Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



iPhone v outdooru - Navigace II MotionX-GPS


Nejpopulárnější GPS v Appstoru

Mobilních telefonů s vestavěným modulem GPS stále přibývá. Přestože jednoúčelovou GPS plně nenahradí, mohou se k navigaci použít a to nejen v nouzi. V tomto článku ukážu možnosti telefonu iPhone s aplikací MotionX-GPS. Aktualizace: Podrobná recenze verze 15.1.





V létě roku 2008 začala firma Apple prodávat nový typ svého telefonu iPhone. Jednou z novinek iPhone 3G byl i modul GPS. Ale překvapivě nebyla v novém telefonu žádná "klasická" GPS aplikace. iPhone sice začal automaticky přidávat do fotografií GPS souřadnice místa pořízení a aplikace Maps získala schopnost ukázat místo, kde se zrovna telefon (a v lepším případě i jeho vlastník) nalézá, ale to bylo všechno.

Z iPhonu člověk nevydoloval ani odpovědi na základní navigační otázky:
  1. Má GPS signál z družic a ví skutečně kde je, nebo ukazuje nesmyslně souřadnice jiného místa?
  2. Pokud signál má, tak jak silný a s jakou přesností ukazuje svou polohu? Je to plus mínus pár metrů nebo půl kilometru?
Odpověď může být hodně důležitá a nemusí to být ani v situaci, kdy stojíte zrovna totálně dezorientovaní v mlze na ledovci.

Postupně se začaly objevovat aplikace třetích stran, které GPS modul využívaly trochu víc a podobaly se klasickému zařízení GPS. Asi nejlepší je podle mého názoru aplikace MotionX-GPS.

Na úvod řeknu rovnou – MotionX-GPS není autonavigace. Nečekejte, že vám naplánuje cestu autem z bodu A do bodu B a poté bude říkat věci typu “po 300 metrech odbočte vlevo”. Pokud hledáte autonavigaci pro iPhone, nečtěte dál, jste na špatné stránce.

A teď se budu věnovat tomu, co MotionX-GPS umí.

Status

Na obrazovce Status je vidět, zda má modul GPS signál z družic, jak je kvalitní (GPS Signal), aktuální souřadnice (Lat: a Lon:) a jejich přesnost (Accuracy) a nadmořská výška (Altitude).

MotionX-GPS - obrazovka Status
MotionX-GPS - obrazovka Status

K čemu je dobré znát svou polohu v podobě číselných souřadnic? Může se stát, že nebudete vědět kde jste, ale budete mít k dispozici papírovou mapu, ve které bude zakreslena souřadnicová síť s hodnotami GPS. Pak můžete na základě souřadnic z iPhone a z mapy odhadnout (nebo s použitím pravítka i poměrně přesně spočítat a změřit) kde se zrovna nacházíte.

Kompas

Kompas v MotionX umí ukazovat dvě věci. Za prvé světové strany, za druhé směr k vybranému waypointu (co je waypoint bude zmíněno za chvíli).

MotionX-GPS - obrazovka Kompas
MotionX-GPS - obrazovka Kompas

Neočekávejte ale, že se iPhone bude chovat jako klasická buzola. Aby ukázal sever, musíte se s ním pohybovat. Pokud možno přímo a to konstatní nezanedbatelnou rychlostí. Budete-li stát na místě, bude se růžice kompasu náhodně otáčet všemi směry.
iPhone 3G totiž nemá uvnitř magnetický kompas. Kde je sever, odvozuje od svého pohybu. Zjistí třeba, že jste se posunuli během posledních deseti vteřin o 10m na východ. Předpokládá, že ho držíte před sebou a koukáte se při chůzi směrem kterým jdete (tedy na východ). Proto otočí na displeji růžici kompasu tak, aby sever ukazovala vlevo.
Poznámka: nový iPhone 3GS už v sobě magnetický kompas má.

Waypoint

A teď co jsou to ty výše zmíněné waypointy. V podstatě jsou to uložené souřadnice nějakého místa.

MotionX-GPS - Waypoint
MotionX-GPS - Waypoint

Místa, které se vám líbilo a tak jste řekli aplikaci MotionX, aby jeho souřadnice zaznamenala (vytvořila Waypoint). Nebo místa, které je pro vás nějakým způsobem důležité natolik, že ho budete chtít najít za každou cenu. Například nouzový bivak na hřebenu, skálu kde chcete lézt, hospodu do které chcete zajít po lezení...
Důležité waypointy si můžete uložit do telefonu před akcí a když je nouze, můžete spustit MotionX, vybrat waypoint a ťuknout na Start Nav jako “Začít Navigovat” – a objeví se růžice kompasu, ukáže směr k waypointu (pokud pěkně plynule popoběhnete 20m rovně, jak je popsané výše) a vzdálenost k němu. Vyrazíte a na displeji sledujete, jak se vzdálenost pěkně zkracuje a v kolik hodin tak telefon odhaduje, že tam tímhle tempem budete...
Tedy pokud se budete pohybovat terénem pěkně po přímce, což nemusí být vždy úplně to nejlepší - co kdyby přímá cesta vedla přes řeku a tu by bylo lepší nebrodit, ale přejít po mostě, který je o půl kilometru na východ? Ale jak na to přijít, že tam ten most je?
A právě jsme se plynule dostali k další věci, kterou MotionX umí a to jsou mapy.

Mapy

MotionX dokáže zobrazit mapu a na mapě naši aktuální pozici a bod, ke kterému jdeme. Takže si můžeme vybrat cestu, po které půjdeme.
Má to ovšem háček. Mapové podklady nejsou součástí MotionX-GPS. Aplikace používá mapy, které jsou k mání zadarmo na Internetu a průběžně si je podle potřeby z Internetu stahuje.
Výhodou takového řešení je (kromě ceny), že odpadá starost o to, jestli je v telefonu nahraná mapa zrovna té části světa, kam jste se rozhodli vyrazit.
Nevýhodou je nutnost stálého připojeni na Internet, což jednak žere baterky, jednak nefunguje vždy (na místech bez GSM signálu nebo v zahraničí, kde je datový roaming extrémně drahý). A bez Internetu na displeji místo mapy uvidíte jen pěknou bílou plochu, na které je s vysokou přesností vyznačena vaše poloha.

MotionX umí buď mapové podklady Google (v podstatě to, co je na googlemaps.com) nebo z projektu OpenStreetMap.org.

Mapy Google jsou sestavené z kvalitních komerčních zdrojů a jsou silniční, satelitní nebo hybridní.

MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "Google Hybrid"
MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "Google Hybrid"

Oproti tomu projekt OpenStreetMap.org funguje podobně jako známá Wikipedie – mapy v něm vznikají na základě práce dobrovolníků a z darovaných podkladů. Na některých místech jsou proto tyto mapy podrobné a aktuální, na jiných jsou lvi.

MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "OpenStreetMap"
MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "OpenStreetMap"

Velkou výhodou těchto map je, že je nemusíte stahovat znovu a znovu z Internetu. S použitím malého triku to stačí udělat jen jednou a pak používat mapy i na místech, kde není připojení nebo za něj nechcete platit.

Jak na to:

MotionX-GPS - nastavení stahování map
MotionX-GPS - nastavení stahování map
  • V nastavení MotionX zapněte “Map Caching” a nastavte největší hodnotu paměti pro cache (250MB). Pak si připojte iPhone k Internetu (nejlépe přes WiFi, ale Edge nebo GPRS funguje taky, jen pomaleji) a zobrazte si v aplikaci mapy oblastí kde se chcete pohybovat a ve zvětšení, které budete potřebovat. iPhone si načte mapové podklady a uloží si je do paměti.
  • Pak v nastavení nastavte “Map Data” na OFF. A aplikace už nebude stahovat nic z Internetu a bude používat jen již stažené a uložené mapy. To má smysl i když jste na signálu a mapy byste klidně stahovat mohli, ale šetří se tím baterie
S mapami Google podobná věc z licenčních důvodů udělat nejde.

Stopky a záznam trasy

Další pěknou funkcí, kterou MotionX-GPS umí, jsou stopky a záznam trasy. Na obrazovce Stopwatch stisknete tlačítko Start a aplikace začne zaznamenávat trasu, po které jdete (jedete na kole, běžíte...). Vidíte ušlou vzdálenost, svou průměrnou a maximální rychlost, záznam si můžete uložit. V případě potřeby se pak díky takto zaznamenané trase bezpečně vrátit tam, odkud jste přišli. Tlačítkem Photo si můžete pořídit fotografii, která se uloží jako obrazový waypoint.

