazdar Vláďo,
móc pěkná historka. Tady máš další argument pro to, že na štandu bys měl být přivázán pomocí několika zajišťovacích bodů a ne jenom na odsedávačce, kterou ti může kdejaký potrhlý záchranář lehce odcvaknout. Možná se po publikování tohoto příběhu začne metodicky doporučovat, aby se každý přicvakával ke štandu pomocí visacího zámku s kódem (zejména jedná-li se o štand na dobře viditelném vrcholu).
Zdraví Honza Bloudek
0 0

Komentář ze dne: 26.09.2006 21:00:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - estét Miki, Nový Bor (jakub.mekota@gmail.com)
Titulek: Re: Re: Re: kdy?
jednoduchá arogance moci :)
0 0

Komentář ze dne: 27.09.2006 10:16:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: kdy?
Přece jen bych připomenul jeden podstatný fakt: Ta Horská tam nevičila pro svoje potěšení, ale pro záchranu zdraví a životů postižených v horách a tak to má trošku jiný význam, než když si tam půjdeš pro svoji vlastní potěchu něco vylézt.

Můžete samozřejmě diskutovat o tom, jestli bylo místo a způsob cvičení zvoleno vhodně, a jestli by neměli svičit někde jinde a tak podobně.

Pokud by svou práci neuměli, myslím že bys byl jeden z prvních, kdo by jim to pěkně natřel :-)
0 0

Komentář ze dne: 03.10.2006 08:04:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@natomseznamu)
Titulek: Re: Re: Re: Re: kdy?
No, jestli ti HS tesi a nebo je to pro ni prace, to hnizdiciho vyra asi nezajima.
Ovsem nevime, byla-li to nepovolena akce, nebo povolena. (CHKO dava vyjimky, vymezeni nejen lezalum). Nebo tolerovana stylem "my nic nevidime", tak, jako se tolerovalo a toleruje lezeni, nebo nedodrzovani pravidel pri lezeni leckde a leckdy a tak, jak se toho v diskusich dozadujeme. Furt totez.
0 0

Komentář ze dne: 03.10.2006 14:40:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: horská
Ze ta horska musi cvicit i v horskem terenu je jasne. Je otazka kde se nauci co potrebuji umet a kde to nejmin rusi okoli.
0 0

Komentář ze dne: 19.09.2009 15:20:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
Nesmysl!!!
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
04.12.2021 - 04.12.2021
ICEC Brno Evropský pohár v ledolezení (Lead)
11.12.2021 - 11.12.2021
ICEC Utrecht Evropský pohár v ledolezení dospělých a mládeže
14.01.2022 - 16.01.2022
ICWC Cheongsong Světový pohár v ledolezení (L,S)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Co budeš dělat na Vánoce?


Celkem hlasovalo: 57