Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Re: rada () Re: rada () Re: Třídí se zrno ... () Re: rada ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesVertical-life pro iOS a AndroidSkalkařské průvodce v telefonu

Mladé a ambiciózní nakladatelství Vertical-life kromě vydávání bytelně udělaných papírových průvodců zabývá i jejich elektronickou podobou. Obsah knižních průvodců totiž vydává navíc ve formě obsahu do čtečky elektronických průvodců. Ta je prakticky ve stejné podobě k dispozici pro telefony a tablety se systémem Android i Apple iOS. Aktuálně: řešení potíží s přihlášením přes Facebook na iOS


Elektronické průvodce mají oproti knižním své výhody i nevýhody. Telefon máte stejně vždy s sebou v kapse, tak proč v něm nemít i průvodce? Jednoznačnou výhodou je snadné vyhledávání podle různých kritérií, navigace ke zvolenému cíli. Dobré elektronické průvodce nabízejí deníčkovou funkci pro zaznamenání vylezených cest, ale samozřejmě jen v popisovaných oblastech. Vydavatel může údaje operativně doplňovat a opravovat. Na malém displeji se ale hůř orientuje, nedá se tak dobře listovat jako knihou, a když dojde baterie, jste v čudu. Takže nejlepší kombinace je mít knihu i elektronického průvodce současně. To u Vertical-life dobře pochopili a začlenili do svého obchodního modelu. Zákazník, který si koupil knihu, si může stáhnout její obsah zároveň zdarma do svého telefonu.

Hlavní obrazovka
Hlavní obrazovka, foto: repro horyinfo


Můžete si také kupovat výhradně elektronický obsah a je na vás, pro co se rozhodnete. Abyste měli dost podkladů pro takové rozhodnutí, nabízím zde recenzi průvodcovské aplikace ve verzích pro Apple iOS, i pro Android, které jsou téměř zcela identické.

 

 

Možnosti vyhledávání
Možnosti vyhledávání, foto: repro horyinfo

 

Registrace a přihlášení

První, co musíte po spuštění aplikace udělat, je zaregistrovat se. Bez toho si můžete listovat průvodci bez schémat cest. Registraci si můžete udělat v sekci My vertical life a za odměnu dostanete 13 kreditů, což stačí na nákup popisů dvou skal, nebo jedné malé oblasti, jako třeba Erto poblíž Belluna. Ale s nákupem nespěchejte, přečtěte si nejdřív kapitolu Think before you buy o kousek níž.

 

Registrační dialog
Registrační dialog, foto: Petr Jandík

 

I když aplikace nabízí na prvním místě přihlásit se vaším facebookovým profilem, nelze to doporučit. Ve verzi pro Android přihlůíšení přes Facebook momentálně nefunguje a nedostanete se k možnosti zadat stahovací kód z knihy, ani do sekce nákupu kreditů. Ve verzi pro Apple se Facebookem úspěšně přihlásíte a všechno funguje, už se ale nelze odhlásit a přihlásit k jinému účtu. Původní skvělá myšlenka, že se ke svým nakoupeným schématům můžete dostat na jakémkoliv telefonu po přihlášení ke svému účtu, se zatím naplňuje jen částečně. Je třeba Facebook ignorovat udělat si samostatnou registraci. Přihlásím-li se poprvé na iPhonu pře Facebookový účet, ke svým datům se dostanu na iPhonu i na iPadu, ale na Androidovém telefonu ne, protože toto přihlášení tam nefunguje. Nejde to ani naopak, kamarádovi s Androidem jeho data na svém iPhonu také nezpřístupním, protože se nemohu odhlásit. Vertical life o těchto problémech ví, pracuje na jejich odstranění.

 

Přehled průvodců a kontextové menu
Přehled průvodců a kontextové menu, foto: repro horyinfo

 

V hlavním menu jsou k dispozici čtyři základní ikony a tlačítko pro menu, které se kontextově proměňuje podle toho, kde zrovna v aplikaci jste. První a zásadní funkcí je výběr a stahování knih. Ťapnutím na ikonu Books se otevře přehled průvodců, které jsou k dispozici. Pod obrázkem a názvem máte vždycky počet skal (sektorů) v průvodci a počet sektorů již stažených do aplikace. Zelená tečka před počtem znamená, že je kniha kompletně stažená, oranžová, že nemáte všechno.

