Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Davos jak na jare () Davos () Re: P. Pesciora () P. Pesciora ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesExpedice Uparisína odstartovala


UparisínaLezeckofilmařská expedice do Afghánistánu

Expedice Uparisína 2008 se vydala do Afghánistánu po stopách historické první československé expedice do Vachánského koridoru. Pokusí se o prvovýstup více než 1500 metrů vysokou kolmou severní stěnou Uparisíny a my vás o tom budeme informovat.

Foto: Expedice Uparisína


2. června:
Odjíždíme. Opouštíme naší velice oblíbenou klubovnu dost neradi i když je před námi jistě zajímavá vidina odvykací kůry v Afghánistánu. Jedeme dnem i nocí a hlavně řídím já. Lišin se zatím dostal jen k nácviku parkování a musím říct, že jsem byl klidný instruktor. UAZ letos frčí jak o závod, vždyť má opravenej motor a převodovku a tak podobně. Bez větších problémů přejíždíme Čechy, Slovensko a na Ukrajinských hranicích nemáme ani čas na cigárko, jak je odbavení rychlé.

Ukrajina

Žádná prohlídka, žádné zabavování diazepamových čípků. Podezřele hladký průběh cesty dává jasně tušit, že něco není v pořádku. Zapuzujeme tuto myšlenku a vyrážíme přes Ukrajinu směrem na hranici s Ruskem. Celou cestu žádný problém, nezastavujeme ani na toaletu. Tyhle potřeby jsou pro nás už něčím dávno překonaným, nespíme, nejíme (vyjímkou bylo asi třicet řízků bez chleba, bagety a obroský biskupský chlebíček), nepotřebujeme vlastně nic. První větší zastávka nás potkala za Kyjevem. Četník, pamatoval jsem si ho už od posledně, nechtěl úplatek. Jen nás informoval, že dálnice na hranice je v remontu, tedy opravě. Co dělat. Nabízí nám variantu 400 km objezdu a nebo že nám nakreslí jeho speciální mapu, s kterou to bude delší o třicet a nic za to nechce. Zajímavé. V čem asi vězí ten oříšek. Trpělivě si necháváme naznačit trasu na papír z jeho trhačky a když je dílo hotovo, je před námi geniální plánek nově postavené silnice, pouze uprostřed chybí most. Objížďka přes vesnici je dostatečně podrobně vysvětlena. Ptám se ho zdali fakt nic nechce. Zaznělo jasné NE. Tak jsme z něj byli překvapení, že mu dobrovolně dáváme malý bakšiš.


Foto: Expedice Uparisína


Teprve později jsme zjistili, že tento kartograf - amatér se tímto uměním začal asi trvale živit. Po cestě jsme potkávali vozidla a na palubní desce ve vetšině případů ležela mapa úplně stejná s velkou láskou namalovaná, jistě stála podobný překvapený bakšiš.

Rusko

Dorážíme na hranici s Ruskem, tady pro jistotu zbořili všechno. Silnici, most i objezd. Musí se kus po poli a dál potom velkým srázem zpět na silnici. Bezpečně poznáváme tuhle hranici. Celníci bezpečně poznávají nás. I přes starou známost se však chovají i nadále stejně hloupě. Chybí papír – bumážka – bohužel nevíme čeho by se měla týkat. To nám nechtějí říct, čekáme asi 4 hodiny a pak nás vykopnou klasicky po střídání směn. Rusové jsou letos důkladní a vyžadují kompletní rozborku - sborku Uaze. Ve dvou je to dřina, když je vše vyloženo jedeme na rentgen a ptám se jich, co že to vlastně hledaj? Podívali se na me překvapeně, nevěřícně a zpruzeně, ani ten rentgenový snímek nám nedali. V autě v době rentgenování zůstal jen alkohol, maskovaný jako Dobrá voda, a ten se evidentně v rentgenu nepoznal. Nakládáme věci a odjíždíme. Procedura sice zdlouhavá, ale přesně podle litery ruského zákona, dopadla výtečně . Stavíme se na pumpě, dobíráme palivo a protože je noc a klíží se nám oči jdeme spát.


Foto: Expedice Uparisína[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Roman "Žebro" Pekař | Vydáno dne 01. 07. 2008 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Roman "Žebro" Pekař

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 02.07.2008 17:31:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: trik s PETkou
jo jo, trik s chlastem v PETce na sověty vždy zabere...(asi si myslí, že jenom prase by znesvětilo slivovičku či vodku dotekem PETláhve).... v SSSR dokonce i "alpinisty" tahaj chlast v batohu ve skle a když se jim nabídne slivovička z PETu, tak odmítají...z reakcí jsem vypozoroval, že si myslí, že jde o vodu :-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty

Neexistuji vhodna data!

komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (538 hl.)
 
Levou a listuju pravou (152 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (155 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 845