Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesAnnapúrna 2012: třináctá osmitisícovka Radka Jaroše


Místo amputovaných prstů budou hřející pytlíky

Radek Jaroš se vrátil z Himálaje s úspěšným výstupem na třináctou osmitisícovku, vykoupeným poměrně vážnými omrzlinami na nohách. Bez následků nezůstal ani jeho parťák Honza "Tráva" Trávníček, kterému omrzly prsty na rukou a palec na noze, ale méně než Radkovi. Aktualizace: Pozvánka na dnešní přednášku.


Osmitisícovky: Radek Jaroš a Jan Trávníček

Středa 13.6.2012 od 19:00 hodin
Nová budova Národního muzea
Vinohradská 1, 120 00 Praha


Radek sice možná přijde kvůli omrzlinám o několik prstů na nohách, ale rozhodně nepřišel o elán a optimismus. Až půjde příští rok ze severu na K2, poslední osmitisícovku, která mu zbývá k dokončení Koruny Himálaje, vyplní si uvolněné místo v botách  hřejícími pytlíky. Na K2 půjde od severu s Petrem Maškem. Severní stranu si vybral proto, že tam je stálejší počasí, než na jihu, na který naráží a točí se tam větry s mraky a zatímco na Gasherbrumech a Broad Peaku se dá lézt, na K2 z jihu to ve stejou dobu nejde. Na tiskové konferenci v restauraci Skořepka, kam přišel s berlemi a v hodně volných sandálech, do kterých se vejdou jeho ovázané nohy, přímo z nemocnice, se podělil spolu se svým partnerem Honzou Trávou Trávníčkem o zážitky ze své poslední expedice na objektivně nebezpečnou Annapúrnu.

 

Radek srší optimismem 
Radek srší optimismem, foto: Petr Jandík

 

Aklimatizace na Lhoce

Jak známo, na výstupy do velkých výšek je třeba se aklimatizovat. Protože základní tábor normálky na Annapúrnu je poměrně hodně nízko, ve 4200 metrech, a v okolí nejsou vhodné aklimatizační kopce, rozhodli se Radek s Honzou si přikoupit permit na Lhoce, kde byl Radek už vloni, a aklimatizovat se výstupem do třetího tábora na této hoře. Do základního tábora pod Everestem a Lhoce přišli ještě na začátku sezóny, den po expedici Leopolda Súlovského. Tráva byl překvapen množstvím lidí v základním táboře, který je v plné sezóně tak veliký, že z jednoho konce na druhý jdete hodinu a čtvrt.

 

Tráva u čörtenu pod everestem 
Tráva u čörtenu pod everestem

 

Prostoupili ledopádem Khumbu, strávili tři noci ve druhém táboře ve výšce 6400 metrů a vystoupili do výšky kolem 7000 metrů. Původní plán dojít až do třetího tábora nakonec vzdali, protože jednak bylo hodě zima a silně foukalo, a hlavně bylo objektivní nebezpečí. Padalo hodně kamenů. Svah ke třetímu táboru byl vodní led, místy pokrytý až 10 centimetry sněhu, žádný firn. Souhrn všeho toho vedl k rozhodnutí aklimatizaci na Lhoce ukončit, kvůli objektivnímu nebezpečí od kamenů, kvůli zhoršení počasí, kdy by se muselo dlouho čekat na zlepšení a kvůli tomu, že dosavadní aklimatizaci považovali pro výstup do výšky 8000 metrů za dostatečnou a měli obavu, aby na Annapúrně ještě našli expedici, jejíž tam byli součástí a jejíž servis chtěli využívat.

 

V ledopádu Khumbu při aklimatizaci na Lhotse 
V ledopádu Khumbu při aklimatizaci na Lhotse

Dovolená

Po návratu z Lhoce si dopřáli den v Káthmándů a pár dní relaxace v Pokhaře, což je druhé největší město v Nepálu, dokonce se tam Radek setkal se svou přítelkyní, která přiletěla na trek kolem Anapúrny stejný den, kdy se Radek s Trávou vrátili z Lhoce. 

