Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Davos jak na jare () Davos () Re: P. Pesciora () P. Pesciora ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesiPhone v outdooru - navigace I


GPS kitJaké možnosti nám nabízí GPS v telefonu

iPhone má kromě jiných věcí také zabudovaný čip pro příjem signálu z družic systému GPS. Je řada možností, jak je využít a postupně vás s nimi seznámíme. Nejprve je řada na standardních aplikacích dodávaných s telefonem.


Všechny aplikace, o kterých bude v tomto seriálu řeč, pracují s polohou telefonu zjištěnou čipem pro příjem GPS. Do základní výbavy tohoto oblíbeného telefonu patří aplikace Mapy, polohu telefonu používá vestavěný fotoaparát a i řada dalších programů. Pro další popis si je roztřídíme na programy mapové, automobilovou navigaci a klasické GPS.

Mapy


Základní mapová aplikace, obsahující online mapy Google ve variantách mapa, terén a satelitní snímek. V podstatě jde o očesanou odvozeninu Google maps, která umí vyhledávání lokality, plánování trasy a ukládání bodů. Vyhledávat lze podle adresy, nebo označit místo na mapě. K plánování trasy lze jako startovací nebo cílový bod použít také momentální polohu telefonu. Vyhledanou trasu nelze nijak optimalizovat, respektive lze volit meci dopravními prostředky auto - hromadná doprava - pěšky, ale plnohodnotně to funguje jen v Americe. Aplikace Mapy neumí na rozdíl od Google maps na webu vložit průjezdní body ani vyloučit určité typy silnic, jako jsou dálnice nebo placené silnice. Pro plnou funkci vyžaduje datové připojení (Wifi, Edge, GPRS), jinak ukazuje polohu či trasu na prázdném okně. Trasa zůstane zobrazená i po ztrátě signálu a vidíte alespoň, jestli jste neuhnuli.

Mapy - modrý kroužek ukazuje přesnost určení polohy
Mapy - modrý kroužek ukazuje přesnost určení polohy


Mapy lze v nouzi použít i místo automobilové navigace, ale mapa je stále natočená severem nahoru (neplatí pro iPhone 3GS, který je vybaven kompasem a mapy otáčí ve směru pohledu) a navíc je poloha telefonu signalizována modrým puntíkem, ze kterého nevidíte, kterým směrem se pohybujete a tak občas zahnete opačně, protože při jízdě na jih se pohybujete obrazovkou telefonu obráceně shora dolů. Mapy nedávají hlasové pokyny a proto je při jejich použití lepší, když je v autě obsluhuje spolujezdec. Lokalizace polohy se děje dvoustupňově - jednak s malou přesností, ale rychle se poloha určuje z polohy okolních BTS - vysílacích a přijímacích stanic telefonního operátora. Po hrubém určení polohy následuje dopřesnění přijímačem GPS. Přesnost nalezené polohy je indikována modrou kružnicí kolem předpokládané polohy. Přesnější popis je v návodu na telefon, proto se jím zabývat nebudu.

Navigační nápověda - ale jen textová
Navigační nápověda - ale jen textová


Fotoaparát

Je ve výbavě telefonu a do metadat pořízených snímků vkládá souřadnice jejich pořízení. Přesnost polohy není nijak oznamována

Automobilové navigace

Od letošního léta jsou s firmware verze 3.0 k dispozici standardní automobilové navigace s hlasovými pokyny a zobrazením dopravní situace. Všechny jsou placené a patří k nejdražším programům, ale dokoupit k telefonu, který už tak jako tak máte ještě navigační program s mapami je levnější, než mít navigaci jakožto bedýnku zvlášť. Jako první byl ke koupi program Navigon, který následovala navigace Sygic a na vstup na trh se chystá také Tom Tom, doplňující iPhone držákem obsahujícím kvalitnější čipy GPS a podporou hlasitého telefonování handsfree. O nich bude samostaná recenze. Obejdou se bez datového signálu, ale samozřejmě potřebují chytit signál GPS.

MotionX GPS na Iphone s naší lehce chaotickou trasou příchodu k Obrvégrům
MotionX GPS na Iphone s naší lehce chaotickou trasou příchodu k Obrvégrům


Klasické GPSky

Tyto programy vytvoří z iPhonu turistické GPS-ky. Dovedou logovat trasu, ukládat waypointy, ukazovat směr. Jejich nejzajímavějšími reprezentanty jsou MotionX GPS a GPS kit. Pro všechny je společné, že mapy tahají z internetu, ale jednou prošlé oblasti si umí uložit do cache a ukazovat je i když není datové připojení, buď zcela mimo signál, nebo v zahraničí, když nemáte zapnutý datový roaming.Iphone s nasazenýou dobíjecí baterií Storm
Iphone s nasazenýou dobíjecí baterií Storm, foto: Petr Jandík


Dobíjecí baterie

Společným problémem všech GPSek na iPhone i jiných podobných telefonech je velká spotřeba energie a tím pádem malá výdrž baterií. V autě to s nabíječkou není problém. Pro venek jsou k dispozici dobíjecí baterie, kterými lze funkci prodloužit na přijatelnou míru.

V dalších dílech seriálu se budeme zmíněných programům věnovat podrobněji.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 11. 07. 2009 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 25.06.2012 23:46:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenicka1313 (lenicka131313@email.cz)
Titulek: Doporučení
Ahoj, je těžké si vybrat ten pravý a jistě žádný „nejlepší“ neexistuje, každopádně já jsem nakonec skončila u http://www.quadlockcase.cz/, který mi vyšel jako jednoznačně nejlepší a používám ho se svým přítelem opravdu často. Dvakrát třikrát do týdne jezdíme na výlety a slouží nám po několika měsících opravdu suprově.
0 0

Komentář ze dne: 26.06.2012 00:07:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - honza (@)
Titulek: Re: Doporučení
Co je to za navigaci, ten quadlockcase? To si to s přítelem asi uživáte :-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty

Neexistuji vhodna data!

komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (563 hl.)
 
Levou a listuju pravou (154 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (157 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 874