Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Za saskými lahůdkami XIV - Bielatal, Bielagrund



Vpravo od Nymphenbadu

V tomto díle se vracím k dalším zajímavým věžím a cestám v Bielatalu. Tentokrát se jedná o věže podél potoka Dürre Biela, počínaje lákavou jehlou Dürrebielenadel směrem k Falkenwandu a oblasti Nymphenbad, která je popisovaná v X dílu seriálu.


Dürrebielenadel, Dürrebielewand

O věži Dürrebielenadel, která vypadá od Falkenwandu jako impozantní štíhlá jehlička, jsem se zmiňoval už při popisu sousedního Nymphenbadu v X dílu. Přitahovala můj zrak  a vylézt si na ní mne už dlouho lákalo. Navíc, když Starou údolní cestu - Alter Talweg  - vylezl již v roce 1907 Rudolf Fehrmann a známý Američan, žijící v Drážďanech Oliver Perry-Smih, takže se při jejím průstupu dotknete historie a vzpomenete na ty odvážné chlapy v konopných lezečkách, kteří bez karabin a s konopným lanem objevovali neznámo.

 

Dürrebielenadel, vpravo Dürrebielewand 
Dürrebielenadel, vpravo Dürrebielewand, foto: Petr Jandík
 

K věži se dostanete po cestě odbočující doprava z cesty z Ostrova do Ottomühle, směrem na Nymhenbad, cesta dál pokračuje na Děčínský Sněžník. Minete odbpočku na Nymhhenbad a kousek za druhým silničním můstkem přes potok Dürre Biela najdete místo k přechodu po kamenech a od něj přímo šikmo lesem do kopce. Výraznější pěšina podél potoka je zcestná, nenechte se jí svěst. Méně výraznou pěšinkou od přechodu přes potok do kopce směrem k jehle dojdeme do sedélka mezi jehlou a nepojmenovaným předskalím. Odtud vidíme, že ona zboku štíhlá jehla je ve skutečnosti masivní útvar trojúhelníkového bokorysu s víceméně položenou udolní hranou.

Kromě hlavního vrcholu je při pohledu ze sedla vidět ještě jakýsi hrb vlevo, který je součástí jehly a od dhlavního vrcholu oddělen sedélkem vyplněným nakupenými dunícím kameny. Pod tímto sedélkem je druhý slaňák. Z údolí je k jehle přilepené ještě další předskalí oddělené komínem.

Stará údolní cesta (V) vede ze sedla, do kterého přijdete od potoka, často zavlhlým výšvihem SZ stěny k začátku komína s druhým slaňákem.

Alter Weg, úvodní stěnka 
Alter Weg, úvodní stěnka, foto: Milan Doubner
 

Odtud šikmo vzhůru doprava na hranu - na začátku traverzu jsou v díře docela bytelné hodiny, které potěší.

 

Alter Weg, traverz na hranu 
Alter Weg, traverz na hranu, foto: Milan Doubner
 

Dále pokračujeme podél levého okraje položené západní hrany na zleva přilepený balkónek. Následuje spárožlábek, čistá pískařina, kde vám je síla k ničemu, pokud neumíte stát na tření v oblinách. Ještě kousek koutem na další plošinu a doprava do položené JZ stěny a na vrchol s perfektním rozhledem zpátky do údolí. Největší stěna vpravo od potoka je Mittelwand a vzadu nám již známá skupina kolem Falkenwandu.

Alter Weg, pod klíčovým žlábkem 
Alter Weg, pod klíčovým žlábkem, foto: Milan Doubner
 

Hvězdičku sice nemá Südostweg z roku 1912, ale klidně by mohla mít i dvě za úžasnou horní část - skvostnou madlovačku v převislé stěně. Na nástup se dostaneme spodem podél potoka. Podejdeme údolní stěnu a dostaneme se pod jižní kout.

Dürrebielenadel, jižní kout a JV stěna
Dürrebielenadel, jižní kout a JV stěna, foto: Eva Jandíková

Spodní půlka nepatrně položeným vhloubením vede do sedla, kde je třeba udělat štand. Sem se dá dolézt i z druhé strany Starou cestou.

Konec kouta
Konec kouta, foto: Eva Jandíková

 

No a pak to začne. Vlezete do díry a na jejím kraji provážete hodiny.

 

Montování hodin
Montování hodin, foto: Jiří Binder

 

Pak z ní vylezete do traverzu převislou stěnou za madla do vhloubení u levé strany úzké stěny a jím kraulujete se zadkem vyvěšeným do vzduchu až na vrchol. I když není první délka až tak skvělá, druhá to bohatě nahradí.

 

Převisem po madlech
Převisem po madlech, foto: Eva Jandíková

 

Dürrebielenadel nabízí ještě několik dalších  cest, ze kterých bych zmínil dvouhvězdičkovou osmu Lebensuhr VIIIa, RP VIIIb od Franka Richtera z roku 1987. Potěšilo mne vidět ve vrcholové knížce zápis přelezení této cesty naším HOMÁČem, tedy horolezeckým oddílem mládeže. Pěkný počin, děcka.

Jednu hvězdičku má Gamsspitzlerweg (VI) Alfreda Böhmeho z roku 1922, 

 

Osmičkář se může ještě realizovat na vedlejší Dürrebielewand necelých 100 metrů vpravo proti proudu potoka. Zde je dvouhvězdová Direkter Talweg VIIIa od zdejšího fenoména 80 a 90 let Bernda Arnolda a ještě Südwestkante **VIIa (VIIIb).

  

Mittelwand a okolí

Mittelwand je první velká stěna od Dürrebielendel směrem po proudu potoka. Cesta k ní odbočuje ještě před druhým silničním můstkem. Rozložitá a vysoká stěna má napravo výrazným komínem oddělenou věžičku Mitelwandscheibe. 

 

Mittelwand, nahoře dvojka v Birkenriß, dole nástup na Frontal angriff 
Mittelwand, nahoře dvojka v Birkenriß, dole červený lezec u 1 kruhu Frontalangriff
Vpravo roklí oddělená Mittelwandscheibe, ze stěny vystupuje 
polovičně vysoká Mittelwandnadel, foto: Petr Jandík
 

K levé části přiléhá Mittelwandnadel a vytváří výrazný kout, ohraničující zleva centrální část údolní stěny Mittelwand. Dále vpravo je menší jehla Schiefe Nadel a ještě dále Schwarzbeerturm.

Z kouta tvořeného Mittelwandnadel nastupuje Birkenriß *IV, vysoká dvojspára. Vpravo od pilíře jižní stěny spárou na balkón. Ve výšce vrcholu pilíře spárou, později dvojspárou na vrchol. Pozoruhodná a velkolepá je Talseite *VI od Manfreda Meißnera z roku 1956.

Talseite 
Talseite, foto: Milan Doubner

 

Nastupuje se společně s Birkenriß, z prvního balkónu traverz doprava do stěny a podél systému spárek kus nahoru, opět traverz a zase nahoru až k dodaném kruhu pod koncovou spárou vedoucí na podvrcholovou plošinu a stěnou na vrchol. Pěkná cesta, kdy nikdy nevíte, co vás čeká za dalším rohem.

Mittelwand nabízí ještě poměrně velký výběr těžších cest. Mittelpfeiler **VIIb, RP VIIc od Franka Richtera (1983) nastupuje z kouta mezi Mittelwand a Mittelwandnadel spárou na pilíř a přes dva kruhy přímo stěnou vlevo od Birkenriß na vrchol. Frontalangriff **VIIc, RP VIIIa opět od Franka Richtera (1987) stěnou přes pět kruhů k borovičce pod vrcholem se dá ještě vylepšit jako Direkter Frontalangriff *VIIIa od 4. kruhu přímo na vrchol. Když jsem tam byl s Větrem, který byl profesí střelmistr, pravil tento při pohledu na úvodní střechou končící přilepenou plotnu něco o deseti dekách Semtexu a že by na to nikdy nevlez. To jen abyste neříkali, že jsem vás nevaroval. Za pěkných víkendů to řada lidí vidí jinak a lano tam vidíte natažené celkem často.

Repertoár Mittelwandu doplňují ještě Pfeilerkante *VIIb od Manfrreda Vogela, takže bude těžší, a halda neohvězdičkovaných cest.

Knížka na Mittewandscheibe 
Knížka na Mittewandscheibe, foto: Petr Jandík
 

Mittewandscheibe má hvězdičkovou krátkou Südwand *V ze sedla mezi Mittelwand a Mittelwandscheibe do exponované údolní stěny, kterou si můžete střihnout cestou z Mittelwandu, protože z tohoto sedla se i slaňuje. Mittelwandscheibe nabízí dokonce šest hvězdičkových cest: Südostweg *VI (Helmut Plazek 1953),  Direkte Südkante *VIIa (Peter Hänel 1995), Talweg *VI(VIIa) (Hans-Joachim Scholz 1971) a Neuer Talweg *VIIb (Falk Heinicke 1983) s možností přímého nástupu *VIIIb (Uwe Schulze a Frank Seifert 1996).

Na Mittelwandnadel vede Holzhauerweg *VIIa.

 

 

Mittelwandnadel 
Mittelwandnadel, foto: Petr Jandík

 

Zwei Horzel

Název téhle věže znamená něco jako Dva kopečky. Je tam je pár zajímavých cest a že se tam dá vydržet skoro celý den. Jednou si tuhle skálu našel k prozkoumání Jirka Binder.

 

Nástup Talweg 
Nástup Talweg, foto: Eva Jandíková
 

Začali jsme zlehka údolní cestou, tedy Talweg *VI (Günter Heinicke 1962). Vede výraznou koutospárou uprostřed údolní stěny a dělí věž a dvě půlky.  

Jirkova odměna za výstup 
Jirkova odměna za výstup, foto: Petr Jandík

 

Zwei Horzel, vrcholová kniha 
Zwei Horzel, vrcholová kniha, foto: Petr a Eva Jandík

Pak je tu Herbstwand *VIIb (Falk Heinicke 1982) s pozoruhodným tenkým sokolíkovým žebírkem od 1. kruhu a Neuer Talweg *VIIb (Falk Heinicke 1982), do níž se Herbswand napojuje u 2. kruhu.

 

Jemné žebírko, Herbstwand 
Jemné žebírko, Herbstwand, foto: Petr Jandík
 

Vlevo od údolní cesty je Hat-Trick VIIIa RP.

 

Hat-Trick, ke kruhu daleko 
Hat-Trick, ke kruhu daleko, foto: Petr Jandík
 

Tak, myslím že náplň dnešního dílu vydá na pár návštěv tohohle kouta Bielatalu.

Informace

Zaparkovatv Ostrově, třeba u kempu pod Císařem. Pěšky po silnici přes hranici až k rozcestí, kde odbočuje doprava údolí Dürre Biela. Jsou tam cedule, z Ostrova cca 25 minut. Z cesty se k jednotlivým skalám odbočuje doleva v příslušných místech.

Hospoda: V Ostrově Pod Císařem, nebo Stará pekárna

Spaní: V Ostrovně kemp, nebo bivaky ve skalách. V Německu je to Naturschutzgebiet a bivakování tam není povoleno, i když několik menších bivaků kde se dá decentně přechrupnout a brzy vypadnout, by se našlo. I u cesty k Falkenwandu je jeden takový. Spaní v Ostrově je ale lepší, je blíž k hospodě :-)

 

Průvodce: Kletterführer Sächsische Schweiz, modrý svazek Bielatal, Erzgebirgsgrenzgebietr, Berg-&Naturvewrlag Peter Rölke, 2010, ISBN 3-934514-02-2. K dostání v prodejnách Hudy sport, v Sasku v lezeckých obchodech v Bad Schandau, v kiosku ve Schmilce a jinde. V Ostrově ho neseženete.

 

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 13. 03. 2021 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci