Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Dibona () Furka () Re: Lezení na vých ... () Ticino ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesŽula - Eldorado
30 let Eldorada

Kdo by neznal dnes profláknutý Grimsel, žulová pohádka lehce dostupná a dobře odjištěná. To však neplatí pro všechny oblasti, k Eldoradu půjdete asi hodinku a půl, cesty nejsou plaisirově odjištěny, jsou relativně dlouhé, neslaňují se a obtížnost je třeba zvládat s přehledem. Zkrátka alpské lezení, jak má být.


Pohled do Septumanie z Motörhead, foto: Lenka Kolářová

My sem jezdíme dá se říci pravidelně, ale neplánovaně. Vždy to počasí nějak zaonačí, že listujeme průvodci a pak i přes dnešní nechuť k plotnám podlehneme vábení krásného prostředí, perfektní žuly, bezproblémového nástupu. Na vrcholu si řekneme nikdy více, ale v mysli je již vyhlédnuta nová možnost, jiná cesta, která se bude hodit pro nestabilní počasí s jedním pěkným dnem.

Eldorado, foto: Lenka Kolářová

Více jak 30 let Eldorada

Rok 1981 je doba, kdy se lezlo v barevných elasťácích, kdy frčelo lepení se na plotnách, samozřejmě čím hladších, tím lepší, a tak není divu, že bratry Rémyovy zaujala tato plotnová stěna se zlatavou žulou vyhlazenou od ledovce do zrcadlového lesku. V roce 1981 také vychází deska Hammersmith od Motörhead, řvavá až krutá muzika, která provází bratry při jízdách za lezeckými cíli (okénka busíku mají zavřena, aby ostatní netrpěli). 6. června vylezou 15-ti délkovou cestu v levé části stěny, nastupující výrazným koutem. Cesta vede krásnými spárami a kouty, občas i rajbasy. Dala se jistit na vklíněncích (v té době drahé friendy nemají) a prvovýstupci zanechají za sebou pouze 10 skob. Cesta Motörhead je na světě a Eldorado v krásné krajině ledovců s vodní hladinou a s výhledy na čtyřtisícovky Finsteraarhorn a Lauteraarhorn objeven lezeckému světu.

První délky Motörheadu, foto: Lenka Kolářová

Další dny pokračují Rémyovci jak v extázi a vylezou cestu Simple Solution ve středu stěny. Následující dny se přesunou k přehradě, kde ve vyhlazených plotnách vylezou cestu Les pieds et les mains, název cesty prozradí styl, je nutno podotknout, že neosazují nýty, ty přidají až na radu Alberta Wenka z Mammutu (Mammut je jejich sponzorem), v průměru tři na délku. Žula Grimselu je tvrdá a ruční vrtání trvá mezi 30 a 45 minutami. Záhy se objevuje v časopisech fotka Ives z rajbasu Simple Solution v plotně oproti třpytící se hladině jezera - horolezecká komunita je nabuzena.
Horečka Eldorada Rémyovce neopouští, bivakují pod stěnou a tlučou nýty, zcela žízniví a vysušení neúprosným sluncem vylezou cestu Septumania, tím je uzavřen první rok Eldorada

První délky Septumania, foto: Lenka Kolářová

V roce 1982 vydává Mammut sešitek s novými cestami na Grimselu, ohromný marketingový úspěch a do oblasti proudí v létě 1500 lezců, není divu, krátké nástupy, nádherné lezení v idylické krajině. Rémyovce najdeme opět v Eldoradu, kde přidají Marche ou crève, Métal hurlant a morálový Venon (dvacetimetrové odlezy).
V roce 1986 přichází ke slovu vrtačka a tím zaplnění stěny cestami a zrod nejlehčí a nejlépe odjištěné cesty Schweiz plaisir. K třicátému výročí sanují bratři nejčastěji lezené cesty. Dojištění jsou však velmi citlivá a přidaných nýtů je poskrovnu, tím je zachována původní psychická náročnost cest.

Foto www.promo-grimpe.com

Bratři Rémyovi

Výrobní čísla

Claude: 15.09.1953
Yves: 01.03.1956

Highlights

  • 1965 zažínají s lezením, ke kterému je přivedl jejich otec, také známý lezec.
  • 1979 první prvovýstup.
  • udělali více jak 2000 cest s 7500 délkami ve svých oblíbených oblastech Grimsel, Sanetsch, Slot, Presles, Verdon, Kalymnos atd.
  • milují tvrdou muziku
  • lezení dali celý svůj život, znamená pro ně svobodu, radost i zábavu
  • nikdy se nestali profíky, Mammut jim poskytuje pouze materiál, pracují ve sportovním obchodě a v zimě jako vlekaři

Co o nich říkají druzí

Neúnavní objevovatelé nových oblastí a linií, které nebaví opakovat cesty. Především v osmdesátých letech lezli zcela nekompromisním stylem, kdy kvantita převažovala nad kvalitou. Po objevení nové oblasti nenechali pro ostatní kousek skály volné, často tak ve spěchu vytvořili nelogické linie nebo umístili nevhodně jištění za hranu, do škrapu, či vysoko. Cesty tohoto období se vyznačují i sporým jištěním a připomínají často stavbu pomníčků. Přesto mnoho cest a oblastí z tohoto období patří k tomu nejlepšímu co v Alpách je. S přibývajícím věkem začínají v devadesátých letech prosazovat plaisirovější styl jištění. Přesto stále převládá kvantita a pokud porovnáme jejich konání s činy Pioly nebo Känela, je poznat rozdíl v přístupu a stylu, Piolu jednoznačně charakterizuje kvalita, zralá úvaha a promyšlenost, jak ve vedení cesty, tak v osazení jištění.

Schweiz Plaisir, Schweiz plaisir 12. délka, foto: Lenka Kolářová

Doporučené cesty

Forces Motrices: 6a Ao, 500 m, (5c, 5a, 5c+, 5c+, 6a p.a. (6c+), 6a, 5c+, 5b, 5a, 6a p.a.(6c), 4a, 5a, 5c+) Sestup vpravo po rampě a následně úbočím
Lehčí cesta, kde se mimo ploten najde trochu strukturované žuly a spáry, těžké rajby 6c se dají lézt za A0, nevýhodou pro druholezce je, že jsou v traverzu. V lehkých délkách velké vzdálenosti mezi nýty a žádná možnost dojištění.

Septumania: 6a, 500 m, (5c+, 5b+, 5b, 5b, 5c, 6a, 5c, 6a, 5c+, 6a+, 5b, 4c, 5c+, 5b+, 5c, 3a) Sestup vpravo po rampě a následně úbočím
Lehčí cesta, kde hned první délka prozradí, o co půjde, ledovcem vyhlazené plotny, vany a žlaby. Lepička na botech si přijde na své a nohy budou hodně pálit. V lehkých délkách velké vzdálenosti mezi nýty a žádná možnost dojištění. Vzhledem k množství lehkých délek často lezená.

Septumania z Motörhead, foto: Lenka Kolářová

Schweiz plaisir: 6a+, 500 m, (5a, 6a+, 6a+, 5c, 5c, 6a, 5c, 5c, 5c, 5c, 5c p.a.(6b+), 6a, 5c ) Sestup vpravo po rampě a následně úbočím
Asi nejlépe jištěná cesta v Eldoradu, menší postavy budou mít problémy s délkou 5c p.a.(6b+), převládají plotny. V lehkých délkách velké vzdálenosti mezi nýty a žádná možnost dojištění.

 

Septumania, foto: Lenka Kolářová

Motörhead: 6b, 500 m, (5a, 6a, 6b, 5a, 5b, 6a+, 6a+, 6b, 5a, 5b, 5c+, 6b+, 6a, 5b) Sestup vpravo po rampě a následně úbočím
Nejznámější cesta Eldorada a tím i často lezená, převládají spáry, které si musíte sami odjistit, ploten je poskrovnu, přesto však výživné. Dlouhé úseky sokolů prověří bicepsy.

Motörhead, foto: Lenka Kolářová

Praktické informace

Příjezd

Příjezd je celkem jednoduchý, po dálnicích až k Bernu dále na Thun, Interlaken, Meiringen do Innertkirchenu a směrem na Grimselpass, před sedlem odbočit k Grimselhospitz.

Mapa,  foto: Jirka Vodsloň

Tip

Borůvkový koláč v restauraci Handegg.

Nocleh

Asi nejpohodlnější a v celku blízko je kemp Grimselblick v Innertkirchenu, od roku 1997 se cena téměř nezměnila. Ti otrlejší mohou zvolit boční tunýlky na starých silnicích, které se již nepoužívají pro běžný provoz.
Camping „Grimselblick“ v Innertkirchenu; 24 Fr za dvě osoby a malý stan, sprcha v ceně, tel.+41 33 971 37 52
Matratzenlager Hotel Oberaar; 73,- Fr/osobu a den; tel. +41 36 73 11 31
Bivak pod Eldoradem je asi 15 minut před stěnou.

Motörhead, foto: Lenka Kolářová

Období

Nejlépe léto, stěny jsou suché a teplejší

Výbava

Lano: 2 x 50 m, lépe 60 m
Materiál: 16 expresek, sada friendů a stoperů (případně hexy)
Přehrávač s Live-Album No Sleep ’til Hammersmith

Průvodce

Jürg von Känel; Schweiz plaisir West; Filidor, www.filidor.ch

Plánované navýšení přehrady, kóta -18 m, r. 2006 foto: Lenka Kolářová


Zobrazit místo Grimselpass na větší mapě


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 06. 11. 2013 | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 06.11.2013 13:02:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Parádní
fotky, parádní stěna, i když mám pocit že bych se v těch rajbasech a kulatých sokolech asi podělal hrůzou :-). Jak moc je tam ta žula klouzavá? Je to srovnatelné třeba se Sandbalmem?
0 0

Komentář ze dne: 06.11.2013 21:01:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V (@)
Titulek: Re: Parádní
Sandbalmem bych přirovnal k 150 šmirgl-papíru, Eldorado je jako sklo, resp. podobné Josemite. Velký pozor si je třeba dávat na vyleštěná místa od ledovce - zrcadélka, vždy je třeba najít alespoň trochu šedivé místo, kde to drží. V Motörheadu nejvíce bolely nohy, když nebyly zašroubovaná ve spáře, tak stály na tření.
0 0

Komentář ze dne: 08.11.2013 13:04:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena Č (@)
Titulek: Re: Re: Parádní
Díky za pěkné počtení a fotky, úplně mne svrbí ruce a smekají se nohy :-)
0 0

Komentář ze dne: 06.11.2013 17:49:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P. (@)
Titulek: paráda
Skvělý článek i fotky. Motörhead úplně láká. I když nevím, jestli bych to vydržel poslouchat už z Čech furt dokola a bez následků :)
No a teď ještě ta captcha počtem znaků vyrovnávající komentář. Jdu dát první, OS pokus :)
0 0

Komentář ze dne: 06.11.2013 18:38:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: paráda
Gratuluju, vidim žes to dal :-). Tip: Když se přihlásíš jako čtenář (červený odkaz v levém sloupečku dole), můžeš psát 14 dní komenty bez těch googlích kontrolních nesmyslností.

Já sám ty nesmysly teda píšu, abych neměl neoprávněnou výhodu a věděl jaký to je :-)
0 0

Komentář ze dne: 06.11.2013 20:22:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ropak (@)
Titulek:
Taky gratuluju. Davam Motorhead skoro kazdy den jiz od utleho mladi. Bratri maji velmi sympaticky outfit
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (893 hl.)
 
Levou a listuju pravou (390 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (370 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1653