 

Relaxace v Pokhaře 
Relaxace v Pokhaře

Annapúrna

Po přebalení se vydali k Annapúrně. Do základního tábora ve výšce 4200 metrů, který byl celý na trávě, což se Trávovi líbilo, na rozdíl od Radka, který na to nakonec doplatil, se dopravili vrtulníkem, Na místě už byl tým 15 až 20 lidí, kteří čekali na počasí,  Při pohledu na stěnu s vlajícím oblakem sněhu přešel Radka a Trávu poněkud humor. Vítr bral sníh zeshora a tohle tam bylo každý den. Radek s Trávou byli ze všech nejlépe aklimatizovaní, protože ostatní, kteří trávili pod Annapúrnou již tři týdny se nedostali výš, než do druhého tábora.

 

Sněhový oblak na Annapúrně 
Sněhový oblak na Annapúrně

 

Cesta do dvojky je v pohodě, zafixovaná, problémy a hlavně objektivní nebezpečí začíná od dvojky nahoru a nejnebezpečnější je kuloár, kterým všechno padá, ukazuje Radek ukazovátkem. Podél kuloáru, pod velkým sérakem, kterým všechno padá postavili tři výškové tábory. Zafixováno vy kompletně do trojky, dál už jen některá místa a z výšky 7100 metrů už fixy vůbec nebyly.

 
Nejnebezpečnější místo cesty 
Nejnebezpečnější místo cesty, foto: Petr Jandík

Každý den odpoledne začalo sněžit, mezi 12. a 2. hodinou. Jediný den beze sněhu byl ten vrcholový, takže si ho vybrali dobře.

 

Radek s Trávou 
Radek s Trávou

 

 

Díky každodennímu sněžení padaly laviny, jedna spadla v noci. Kluci si sedli do stanu zády ke směru laviny a čekali co bude. Zažili obrovskou bezmocnost, když se na ně řítila do druhého tábora lavina a nevěděli, kde se zastaví. Naštěstí je zasáhla jen tlaková vlna. Lavina vymetla kuloár, kterým postupovali další den. Přešli do kuloáru, přes laviniště a pak doleva do svahu. Poté spadl další sérak, který sice nikoho nezasáhl, ale pod dojmem laviny ze skupiny 25 lidí stoupajících k vrcholu jich 15 vzdalo další postup.

 

Nejnebezpečnější místo výstupu, kuloár ohrožovaný lavinami a padajícími séraky 
Nejnebezpečnější místo výstupu, kuloár ohrožovaný lavinami a padajícími séraky

 

Vrátili se do dvojky a po poradě se 9 lidí rozhodlo pokračovat. Nevýhodou bylo že to zabalil Španěl Carlos, starý pán, který tam byl s velkým týmem a s ním odešli i zkušení Šerpové, kteří znali cestu. Nakonce se všichni podělili o náklad, zanechaný Šerpy, a nesli nahoru 300 metrů fixních lan v šesti lidech aby mohli nahradit potrhané fixy.

 

Radek a Tráva 
Radek a Tráva, foto: Petr Jandík

"Na tomhle krátkém úseku jsme postavili tři tábory, trojku, čtyřku a pětku, poslední v 7100 metrech.", říká Radek Jaroš.

"No a kromě posledního byly všechny postavené tak, že kdyby napadlo přes noc víc, než 10 centimetrů sněhu, měli bychom hodně velké problémy", dodává Tráva.

Podle Radka byl v oboru objektivního nebezpečí nejhorší druhý tábor, kdyby napadlo 13 a víc centimetrů sněhu, určitě by je to smetlo.

 

Výškové tábory byly na ne příiš bezpečných místech 
Výškové tábory byly na ne příiš bezpečných místech

 

 

V táborech vyplňoval Radek testy pro výzkum, jestli člověk ve výšce blbne. Jeden test vyplnil před expedicí, druhý ve výšce 7100 metrů a jeden po expedici. Paradoxně měl Radek nejrychleji a bezchybně vyplněný test ve výšce 7100 metrů. Až na tu matiku, šestkrát nula opravdu není šest.

"Já jsem propadal z matiky už na průmyslovce, to není výškou", komentoval to Radek.

 

Cesta do pětky 
Pátý tábor

Radek dorazil na vrchol 6. května s Iráncem a jeho Šerpou. Vyrazili v 9 v večer, protože každé odpoledne bylo odpoledně špatné počasí a chtěli být na vrcholu dopoledne. Radek byl na vrcholu v 9 hodin a strávil tam hodinu, Tráva dolezl ve skupině 4 lidí ve 13 hodin. 

 

Tráva 
Tráva, foto: Petr Jandík

 

Radek byl spokojený, Annapúrny se bál víc než K2. Z vrcholu se potom rychle vracel, ve dvě odpoledne už byl u stanu a řešil nohy.

 

Tráva na vrcholu Annapúrny 
Tráva po sestupu z vrcholu Annapúrny, foceno ze stanu tábora 5

 

 

Vrchol je dlouhý hřeben, na kterém se občas sedělo rozkročmo. "Já jsem tam byl sám nahoře a fotil jsem se jak jsem tam seděl rozkročmo na hřebeni, na každou stranu máte 3 kiláky, zajímavý záběr."

 

Radek 
Radek, foto: Petr Jandík

 

Touhle dobou už Radek věděl, že je v průšvihu, vařil si vodu na koupání nohou a několik hodin už rešil jak zabránit následkům omrzlin.

 

To už Radek ví, že je zle. Nohy jsou omrzlé 
To už Radek ví, že je zle. Nohy jsou omrzlé

 

Ve zdraví sešli dolů. Radek už volal do základního tábora aby sehnali vrtulník.Sešel z výšky 7100 metrů rovnou do základního tábora. Tráva sešel nejprve do dvojky a ani si nevšiml, že má omrzlé ruce. Radek to líčí, že měl Tráva v Base campu na prstech bambulky jak rosnička.

 

Zpátky v BC 
Zpátky v BC

Jak vypadají Radkovy prsty dneska můžete vidět na jeho stránkách, ale je to pohled pro silné povahy. Odletěli vrtulníkem do Káthmándů a tam pak po ošetření v nemocnici balili holky na zafačované nohy a ruce. 

Radek s Trávou 
Radek s Trávou, foto: Petr Jandík

 

 

Při tiskovce Radek pravil, že už se omrzliny přestávají horšit a už má naplánováno, jak se nohy na podzim uzdraví a příští rok hodlá dorazit Korunu Himálaje výstupem na K2 ze severu s Petrem Maškem. Po dokončení tohoto cíle se hodlá věnovat jednak 7 Summits a jednak projektům obtížnějšího skalního lezení s kamarády Pavlem Jonákem a Vaškem Šatavou.

Radek ještě rozebíral proč omrzl. První příčinou bylo, že z prvního do základního tábora se chodilo po trávě v teniskách. Výškové boty s integrovanou nohavicí si nechával ve vodotěsném pytli v prvním táboře. Při prvním výstupu nahoru se mu namočila ta nohavice, vnitřek bot měl suchý. Když ale boty uložil do vodotěsného pytle, vlhkost se vypařovala, kondenzovala a navlhl tím pádem i vnitřek bot. Dalšími faktory byl velký mráz při vrcholovém útoku, protože šel na vrchol přes noc a takéí tlustší a tím pádem i těsnější ponožky, které omezily prokrvení nohou.

 

Logo expedice Annapúrna 2011 
 

Pozdrav od obou aktérů expedice pro čtenáře Horyinfo:Annapúrna 2012, podrav čtenářům Horyinfo 
Annapúrna 2012, podrav čtenářům Horyinfo, foto: Radek Jaroš
 
Odkazy:
 
Expedici sponzorovali: Česká pojišťovna, MOD PLAY a.s., Sport Schwarzkopf a další
 
Annapúrna na Googke Maps:


