Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesUeli Steck a tři velké stěny


Sólo a rychle v ledu i skále

Rychlostním přelezem severní stěny Grandes Jorasses za 2 hodiny a 21 minut završil Ueli Steck sérii tří velkých alpských stěn, které prostoupil v rekordních časech a sólo. Aktualizace: Video z výstupuV neděli 28. prosince 2008 vylezl Ueli na Grandes Jorasses cestu „Colton-McIntyre“ až na nejvyšší vrchol Pointe Walker (4208 m n. m.), za 2 hodiny a 21 minut. Grandes Jorasses je hora o více vrcholech, která je součástí masivu Mont Blancu na hranici mezi Francií a Itálií.

Teď již lze říci, že Ueli přelezl tři významné severní stěny v Alpách (Eiger, Matterhorn, Grandes Jorasses) s rychlostním rekordem. 13. února 2008 vylepšil svůj vlastní rekord na Eigeru z roku 2007 o více než 60 minut a vylezl klasickou Heckmairovu cestu v severní stěně za 2 hodiny, 47 minut a 33 sekund. 14. března 2006 vylezl technicky náročnou Bonattiho cestu na Matterhorn za 25 hodin. To sice nebylo nejrychlejší přelezení severní stěny Matterhornu, ale jde o rekord na této slavné cestě. Walter Bonatti strávil ve stěně roku 1965 pět dnů. Francouzka Catherine Destivelle vylezla roku 1990 tutéž cestu sólo za tři dny.

Pak už Uelimu Steckovi chyběla do sbírky jenom severní stěna Grandes Jorasses. Už sám nástup pod tuto odlehlou stěnu je dlouhý. Pro sólolezce je to veliká výzva. 27. prosince postavil svůj malý stan od Mountain Hardwear na ledovci. Celé odpoledne strávil studiem stěny. Rozdíl od rekordu na Eigeru: cestu tentokrát vůbec nezná. Je pro něj úplnou neznámou.

Cesta, kterou Ueli lezl vede středem stěny
Cesta, kterou Ueli lezl vede středem stěny, foto: Jonathan Griffith


Dosud nejkratšího času na Grandes Jorasses bylo dosaženo cestou „Linceule“, která se nachází úplně vlevo. Sněhový a ledový svah. Technicky jednoduchý. Jean Marc Boivin ji v roce 1977 vylezl za 2 hodiny a 45 minut, od okrajové trhliny až na vrchol. Tato cesta, ale nemá s vlastní stěnou Grandes Jorasses nic společného. Nejrychlejší přelez samotné severní stěny trval 4 hodiny a šlo také o cestu „Colton-McIntyre“. Tento čas byl relevantní až do 28. prosince loňského roku.

Noc byla studená. Teploměr po ránu naměřil mínus 16 stupňů. To vlastně není pro rychlostní rekord optimální teplota. Bude to pravý a studený zimní výstup. Po vydatné snídani všechno začíná. Věci s sebou: 50 metrů 5mm lana dyneema, dva šrouby do ledu, 4 karabiny, slaňovátko a dvě skoby. Minimalizovaná výbava. Navíc k ochraně proti extrémní zimě specielně izolovaná bunda: Mountain Hardwear Compressor Hooded Jacket. Čas si Ueli měří svými hodinkami Suunto. Před ním stojí 1100 metrů ledu. Podmínky jsou perfektní. Led není moc tvrdý a zbraně dobře drží. Jeden krok za druhým a Steck stoupá rychle vzhůru. Až do půlky stěny leze McIntyrovou cestou. Potom přelézá dvěma kolmými až převislými délkami v ledu do cesty Alexis. Náročná varianta. Posledních 350 metrů je nejnáročnějších. Na originální cestě je náročný skalní terén. Jde o delikátní lezení s cepíny po skále. Teploty jsou příliš nízké, aby se daly sundat rukavice. Steck tedy postupuje dál pomocí drytoolingu. Pokračuje ve strmé až převislé stěně směrem k vrcholu. Tady byly při prvovýstupu použity skoby a technické lezení. Steck to celé leze nenavázaný free solo bez jakéhokoliv jištění.

Dvě hodiny a jednadvacet minut poté, co opustil stan na úpatí stěny, stojí Steck na vrcholu Pointe Walker, který je se svými 4208 metry nejvyšším bodem Grandes Jorasses.

Teď má vylezené všechny tři velké severní stěny Alp sólo. A všechny tři v absolutním rekordním čase.Video z výstupu na Grandes Jorasses na Vimeo video.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal Sylla | Vydáno dne 27. 06. 2009 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: www.uelisteck.ch, překlad Sysel

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 07.01.2009 13:20:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: To je pecka
Teda rychlostní rekord na neznámé cestě a ještě tímhle způsobem, to je jiný kafe než zrychlit dvacetkrát předtím přeběhnutej Eiger, i když i to je fasntasticky. Ueli je prostě bourák, marná sláva.

Díky Syslovi za překlad.
0 0

Komentář ze dne: 07.01.2009 13:28:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kleboň (@)
Titulek: Mazec
Hmmm, to fakt nemám slov...kdo umí, ten umí...no a kdo neumí...jen tupě čumí....achjo...
0 0

Komentář ze dne: 07.01.2009 14:22:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kočka (@)
Titulek:
no tak to je mazec
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2009 17:24:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - JOS (@)
Titulek: Ueli Steck
Celej článek je poněkud ujetej,odkdy Linceul nepatťi do severní steny? Taky ty převislý ledy a skály no nevim,cestu sem lezl.
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2009 17:47:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Ueli Steck
Asi máš pravdu, ani v tom filmu není nic převislýho vidět. Ale i tak je tempo impozantní.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (733 hl.)
 
Blue Water (359 hl.)
 
Edelrid (373 hl.)
 
Edelweiss (458 hl.)
 
Mammut (465 hl.)
 
Maxim (323 hl.)
 
Metolius (395 hl.)
 
Millet (472 hl.)
 
Petzl (199 hl.)
 
PMI (344 hl.)
 
Sterling (2602 hl.)
 
Tendon (498 hl.)
 
Jiné (233 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7454