MotionX-GPS - obrazovka Stopwatch
MotionX-GPS - obrazovka Stopwatch

MotionX-GPS - zaznamenaná trasa
MotionX-GPS - zaznamenaná trasa

Na záznam celodenní túry to ale není – podle mých zkušeností vydrží plně nabitý iPhone zaznamenávat trasu jen tři až čtyři hodiny. (Chcete-li více, musíte občas dobít z externí baterie)

Publikování zaznamenaných údajů

A jsme u poslední funkce aplikace MotionX, o které se chci zmínit. Jde o možnost publikování zaznamenaných údajů. V paměti telefonu máme uložené waypointy a trasy. Můžeme si je vypsat a nechat ukázat na displeji telefonu, ale můžeme se o ně také podělit s kamarády. Funcí Share jde waypoint nebo zaznamenaná trasa odeslat e-mailem, vystavit na Facebooku, zveřejnit přes Twitter, nebo naimportovat do mapy tvořené na Googlu. Součástí odeslaných dat je také odkaz na který stačí kliknout a waypoint nebo trasa se zobrazí v Googlemaps. Velmi jednoduché. Aplikace zasílá data jak ve formátu gpx vhodném pro výměnu s jinými GPS-kami a programy (např Photolinker), tak soubory kml/kmz pro Google Maps a Google Earth.

Trasa publikovaná z MotionX na Facebook
Trasa publikovaná z MotionX na Facebook


Informace o waypointu poslané z MotionX e-mailem
Informace o waypointu poslané z MotionX e-mailem

Za ty peníze...

Zbývá dodat, že jde o placenou aplikaci (2.39 Euro), pro bezplatné vyzkoušení je k mání její Lite verze.
MotionX je povedená aplikace, díky níž je možné využít iPhone 3G jako klasickou turistickou GPS. Samozřejmě ne v extrémních podmínkách, na to iPhone není stavěný (ve srovnání s jednoúčelovou turistickou GPS jde zejména o kratší výdrž na jedno nabití baterie, menší citlivost GPS modulu, mechanickou "neodolnost"), ale v jiných případech může posloužit dobře. Zvlášť když ho stejně nosíte stále s sebou jako telefon.
Za nedostatky (nebo chybějící funkce) považuji především nemožnost waypoint nebo trasu do aplikace importovat, dále nutnost exportovat uložené waypointy postupně po jednom, nelze odeslat celou skupinu waypointů najednou. Nicméně autoři aplikaci stále vylepšují a snad se časem dočkáme. Jako zajímavost lze uvést, že majitel, zakladatel firmy Fullpower - Philippe Kahn se svým provozním ředitelem vyhráli prestižní závod námořních jachet a k navigaci používali jen dva telefony Apple 3GS s se svým programem MotionX-GPS. Zda používali sériové provedení, nebo nějakou betaverzi, článek nepravil, ale přežili to a trefili se.

Shrnutí:

+

  • přesné určení polohy akcelerometricky asistovanou navigací
  • na výběr pět typů mapy, kešování Open Street Map (ulice) a Open Cycle Map (terén)
  • navigace po zaznamenané trase
  • 303 waypointů, 101 tras
  • Při sledování trasy volitelně nahoře sever, nebo směr pohybu
  • Sdílení uložených tras a bodů e-mailem a na Twitter a Facebook
  • integrované ovládání přehrávače hudby
  • ukazuje číselně stupeň zvětšení mapy
  • umí pro mapu využít celou obrazovku
  • nasbíraná data neztratí ani když dojde baterie
  • není-li k dispozici signál GPS, používá méně přesnou lokalizaci pomocí základních vysílacích stanic BTS, ale neztratí se úplně.

-

  • Do aplikace nelze nahrát trasu z jiného zdroje
  • Nelze nahrát offline mapové podklady, jen zdlouhavě procházet plánované trasy pro nakešování map z internetu
  • Uložené waypointy lze odesílat ke sdílení jen po jednom
  • Nevyhledává lokality na mapě podle názvů
Popisovaná verze: 6.0, cena v Appstore 2,39 EUR Aktualizace: Podrobnou recenzi verze 15, která odstranila řadu výhrad k verzi 6 a přidala nové funkce najdete na serveru mujmac.cz, současná cena pro iPhone je 0,79 EUR.





[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Vladimír Horák | Vydáno dne 22. 03. 2011 | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Vladimír Horák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 15.07.2009 09:31:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: caching Google maps
Díky Vláďo za článek.

Je podotknu, že jiná GPS.ka pro iPhone, a sice GPS kit od Garafy kešuje mapy Googlu, takže to asi lze, možná se za tuto možnost něco platí a to se vzhledem k velmi nízké ceně MotionX GPS zřejmě vydavateli nechtělo.
0 0

Komentář ze dne: 16.07.2009 10:50:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: 6.1
Dnes vyšla aktualizace na verzi 6.1 s podporou Military Grid Reference System (MGRS) a drobnými opravami.
0 0

Komentář ze dne: 19.09.2009 10:36:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Import tras a waypointů
Včera se objevila verze 7.1, která umožňuje import tras a bodů. Tato verze opustila mapy Openstreet map a Open cycle map a používá MotionX O-Road, MotionX O-Terrain, Bing (Road, Aerial, Hybrid), nebo Google (Road, Satelite, Hybrid). Kešuje jen mapy Motion X,které jsou nejméně kvalitní.
0 0

Komentář ze dne: 10.10.2009 12:58:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: MotionX Sport 7.2
MotionX dospěla dneškem již k verzi 7.2 a novému názvu MotionX Sport. Zřejmě proto, že se firma MotionX pustila do dalšího typu GPS aplikací, a sice klasické aUTOMOBILOVÉ NAVIACE S HLASOVÝMI POKYNY. Zatím je k dispozici jen Kanada a USA, ale cena za tuto navigaci (zaváděcí - 2.99 Eura) je bombózní a méně než desetinová u konkurence.

Novinkou verze 7.2 je autostop měření času. Je-li zapnutý, automaticky ze zastavuje měření času, když se zastaví pohyb přístroje.
0 0

Komentář ze dne: 29.12.2009 09:50:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Verze 9.1
MotionX GPS dospěla do verze 9.1. Vlastnosti nové verze jsou:
● Režimy: Auto, Run, Bike, Car, Sail a Fly upravují způsob měření a polohování tak, aby co nejlépe vyhovoval danému způsobu pohybu.
● Rychlejší a snadnější sdílení tras a bodů
● Rychlé sdílení aktuální pozice ze stránky statusu.
● Automatické sdílení polohy v uživatelem nastavených intervalech.

Předchozí update 9.0 přinesl možnost stahovat vyznačené úseky map, více najdete ve článku zde
0 0

Komentář ze dne: 23.03.2011 12:57:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V. (@)
Titulek: Kvalitni Google maps
Hodne mne rozesmalo "Mapy Google jsou sestavené z kvalitních komerčních zdrojů a jsou silniční, satelitní nebo hybridní."

Jako GISak vim sve a prave Google hodne propadl ve strovnani s ostatnimi.

Google ma Ortophota i vektory velmi casto zastarale pochazejici z open source zdroju.
Odchylky proti skutecnosti mohou dosahovat i stovky metru podle mista a aktualnosti mapovych dat.

Sam bych si google maps nedal nikam jinam nez ilustraci na web
0 0

Komentář ze dne: 23.03.2011 13:19:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Kvalitni Google maps
Jirko, tady to je myšlené ve srovnání s druhy map, které jsou v tom mobilu k dispozici. Ty jako GISák máš jistě mnoho jiných možností, ale z toho, co je v MotionX k dispozici, jsou mapy Google nejpodrobnější. Pokud jsem si GPSkou vkládal body a trasy, nikdy jsem tak velkou odchylku - stovky metrů - nezaznamenal. Možná jsem se jen netrefil do problémových oblastí.
Abychom se ale dobrali něčeho praktického - jiná GPS aplikace GPS Kit umožňuje si vložit jakoukoliv mapu dostupnou na internetu, u které je známo adresování jednotlivých čtverců. Můžeš tedy doporučit něco takto přístupného, co je lepší než Google maps?
0 0

Komentář ze dne: 25.03.2011 17:19:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V. (@)
Titulek: Kvalita neco stoji
Co se tyce kvaltnich map tak vsechny civilizovane zeme maji statni mapovou agenturu, ktere vydava mapy v ruznych fomatech a ruznych temat. Bezne se da koupit DVD.
Pro nas horske vlky jsou urcite specialni mapy to nejlepsi (AV, SwissGeo) ty se daji take koupit na DVD.

