Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesŽula - LeschauxPěkné lezení přes údolí od odvrácené strany jehel, sice ne tak monumentální, ale s minimem lidí, komorní náladou malé chaty a kulisou, která se tak rychle nezapomíná.Pohled z verandy i ložnice, foto: Lenka K.

Na verandě Refuge de l'Envers jsme koukali na západní svahy přes údolí, kde se to také pěkně špičatí a čekali na dávno ohlášeného průvodce M. Pioly, třetí díl. Roky ubíhaly a průvodce nikde, až ve Verticalu vyšel malý sešitek s cestami. Vše podpořil o několik let později Topoguide, když vychválil chatu Leschaux a lezení v okolí. Nezbylo, než počkat až bude hezky a čas, a vyrazit na skvostnou žulu.


Petites Jorasses, foto: Lenka K.

Poslední léta neoplývají zrovna stabilním počasím, a tak se musí trochu pospíchat, zvláště když intervaly hezkého počasí jsou pouze 2-3 dny. V Cham nám pěkně prší, ale v noci se má vylepšit a dopoledne má být sucho. Kupodivu to rosničkářům vychází a ráno vylézáme do slunečných paprsků. Z vyhřátých pelíšků se nechce a oči pálí po dlouhé jízdě z jižních Alp. Balení při zívání nebere konce a k lanovce se dostáváme až v deset. Ledovec trpí vedrem a je nahlodáván říčkami, které se ne vždy dají přeskočit, to jsem zde ještě neviděl. Kupodivu předpověď se naplňuje a pršet začíná ve dvanáct pod Envers.


Dark Crystal, devátá délka 5b, foto: Lenka K.

Zbytek cesty je klasický, studené kapky na hlavě, v zátylku, podél páteře a mezi ... aby se spojily s mokrem nad koleny. Nevím, zda byla lepší doba předgoretexová, nebo ta nynější, rozdíl je jen hodina. Žebříky k chalupě jsou částečně ve vodopádech, ale je to jedno, zda voda teče kolem krku, či rukávy.


Dark Crystal, pod vrcholem, foto: Lenka K.

Večer je však teplý a občasné slunce nám vysuší věci, večer přicházejí tří Katalánci a baví nás, Denise a Naceru. Odehrává se neuvěřitelné absurdní divadlo ala Anděl na horách či Jára Cimrman leze Walker. Denis studuje bedlivě stěnu a klábosíme o cestách v pánské společnosti, ta dámská rozebírá výhody jednodenních cest v okolí. Přidávají se k nám dva Němčíci, kteří nerozhodně listují v průvodci a zvažují, zda je Contamine dobrá volba, nebo raději jít nad chalupu. A Katalánci, ti balí fotí, posilňují se a přebalují.


Chamonixské jehly nad Envers, foto: Jirka V.

Ráno je jak vymetené, nemusíme spěchat a čekáme na verandě, než slunce ozlatí věže nad chatou a trochu rozehřeje a osuší skálu. Volba padá na Dark Crystal, který si vychutnáváme se sluncem v zádech. Večer jsme na chatě téměř sami, a tak se vyvalujeme jak svišti na teplých kamenech, pozorujeme postup na Walkeru, Denis měl v plánu doběhnout až na vrchol, ale bivakuje ve dvou třetinách a Katalánci jsou podle očekávání v první třetině a teprve v noci dolézají do bivaku.


Cham taxi v akci, foto: Jirka V.

Další modré ráno čekáme na verandě, fotíme Envers a pozorujeme Cham taxi (viz Pět zastavení). Poté, co slunce olízne špičky nad chalupou, nahodíme kletráčky a mažeme na Crystal Palace. Odpoledne jsme zase na verandě, povídáme s Němčíky jak bloudili v klasice, oni utíkají do civilizace a my se rozhoduje zůstat ještě jednu noc v nádherném koutě obklopeném stěnami a ledovci, sledovat zapadající slunce a obrysy pilířů a meditovat pod kropenatou klenbou.

Na další den je ohlášena změna počasí, sbíháme po ledovci a těšíme se z úchvatných pohledů. Jsme přesvědčeni, že se sem zase za pár let podíváme.


Dark Crystal, nástup, foto: Jirka V.

Cesty

Z cest na Pierre Joseph jsme podle nás vylezli to nejhezčí, Dark Crystal je o stupeň těžší než Crystal Palace, a je homogennější. V obou cestách se střídají plotnové pasáže se stěnovým lezením a spárami. Spáry je nutné si sám odjistit, některé plotny jsou trochu morálovější. Vyplatí se sem zajít v případě, že na Envers nejsou podmínky (jako na konci letošního léta, velké odtrhovky a padání bloků), nebo když předpověď počasí nepřeje dlouhým cestám.

Petites Jorasses

Anouk: 6b, 17-18 délek, 885 m, (4, 5, 6b+ A0, 6a, 6a+, 6a, 6a+, 6a+, 6b, 6b+, 6a, 6a+, 6a, 6a+, 4, 5, 5+), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů, cepín a mačky na nástup

Contamine: IV-V+, 880 m, slanění cestou Anouk, 14 expresek, kompletní sada friendů a stoperů, cepín a mačky na nástup

Aiguille Pierre Joseph - Pointe 2940m


Dark Crystal, foto: Lenka K.

Tonton Daniel:6b, 7 délek, 230 m, (5, 6a+, 6b, 6b, 5c, 6b, 3), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů

Dark Crystal: 6c, 10 délek, 360 m, (5c, 6b, 6c, 6b, 5c, 3, 6a, 6a, 5b, 6a), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů
Velmi pěkná stěnka ve třetí a čtvrté délce.

Dame marmotte fait des siennes: 5+, 5 délek

Crystal Palace: 8 délek, 230 m, (6a+, 6a, 6a, 6b+, 6b+, 6b, 6a, 5b), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů
Spáry ve druhé a třetí délce jsou lahůdkou.


Dark Crystal, vrchol, foto: Lenka K.

Aiguille Pierre Joseph - Pointe 2842

Trotte Marmotte: 6c, 5 délek, (6a+, 6a+, 6c, 6b, 6b+), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů


Dark Crystal, třetí délka, foto: Lenka K.

Praktické informace

Příjezd

Po dálnicích do Chamonix a vláčkem na Montenvers. Odtud po ledovci až pod chatu Envers, zde doleva k velkému červenému sudu u úpatí morény. Po moréně značenou cestou k žebříkům na Couvercle. Zde zpět na Glacier de Leschaux. Po ledovci k žebříkům pod chalupou.

Nocleh

Refuge Leschaux,  přespání 12,75 €, polopenze přibližně 25 €.


Leschaux, foto: Jirka V.

Období

Léto, stěny leží ve výšce 2500 - 3000 m.n.m..
Počasí bývá však velmi nestabilní a jen zřídka se vyskytne několikadenní období bez dešťů.

Výbava

Lano: 2 x 50 m, lépe 60 m
Materiál: 17 expresek, sada friendů a stoperů (případně hexy)

Průvodce

Kletterführer Alpen II Topoguide, možno zakoupit i po částech, po jednotlivých cestách a nákresech, cena ca. 2 € za cestu.
Nákresy cest též na chatě


Vertical


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 24. 12. 2015 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 21.07.2020 23:11:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka v (@)
Titulek: Popisy cest ke stazeni
Chatarka z Leschaux dala na web ke stazeni popisy cest
http://www.refugedeleschaux.com/doc/escaladeBD.pdf
1 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci