Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesLavinová mapa Slovenska


Praktická pomůcka v lavinové prevenci

Internetovou turistickou mapu Slovenska, kterou provozuje server Hiking.sk na mapových topografických podkladech SHOCart asi není třeba nikomu zvlášť představovat. Stala se jistě pro mnohé nedílnou součástí podkladů pro plánování akcí k našim (alespoň jazykově) nejbližším sousedům. S nadešlou zimní sezónou ale možná nebude od věci si připomenout, že na těchto podkladech je možno získat důležité informace o možnosti výskytu lavin ve slovenských horách.
Úvodní strana s podmínkami použití
Úvodní strana s podmínkami použití


Jedna z doplňkových vrstev totiž obsahuje informace právě k tomuto tématu. Jedná se o lavinovou mapu , která vznikla ve spolupráci se slovenskou HZS.Strana s legendou
Strana s legendou


Jednotlivé dráhy představují části území ve vysokohorském terénu, kde byly zaznamenány výskyty lavin. Barvy oblastí pak představují informaci o frekvenci výskytu lavin od ojedinělého výskytu až po zóny s velmi častým výskytem lavin. Navíc se po kliknutí myši pravým tlačítlem na konkrétní lavinovou dráhu uživateli nabídne místní nabídka, ve které je možno vybrat „Info o lavínovej dráhe“ a po jejím zvolení se v pravém sloupci zobrazí aktuální informace o konkrétním místě, jako například: lokalita, orientace, maximální sklon, průměrný sklon a aktuální lavinová situace podle podkladů HZS.Místní nabídka
Místní nabídka


Podrobný a celý popis práce nejenom s vrstvou lavinové mapy, ale s mapou celkově najdete v Legendě , která je dostupná z menu hlavní nabídky na hlavní straně mapy.Rozhodně stojí za to si ji prostudovat a naučit se tak využívat všech možností, kterými tento internetový mapový zdroj disponuje.Detaily vybrané lavinové dráhy
Detaily vybrané lavinové dráhy


Pro jistotu ještě, kdyby někdo přece jen nevěděl, kde tuto mapu nalezne, malá nápověda.

Možnost první : Otevřete si internetové stránky hiking.sk a v pravém horním rohu klikněte pod obrázkem mapy Slovenska na text: „TURISTICKÁ MAPA“. Otevře se vám okno s mapou. Pro zobrazení požadované vrstvy (tedy v našem případě lavinové mapy) zvolte v menu „Nastavenie mapy“ zatržením příslušného políčka požadovanou možnost.hiking.sk - nastavení mapy
hiking.sk - nastavení mapy


POZOR!!!! Vrstvu s lavinami lze zvolit pouze v podrobných měřítcích mapy!!!!
Takže pokud je políčko pro výběr neaktivní, zvětšujte tak dlouho, až lze zvolit mapový podklad SHOCart a následně Lavínové dráhy.

Možnost druhá: Otevřete si internetové stránky horské záchranné služby hzs.sk a přímo z hlavní stránky se přes tlačítko „Lavínová mapa“ dostanete rovnou na tuto mapu.Stránky HZS s přístupem k lavinové mapě
Stránky HZS s přístupem k lavinové mapě


Přeji vám, aby se i pro vás stala tato mapa zdrojem důležitých informací a umožnila vám plánovat zimní akce se šťastným návratem.

[Akt. bodový průměr: 1,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Polák | Vydáno dne 09. 01. 2013 | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Polák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Švýcarsko jako na dlani (23.11.2010)
Rakousko jako na dlani (21.01.2010)
Horyinfo přechází na NetMonitor (31.10.2009)
První rok Horyinfo (04.01.2007)
Přírodou Českosaského Švýcarska (01.08.2006)
Projekt Rock Stars (28.06.2006)Komentář ze dne: 09.01.2013 14:56:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - marketa (@)
Titulek: zázrak
to je úplně geniální! je něco takovýho i na alpy?
0 0

Komentář ze dne: 09.01.2013 21:48:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Vyuziti mapy lavinovych drah pro rekreacni ucely
No, urcite je to zajimavy napad, ale s tim zazrakem bych to nevidela az tak zhave.

Podle toho, jak mapa vypada, predpokladam, ze v drtive vetsine znazornuje drahy samovolnych lavin. To je uzitecne pro uzemni plan, aby se nezacalo stavet nekde, kde casto padaji samovolne laviny (jako napr. ve visce Montroc u Chamonix vicemene srovnane v r. 1999 se zemi), ale pro horolezkyni/skialpinistku pohybujici se v zimnim terenu neni prakticka hodnota techto znalosti prilis vysoka.

Vezmeme napr. Malou studenou dolinu (jedine misto, kde to v Tatrach trochu znam :) ). Mapa lavinovych drah nam rika, ze laviny casto jezdi v podstate ze vsech kuloaru v doline (cervene sipky). To asi neni prilis velke prekvapeni, ze. Naopak svah pod Sedielkem se dle teto mapy jevi jako "bezpecny", ackoliv je to idealni misto pro utrzeni laviny skialpinistou: sklon urcite nad 30 stupnu (odhaduji z Palicovych fotek zde: < href="http://bit.ly/13hSRNb" target="_blank"> mountainski.cz, navic otoceny na vychod, tj. na zavetrne strane, kde se uklada snih a tvori desky.

Obecne lze rici, ze tam, kde za normalnich podminek padaji laviny samovolne (extremne prudke kuloary, extremne prudke a casto skalnate svahy) se nevyskytuje prilis mnoho skialpinistu a tam, kde se pohybuji skialpiniste (bezne teren tak do 40 stupnu), zase nepada prilis lavin samovolne.

