Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesLedy v rakouském Grossarltalu


O hledání ledů v jednom rakouském údolí a jak to všechno dopadlo...

Zima sice již dávno převzala svou vládu nad krajinou, ale jak na jejím počátku, tak teď, je to skoro výsměch našim ledolezeckým ambicím. Ale i my jsme podlehli kouzlu zmrzlé vody a bez ohledu na rtuť v teploměru na mém pražském okně, která ne a ne zalézt pod nulu, jsme vyrazili na začátku ledna do Rakouska s nadějí v srdci a argumentem na rtech: „Tam je to přece ve větší nadmořské výšce. Tam určitě NĚCO bude!“ A jak to dopadlo? Škoda slov ! A tak se alespoň podívejte na pár obrázků ......


A na závěr trochu seriózních faktů:
Grossarltal je údolí zařezávající se ze severní strany do masivu Hohe Tauern a patří mezi jedno z několika paralelních údolí ( Grossarltal; Gasteiner Tal, hned za kopcem – tady je známý „Mordor“; Stubachtal a Kapruner Tal), kde by se měl každý z vyznavačů lezení rampouchů do sytosti vyřádit. Podle průvodce by zde mělo být za dobrých podmínek už od prosince asi třináct spíše lehčích ledíků ( do stupně klasifikace 4. a jeden pětkový) ze kterých my jsme našli pouze torzo jednoho ( Yokoo, 3+) a potom nějaké ledy hluboko pod tímto v soutěsce potoka u hydroelektrárny, které ale v průvodci nebyly popsány. Podle pozůstatků na stanovišti ale bylo zřejmé, že se tam lézt chodí a za dobrých podmínek to bude super! Všechny rampouchy je navíc možno odjistit shora :-).
Kudy tam: Nějak do Salzburgu a odtud po známé dálnici na Tauernský tunel směrem na jih až na sjezd na St. Johan a Zell am See. Směrem na Zell am See až do St. Johana a za ním odbočit na Grossarl ( je značeno na Grossarltal). K ledům, kde jsme byli my se dostanete z parkoviště u Alte Wacht, což je takový malý domeček po levé straně hned za poměrně smělým mostem, který těsně navazuje na dva tunely, kterými musíte projet. Zde je parkoviště, ze kterého je již v rokli vidět ledopád Yokoo. K ledům dole v rokli se dostanete po cestě, která odbočuje ze silnice asi po 200 až 300 m po pravé straně a strmě klesá na dno údolí. Hydroelektrárna, nedaleko které se ledy nacházejí je zřetelně vidět z mostu. Z parkoviště u Alte Wacht je to dolů k potoku cca 20 až 25 minut.

Literatura: Wasserfallklettern im Salzburger Land, Panico Alpenverlag, 1997
Mapa: Alpenvereinskarte Nr. 45/1. Niedere Tauern, 1:50 000

foto (c) Jakub Thůma, Jan Polák, Veronika Dušánková, David Procházka

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 19] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Polák | Vydáno dne 02. 02. 2007 | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Polák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 02.02.2007 10:42:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tenis (michal_nehasil@email.cz)
Titulek: oblibeny sport
To je vskutku prukopnicky clanek, mozna vstoupi do dejin lezeni. D.W.I.C bude totiz stale vyhledavanejsi a at se nam to libi nebo ne, bude muset nakonec byt i oblibene. Ke slovu casem urcite prijde i Winter Canyoning, nebo Ice Canyoning. Prisel cas zahodit predsudky ohledne rocnich obdobich a jejich typickych aktivit. Clanek ukazauje smer kudy se vydat :-)
0 0

Komentář ze dne: 02.02.2007 11:01:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: neuvěřitelný výkon
Tenhle článek je super a zcela popírá lidové rčení o hovně, biči a práskání. Tady se nejen, že povedlo z hovna uplést bič, ale i zapráskat.
Doufám, že v ČHS brzy vznike v rámci komise alpinismu subkomise D.W.I.C., reprezentační družstvo a skupina, které bude připravovat závodní variantu s cílem zařazení na OH.
Je jenom otázka, jestli tuto disciplínu zařadit do zimních (je tam led), nebo letních (plavání ve vodě) olympijských her. Moje vizionářská představa říká, že by se závody v D.W.I.C mohly konat na kombinaci plaveckého a zimníhp stadionu.
0 0

Komentář ze dne: 02.02.2007 12:31:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: neuvěřitelný výkon
Podolí se mi jeví ideální, z můstku venku bude viset 10metrový rampouch, dopad bude do teplé vody.
0 0

Komentář ze dne: 02.02.2007 14:17:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: neuvěřitelný výkon
Možná by mohl padnuvší borec při pádu převdádět nějaké figury, což by se hodnotilo podle pravidel skoků do vody (cituji: "... odraz má být smělý a vysoký..."), samozřejmě by se kvůli mačkám musely tolerovat nenatažené špičky nohou, což je jinak u skoků důvodem k bodovým srážkám. Následovalo by plavání na čas na druhoiu stranu bazénu.

Výsledek by se počítal jako součet bodů za vylezené metry v časovém limitu, body za skok násobené koefecientem obtížnosti skoku a body za čas plavání.
0 0

Komentář ze dne: 02.02.2007 16:14:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jan Polák (jan.polak@horyinfo)
Titulek: Nejsme v tom sami :-)
Vážení čtenáři!
Jsem skutku potěšen tím, s jakou vehemencí, elánem a chutí jste se pustili do nelehkého úkolu prošlapávání cesty nové sportovní disciplíně na výsluní mezinárodních kolbišť. Duševní podporou vám budiž vědomí, že nejste osamoceni a i jiní se snaží vytvářet a zpřístupňovat lidstvu stále nová a nová dobrodružství a sportovní disciplíny. Například jistý zaměstnanec textilní továrny v britském Leicesteru, vášnivý horolezec Phill, přišel s myšlenkou, že žehlit se dá skutečně všude a tak se již od roku 1997 žehlí na stromech, pod vodou, při seskoku padákem i jinde. A že to podle vás nesouvisí s D.W.I.C. a lezením vůbec?? Omyl!!! Přesvědčit se můžete na oficiálních stránkách věnovaných extrémnímu žehlení.
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 13:50:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (@)
Titulek: Re: Nejsme v tom sami :-)
Extrémní žehlení je zajisté perspektivní disciplína s mnoha možnými směry zvyšování sportovní hodnoty. Například je z obrázků zřejmé, že želič leze jako druholezec a při žehlení spočívá v v laně.
V souladu se sportovními trendy je tu jasný směr, že je nutno usilovat o žehlení na prvním konci lana a při žehlení samotném udržovat sebe, prkno i žehličku výhradně vlastní silou bez použití umělých pomůcek. Při výstupu samém se snažit o co nejhodnotnější styl OS.
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 21:57:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek: nový styl
a tak vznikne nový styl- OS NB, tedy "on sight, no burns"- os bez spálenin.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
16.12.2023 - 16.12.2023
EP Utrecht ledolezení
12.01.2024 - 14.01.2024
SP Cheongsong ledolezení
18.01.2024 - 20.01.2024
MS mládeže Champany, ledolezení

Oznámení o akcích posílejte redakci