Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesOceněné sportovní výkony roku 2008 v horolezeckých disciplínách


A tak dál,stále nahoru...Jak je hodnotí komise alpinismu

Komise alpinismu ČHS vyhlásila výsledky soutěže o nejlepší výkony v horolezeckých disciplínách nesoutěžního charakteru. Pojďme se podívat jaké byly top výkony loňského roku.
V kategorii nevelehorských terénů skalního charakteru získal Výstup roku Adam Ondra za cestu Hotel Supramonte (8b) na Sardinii. Jde o 400 metrů dlouhou legendární linii, kterou Adam přelezl stylem OS. Přelez cesty, která patřila k nejtěžším vícedélkám světa, byl učiněn v rekordním čase sedmi hodin včetně sestupu. Výstup ve stylu On sight je výkon, který se nepodařil ani jednomu z bratrů Bindhammerových, Steveu McClurovi a dalším vynikajícím sportovcům, kteří se o něj pokoušeli.

V nevelehorských terénech bylo dále uděleno Čestné uznání čtveřici lezců O. Beneš, J. Lautner, T. Sobotka, P. Horký za pravděpodobně nejtěžší cestu v marocké oblasti Tondra. Na začátku roku 2008 tato čtveřice v Maroku udělala prvovýstup Saha obtížnosti 8a. Tato 280 metrů dlouhá cesta byla vylezena stylem RP. Nýty byly osazené vrtačkou.

Saha
Saha, foto: dolnizlebcompany.com


Z vyhřátých jižních krajů se přesuňme zpět do vymrzlé České Republiky. Zde, v oblasti Krkavka, se udál výkon, který byl oceněn Výstupem roku v mixech a ledech sportovního charakteru. Koncem února zde Jitka a Luboš Mázlovi vylezli cestu Krkavčí matka obtížnosti M10+. Tento 25 metrů dlouhý masakr v lámavějším a převislém terénu obnáší lezení v jemných spárkách a mělkých, místy vyledněných dírkách s dlouhými tahy. Jedná se o nejtěžší výstup tohoto charakteru přelezený českou ženou. Přelez byl udělán stylem PP.

A nyní hurá do hor. Přesuneme se do Alp a mrkneme se na sportvní alpinismus ve velehorách pod 6000metrů. Zde byl Výstup roku udělen Adamu Ondrovi za přelez cesty WoGü. Pravděpodobně nejtěžší více délkové cesty v Alpách. Tohle nekompromisní 8céčko vede v rätikonském masivu Kichlispitzen (2500m). Beat Kammerlander tuto linii navrtal a následně zkoušel celé léto 1997. Bez úspěchu. Teprve po jedenácti letech se Adamovi podařil volný přelez a tento výkon se stal novým milníkem v alpském sportovním lezení. Náročných 7 délek (250 metrů) lezení bylo překonáno stylem PP.

Wogü
Wogü, foto: Pietro del Pra


Čestné uznání ve sportovním alpinismu získali Ondra Beneš a Jirka Lautner za přelez nepříliš často opakované cesty The End of silence. Tato cesta obtížnosti 10+ vede 350 metrů vysokou severní stěnou Feuerhornu (1900m). Na 12-ti délkách Vás čeká kolmé až mírně převislé plotnové lezení po malých chytech a dírkách. Tento přelez je teprve šestý od vzniku cesty v roce 1990. Cesta patří, společně s cestami Silbergeier (8b+) a Kaisers Neue Kleider (8b+), k tzv Alpské trilogii. Ondrovi Benešovi chybí k dokončení trilogie již pouze poslední zmiňovaná. Přijde na řadu letos?

The End of Silence - topo
The End of Silence - topo, foto: dolnizlebcompany.com


Pro Výstup roku mixového a ledového charakteru ve velehorách pod 6000 m.n.m musíme do Tater. Dušan Janák a Pavel Vrtík přelezli volně cestu Matrix na Ušatou stráž v severní stěně Malého Kežmarského štítu. Z původní klasifikace prvovýstup M6+ A2 se při volném přelezu obtížnost vyšplhala až na M9- E4. Jde o osmidélkové mixové a drytoolingové lezení s některými relativně psychicky náročnými délkami do M6. Obtíže vrcholí v 90 metrů vysoké převislé skalní hlavě. Zde čeká jedna délka za M7 a jedna za M9-. V současné době nejtěžší tatranská mixová cesta. Tímto výkonem došlo k posunutí současné tatranské obtížnosti ze stávající M7 na nových M9-. Tedy více než o stupeň.


Film MatrixV kopcích pod 6000 m.n.m si Čestné uznání ještě vysloužili Jan Horák a Pavla Pavlíková za bigwall The Rock Warriors way. Jde o výstup v dvoučlenném smíšeném družstvu v 900 metrů vysoké stěně kyrgyzského vrcholu Kirkchilta (4507m). Cesta byla prostoupena v rámci expedice Marmot Rockjoy Kyrgyztan expediton 2008.Tento pětidenní výstup byl zároveň jedinný letošní prvovýstup oblasti Karavišin.

Kirkchilta
Kirkchilta, foto: www.rockjoy.cz


A nyní do hor nejvyšších (skoro..). Výstup roku zde shrábli Marek Holeček s Honzou Doudlebským. K získání jim dopomohly dva prvovýstupy ve dvoučleném družstvu v alpském stylu. První z nich sekli v Pákistánu na 6544 metrů vysokou Kapuru. Směr má název
Wild Wings. Jde o firnoledovou záležitost s mixovými pasážemi obtížnosti WI5, M7 o celkovém sklonu 70°.


Charakusa valey s K6 a Kapurou
Charakusa valey s K6 a Kapurou, foto: Mára Holeček, Honza Doudlebský


Druhý úspěch se dostavil na afghánské Uparasíně (6130m). Cesta Sweet 65´ vede středem 1600 metrů vysoké severní stěny a je tvořena převážně kompaktním tvrdým ledem. Obtížnost dosahuje WI5, celkový sklon 70°. Oba prvovýstupy byly podniknuty v rámci expedice Devold Tripple North Walls. Součástí měl být ještě prvovýstup na Kayshar (6760m), který se nezdařil.

Uparisína, severní stěna, schéma cesty SWEET 65'
Uparisína, severní stěna, schéma cesty SWEET 65', foto: Marek Holeček


Poslední Čestné uznání za výstup ve velehorách nad 6000 m.n.m získali Honza Kreisinger a Martin Kleštinec za prvovýstup Between sun and shadow. Jde o prvovýstup lehkým stylem v dvoučlenném družstvu logickou liníí v serverní stěně nepálského Kwangde Nup (6035). Obtížnost je WI4, M5, 80°. Cesta jde obtížně zajistit. Náročnost celého podniku zvýšil ještě dlouhý sestup jižní stěnou Kwandge a odlehlým údolím Lumding.

Kwangde Nup
Kwangde Nup, foto: Kleboň


Kwangde Nup
Kwangde Nup, foto: Kleboň


Všem hodnoceným gratulujeme.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Kodytek | Vydáno dne 28. 01. 2009 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: www.horosvaz.cz

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 03.02.2009 13:04:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena Čepelková (@)
Titulek: přehledný přehled :-)
Díky Petrovi Kodytkovi za hezké zpracování a samozřejmě se připojuji s gratulací všem oceněným .
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (770 hl.)
 
Levou a listuju pravou (311 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (299 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1380