Ťuknutím na knihu se dostanete k jejím kapitolám. V záhlaví obrazovky je teď název otevřené knihy, obrázek, pod tím cena celého průvodce v kreditech a odkaz na info. Cenový údaj je aktivní a jeho naťapniutí spustí nákup, který se ještě ověřuje dotazem, jestli opravdu chcete za tolik a tolik kreditů koupit celého průvodce. Aktivní nápis info vede na celkovou informaci o oblasti - obrázek s krátkým popisem. Je trochu nešikovné, že až po otevření infa se v menu, otevíraném vpravo nahoře, objevuje položka Map, na které vidíte, kde to je, s vyznačením skal a vaší polohy.

 

Informace o sektoru
Informace o sektoru, foto: repro horyinfo

 

Vraťme se ale zpět. Pod hlavičkou průvodce jsou vypsány jednotlivé kapitoly - okrsky. U kapitoly je počet sektorů, které obsahuje, tlačítko na stahování a opět aktivní cena a nápis info, který zpřístupní základní informace a fotku. Má-li průvodce víc kapitol, signalizuje se modrým křížkem, že je kapitola stažená a zároveň jím lze obsah smazat, když ho zrovna nepotřebujete. Svislá šipka zase říká, že staženo není, a ťuknutím na ni se spouští stahovací proces.

 

Tři kapitoly nelze plně načíst, jsou v nich sektory obsažené i v jiné knize
Tři kapitoly nelze plně načíst, jsou v nich sektory obsažené i v jiné knize , foto: repro horyinfo

 

Ťuk na název kapitolu otevře. Pod názvem každé skály jsou grafy obtížnosti, počet cest, hvězdičky a buď cena, nebo jde-li o skálu již zakoupenou, špendlík, který svislou polohou signalizuje, že jsou stažena všechna topa cest a šikmou, když nejsou. Neboli také, ťuknutí na svislý špendlík topa a obrázky skály smaže, šikmý načte.

 

Ikony používané aplikací
Ikony používané aplikací, foto: repro horyinfo

 

Jednotlivá skála má v záhlaví fotku, hvězdičky hodnocení, ikonu mapy a znak oblíbené skály. Pod tím je počet cest a pruh charakterizujících ikon - vhodnost pro děti, kvalita parkoviště, a jištění, charakter lezení, světová strana a podobně. V dalším řádku je graf počtu cest v jednotlivých obtížnostech a pod tím tlačítka pro detaily, topa, základní informace, příjezdovou navigaci (Road Access) a příchod ke skále (Access). Road access vyvolává navigaci pomocí Google maps, Access otevře podrobnou mapku a případně slovní popis. Topa, detaily a přístup cyklují při švihnutí do strany. Nemáte-li na iOS přístroji nainstalovanou aplikaci Google maps, vyvolá se navigace Google přes webový prohlížeč.

 

Stránka skály
Stránka skály, foto: repro horyinfo

 

Topo má vždycky v hlavičce fotku stěny se zakreslenými cestami, u každé cesty je obtížnost a číslo. Fotky lze dvěma prsty zvětšit, otočením telefonu na šířku vyplní fotka celý prostor a opět ji lze dvěma prsty zoomovat. Jsme-li právě v detailním zobrazení skály, objevuje se v menu fukce mapa. Ta ukazuje polohu skal vybrané knihy, na Androidu jako satelitní snímek, na iOSu jako stínovanou mapu s aktuální polohou.

Mapa v provedení pro Android
Mapa v provedení pro Android, foto: repro horyinfo


Ťuknutím na špendlík se objeví informace o skále. Ťuknutí na tuto informaci vede k zobrazení detailu skály a topa cest. V zobrazení topa a seznamu cest je vedle cesty vpravo slovíčko ZLAG! Ťuknutím na něj se otevře možnost zápisu přelezů a pytlů. Cesta se zapsaným přelezem má toto pole oranžové. Jsme-li online, posílá se přelez hned do evidence na server Vertical-life.info, kde vás může trenér hned kontrolovat :-). Nejste-li online, zůstává v telefonu a pošle se při příštím spojení. Máte-li dojem, že vám přelezy nesouhlasí, můžete si vyvolat funkci synchronize ZLAGs.