Uz nase stara Nokia umoznovala ladovat libovolne mapy ve formatu pro OVI. Obecejna mapa se dala jednoduse na Linux nebo PC zpacovat pomoci freewearu do OVI formatu.

Osobne si mylim ze tistena papirova mapa a kompas je to nejlepsi pro turu, vse digitalni nekde hapruje. (uvazuji pouze pohyb v horskem terenu - do prokopaku vyrazim jedine s nablistenou kombinaci GPS - IPhone - Ipad - IView na helme - vse v italskych barvach ;-))
0 0

Komentář ze dne: 25.03.2011 18:17:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Kvalita neco stoji
OVI je proprietární formát Nokie, takže není divu, že to na Nokii chodí.

Aplikace, o kterých jsem psal nejsou stavěné tak, aby se do nich mohly nahrávat mapy ze souboru, ale jedině cucají mapy z Netu. U GPS Kitu by mne docela zajímalo, jak tam třeba rozchodit mapy.cz, ale to se mi zatím nepovedlo.

V Appstoru je hafo aplikací pro offline mapy, ale pokud bych měl mít mapu na prohlížení v telefonu, to je na prd. To je papírová podstatně lepší a nepotřebuje baterie. Za těch víc než 30 let co se plácám po horách, a nebylo to jen v Prokopáku, jsem mapy skoro nikdy nepotřeboval a obešel jsem se i bez kompasu. Na skialp to bude así víc potřeba, než na lezení.

Na asociaci proč italské barvy ve spojení s iView, iPhone a iPad jsem asi příliš málo inteligentní a nechápu.

I ty švýcarské mapy jsou k dispozici na internetu, takže nějaký přístup k nim a adresace je asi možná, tohle by bylo asi dost zajímavé vědět.
0 0

Komentář ze dne: 25.03.2011 18:55:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Kvalita neco stoji
add Italske Barvy: Italije stale vice mene diktuje modni trendy a to jak v obleceni tak ve sportovnim vybaveni

add OVI je proprietární formát: pravda, ale jsou applikace ktere cokoli do OVI zkonvertuji

add švýcarské mapy jsou k dispozici na internetu

Die geographischen Daten sind gesetzlich geschützt. Unwissenheit des Gesetzes schützt nicht vor Strafverfolgung. ... erlauben Ihnen, die Kartenbilder über das Internet zu kopieren, wobei die gesetzlich verankerten Rechte gewahrt bleiben müssen!!
atd ap.

http://www.swissgeo.ch/index.php?SESSID=5b328c9876ed88f6bc14 47cb5bbeef37
0 0

Komentář ze dne: 08.06.2012 19:54:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenicka1313 (lenicka131313@email.cz)
Titulek: Doporučení
Ahoj, je těžké si vybrat ten pravý a jistě žádný „nejlepší“ neexistuje, každopádně já jsem nakonec skončila u http://www.quadlockcase.cz/, který mi vyšel jako jednoznačně nejlepší a používám ho se svým přítelem opravdu často. Dvakrát třikrát do týdne jezdíme na výlety a slouží nám po několika měsících opravdu suprově.
0 0

Komentář ze dne: 08.06.2012 22:02:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Doporučení
Tohle skoro vypadá jako kampaň nového prodejce držáků, podle toho, že se skoro stejně formulované komenty objevují ve stejnou chvíli na různých webech.
Tento článek není o držácích, ale o GPSD apůlikaci takž se m tento koment ani nepatří. Nicméně podlůe mách zkušeností je lepší na kolo pouzdro Biologic.
0 0

Komentář ze dne: 10.05.2019 11:04:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Daniela (condorr@centrum.cz)
Titulek: Dotaz.
Dobrý den,nemám sice iPhone,ale telefon podporující Android.Je možné tuto aplikaci použít?A jak je možné uskutečnit platbu v českých korunách,když uvádíte cenu v Eurech.Děkuji velmi za informaci.
0 0

Komentář ze dne: 10.05.2019 22:27:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Dotaz.
Aplikace Motion X GPS pro Android není, ale na Google Play lze najít jiné aplikace tohoto druhu. Nákupy v Appstore a stejně tak i v Google Play se uskutečňují platbou z platební karty a tak vždycky dochází ke konverzi měny na měnu účtu, který je s platební kartou spojený.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
06.04.2024
Kamarád ze skal promítání v Turnově ve 20 hodin

Oznámení o akcích posílejte redakci