Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+Finale Ligure - Monte CuccoLezení v teple

V prvním článku z Finale Ligure jsme navštívili skály Capo Noli přímo u moře. Teď se podíváme na nejklasičtější terén sportovního lezení v celé oblasti, na kterém to všechno začalo. Aktualizace: Kemp


Monte Cucco je nejvýznamnější lezecká oblast Finale Ligure. Tady v šedesátých letech lezení v Ligurii začalo. V sedmdesátých se tu vylezla většina logických spár a v osmdesátých letech byly vytvořeny některé z nejslavnějších cest, jako řeba Aspettando il Sole. Popularita oblasti začala růst polu s tím jak se objevovaly nejextrémnější cesty. Monte Cucco i dnes nabízí možnosti nových cest i celých sektorů.Jsou tu tradiční cesty ze všech dekád a pokud chcete porozumět vývoji oblasti, od její etiky, přes nýtování a přenýtování až k tomu, že zde byla poprvé v Itálii nasazena francouzká stupnice volného lezení, kterou místní lezci převzali z La Loubiére a Saint Victoire, nemůžete ho vynechat.

 

Na Monte Cucco v zapadajícím slunci, cesta Corpus domini
Na Monte Cucco v zapadajícím slunci, cesta Corpus domini, foto: Petr Jandík

 

Monte Cucco má 9 sektorů, ve kterých je 281 cest. Začíná to čtyřmi čtyřkami a třiceti  pětkami. Nejvíc je šestek - 156 a repertoár doplňuje 75 sedmiček a dvacet osmiček.

Severní část stěna Monte Cucco 
Settore Orientale s jeskyní, foto: Petr Jandík

 

Od severu začíná Settore Orientale, známý také jako Grotta di Cucco. Zpočátku nebyl příliš populární, ale nedávno byla dokompletována těžká osmičková sekce. Jsou zde cesty vytrvalostní a silové cesty v jeskyni vlevo, i kolmé stěny s jemnými chyty v pravé části. Najdou se tu i délky dosud čekající na volný přelez. Nejtěžší cesta je Cucco al massimo 8c. Pod Settore Orientale je přírodní divadlo a cestu k němu lemují zastávky s tělocvičnými atrakcemi. Než půjdete do stropů, můžete se rozcvičit na žebříku, anebo se na něm dotavit cestou ze skal do kempu. 

Taky je tu vidět, že místní milují lov a možná na zbavení frustrace, když nic neuloví, poslouží za cíl asi lampy v divadle, které jsou prostřílené od brokovnic. Sektor je celý den ve stínu, cesty jsou vybaveny spoušťáky a sestupuje se podél výstupových cest. Terén pod skalami je vhodný pro děti.

Cestou ze skal se můžete dotavit na žebříku. 
Cestou ze skal se můžete dotavit na žebříku., foto: Eva Jandíková
 

Cucco 2 je malý sektor oddělený od vlastní stěny Monte Cucco, taková malá hromádka skal se čtrnácti cestami izolovaná v lese. Podle průvodce jsou tu ale perfektní extrémní cesty, především Bignamika 8b+. Je to typický styl Finale, kombinace síly prstů, techniky i vytrvalosti. Lehké cesty tu prý za moc nestojí, tak jsme tam ani nebyli. Slunce je tu odpoledne, terén vhodný pro děti a cesty mají spoušťáky. 

na vrcholu Monte Cucco 
na vrcholu Monte Cucco, foto: Petr Jandík
 

Settore della Torre je klasický sektor s historickými cestami, jako je La Torre (5c, 2 délky), která byla jednou z prvních cest ve Finale. Luc a Miguel jsou lehké cesty (4b) pro začátečníky, kteří si chtějí zkusit tahání cesty. Enrico IV (6a) má perfektní díry. Na extrémnějším konci spektra je tu Gattolardo (8a+), jedna z prvních extrémních cest od Martina Scheela (1. RP), kombinace cest Gattopardo (7c+) a pilíře Viulard (7c+) v levé části sektoru. Cesty jsou vybaveny slaňáky, terén není vhodný pro pobyt děti. Sestupuje se podél výstupových cest a sluníčku je tu odpoledne.

 

Settore centrale - na jeho kolmých stěnách se odehrávala zdejší historie. Via il Tetto (5c, 6b, 4c, 6a, 1968), la Pulce (5c, 4c, 4c, 1969), Zone Pelviche (6a, 1979), Aspettando il Sole (6b, 6b+, 6c+, 1981), Occhi Dolci per Frank Zappa (7b, 1984), Moon Runner (7c, 1984), Radical Chic (8a, 1985), tato jména jsou lezecká historie Finale, milníky své doby, které ani dnes nejsou zadarmo. Je to stěna vzácné krásy a všechny cesty tu stojí za vylezení.  Sestup z cest vedoucích na vrcholovou plošinu je buď traverzem na sever,  slaněním přes Diedro Canale, nebo slezením krátkého stupně do sektoru Canyon a jím zpátky na nástupy. Cesty lze slanit podél trasy výstupu, terén je vhodný pro děti a slunce tu je odpoledne. Celkem tu je 54 cest. 

Il Guffo, třetí délka 
Settore Centrale, Il Guffo, třetí délka, foto: Petr Jandík
 

Il Canyon je menší stinný sektor ve svahu s  jednodélkovými cestami od 5c po 8a s převahou šestek a sedmiček, vhodný hlavně na léto. Byl hodně populární v 80. letech a pak trochu neprávem upadl v zapomnění. Cesty jsou v mírně převislých stěnách po dírách a lištách. Celkem 38 cest.

Il Pittore, 5c 
Anfiteatro,Il Pittore, 5c, Takhle se tu leze když prší, foto: Petr Jandík

 

Typické díry na Monte Cucco 
Typické díry na Monte Cucco, foto: Petr Jandík

 

Fenia o Anfiteatro

Největší sektor na Monte Cuccco. Zde se roku 1986 odehrály vůbec první prvovýstupy ve Finale. První pokus nastal převislou trhlinou dnešní cesty Supervit (5b, 6b+, 6b, 4b). Panenská převislá stěna s nesčetnými dírami byla velkým lákadlem. Teprve pár let poté uzrál čas na další cesty. Hlavní rozvoj nastal v osmdesátých letech. Supervit, Mura di Anagor, Stratvolgimento Progressivo, Baci da Rio, 4WD, Maniac jsou milníky minulých dob, na které navazují i dnešní nové cesty. Sektor obsahuje 65 cest, 8 vede až na vrchol. Přístupný je i s dětmi, dá se tu lézt za deště a na slunci je odpoledne. Lehkých cest pro softmovery je tu poměrně málo, ale asi je potěší, že v novém průvodci je řada bývalých 6a shozená na 5c, takže si je už mohou vylézt. Nejvíc je tu šestek a sedmiček. Spodní části nejlezenějších cest jsou už místy ojeté, ale nevadí to zase až tak moc. 

 
Cesta Mai Più, 6b 
Cesta Mai Più, 6b, foto: Petr Jandík

Piccolo Canyon je malý schovaný sektor mazi Anfitetro a Campanile s třinácti cestami vpravo nad koncem sektoru Anfiteatro. Následuje Campanile a Placca del Polpacio s technickými cestami v plotnách. Je tu 21 cest. Monte Cucco uzavírá sektor Sahara Wall a Machetto. Je tu 26 cest od 6a po 7b+. 

Diedro Rosso, klasicky jištěno 
Diedro Rosso, klasicky jištěno, foto: Petr Jandík

 

Bydlení

Jeden z důvodů, proč je Finale u nás populární je spartánský kemp pod Monte Cucco, který byl v minulých letech nehlídaný a nezpoplatněný. Bylo možné využít budku s nerezovým umyvadlem a záchodem a tekoucí studenou vodu. V roce 2017byl místo něj zprovozněn regulérní kemp se vším co kempy mívají. Platné ceny najdete na jeho webu, kde je také objednávkový formulář. Zatím je celý web jen v italštině, plánuje se ještě němčina, francouzština a angličtina. Jak awe n webu píše, kemp provozuje skupina lezeckých nadšenců z komunity Finale. Takhle to tam vypadalo v roce 2012:

Samoobslužné WC 
Samoobslužné WC, foto: Petr Jandík
 

Kemp se pochopitelně brzy zaplnil, ale kolem se ještě najde další místo, kam se píchnout.  Obytná dodávka je výhodou. 

V roce 2012 byl kemp bezplatný 
V roce 2012 byl kemp bezplatný, foto: Petr Jandík

 

Dá se ale i takto - hamaka mezi stromy.

Kemping Mont Cucco 
Kemping Monte Cucco, foto: Petr Jandík

 

Nákupy a jídlo

Hned vedle kempu je Pizzeria il Rifugio, která fungovala po Vánocích od 27.12. Dostatek restaurací a obchodů je dole ve Finale Ligure včetně několika lezeckých shopů a supermarketu.  

Průvodce

Finale 8.0, Andrea Gallo, iVert 2011, data do telefonu vertical-life. Existuje ještě  Finale Climbing od Versante Sud, ale po zkušenostech bych doporučil spíše Finale 8.0. Je aktuálnější a přesnější a nejsou tam občas takové pohádky.

Popisy některých cest v databázi: zde

Příliš těžké? Zkuste Zlagboard :-)

Příjezd

Do Finale z Prahy kolem 1000 km přes Německo a Švýcarsko (známka). Z Finale Ligure, nebo Feligna po silnici SP 27, z ní odbočit zhruba u můstku v údolí velmi mírně doprava do kopce (směr od Finale) nebo velmi ostře doleva (směr od Feligna) a kolem pizzerie Ristorante di Sosta k Pizzeria il Refugio. Tam zahnout doprava vzhůru cca 50 metrů do kempu. Odtud přímo nahoru dojdete do sektoru Anfiteatro.

A tady to je na mapě:

 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 24. 03. 2017 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Lezení v teple: Mussara (14.01.2018)
Finale Ligure - Monte Sordo (22.12.2015)
Na Štědrý den potápěče viděti....Capo Noli (05.12.2015)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Bezpečnostní dotaz

Z důvodu ochrany před spamovacími roboty prosím opište dvě slova z obrázku do řádky pod ním. Pokud nemůžete slova přečíst, klikněte na tlačítko Načíst znovu. Registrovaný a přihlášený čtenář nemusí nic opisovat. Registrovat a přihlásit se můžete v sekci Přihlášení čtenáře v levém sloupcí webu. Pokud ale vyplníte zobrazená slova, Vaše námaha není samoúčelná. Pomáhate tím Googlu digitalizovat staré knihy a časopisy. Více se dozvíte kliknutím na ikonku s otazníkem (anglicky).

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
25.01.2018 - 27.01.2018
SP v drytoolingu Rabenstein
27.01.2018 - 28.01.2018
Soustředění repre v boulderingu, SmíchOFF
09.02.2018 - 25.02.2018
SP v drytoolingu Cheongsong

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Co je pro tebe Český horolezecký svaz?


Celkem hlasovalo: 2110