 

 

Topa sektoru na výšku
Topa sektoru na výšku, foto: repro horyinfo

 

Topa sektoru na šířku
Topa sektoru na šířku, foto: repro horyinfo

 

Think before you buy!

Parafráze na heslo správců UNIXových systémů platí u aplikace Vertical-life beze zbytku. V současné době je aplikace ke stažení zdarma, ale obsah zdarma nenabízí, až na těch uvítacích 13 kreditů, žádný. Průvodce můžete do aplikace dostat dvojím způsobem:

1) Nákupem kreditů, za které můžete stahovat jednotlivé skály i celé knihy. Vertical-life má přitom velmi výrazný systém množstevních slev jak při nákupu kreditů, tak při jejich utrácení. Podle zakoupeného množství se cena jednoho kreditu pohybuje od 0,45 EUR při nákupu 6 kreditů najednou, po 0,21 EUR při nákupu 420 kreditů najednou.

Množstevní princip je použit i při utrácení kreditů za průvodcovský obsah. Popis jedné skály, bez ohledu na počet uvedených cest, je za 5 kreditů. Popisy skal jednoho okrsku, čili jedna kapitola, stojí nejčastěji 22 kreditů, ale najdeme i cenu 32 nebo 39 kreditů. Obsah celé knihy vyjde obvykle na 50 kreditů - třeba Best of Arco, útlejší Sicílie San Vito na 39 kreditů. Kdybychom elektronické Arco, které je jako celek za 50 kreditů, kupovali po jednotlivých kapitolách, stálo by 110 kreditů a po jednotlivých skalách bychom se dostali ještě mnohem výše. V každém přípdě doporučuji před nákupem kreditů prozkoumat možnosti uvedené v bodě 2 spojené s časopisy a knihami.

2) Použitím redeem kódu. Po jeho zápisu v sekci My vertical life - Earn credits se vám objeví pole pro zápis kódu, na jehož základě se vám zpřístupní poskytovatelem zamýšlený obsah. K redeem kódu se můžete dostat buď v rámci nějaké akce, nebo nákupem tištěného průvodce. Vertical-life deklaruje, že každý, kdo si koupí jejich průvodce jako knihu, dostane zároveň redeem kód na stažení obsahu knihy do telefonu. Zvědavým mohu prozradit, že to je v podobně stírací samolepky nalepené na knize a kód funguje jen na určitý počet stažení. Další možnost jsou promoakce. Teď například obsahuje Montana č. 2/2014 kód na stažení průvodce Sportclimbing Südtirol. Pokud získáte aplikací speciálního kódu místo konkrétní knihy volně použitelné kredity, doporučuji si před jejich utrácením přečíst bod 1.

Když uvážíme cenu knihy, například Best of Arco 28,90 EUR, stál by vás tentýž obsah koupený do telefonu 19 EUR a zbylo by vám 10 kreditů na dvě skály navíc, například Erto. To už není o mnoho dražší koupit tu knihu a telefonního průvodce mít jako doplněk navíc, když se telefon vybije.

Deníčky a statistiky

Jak už bylo výše uvedeno, aplikace má u každé cesty tlačítko s pozoruhodným nápisem ZLAG! Jím se dostanete k zápisu přelezů a projektů (zkoušených, ale nevylezených cest, řekněme to rovnou, pytlů). Po zadání data a stylu přelezu je tlačítko oranžové, čímž sklerotikům připomene, že už cestu lezli. No a aby to mělo nějaký smysl, je veškerý průvodcovský obsah včetně přelezů svázaný s vaším osobním účtem a teoreticky je po nalogování k dispozici na jakémkoliv přístroji. V praxi funguje dobře mezi iPhonem a iPadem, o potížích s přihlašováním jsem psal už nahoře. Vertical-life na odstraňování chyb a přidávání nových funkcí stále pracuje, tak se snad dočkáme i nezávislosti na přístroji.

