Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Dibona () Furka () Re: Lezení na vých ... () Ticino ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSnídaně u Máry Holečka: Expedice AntarktidaŠtrůdl a kafe v Lokal bloku.

Třetí dil douhodobého expedičního seriálu Máry Holečka, letos pod heslem hlavního sponzora, firmy North Face, "Never stop exploring", spěje po několika odloženích v minulých letech k odstartování. Díru po Zdeňkovi Hrubém nikdo nezaplnil a expedice pojede v sedmi lidech. Přinášíme i kompletní záznam celé tiskovky.


Podobně jako další kolegové a kolegyně z branže jsem přijal srdečné pozvání Máry Holečka, čerstvě dekorovaného diplomem za druhé místo v soutěži Horolezec roku 2013 a oceněním za nejlepší přednášku dne Smíchovského festivalu. Aby se novinářstvo cítilo jako v přírodě, postavi Mára s kolegy v Lokal bloku i kousek lesa, i když to chtělo něco představivosti. Stromy totiž nahrazovaly reklamní vlajky sponzorů. Zaujala mne nová značka v Márově portfoliu, a sice Go Pro. Vzhledem k tomu, že důležitou součástí jeho filmové tvorby jsou promluvy do kamery, zkoumající pocity kameramana, nevím jak by se to realizovalo v případě GoPro přidělané na helmě. Nejspíš bude muset nosit pod bundou nadále i klasickou kameru.

 

Mára Holeček 
Mára Holeček dodržuje pitný režim.

 

Ale pojďe k samotné expedici. Myšlenka na návštěvu ostrova Smith Island se v éteru prohání již od roku 2009, kdy byla součástí expedice "Klättermussen New Decision" Kvůli trablům s lodí však došlo ke změně a po zapytlení Nanga Parbatu místo na Jižní Shetlandy jel Mára se Zdeňkem Hrubým do Argentiny. Druhý pokus se tam  dostat byl naplánován o rok později, ale opět nebyla loď.

Nyní se na dopravu přes Drakeovu úžinu sehnala jiná loď kterou si expedice pronajala na měsíc za 80 tisíc Euro. Loď bude křižovat kolem ostrova a v případě nějaké vážné události může na zavolání přijet, například kdyby došly zásoby piva. Po tragickém pádu Zdeňka Hrubého na Gasherbrumu, po kterém podal Mára asi největší horolezecký výkon svého života, když sestoupil sám a bez materiálu dolů, byla třetí část expedice na vážkách.

Už se chystal říct kamarádům, že to balí, ale oni jen "Ani to neříkej" a tak se jede. Zdeňkovo místo zůstává prázdné, lezecké družstvo tvoří trojka Marek Holeček, Vladimír Nosek a Vladislav Jošt. Kromě toho budou ve výpravě čtyři další, kteří budou lezecký tým podporovat. Vladimír Nosek je zkušený lezec, který absolvoval Seven Summits a má tedy zkušenosti z Antarktidy.

Odlet: 31.12.2013

Návrat: 3.2.2014

Doprava: Letadlem do Argentiny, lodí z Ushuaia na Jižní Shetlandy, vylodění u Smith Island. 

 

Příjezd na Smith island 
Příjezd na Smith island

  

 

Cílem je ostrov Smith island v souostroví Jižní Shetlandy. Jde o ostrov dlouhý 30 km, nejvyšší hora Mount Foster má výšku 2105 m a protože roste z moře, má její stěna výšku 2000 metrů. Vystoupil na ni v roce 1996 Greg Landreth, pojmenována je po kapitánu Henry Fosterovi, veliteli lodi HMS Chanticleer, která objevila Jižní Shetlandy v roce 1829.

 

Antarktické ostrovy a Smith island
Antarktické ostrovy a Smith island, foro Wikipedia

 

Cílem Holečkovy skupiny bude prvovýstup stěnou Mount Foster a dalším z možných cílů je přehod 30kilometrového hřebene ostrova, což by při úspěchu představovalo výkon, přirovnatelný k přelezení celého hřebene Tater. Lezení bude probíhat v antarktických podmínkách. Dají se předpokládat silné větry, vlhký vzduch bude tvořit námrazy, podobně jako tomu je ve Skotsku. Dalším faktorem je odlehlost a nutnost svépomoci v případě problémů. Lezení by mělo probíhat alpským stylem, to znamená bez další podpory ve dvou nebo třech lidech.

 

Mount Foster, 2100 m 
Mount Foster, 2100 m, foto Wikipedia

Celá akce bude zajímavá už jen kvůli dopravě starou lodí. Navíc není o ostrově kromě fotky známo nic dalšího. Na místě se bude řešit způsob vylodění lidí a zásob, i zpětné nalodění po akci, které mohou komplikovat vlny a silný vítr, možná i ledové kry. Podle slov kapitána najímané lodi, má výhodu ten, kdo umí plavat. Vzhledem k teplotě vody pod bodem mrazu se utopí o 5 minut později.  

 
Mára si natřásá peří: A chytil jsem táááákovouhle rybu 
A chytil jsem táááákovouhle rybu :-), foto Petr jandík

 

Podívejte se na záznam celé tiskové konference:

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 29. 11. 2013 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (893 hl.)
 
Levou a listuju pravou (390 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (370 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1653