Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesKomunikační lano iRope


Apple vstupuje na pole horolezeckého vybavení

Lano bylo odjakživa bráno jako symbolické pojítko mezi horolezci. Nyní se však zdá, že nastane éra, kdy bude tím pojítkem doslova. Podle zprávy serveru iClimb rumors byl americkým patentovým úřadem firmě Apple potvrzen patent na komunikační horolezecké lano s názvem iRope.


Podle popisu v patentové přihlášce obsahuje lano pružné propojovací vlákno iConnection thread, které zajišťuje obousměrnou nízkofrekvenční komunikaci mezi oběma konci lana a dále je tu ještě service-thread, které zajišťuje přenos jednak ovládacích signálů a jednak zdravotních informací mezi oběma konci lana.

Každý konec lana je vybaven mikroterminálovým čipem SOC, který zajišťuje připojení Bluetooth, dále obsahuje 32 MB operační paměti a vlastní mikroprocesor. Protože je logické, že by lano nešlo používat bez elektrické energie, je po celém povrchu lana do opletu zatkáno ještě solární vlákno, které se stará o nabíjení mikrobaterií na koncích lana, které vydrží bez dobíjení fungovat dvě hodiny a s dobíjením na denním světle prakticky nepřetržitě.

 Řez lanem s označeným komunikačním vláknem 

Řez lanem s označeným komunikačním vláknem
 

Přesný způsob a fungování lana Apple dosud tají, ale podle různých uniklých informací, které posbíral známý analytik Ming-Kuo by mělo být možné se k mikroterminálům na koncích lana připojit pomocí Apple Watch, nebo iPhone, ale i pomocí bezdrátových sluchátek Beats s mikrofonem. Lano by mělo umožnit nejen hlasovou komunikaci obou lezců, ale i přehrávání hudby uložené do paměti mikročipu, kdy si může každý lezec do svého konce nahrát své oblíbené kousky. Bezpečnost ovšem nelze omezovat, proto se přehrávání hudby přeruší, jakmile dojde k pokusu o komunikaci z druhé strany lana, nebo nastane "Whip-alarm".

Apple je známý tím, že propojuje všechny své výrobky do hladce fungujícícho ekosystému. Nejinak tomu bude i u iRope. Systém i-Health využívá čidel sledování srdečního tepu v hodinkách Apple Watch k vyhodnocování lezecké situace. Pokud Apple Watch například pomocí polohového čidla zjistí, že srdeční tep a intenzita chvění ruky překračují stanovenou hranici (stav iSewingMachine-signal), vyšle do druhého konce lana zprávu “Whip-alarm”, která se objeví na displejích všech připojených přístrojů. Dále je syntetickým hlasem přehrána do sluchátek jističe a pokud jistič používá Apple Watch, je na alarm upozorněn kratičkým elektrickým výbojem (48 V/10 ms) do zápěstí. Pokud naopak poklesne srdeční tep pod stanovenou hranici, nastartuje mikroterminál lana na připojeném telefonu automaticky volání záchranného čísla a předává souřadnice lana včetřně údajů majitele operátorovi záchranky.

Vedle hlasové komunikace mezi oběma konci lana lze posílat také krátké textové zprávy systémem iMessage, který funguje i v režimu battery-in-arsh a hodí se například za silné vichřice, kdy nelze použít normální hlasovou komunikaci. Jak bude Apple ergonomicky řešit ovládání Apple Watch v tlustých rukavicích, není zatím známo.

Kromě komunikace mezi lezci slouží systém také k vyhodnocování a statitice. Pomocí údajů GPS a gyroskopu Apple Watch nebo připárovaného telefonu eviduje množství a rychlost nastoupaných a naklesanýcm metrů, přičemž je systém schopen rozlišit běžné lezení od pádů. Statistiky si lze po návratu z lezení stáhnout do počítače Apple se systémem OS X 10.10 Yosemite a novější. Lano má také servisní port Lighting, kterým lze jednat updatovat firmware mikroterminálů, jednak provést prvotní nabití mikrobaterií. Za nedostatek lze považovat malou úložní kapacitu, statistické údaje se uchovávají jen jeden týden.

Konektor Lightning zabudovaný v konci lana 

Konektor Lightning zabudovaný v konci lana

Proslýchá se, že má být nové lano představeno příští rok na Apple iCimbing event v Ahwahnee hotelu pod El Capitanem v Yosemitech 1. dubna 2017 a dá se předpokládat, že to bude velký příspěvek k bezpečnosti lezení. Upřímně řečeno, i když se Apple chlubí touto technologií, nelze pominout, že myšlenka vkládání čipů do lan nepochází z Ameriky, ale zavedl ji už náš Lanex, i když jen za účelem evidence lan vkládá RFID čipy již delší dobu.. Možná proto se proslýchá, že další akvizicce Applu bude možná směřovat právě do Dvora Králové.  


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 01. 04. 2016 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 01.04.2016 12:14:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš Hruš (tomas.hrus@seznam.cz)
Titulek: Bravo
Tohle už je důvod přejít na Apple!
1 0

Komentář ze dne: 01.04.2016 13:36:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lax-man (@)
Titulek:
Do Dvora Králové?
0 0

Komentář ze dne: 01.04.2016 14:24:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ddd (@)
Titulek:
Předpokládám, že iRope poběží na iOS. Nebude tedy kompatibilní s iTendonem využívajícím mimo jiné iRP a iTR?
1 0

Komentář ze dne: 02.04.2016 21:00:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Předpokládá se, že určité funkční minimum bude dostupné i na přístrojích Android a pokud skutečně dojte k akvizici Lanexu, bude iTendon jistě začleněn do iOS. naopak podpora Blackberry ani Strawberry se nepředpokládá.
0 0

Komentář ze dne: 01.04.2016 16:56:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - PeS (@)
Titulek: dnes je sice 1.4.,
ale obávám se, že něčeho podobného se ještě dožiju i já ve svém téměř kmetském věku....
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (676 hl.)
 
Levou a listuju pravou (236 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (234 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1146