Po přihlášení se do webu na adrese vertical-life.info si můžete prohlížet nejen obsah všech průvodců, i nezakoupených, ale také máte přístup ke svým statistikám přelezů. Samozřejmě je tu opatření proti chytrákům, co by si stáhli průvodce z webu a nic nekoupili - v topech na webu se ukazuje vždy jen ta cesta, na které máte zrovna kurzor.

Funkce offline

Ne na všech skalách je dostatečný datový signál, málokterý lezec si platí v zahraničí datový roaming. Jak funguje aplikace Vertival-life bez signálu? Povětšinou dobře, ale s výjimkami. Především si musíte předem stáhnout topa ke skalám, které chcete navšítivit. Stahuje se vždy po jednotlivých skalách a tak si pohlídejte, jestli máte opravdu vše, co potřebujete. Kompletní stažení skály je signalizováno svislým špendlíkem vpravo, zatímco šikmý špendlík znamená nedokončené stažení. U kapitol je buď šipka dolů, plné stažení značí modrý křížek. Přitom můžete narazit na nepříjemnost u skal, které jsou zařazeny ve více průvodcích. Typickým příkladem je například Steinerne Stadt na úpatí Langkofelu u populárního Passo Sella, které je jak v průvodci Sportclimbing in Dolomites, tak v průvodci Sportclimbing Südtirol. Kvůli této oblasti nedostanete nikdy plně staženou kapitolu ve Sportclimbing Südtirol, naopak ji najdete plně staženou ve Sportclimbing Dolomites, což je matoucí.

Při provozu offline dále nefunguje navigace ke skalám Road Access. Ukáže se jen schématická přístupová mapka, tatáž jako pro pěší přístup. Možnost, jak skálu najít, je samostatná funkce Map, o které již byla řeč. Mapa má caching jak pro iOS, tak pro Android. Pokud si online projdete místa, kam chcete jet, bez datového připojení máte mapu do té podrobnosti, jakou jste si předtím online načetli. Nemáte-li načteno předem, uvidíte jen svou polohu a špendlíky skal bez podkladové mapy. Že bez signálu nelze ani nakoupit novou skálu - okrsek - průvodce je asi celkem zřejmé. Každopádně bych doporučil si před odjezdem zkontrolovat, že máte načteno vše potřebné, topa i mapky a vyzkoušejte si to při odpojené Wifi i datovém signálu. Na místě pak dejte pozor na to, abyste si ťuknutím na křížek nesmazali kapitolu, kterou zrovna budete potřebovat. Na rozdíl od nákupu a stahování se to děje hned bez dalšího potvrzujícícho dotazu.

+:

 • Kvalita zpracování průvodců
 • Obsah by měl být k dispozici na jakémkoliv telefonu
 • Barevné fotografie všech skal
 • Evidence přelezů
 • Fotografie skal se zákresem cest lze zvětšovat
 • U cest je jak číslo, tak klasifikace
 • Natočením na šířku lze využít pro fotku celý displej
 • Dlouhé názvy rotují a tak jsou postupně vidět celé

-:

 • Problémy s přihlašováním přes Facebook
 • Problémy s načítáním skal, kterou jsou ve více průvodcích
 • Funkce mapy je neolgicky dostupná až z detailu skály
 • Neumí předat souřadnice cíle navigační aplikaci (Navigon, Tomtom, Sygic)
 • Na Androidu při otočení telefonu na šířku v režimu mapy zmizí označení skal
 • Mazání načtených dat nemá bezpečnostní dotaz.
 • Při natočení mapy na šířku na Androidu zmizí značky skal

Resumé:

Kvalitní průvodcovský obsah zpřístupněný přijatelným způsobem v chytrém telefonu. Součást propojeného ekosystému - kniha - telefon - web. Výhodné množstevní slevy. Unikátní koncept, kdy s knihou dostanete zároveň totéž elektronicky v aplikaci. Aplikace má zatím své chyby, ale pracuje se na jejich odstranění. I se současnými problémy je tento systém lepší, než iClimbing od Versante Sud, který vám neumožní vidět zakoupený obsah jinde, než právě na jednom konkrétním zařízení a nereaguje na natočení přístroje.

 

Sektor Bernardi v jedné knize koupený, tentýž v jiné knize za kredity
Sektor Bernardi v jedné knize koupený, tentýž v jiné knize za kredity, foto: repro horyinfo
 

Řešení potíží:

Aplikace zatím trochu bojuje s přihlašováním a odhlašováním. Potížím se vyhnete takto:
 
 1. Nepřihlašujte se přes Facebook. Není-li to nutné, neodhlašujte se.
 2. Pokud jste se na zařízení iOS přihlásili přes Facebook a po odhlášení vám nejde přihlášení znovu, udělejte toto:
 • Zkuste se přihlásit znovu. 
 • Pokud to opět nejde, jděte do systémových nastavení pro Facebook a smažte tam svůj účet. 
 • Přihlašte se, už byto mělo jít.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 05. 06. 2014 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
SKÁLY ČR 1.1.1 PRO Android (13.05.2020)
Zlagboard: Pozor na předplatné! (28.06.2019)
Mapy.cz rozšířily lezecký terén (28.06.2019)
Oceněno na ISPO: Chytrá expreska a Tréninkový deník (10.02.2019)
Mobilní aplikace Skály ČR (12.12.2018)
Mapy.cz: iOS dohnal Android (07.06.2018)
Tarragona (10.12.2017)
Adventní kalendář pro sportovní lezce (03.12.2017)
Vertical Life s Chrisem Sharmou a česky (08.02.2017)
Tatry v iBooks a na Googlu (05.05.2016)
Mello Blocco se smartfounizuje (05.05.2016)
Vertical Life druhé generace (13.01.2016)
Climbfinder - slovinské skalky do iPhone (19.12.2015)
Navigon vede protokol jízd (16.12.2015)
Test battery packu GoalZero Yeti 1250 (13.12.2014)
Wearables: Technologická novinka nejen na cesty -PR- (30.04.2014)
Virtuální průvodce Teplických skal (19.12.2013)
Frankenjura pro iPhone (01.07.2013)
GorilaPod (06.03.2013)
Glif (14.02.2013)
iClimbing- elektronické průvodce (15.12.2012)
BioLite CampStove (28.10.2012)
Logitech Keyboard Case CZ (06.04.2012)
Czech Ski Test 2011 (23.11.2011)
Biologic Bike Mount for iPhone 4 (26.09.2011)
New Trent external battery pack for iPad/iPhone (05.09.2011)
iPhone v outdooru: GPS kit 5.6 (11.08.2011)
iPhone v outdooru: InCharge Mobile (21.06.2011)
Navigace za polovic (11.02.2011)
IXUS 1000 HS (03.10.2010)
Čím budeme fotit (27.09.2010)
Vodotěsný obal na telefon (11.07.2010)
Elektrárna do kapsy (02.07.2010)
iPhone v outdooru - Peak.AR, Panoramascope, 8a.nu (03.02.2010)
More-Thing STORM (23.07.2009)
Mobile power station (23.07.2009)Komentář ze dne: 12.05.2014 15:51:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Nová verze
Sotva vyšla recenze, den poté se objevila nová verze, kde je v průvodcích možno vidět buď všechny knihy, nebo jen zakoupené knihy, nebo speciality. Teď je třeba u Mammutu (švýcarského) soutěž na získání kódu pro 6 klasických cest.
0 0

Komentář ze dne: 16.05.2014 10:51:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Průvodce do aplikace
Na facebooku Mammutu lze získat kódy na stažení některých průvodců - jedna oblast ve Finale a celý Sportclimbing Südtirol.
0 0

Komentář ze dne: 18.09.2014 16:22:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Průvodce do aplikace
K ročnímu výročí vzniku aplikace se dá na stránkách Vertical life najít kód na jehož základě dostanete dárek 6 kreditů na nákup topa jedné skály. Mrkněte se do zpráv v aplikaci.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Líbí se ti nové sportovní lezecké oblasti, jako je třeba Tetín a lom Kobyla?


Celkem hlasovalo: 828