Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesDeník expedice Argut 2008 - 5


Michal na koni, vyjednávání skončilo úspěšněPřeprava maroda

Kvůli marodovi byl vstup do nejobtížnější části řeky Argut o den odložen. Alespoň bude čas na odstranění následků včerejšího večírku. Vyšli jsme si na protější kopec podívat se, co nás čeká.
Pádlo se hodí na ledascos, i místo prkénka
Pádlo se hodí na ledascos, i místo prkénka, foto: Petr Jandík


Smutná rána opilcova. Tomáš s docela slušnou spáleninou pod levým okem se rozhýbával hodně problematicky a navíc hlásil bolest v noze a tím pádem návrat sotva před odjezdem na expedici vyléčené trombózy. Jako duo Petr & Petr na nás dnes padla služba a vaření po celý den. Po menším zápasu se mi podařilo otevřít nožem Petzl čtyři krabičky šprotů v pancéřové ruské konzervě poté, co selhaly otvíráky a rojnice, postupující nahoru svahem, našla i moje ztracené brýle. Zaplaťpánbůh, máme všechno, můžeme vyplout. Už při podvečerní prohlídce začátku soutěsky Sapošnikova v nás peřeje budily značný respekt a teď už jsme byli docela v napětí, co to s námi udělá.

Hora Šenelju 3800 m
Hora Šenelju 3800 m, foto: Petr Jandík


Než jsme ale mohli začít nosit do raftů, již opět přetažených na vodu, bagáž a přivazovat ji na sítě, začal se kroutit náš šedesátiletý student Michal, že ho chytla křeč do stehna a že v tomhle stavu by se raději vrátil, než vyrazil do nejtěžší části řeky. No, jestli se vrátit, tak raději odtud, než odněkud dál po Argutu, kde už není nikde nic a nikdo. Na jednom raftu nás nalehko jelo na druhou stranu sedm.

Michal s křečí ve stehně musí přes most po čtyřech
Michal s křečí ve stehně musí přes most po čtyřech, foto: Milan Tuček
Most přes Kulagaš
Most přes Kulagaš, foto: Petr Jandík


Michal, hopsající povětšinou po jedné noze, se s Robertem, Standou, Milanem a druhým Tomášem se vydali do sedm kilometrů vzdálené Zlé vsi a já s mladým Petrem jsme hledali cestu přes říčku Kulagaš na za ní se vypínající kopec. Kousek za loukou jsme našli most a po stepními rostlinami porostlém jižním úbočí, rozpáleném sluncem, jsme vystupovali ke hřebenu. Strmost postupně narůstala, objevovala se suť, až jsme se dostali pod skalní hřebínek z ostrých zubů břidlice, který jsem si s chutí vylezl, zatímco mladý Petr šel oklikou suťovým svahem. Sešli jsme se na hřebeni a vystoupili po něm asi do poloviny, kde se dalo na chvíli posedět ve stínu rozložitého smrku rostoucího v lese na sever od hřebene. Je zajímavé, jak ostrý je předěl mezi stepním porostem na jihu a lesem na severu. Již pár metrů pod hřebenem na severní straně roste regulérní les i s borůvkami a brusinkami. Mezi stromy na sever je taky vidět skoro celá „Truba Sapošnikova“, pojmenovaná po geologovi, který ji objevil. Řeka Argut je tam celá bílá od nepřerušené soustavy peřejí až co oko dohlédne. To se máme na co těšit! Nedivím se, že tohle budí respekt i u zkušených vodáků.

Soutěska Sapožnikova je prubířský, kamenem. Jedna peřej za druhou bez odpočinku
Soutěska Sapožnikova je prubířský, kamenem. Jedna peřej za druhou bez odpočinku, foto: Petr Jandík


jižní svahy jsou stepní, severní porostlé lesem, v pozadí žulový masiv 3127 m
jižní svahy jsou stepní, severní porostlé lesem, v pozadí žulový masiv 3127 m, foto: Petr Jandík
Mladý Petr nad říčkou Kulagaš
Mladý Petr nad říčkou Kulagaš, foto: Petr Jandík


Zpátky jsme sestupovali po hřebeni až na koňskou stezku, vedoucí ve svazích podél Argutu, a po ní na most. Chvilku jsme se ochladili v pastevecké chatrči s plochou, hlínou a travou pokrytou střechou. Uvnitř bylo kompletní vybavení, kamínka, kožešiny na pryčnách, uklizeno a příjemný chládek. Kolem čtvrté odpoledne jsme došli zpátky k raftu. Po hodině čekání dorazili kluci, kteří doprovázeli Michala. Z jejich líčení, jak čtyři hodiny vyjednávali s šamanem a starostou pronájem koní je vidět, že místní velmi dobře vědí, že je někdo potřebuje a dovedou dost pěkně šroubovat cenu. Nakonec se dohodli, za kolik dovezou kulhajícího Michala do Džazatoru – Beljaši. Vzali dva koně a hned si přisedli na každého koně ještě jeden z rodiny, když už cizinec zaplatil výlet.

Michal na koni, vyjednávání skončilo úspěšně
Michal na koni, vyjednávání skončilo úspěšně, foto: Milan Tuček


Zpátky na druhém břehu jsem se s mladým Petrem ujal opět naší kuchařské role. Ke svačinoobědovečeři jsme uvařili na velkokapacitním rychlovarném zařízení Kolja ve dvou kotlících zelňačku z čerstvého zelí, klobás, magi a dvou pytlíků zelné polévky Vitana a jako druhý chod byla brkaše se špekem a cibulí. Mužstvo přijalo naše vaření příznivě a máme na pár dní pokoj. S přechodem na vlastní stravu jsme zaznamenali téměř vymizení náhlých útěků do nejbližšího křoví s rolí v ruce. Výměna střevní flóry byla zřejmě u většiny z nás již dokončena. Večení program byl tento den poněkud méně intenzivní, než předešlého dne. Ne, že by došlo Pjať ozjer, nebo Pavlův repertoár, ale první Tomáš, kterého kromě kocoviny a popáleniny pod okem přepadla navíc ještě recidiva trombózy, se držel zpátky, i když jsme se ho snažili povzbudit refrénem Nohavicovy písně Pochod marodů:

Cirhóza trombóza
dávivý kašel
tuberkulóza
jó to je naše
neuróza skleróza
ohnutá záda
paradentóza
no to je paráda
jsme slabí na těle
ale silní na duchu
žijem vesele
juchuchuchuchu


Statečně pajdal kolem ohně a tvrdil, že pádlovat může a že pojede dál, i když s chozením je to horší a noha ho bolí a organizování zábavy se tentokrát neúčastnil.

Vaření
Vaření, foto: Petr Jandík


A tady je mapka našeho výšlapu:


Zobrazit místo Argut 2008, rafting na větší mapě

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 08. 05. 2009 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (985 hl.)
 
Levou a listuju pravou (426 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (395 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1806