Pri pohybu v zimnim terenu je nutne znat SKLON svahu, abychom mohli uplatnit nekterou z forem Munterovy redukcni metody, ktera ve zjednodusene podobe rika, ze za lavinove 4 volime svahy do 30 stupnu, za lavinove 3 do 35 stupnu a za lavinove 2 do 40 stupnu.

Tady nam ale slovenska mapa nepomuze. V teto problematice uz jsou minimalne v nekterych alpskych zemich dal a na strankach NEKTERYCH lavinovych sluzeb lze zobrazit mapy s vyznacenymi sklony (< 30 stupnu, 30-35, 35-40, >40).

V Tyrolich:
lawine.tirol.gv.at/basics/gelaendeneigungen

Ve Vorarlberg:
www.vorarlberg.at/vorarlberg/sicherheit_i nne res/sicherheit/landeswarnzentrale/weitereinformationen/lawinenwa rndienst/weitereinformationen/gelaendeinformationen/gelaendeinfo rmationen.htm (odstranit mezery)

V ostatnich rakouskych spolkovych zemich jeste zaostavaji. :)

Svycari nemaji na internetu nic, ale kdo vyplazne patricny obnos za zimni mapu SwissTopo (20 Euro/kus), ma na ni cervene vyznacene vsechny svahy nad 30 stupnu, coz sice neni optimalni, ale lepsi nez nic.

V Bavorsku, Italii, ve Francii a vsude jinde nastavani hrani s pravitkem a milimetrovymi vrstevnicemi, ale dle meho nazoru lze poznat tak akorat, zda ma svah spise 30 ci 40 stupnu, ale nic mezi tim.

Hore zdar,

Lenka K.
0 3

Komentář ze dne: 09.01.2013 23:47:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Vyuziti mapy lavinovych drah pro rekreacni ucely
Ještě bych dodal, že pro chytré telefony existují aplikace, jako třeba Mammut Safety pro iPhone, pro Android taky určitě něco bude, které mají zabudovaný sklonoměr, takže lze měřit skon svahu operativně na místě.
Někdy je to poměrně frustrační, změřil jssem si sklon stěny, kde jsem si myslel, že v rajbasu překonávám světové rekordy, a ono to bylo pouhých necelých 50 stupňů, takže opatrně.
0 0

Komentář ze dne: 10.01.2013 12:24:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Vyuziti mapy lavinovych drah pro rekreacni ucely
->zde.

Další aplikace jsou White Risk od WSF-Institut , Freeride, Avalanche forecast, Avalanche Lab, Colorado Avalanche, CAC Avalanche Bulletins - vše zdarma a Avalanche Risk (3,59 EUR), Avalanche Safety (9 EUR) a řada dalších.
0 0

Komentář ze dne: 10.01.2013 15:13:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Re: Vyuziti mapy lavinovych drah pro rekreacni ucely
Mereni sklonu na miste je fajn (misto iPhone za 600E staci Snowcard za 15 nebo pro fajnsmekry klinometr na 55E :)).

Ale pro planovani tury je dobre znat sklon predem, na miste Te sklony zacinaji zajimat v okamziku, kdy si chces honit triko, co ze jsi to sjel prudkeho. A funguje to stejne jako v rajbasu: sklon je vzdy mensi, nez si clovek mysli ;).

Hore zdar,

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 10.01.2013 16:03:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Vyuziti mapy lavinovych drah pro rekreacni ucely
Tyto aplikace samozřejmě nejsou důvodem ke koupení smartphonu. Jsou však přínosem pro ty, kdo již telefon mají a stejně by ho s sebou brali tak jako tak. Pro tyto lidi je kupování extra klinometru zbytečnost.
Kvalitní domácí příprava se samozřejmě nutná v každém případě.


Kdo chytrý telefon nemá, jistě vezme rád zavděk tebou doporučovanými prostředky.


0 0

Komentář ze dne: 09.01.2013 22:54:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - marketa (@)
Titulek:
když klikneš na lavinovou dráhu pravym a vybereš "info o lavinovej drahe" zobrazi se ti vpravo maximální a průměrný sklon svahu. Např. ono Sedielko - maximalny sklon: nad 40, priemerny sklon: 41 st.. Tudíž už z domova víš, že to bude kurva dokopce.
2 0

Komentář ze dne: 09.01.2013 23:35:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
ehm... jak může být průměrný sklon větší, než maximální?
0 0

Komentář ze dne: 10.01.2013 09:47:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek:
Aha, toho jsem si nevsimla, to uz je lepsi, s tim uz se da trochu pracovat.

Ale presto zbyva rada svahu, kde zadna lavinova draha neni a tudiz zadne podrobnejsi informace.

Takze zaverem: urcite krok spravnym smerem, ale zustava dost prostoru pro zdokonaleni.

Hore zdar,

Lenka K.

Petre: maximalni sklon je udavan NAD 40, to je treba taky 49, zbytek 35-45, prumer 41. Dulezity je ale vzdy MAXIMALNI sklon, protoze to je to misto, kde lavinu utrhnes. Prumerny sklon muze vypovidat neco o rozmerech potencialni laviny (na dlouhem svahu s konstantnim sklonem 40 stupnu shodis vetsi lavinu nez na mirnem svahu s jednou velmi prudkou bouli).
0 0

Komentář ze dne: 10.01.2013 10:45:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - marketa (@)
Titulek: iMuž
Stačí mít s sebou jednoho standardizovaného iEuromuže. Že je sklon nad 40 se pak pozná podle toho, že dotyčný začne vydávat opakované varovné hlášení: "pokulelák, pokulelák"
1 2

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci