Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Davos jak na jare () Davos () Re: P. Pesciora () P. Pesciora ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesChamonix na jaře


Ledy v závěru dolinyLedy, skialp i skalky

Do Chamonix jsme se chystali již několikrát, ale vyšlo to až letos na přelomu dubna a května. Vyrážíme ve čtyřech. Pavel a Vláďa s primárním cílem aklimatizace a zkoušky výstroje na letní Pamír a já s Bubákem chceme zatnout cepíny do Chamonixského ledu nebo ještě lépe firnu.
První cíle jsme měli vyhlédnuté v dolině Argentiere. Lanovkou jsme se zkušeně nechali vyvézt až do horní stanice na Grands Montets, odkud je to na ledovec Argentiere stále z kopce. K Ref. Argentiere zbývá vyšlápnout cca 100 výškových metrů.

Traverz z Grands Montets na ledovec Argentiere
Traverz z Grands Montets na ledovec Argentiere, foto: Michal Nehasil


Komu podmínky nebo nervy nedovolí proplétat se při traverzu rozbitým ledovcem, může jet z Grands Montets přímo dolů na ledovec. Jen je třeba počítat s tím, že bude muset k chatě o něco déle šlapat.

Ref. Argentiere je parádně položená chata, s velmi milým personálem. Rodinka, která chalupu vede, má ráda Čechy, chatař nám ochotně radil, kde jsou jaké podmínky a jaké bude počasí. Rovněž vzpomínal na svého přítele Josefa Šimůnka, na jeho tvrdý stisk ruky a chlapskou spotřebu při večerních meditacích. Do oblasti se jezdí zejména na severní stěny a žlaby hor jako Aiguille Verte, Les Droites, Les Courtes, Aiguille de Triolet, Mont Dolent. Stěny mají kolem 800 metrů, často se sestupuje do vedlejší doliny, prostě než zde do něčeho nastoupíte, měli byste mít už něco vylezeno. Závěr doliny poskytuje několik kratších (cca 500m) ledových žlábků.


Závěr doliny Argentiere
Klasifikace je převzatá z Damilano – římská číslice představuje „horskou“ náročnost na škále I – VII, druhý parametr vyjadřuje technickou náročnost a sleduje francouzskou stupnici až do D+, pak pokračuje od 1 po 7. (Kliknutím zobrazíte originál)


Předpověď nevěstí nic dobrého. Celou noc bude sněžit, zítra hezky a pak dva dny opět sněžení a ošklivo. Druhý den ráno si razíme třiceti centimetry prašanu cestu do závěru doliny pod Kollop Couloir. Na nástup nám zbývá asi 200m strmého svahu, i s lyžemi se boříme po kolena, a tak raději otáčíme. Pomalu se suneme zpět k chatě, užíváme pěkného počasí a fotíme okolní stěny.Ledy v závěru doliny
Ledy v závěru doliny, foto: Michal Nehasil
Les Courtes, Les Droites
Les Courtes, Les Droites, foto: Michal Nehasil
Dolina Argentiere
Dolina Argentiere, foto: Michal Nehasil


Vzhledem k předpovědi jedeme na lyžích zpět do vesnice a volíme na pár dní přesun na skalky do Aosty. V oblíbeném průvodci Plaisir Sud jsme našli Arnad-Bard. Z Chamomix asi 100km vzdálenou oblast, která slibovala téměř třísetmetrovou rulovou (gneiss) položenou plotnu. Lezení opravdu požitkové, vybrali jsme si devítidélkové 6a a celou cestu jen spokojeně pomlaskávali.Anchorage, první délka
Anchorage, první délka, foto: Michal Nehasil
Anchorage, 6a
Anchorage, 6a, foto: Michal Nehasil


Stojí nás to nemalé přemáháni, ale z prosluněné, téměř letní Itálie, se vracíme zpět do hor. Předpověď na konec týdne je dobrá, tak zkusíme naplnit původní cíle. Pavel s Vláďou volí lyžařský výstup přes Grands Mullets na Mont Blanc a já s Bubákem zkusíme nějakou cestu v oblasti Col du Midi.
Do Chamonix jsme sice přijeli před první lanovkou, ale asi třistapadesátí v pořadí, takže na kabinku čekáme dost dlouho. K tomu přidáme ještě frontu na hřebínku do sedla a je zřejmé, že dnes už nic nepolezeme. Kolem poledne postavíme pohodlně v sedle stan a vyrazíme na lyžích na obhlídku okolí a na dvě pivka na Ref. Cosmiques.Fronta lyžařů na Vallee Blanche
Fronta lyžařů na Vallee Blanche, foto: Michal Nehasil
Triangle du Tacul, Contamine – Mazeaud II, AD+, při pravém kraji vede Kuloár R. Chéré
Triangle du Tacul, Contamine – Mazeaud II, AD+, při pravém kraji vede Kuloár R. Chéré, foto: Michal Nehasil


Col du Midi je skvělá základna pro túry všech obtížností ve všech ročních obdobích. V zimě extrémní výstupy typu Supercouloir na Mont Blanc du Tacul, klasické extrémní sjezdy jako např. Gervasutti Couloir také na MBdT, ale také cesty vhodné pro první zkušenost s Chamonixským lezením, jaké najdete třeba ve stěně Triangle du Tacul. Nám padla do oka cesta z druhé skupiny - Contamine – Mazeaud na Triangle du Tacul. Vede důstojně přímo středem stěny a aktuální podmínky vypadají na pohled příznivě. Průvodce říká, že jsou v ní téměř vždy dobré podmínky, 350 metrů lezení v ledu kolem 50°, v jedné délce 70°, obtížnost AD+. Je o něco lehčí a nabízí díky širokému vhloubení lepší rozhledy po okolí, než známý kuloár R. Chéré, který je vpravo. Sestup je asi tři délky slanění, a pak se nepříjemným traverzem napojíte na normálku na MBdT.

Odlez ze štandu, nejstrmější pasáž - 65°-70°
Odlez ze štandu, nejstrmější pasáž - 65°-70°, foto: Michal Nehasil


Výstup byl parádní bez vážných komplikací, jen jsme si děkovali, že jsme zůstali při zemi a vybrali relativně snadnou cestu. Místo obvyklých 3-4 hodin jsme to lezli asi 6, což způsobilo, že nám ujela poslední lanovka do Chamonix a my tak zůstali ještě jednu noc v sedle.

Mátohy sestupují
Mátohy sestupují, foto: Vladimír Vinduška


Vybavení:
9 šroubů (počítejte, že můžete mít oba štandy v ledu, tj. 4 šrouby na štandu a pět do délky)
Sada friendů
Sada vklíněnců
60 m dvojčata/půlky lana
Helma
Smyce
Dvě zbraně
Mačky
Průvodce:
Doporučuji aktualní dvoudílný Snow, Ice and Mixed od Francoise Damilano
Snow, Ice and Mixed: Vol 1, ISBN 10: 2952188122 www.cordee.co.uk/CCE151.php
Snow, Ice and Mixed Volume 2, ISBN 10: 2952188149 http://www.cordee.co.uk/CCE287.php

Lanovky:
Pozor, ne všechny lanovky jezdí celý rok. Aktuální informace a ceny najdete třeba zde
Na jaře 2008 stála lanovka na Grands Montets 20€, zpáteční lanovka na Midi asi 34€.

Bydlení:
Ref. Argentiere, milý personál, do telefonu však z neznámých důvodů nemluví anglicky. Cena za polopenzi kolem 50€, pivo 0,3l 3,5€. Ubytování doporučuji rezervovat předem, zejména má-li být pěkné počasí. Otevřena od konce února do poloviny května a od konce června do poloviny září. Tel. +33 (0)4 50 53 16 92
Asi 20 km před Chamonix směrem od Martigny je pěkné kempoviště. Ještě ve Švýcarsku, hned za vesnicí Trient. Je tam přístřešek, záchody, voda, ohniště, dřevo a občas paní, co vybírá rozumný poplatek. N46.06257 E6.99069

Nejlepší období:
Tak to by nás také zajímalo. Chatař na Ref. Argentiere se tvářil, že k němu se jezdí lézt hlavně v zimě, tedy únor, březen. Podle průvodce byla většina prvovýstupů udělána v letních měsících. Možná to bylo v době, kdy jsme ještě neměli vymoženost globálního oteplování. Uvítal bych, kdyby se zkušení čtenáři podělili o své poznatky.

AostaPrůvodce:
Schweiz Plaisir Sud, Jürg von Känel, Filidor, ISBN 3-906087-17-4,
http://www.filidor.ch/german/guide/plaisir_sud.html. Parádní výběr se spoustou dalších oblastí.

Bydlení:
V Arnadu jsme dali na doporučení průvodce a bydleli v penzionu La Kia, 24€ se snídaní. Zajímavý, příjemný penzion, jen strašně mrňavé pokojíky. Hledali jsme to po vesnici asi hodinu, podle průvodce je to u kostela. Ve skutečnosti je to přímo v kostele a není tam cedule.
tel. +39 125 96 69 00, www.lakia.it, info@lakia.it

Další fotogalerie: www.nehasilovi.com Další informace o Val d'Aosta v tomto článku

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal Nehasil | Vydáno dne 19. 05. 2008 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Michal Nehasil

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 20.05.2008 14:03:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V (jvodslon@ingr.com)
Titulek: Aosta dalsi Informace
Jen bych doplnil clanek o dalsi informace o Aoste na tohoto webu http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2006032401
0 0

Komentář ze dne: 20.05.2008 14:56:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Aosta dalsi Informace
Jo, dobrej tip. Dám do rovnou do článku :-)

0 0

Komentář ze dne: 21.05.2008 07:06:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kleboň (@)
Titulek: Pěkné
JJ, pěkný reportík a fotenky! Byli jsme tam prakticky v tom samém termínu (první týden v květnu) a se vším mohu jen souhlasit. Nejspíš jsme vás viděli cesto do Cham v tom altánku za Trientem.
Jinak s podmínkama je to opravdu mizérie. Jezdíme vždy v tomhle termínu a v dolině Argentiere je to čím dál tím horší. Nahoře na Taculu byly i letos podmínky dobré. Ale Droites, Courtes prostě zase mizérie. Dobré podmínky tam druhým rokem bývají buď na podzim nebo leden/únor.
Jinak chatu Argentiere teď opravují, takže je zavřená.
S chatařem a chatařkou máme taky nadstandartníí vztahy, takže se tam rááádi vracíme! Jinak pár fotek z "našeho" Argentiere je na www.klebon.ic.cz Hore zdar.
0 0

Komentář ze dne: 21.05.2008 20:22:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V (jvodslon@ingr.com)
Titulek: Re: Pěkné
Clanek je pekny - skoda ze jste tam nebyli o par dni driv kdy bylo okno pekneho pocasi. Na podminky na Skialpech si stezovat nemohu, tak dobre vysnezene ledovce jsem dlouho nevidel a jihy byly super zfirnovatele. Je pravda, ze vrcholy byly hodne ofoukane.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty

Neexistuji vhodna data!

komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (538 hl.)
 
Levou a listuju pravou (152 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (155 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 845