Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesJak jsme objevili Frankenjuru


Trick 17 - 8  Lezení v oblasti Leienfels

Každý týden, každou středu odpoledne začínají chodit sms stejného znění: „Co tenhle víkend?“ „Kam se chystáte?“ Snad každý z nás to zná. Největším problémem celého pracovního týdne je vymyslet vhodnou lokalitu, kde se se svými přáteli budeme klepat nad kruhem. Ani tento týden není jiný. Už od pondělní snídaně nad klávesnicí a pracovními povinnostmi projíždím stránky o počasí a se zájmem sleduji jakým směrem se stáčejí srážkové fronty.„Bude mokro a pršet! Na písek nejedu! Co takhle objevit Frankenjuru?“ odepisuji na dotaz, kde budu věšet pytel nadcházející prodloužený víkend. Vzápětí přichází stručná odpověď: „Politika kazí charakter, vápno morál.“ (Jak prožil na vlhkém písku nadcházející víkend autor této sms se dočtete ve článku zde.)

Trick 17 - 8
Trick 17 - 8 , foto: Petr Jandík


Petrova knihovna nám poskytuje vždy nepřeberné množství lezeckých průvodců. Ani tentokrát nezklamala. Do Frankenjury jedeme poprvé, takže jsme plni očekávání a přiznejme si, i maličko skeptičtí.

Vlevo (koutem) Leienfelser Verschneidung 6- . Vpravo (podél trhliny) Ahornweg 5+.
Vlevo (koutem) Leienfelser Verschneidung 6- . Vpravo (podél trhliny) Ahornweg 5+. , foto: Kačka Gajdová


Petr zadává do navigace cílové místo a vyrážíme. Najít Leienfels však není úplně jednoduché. Navigace jakoby zapomněla, že jedeme autem a nejdeme pěšky. Nejprve jsme prokřižovali spoustu lesních cest a posléze dokonce projeli několik cyklistických tras. Tiše jsme trpěli za Petra, zvláště při couvání lesní cestou, na které nás zastavil balvan uprostřed. Se svou navigací před lety navázal velmi pevný a pěkný vztah a nikdo z nás by si nepřál, aby byl touto přírodovědnou projížďkou narušen. O to míň, že jsme s sebou jako obvykle nemáme žádnou mapu.

„Nur für Gäste“
„Nur für Gäste“, foto: Kačka Gajdová


Auta parkujeme vedle hospody na „Nur für Gäste“. Hlásíme, že na pivo zajdeme později. Dle ukazatele směřujeme k ruinám hradu. Odtud vlevo sestup po cestičce ke skalám. Míříme na ty přímo pod zříceninou. Jsou nejdelší a svítí tam příjemně sluníčko. Nejsme si jistí, že zrovna kvůli tomuto se vyplatilo jet třista kilometrů. Po nástupu do první cesty ale měníme názor. Je to zde sice trochu „kvakoidní“, ale i těchto osmnáct metrů nám příjemně protahuje tělo a vytahuje ruce.

Kačka drtí v klíčovém místě cesty Ahornweg 5+
Kačka drtí v klíčovém místě cesty Ahornweg 5+ , foto: Jan Polák


Vše je lehce převislé, ale chyty, i když se to na první pohled nezdá, jsou hluboké a ostré. Dle hesla: „Lezeš to, na čem se rozlézáš!“ odvážně nastupujeme do pětek. Přeci jenom ještě nevíme, co si pod místní klasifikací představit.

Pod závěrečným převisem Leienfelser Verschneidung 6-
Pod závěrečným převisem Leienfelser Verschneidung 6- , foto: Jan Polák


Upozornění na skále „Zelten verboten“ mi nedává smysl. Chvilku mi trvá než pochopím, že nejde o výstrahu místních ochránců přírody, ale o název cesty.

Zelten verboten 6+
Zelten verboten 6+, foto: Kačka Gajdová


Pár metrů nad zemí již začínám tušit, proč dal autor cestě toto jméno. Ne nadarmo se říká, že název cesty odpovídá jejímu charakteru. Celou dobu mírně (pro mě více) převislá po malých ostrých chytech. My co nemáme sílu v rukách tady opravdu nesmíme moc dlouho tábořit a musíme rychle mazat nahoru.

Při pomyšlení na cesty vyšší klasifikace se na nebi zatahuje a ozývají se hromy a blesky. Začíná pršet. Rychle stahujeme lana a balíme matroš. Do helem nám bubnují kroupy. Jsme naskrz promočení a už nemá smysl se ukrývat před deštěm. Pokoušíme se o rychlý úprk, ale po blátivé strmé lesní cestičce to jde jen stěží. Klouže to a nejeden z nás to bere po čtyřech.

Bez komentáře
Bez komentáře, foto: Jan Polák


K autu to máme už jen pár metrů, když slyšíme Zdenkův hrozný řev: „Do toho auta mi takhle nesmíte!“ No, co Vám budu povídat? Usmířili jsme si ho až v suchu v hospůdce nealkoholickým pivem.

A jak se do Leienfelsu dostanete? Nejkratší cesta z Prahy je přes Rozvadov, dále po dálnici E50 a sjet na Weiden in der Oberpfalz. Odtud na Auerbach in der Oberpfalz, Neudorf, Leupoldstein, Weidenhüll a zde doleva do prudkého kopce až do cíle. Souřadnice N:49.70937 E:11.36963
Zvětšit mapu


Zobrazit místo Frankenjura na větší mapě

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Veronika Dušánková | Vydáno dne 22. 07. 2009 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Veronika Dušánková

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 22.07.2009 10:51:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: svěží
Svěží článek s věží (hradní :-)) Nutno doplnit několik skutečností:

1) Díky Jirkovi a Lence za dva díly průvodčíka s vyznačením pěkných oblastí, zatím se jejich tipy ukázaly skvělé a pro jurského nováčka nepostradatelné.

2) Nová hračka se musí ozkoušet - důvod, proč nás navigace hnala po panoramatické cestě lze asi spatřovat v tom, že jsem si jako cílový bod nedal městečko, nebo spíš vesnici Leienfels, ale skály, které jsem našel na satelitní mapě a chudák program usoudil, je blíž to je z údolí lesem, anžto cestu z vesnice do hradu a pod skály na mapě neměl. Prostě se snažil vyhovět jak uměl. To bych navigonu ani nevyčítal. Horší bylo, že nás hnal několikrát do silnic sice asfaltových, leč povolených jen zemědělcům a lesnímu hospodářství.
3) Dementi: Není pravda, že jsem se s svou navigací navázal hluboký vztah před lety. Koupil jsem program Navigon do iPhonu týden před tímto výletem, který se tak stal součástí testu, o který se ještě nekdy podělím.
Doufám, že bude Verča ve svěžím líčení našich objevných kroků pokračovat s chutí neztenčenou :-)
0 0

Komentář ze dne: 22.07.2009 20:06:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Tipy ...
Ehm, jen aby to pak na tech "tajnych" tipech nevypadalo jak onen vikend na Weissensteinu ...

Howgh,

L.
0 0

Komentář ze dne: 22.07.2009 20:32:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Tipy ...
Tam jsme byli v pondělí a celkem to šlo.
0 0

Komentář ze dne: 24.07.2009 08:59:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - wykuk (wykuk@centrum.cz)
Titulek:
Ja myslim ze vztah s navigaci se u Petra spise prohloubil a utuzil. Ja osobne jsem ji zacal rikat zaludna krabicka :-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Líbí se ti sportovních lezecké oblasti, jako je třeba Tetín a lom Kobyla?


Celkem hlasovalo: 1272