Zobrazit místo Annapurna 2012 na větší mapě


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 13. 06. 2012 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Expedice Masherbrum: ostrý pokus ve dvou (09.08.2022)
Expedice Masherbrum (31.07.2022)
Grohová na Rocky Summit, Mandulová v sedle (28.07.2022)
Prvovýstupy na Masherbrum, Chumbu nebo Hungči (13.07.2022)
Denali: Slovak direct volně (04.06.2022)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (17.09.2021)
Muchu Chhish 2021 - zpátky v BC (26.07.2021)
Nebeská past (16.06.2021)
Nebeská past - topo (09.06.2021)
Mára Holeček expedice Baruntse: Zdařilý prvovýstup (01.06.2021)
Prvovýstup na nepálskou šetitisícovku (30.04.2021)
K2: Místo druhé zimy tři nezvěstní (08.02.2021)
Boj o K2 úpěšný, Nepálci udělali první zimu (28.01.2021)
Expedice Muchu Chhish 2020: Konec pokusu (07.09.2020)
Expedice Bhagirathi 2019 (07.10.2019)
Vrchol K2: Kolouchová uspěla (23.07.2019)
UFOline (05.06.2019)
Mára s Háčkem na Chamlangu: Vylezeno! (22.05.2019)
Tomáš Petreček o aklimatizaci (09.08.2018)
Zlatý cepín pro Holečka a Háka (02.08.2018)
Expedice Nanga Parbat: 6 Čechů na vrcholu (20.07.2018)
Prvovýstup na Kyazo Ri (01.06.2018)
Expedice Satopanth splnila hlavní úkol (30.05.2018)
Expedice na Nanga Parbat (24.05.2018)
Záchranka na Nanga Parbatu (28.01.2018)
První Čech na Minya Konka (07.10.2017)
Pytel na Kyazo-Ri (01.06.2017)
Mára a Smolo píšou z Kyazo-Ri (30.05.2017)
Expedice WAOOO!...2017 (27.05.2017)
Gasherbrum I od Ondry Manduly (20.12.2016)
Slabý ten, kdo ve víře pochybuje… (20.09.2016)
Čtvrtý pokus o Gasherbrum: sčítání ztrát (29.08.2016)
Byl Pavel Trčala na Everestu? (09.06.2016)
Nagga Parbat zdolán v zimě (26.02.2016)
Dvanáct dní o vše! (06.09.2015)
Wild Challenge - zápisník expedice (16.07.2015)
Na Gasherbrum I potřetí (28.06.2015)
Pavel Bém alpsky na Manasu (10.05.2015)
Maipo a Aconcagua (10.03.2015)
Manaslu 2014 (23.10.2014)
Nepálská ženská expedice na K2 (31.07.2014)
Radek Jaroš na vrcholu K2 (27.07.2014)
Uher a Novotný na vrcholu (25.07.2014)
Expedice na Broad Peak v basecampu (10.07.2014)
Povede na Everest ferrata? (17.03.2014)
Everest bude levnější (20.02.2014)
Expedice Baruntse (7162 m) Machold a Vaněk nezvěstní (14.02.2014)
Honza Říha: Aconcagua traverzem Polského ledovce (23.12.2013)
Prvovýstup na Pig Pherago Shar 6719 m (02.12.2013)
Francouzská expedice na Gaurishankar (7134m) (15.11.2013)
Graziani a Benoist: Jižní stěna Annapúrny (04.11.2013)
Kopce v Indii za polovic (09.10.2013)
Double G pro Petrečka a Novotného (09.08.2013)
Rekordní vrtulníková záchranka na Everestu (20.06.2013)
Expedice Never Stop Exploring - Talung 2013 (06.06.2013)
Talung (31.05.2013)
Siegrist na Makalu III (17.05.2013)
Stefan Siegrist na Makalu II (06.05.2013)
Stefan Siegrist na Makalu (27.04.2013)
Nové cesty v Pákistánu (21.11.2012)
Nanga Parbat 2012 (23.09.2012)
Peter Hámor a Pavel Bém na K2 (04.08.2012)
Everest Eco Expedition jaro 2012 (09.07.2012)
Expedice 2012 „Wild Choice Comeback“ (24.06.2012)
Radek Jaroš zdolal Annapúrnu (07.05.2012)
Úspěch polské expedice a drama na Gasherbrumu I. (16.03.2012)
Interview s Alláhem (14.12.2011)
Ueli Steck a Mount Everest (12.06.2011)
Radek Jaroš sólo na Lhoce (01.04.2011)
První zimní osmitisícovka v Karákoramu a Pákistánu (07.02.2011)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (791 hl.)
 
Blue Water (451 hl.)
 
Edelrid (452 hl.)
 
Edelweiss (497 hl.)
 
Mammut (516 hl.)
 
Maxim (364 hl.)
 
Metolius (440 hl.)
 
Millet (522 hl.)
 
Petzl (216 hl.)
 
PMI (383 hl.)
 
Sterling (2625 hl.)
 
Tendon (524 hl.)
 
Jiné (296 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8077