Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesŠest cest za den!


Bubák bojuje s větrem na Zlatých pískáchRozhovor s aktéry

Server Horyinfo se stal mediálním partnerem ojedinělého pokusu o výkon. Lezci Skřítek a Bubák, inspirováni široce mediálně propagovanou akcí "300 cest za 60 dní" což vychází na pět cest denně, se rozhodli vypnout k ještě vyššímu výkonu.


Zítra se ve známé světové skalní oblasti Tisá pokusí překonat tento výkon a vylézt v sobotu průměrně ŠEST cest za den. Aby byla zvýšena sportovní hodnota tohoto pokusu, kladou si lezci další omezující podmínky. Výstupy budou provedeny alpským způsobem, bez budování postupových táborů, to jest pojede se přímo z Prahy, nebudou se budovat žádné depozity potravin a materiálu. Dále budou výstupy provedeny bez umělého kyslíku a celou akci si budou lezci financovat sami, bez použití sponzorů.

Držme oběma borcům palce v jejich úsilí! Server Horyinfo bude přitom a bude vás o postupu akce informovat.
Průběh rekordního pokusu podle SMS zpráv od závodního týmu. Také máme slíbené fotografie, které bude tým průběžně posílat z Tisé:

08:00: Skřítek a Bubák odjíždějí od budovy redakce Horyinfo.cz automobilem, který jako medilální partner poskytla redakce.
08:45: Závodní tým je zadržen policií na dálnici. Zdržení 20 minut. SMS od Skřítka: "To jste nam sakra nemohli rict, ze nemate za aute dalnicní znamku?
10:30: Rekordní tým se navazuje u Zlaté stěny. Hlásí velmi silný, až bouřlivý vítr.
11:57: Tým hlásí první úspěch - Zlaté písky RP!
15:15: Tým hlásí první neúspěch, pátá cesta je dolezena jen do poloviny. Zatím nevíme která a proč, tým nemá mobilní signál. Také se omlouváme, že dosud nejsou obrázky. Zjistilo se, že v Tisé není bohužel žádná internetová kavárna a odeslat obrázky ze zapůjčeného redakčního notebooku se nepodařilo, protože týmu notebook upadl do písku a přestal fungovat. Kromě toho si závodníci stejně zapomněli v Praze propojovací kabel k fotoaparátu.

Další zprávy přineseme po návratu obou borců z Tisé, až s nimi uděláme rozhovor a o průběhu pokusu a příčinách neúspěchu vás budeme podrobně informovat.
Neděle: Borci konečně dorazili a nahráli jsme s nimi rozhovor, který zpracováváme. Zůstaňte na příjmu!
Ano, přátelé, už je to tady!

Rekordní tým, který jsme očekávali v sobotu večer, dorazil neočekávaně až v neděli v poledne. Co je příčinou toho zpoždění? Jak vlastně pobíhal pokus o rekrodní výkon a proč vylezli Skřítek s Bubákem jen půlku páté cesty? Na tyto otázky vám teď odpoví rozhovor, který jsme s oběma aktéry zaznamenali, i když po dojezdu viditelně nebyli ve formě a moc se jim do povídání nechtělo. Nakonec se za prášky proti bolení hlavy uvolili rozhovor přece jen poskytnout.

Bubák při jištění
Bubák při jištění, foto: Skřítek


Redakce: Tak vás vítáme zpátky. Povězte nám něco o tom, jak dopadl váš pokus a jak to celé probíhalo?
Skřítek: No, jak to dopadlo. Vylezli jme toho pět a půl. Takže to vlastně moc nedopadlo, i když z určitýho pohledu se dá říct, že to byl vlastně úspěch, žejo, Bubáku?
Bubák: To je fakt. Když jsem ráno viděl to auto, co nám náš mediální partner půjčil, tedy nic ve zlým, ale měl jsem chuť to vzdát. Skřítek ho ale nastaroval jízdou s kopečka na OS, a to mi vlilo optimismu.

Redakce: Aha, v Dopravě vám neřekli, že je vypráskaná baterka a vylágrovaný písty? To nám dělaj taky.
Skřítek: A taky nám neřekli, že tam není dálniční známka!

Redakční vůz na parkovišti
Redakční vůz na parkovišti, foto: Skřítek


Redakce: Kdo by taky na takovej vrak kupoval dálniční známku? Přece máte oči a vidíte, jestli na tom skle je, nebo není.
Bubák: No ale my jsme se už koncentrovali na ten výkon a postupně zapojovali meditaci a vyšší stav vědomí, tak jsme se věcma jako hledáním známky na okně nemohli rozptylovat. Když jdu na rekord, ovlivní to každá kravina. No a pak nás chytili na dálnici ti policajti a bylo po koncentraci. Sice jsme to ukecali, ale museli jsme se vším začít znova a taky nás dost zdrželi.

Redakce: No dobrá, pojďme ale k samotnému výkonu. Dojeli jste do Tisé, nameditovaní, namotivovaní, co bylo dál?
Skřítek: Tak nejdřív jsme našli parkoviště, které bylo trochu s kopce, abychom mohli potom večer po výkonu vytlačit auto na silnici a zase ho jízdou nakopnout. No a pak jsme se s Bubákem a Háňou vydali do kopce pod stěny. Už dole jsme viděli, že je šílenej vítr a čím vejš, tím byl horší.
Bubák: No u mne to bylo o něco horší, protože mne bolela noha, co ji mám operovanou a tak už před začátkem bylo jasný, že nemůžu střídat a že polezu jenom na druhým.
Skřítek: A to jsi ještě neřek, že sis týden před tímhle pokusem nezodpovědně vyhodil rameno.

Redakce: Takže začátek byl s problémy. A co ten Háňa, měli jste být jen dva?
Bubák: Háňa jela se mnou, ale nelezla. Ona neleze, vlastně byla jako nosič.

Redakce: Jak, nosič? Přece jste chtěli lézt alpským stylem a to je bez nosičů!
Bubák: No né, ona nesla jenom záložní členku týmu, kdyby někdo z nás dvou vypadl.
Skřítek: Jenže ta záložní členka bude stejně k dispozici až v září, takže to náš výkon nemohlo nijak ovlivnit. Háňa se taky na chvíli ujala role fotografky, když jste nám nedali redakčního fotografa.

Redakce: No tak už nechte okecávání a řekněte jak probíhal vlastní pokus.
Skřítek: No jak sem říkal, byl děsnej vichr. Sem si řikal, že by to fakt bylo klidně na kulicha. No ale navázal jsem se a vyrazil. Solivej začátek mi šel dobře. Ale pak jsem se zarazil na hraně, protože jsem se nemohl rozhodnout, který hodiny mám provázat, protože jich tam bylo moc a neměl jsem smyčky do všech. To nás stálo cenné sekundy. Pak jsem se teda rozhodl a pokračoval šikmou rampou doprava až k dalším hodinám. Vítr byl stále horší. Měl jsem strach, že mi nafouká do uší, a že nastydnu a taky se mi blbě dejchalo. Ale překonal jsem to, dolezl nahoru a začal dobírat Bubáka. Bohužel tam nebylo závětří a protože jsem nechtěl hoblovat lanem hranu, musel jsem dobírat i v tom větru. Jo, a tu cestu jsem dal RP.

Bubák bojuje s větrem na Zlatých pískách
Bubák bojuje s větrem na Zlatých pískách, foto: Skřítek


Redakce: Takže jste vylezli první cestu.
Skřítek: Hodně nám v tom pomohla povzbudivá SMS-ka, kterou jsme od vás dostali. V jednu chvíli už jsme kvůli tomu větru uvažovali o nasazení láhve s kyslíkem, která měla být ve výbavě jen pro lékařské účely. Jenže jsme ji ale zapomněli v Praze naložit a tak sportovní hodnota našeho výkonu nakonec neutrpěla.

Výkony našeho týmu sledovali četní diváci
Výkony našeho týmu sledovali četní diváci, foto: Skřítek


Bubák: Tak jsme hledali jiný řešení svízelný situace. Naštěstí jsme na sestupu ze Zlaté stěny zjistili, že za věžema nefouká a tak jsme se rozhodli se přesunout z hřebenových věží do Velkých Tiských stěn.
Skřítek: A tam nefoukalo vůbec! Tak jsme šli na Jižní Herkulův sloup a tam to začalo pěkně vodsejpat. Napřed jsme dali Kýsovu RP, pak Západní hranu a Svatou cestu, taky všechno RP.

Skřítek nekompromisně cvaká první kruh Kýsovy cesty
Skřítek nekompromisně cvaká první kruh Kýsovy cesty, foto: Háňa


Bubák: No a pak se Skřítek pustil do Děčínský varianty. Fakt grandiózně přelezl ten nástup a kdo to zná, ví, že na šestku je to pěkný maso. Už jsem si říkal, že to vypadá dobře a že to máme v kapse. Jenže když zrovna traverzoval ke kruhu, začalo pršet.
Skřítek: Já si toho v zápalu boje nejdřív ani nevšiml, až když mi z helmy začalo kapat na nos. Tak jsem Bubáka dobral u kruhu, kde se Děčínská varianta napojuje na Starou cestu a slanili jsme. Tak variantu máme celou, ale na vršek věže nám chyběly snad jen čtyři metry. To je fakt smůla. Ale nechtěli jsme se tak snadno vzdát, a tak jsem našel ještě Ranní cestu na Medvědí věž. To je spára pod převisem a byla ještě suchá. Tak jsme jí honem vyběhli abychom měli aslepoň víc než pět.

Redakce: Takže se pokus nevydařil z objektivních důvodů. Získali jste ale určitě cenné zkušenosti, co příště vylepšit.
Skřítek: To teda jo. Jednak si příště vezmeme radši vlastní auto a taky aktuálního průvodce. My jsme si podle toho vašeho "Lezecké oblasti ústecka" vytipovali hvězdičkovou věž v Bürschlickejch stěnách, a stálo nás skoro hodinu ztráty, když jsme ji jak blbci hledali, než nám místní řekli, že už před třiceti lety spadla.
Bubák: No a pak jsme si taky říkali, že bejt závislej na počasí je nespravedlivý a tak bysme příště udělali pravidlo, že když prší, mohly by se nevylezený cesty nahrazovat pivama. Samozřejmě by se to muselo přesně specifikovat, aby neutrpěla sportovní hodnota výkonu.

Redakce: To je zajímavý nápad. Na závěr nám řekněte, proč jste nepřijeli podle plánu včera večer, ale až dnes v poledne?
Skřítek: To bylo tím zaparkováním. My jsme sice zaparkovali trochu s kopečka, ale nevšimli jsme si, že u pravýho kola je prohlubeň a že tam ten asfalt dělá skoro deseticentimetrovej schůdek. Když jsme odpoledne v tom dešti zašli do hospody a potkali tam účastnice srazu RHM a přitom zkušebně testovali to nahrazování cest pivama, nějak jsme už pak byli dost tuhý a večer se nám nepodařilo přes ten schůdek vytlačit auto na silnici. Tak jsme přespali v Tisý, holky z RHM byli hodný a nechaly nás přespat u nich v chajdě. Ráno, když jsme se pak ze všeho zmátořili, tak jsme mezi kolo a ten schůdek dali šutr a podařilo se nám auto vytlačit, nastarovat a odjet do Prahy. Teda ale byla to šichta. A když člověk musí takhle zabrat za to auto při tlačení, to pak bolí šiška ještě daleko víc.

Redakce: Jak vidíme, byl rekordní pokus opravdu náročný. Děkujeme vám za rozhovor a doufáme, že se to příště už podaří.
Bubák: My děkujem za podporu a taky chcem poděkovat těm klukům, co vyhlásili těch "300 za 60" a motivovali nás k pokusu překonat jejich denní průměr.

Statistické údaje:
Vylezené cesty: 5,5 (slovy pět a půl): Zlatá stěna - Zlaté písky, Jižní Herkulův sloup: Kýsova, Západní hrana, Svatá cesta, Tunelová věž: Děčínská varianta, Medvědí věž: Ranní cesta.
Založeno smyček: 17, z toho 5 stálo za prd. Čas lezení: 10:30:05 až 16:03:27.


Na tohle jsme dojeli: prší
Na tohle jsme dojeli: prší, foto: Háňa[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5

| Autor: redakce | Vydáno dne 30. 07. 2007 | Počet komentářů: 13 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Redakce

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 27.07.2007 16:22:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz)
Titulek: Tvrdé podmínky!
Borcům mediálně podporovaným HI přeju mnoho štěstí a úspěšné završení svých ambiciozních sportovních plánů!

Věřím, že jim bude možné prostřednictvím mediálního partnera již brzy pogratulovat k úspěšnému zdolání této mety: Jen mě trochu mrzí, že v prezentovaných podmínkách není ani zmínka o dobrovolném zřeknutí se dopingu.
Navrhuji, aby jim byl úspěch přiznán výhradně v případě, že učiní místopřízežné prohlášení v němž se zřeknou nesportovních a zdraví škodících podpůrných prostředků jako limonád, bublinkových vod a jiných nevhodných moků!
Zároveň tak dojde k podpoře původního obyvatelstva v této exotické krajině, neboť vhodnou konzumací v domorodci provozovaných zařízeních, podpoří rozvoj místního hospodářství směrovaného tak do oblasti tzv. měkkého turismu. Akce se tak stane zřejmým přínosem pro trvale udržitelný rozvoj, získá ekologický rozměr a přispěje k multietnickému porozumění.
0 0

Komentář ze dne: 27.07.2007 16:39:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Tvrdé podmínky!
myslím, že podpora místního hosporářského rozvoje určitě nastane, pravděpodobně na Kačáku. Sakra, ten Kačák mi něco připomíná.... ale co?..
0 0

Komentář ze dne: 28.07.2007 11:02:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
Skoda, ze absence sponzoru znamena i absenci fotografii. Nebo se preci jen muzeme tesit?
0 0

Komentář ze dne: 28.07.2007 22:30:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Redakce (@)
Titulek: Re:
Ale jo, můžete se těšit, jen nevíme jak dlouho to bude trvat. Ti dva moulové zapomněli v Praze kabel od foťáku a rozbili nám redakční notebook, takže fotky budou až se borci vrátí osobně. Zachovej nám přízeň a koukni se sem později.
0 0

Komentář ze dne: 30.07.2007 10:52:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kleboň (@)
Titulek: Boží
Tak jsem se parádně pobavil, skvělý výkon!!! Gratulace oběma, i když to vše neklaplo na jedničku. I tak to byl úctyhodný výkon, jste pašááááci! Zkusím Vás teď o víkendu překonat, ale nevím, nevím...5,5 cesty je dost vysoko nastavená laťka! :-))))
Díky za hezké čtení a fotky.
0 0

Komentář ze dne: 30.07.2007 11:15:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (janpus@NASEZNAMU)
Titulek: Blahopřání
Blahopřeji k odvaze se pustit do takového podniku na samé hranici lidských. lezeckých a redakčních možností!
Škoda, přeškoda, už se mohly přepisovat dějiny horolezení.
Já se možná pokusím o opačný výkon. Jednu cestu za šest dní!
0 0

Komentář ze dne: 30.07.2007 12:37:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek: kdy bude tiskovka?
Nechápu jak je možné, že tento podnik nemá tiskovou konferenci. Po veleúspěšné sérii tiskovek (počty novinářů v závorkách): Bém na Everestu (nekonečně mnoho), ČHS (2), expedice Devold (cca 7). Určitě by to bylo důstojné pokračování v tradici TK o horolezectví.
0 0

Komentář ze dne: 30.07.2007 12:44:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - redakce (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: kdy bude tiskovka?
O tiskovce jsme uvažovali, ale oba aktéry ještě stále bolí hlava a odmítají komunikovat, takže zatím se nedá o žádném, termínu mluvit.
0 0

Komentář ze dne: 30.07.2007 23:35:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tenis (@)
Titulek: bylo to opravdu bez 'sponzoru'?
Nechce se mi verit, ze by se akce tohoto rozmeru dala zorganizovat a ukutecnit pouze na vlasti naklady ucastniku. Po chvilce u internetu se me podezreni bohuzel potvrdilo.
Tak napriklad ucastnik, ktery se oznacuje jako 'Skritek' je ve skutecnosti jisty P.J. z Prahy. Pokud mate zname na Ministerstvu Vnitra, dozvite se, ze jde o funkcionare Horolozeckeho svazu, tedy cloveka s primym napojenim na penezovod ze Sazky, nejvetsi loterini spolecnost v CR se ziskem v radu miliard korun.
Ani profil 'Bubaka' neni uplne cisty i kdyz proti 'Skritkovi' jde spis o malou rybu. Podle vseho jde o O.B., ktery figuruje jako prijemce stovek tisic korun z vyznamneho evropskeho pojstovaciho domu Uniqa. Nektere zdroje vsak uvadeji, ze penize nedostal primo, ale ve forme poukazu na okruzni let nad Alpami a jakychsi ocelovych implantatu. Dukazy pro to vsak chybi, vime jen ze penize z Uniqy zmizely.
Oba jsou skuseni matodori a prime dukazy o spinavych penezich pouzitych na expedici samozrejme chybi. Pokud si ale date indicie dohromady, veci do sebe az podezrele zapadaji...
0 0

Komentář ze dne: 31.07.2007 08:36:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (janpus@NASEZNAMU)
Titulek: Re: bylo to opravdu bez 'sponzoru'?
Situace se zdá být ještě zamotanější. Známý vysoký úředník z ministerstva lezení, tiskový magnát a umělecký fotograf P. J. (neplést si s bezdomovcem a grafomanem J. P.) je mladistvý, elegantní sportsman, kdežto na fotografii je pán v nejlepších letech (už zjevně dlouho v nejlepších letech) s počínajícím pupkem!
Fotografiím kontralicht hází bílý závoj a mají namodralý nádech, což by P. J. nedopustil.
Lezecká veřejnost se tedy táže: jak to bylo doopravdy?
Dozvíme se někdy, jak to bylo s touto ostře sledovanou kauzou? Kdo, co a komu vlastně stojí za tímto ambiciózním podnikem? Co na to horydolyčernýles, není turčí mlčení podezřelé, nebyl uplacen? Jak to že chybí vrcholové foto teamu a foto z hospody? Máme věřit, že skutečně dali ona zmíněná piva?
0 0

Komentář ze dne: 31.07.2007 11:44:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (janpus@NASEZNAMU)
Titulek: Re: Re: bylo to opravdu bez 'sponzoru'?
Bohužel, další pátrání vnášejí do situace kolem pokusu jen další zmatek.
Našim stopařům se podařilo vyčuchat původní, neupravenou fotografii z lezení aktérů.
http://dagles.klenot.c z/fot/pj.jpg Z fotografie je zřejmé, že cestu lezla entita nazývaná "skřítek" sólo!
Ovšem předmět, který sveřepě drží ve volné ruce napovídá, že sólo možná nebylo záměrem, ale opomenutím způsobené momentální indispozicí -- kognitivním deficitem zapříčiněným pivním deficitem (zapomněl lano pod skalou a držel se předmětu, o který by mohl být během lezby spolulezcem připraven.
0 0

Komentář ze dne: 10.08.2007 18:27:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - detektiv (@)
Titulek: Re: Re: bylo to opravdu bez 'sponzoru'?
Situace sakramentsky zamotává, protože se ukazuje, že za severem horydolycernyles.cz nestojí Turci, ale naopak protiturecká opozice v čele s jistým šéfredaktorem T.R. Pak ovšem není divu, že horydolyčerný les o tomto převratném výkonu mlčí.
0 0

Komentář ze dne: 13.08.2007 15:48:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: bylo to opravdu bez 'sponzoru'?
Vskutku! Sotva jsem vzkřikl: Horydolyčernýles, už to je ve skutečnosti. Bojím se otevřít mordu!
Souboj K.T. s T.R. a J.K. moderovaný sledovaný P.J. a J.P. To jsem blázen!
Navíc K.T. o sobě mluví často v plurálu nebo se nazývá redakcí, což asi není, ale je to posel lásky z vesmíru! http://dagles.kleno t.cz/fot/astar.jpg
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Líbí se ti sportovních lezecké oblasti, jako je třeba Tetín a lom Kobyla?


Celkem hlasovalo: 1267