Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesPět zastavení

Prodejna snů

Slunečný jarní den nás poslal do Jury pod vysílač, abychom se po zimě rozlezli na vyhřátých skalách a nerozklepali se po dlouhé zimní pauze strachy. Pohodově jsme odškrtávali jednu cestu za druhou, slunce nám svítilo do zad a byli jsme téměř sami. Za rohem lezli pouze dva třicátníci. Trochu funěli a vzdychali, a byly slyšet holé věty:
… Kde jsou chyty? … Je to nepřehledný … natejká mi … dávej bacha … ten nejt je daleko … uf ještě, že mám šáhlo ... dober, sedím … vůbec není vidět na nohy … jdu dál … sakra to je nářez … fix a spouštěj ... za kolik to bylo? ... kecáš, za šest … takovou šestku jsem na stěně nezažil … to bylo srovnatelný s osmou … fůra chytů, ale žádnej pořádnej …


 

Do památníčku

Ráno ve dvě nás budí vůdci čelovkou a excitované pokřiky klientů. Protřu oči a vidím, jak se na homoli valí mravenci-světlonoši. Hoďku dospat, uvařit, zabalit a vyrazit za světluškami. A již jsme u nich, vítají nás sprškami kamení a jen co se sirný pach rozplyne, kutálí se k nám světluška jiskřící doprovázena dvojhlasným řevem. Homole-Heli to za chvíli vyřeší: polámanou světlušku, má něco s nohou a vůdce, má zlomené žebro a popálené ruce od jištění přes prasečí ocásek, zhoupne do doliny.
A už je vidět práh a u něj zácpa. Tlustá bába je tažena dvěma vůdci a s pomocí třech vystoupí na zasloužený vrchol.

Rizikový sport

Tak jsme to vylezli, ale musím napsat prvolezcům, aby se podívali na nejnovější metodické pokyny svazu.
První jištění je příliš vysoko, více jak 5 metrů je považováno za hazard, viz poslední přednáška svazu.
V té první lehké délce jsou rozestupy mezi jištěním zcela v nesouladu s usnesením metodické komise pro skalky, kde se klade důraz na zohlednění slabších lezců.
Ta 15-ti metrová spára v páté délce, je nedostatečně odjištěna čtyřmi borháky, přičemž je jeden na opačné straně, kde se obtížněji cvaká. I když je v popisu doporučeno si vzít friendy, lze očekávat, že ne každý tak učiní, a tak hrozí dlouhý pád.
A na závěr ta nevhodně navrtaná slaňovací dráha, která vede přes převisy přímo k nástupu, lano se sice nikde nezadrhne, ale dovedu si představit, že někdo přejede stanoviště a spadne.
Představa moderní sportovní cesty odpovídající potřebám současnosti vypadá jinak.

Tak si zavoláš taxi

Slunce na zápraží s bezva kulisou, foto na facebook „před výstupem“. A kam jdete vy? Hmmm na ty brdky nad chalupou. Oni na procházkový pilíř ve třech. Vše připravují a fotí na FB, krájí slaňovice a zase přebalují pro společné foto v plné polní pro FB.
Další teplý večer na zápraží s kropenatou klenbou a blikačkami z procházky.
Ticho poklidné snídaně na verandě prořízne rachot vrtulníku letícího k procházkovým. Co se stalo, ale nic ujišťuje chatařka, jen ta procházka byla namáhavá a tak si zavolali taxi.
A ještě jedno foto s taxíkem a procházkou na pozadí pro FB a pak tradá na kafe u sochy s namířeným prstem.
Možná bylo i další foto pro FB.


 

Dopisy

Musím si postěžovat na vašeho instruktora, který vedl túru na Skihorn (obtížná túra, 1200 m poznámka autora). Po asi třech hodinách túry a 500 metrech výstupu na mne instruktor počkal a nabídl mi možnost návratu na parkoviště s jinou instruktorkou. To jsem odmítla. Následně pod prahem ve dvou třetinách výstupu rozhodl, že dál vzhledem nejisté lavinové situaci nepůjdeme. Chtěla bych podotknout, že někteří ostatní lyžaři (ne z naší skupiny) šli dál a dosáhli vrcholu. Instruktor také nezvládl skupinu, když se neohradil proti komentářům ohledně toho, že na mne ostatní již hodinu čekají. Vše vyvrcholilo večer, při plánování druhé túry, kdy instruktor rozdělil skupinu na dvě a mne vyčlenil do té, co měla jít na kulatý lehký vrchol.
Chtěla bych požádat svaz, aby přehodnotil, zda tento dobrovolný instruktor by měl dále pokračovat v této činnosti.


 


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 22. 10. 2015 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 23.10.2015 11:08:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V (@)
Titulek: Navod DAV
Musim opravit Petra, nejedna se o inspiraci DAV jak pise: "Lehce satirické úvahy inspirované návodem Alpenvereinu jak z překližky do skal", ale o skutecne pribehy s lehkou nadsazkou, kde se jeden uz nemuze jen pousmat. A prave to mne prinutilo toto napsat, zvaste kdyz tech zasteveni by mohlo byt mnohem vice nez pet a posledni roky jich nebyvale pribyva.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci