Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+Tatry v iBooks a na Googlu


ŽabákKublákův dárek tatranským začátečníkům

Hlavní autor knihy Horolezecká abeceda a autor série elektronických knih Horolezecká metodika Tomáš Kublák se ve svém starání se o horské začátečníky dostal na problém co s nimi, když už umějí metodiku a vyřešil ho. Poslal je do Tater. A na cestu je vybavil řadou jednocestových průvodců po nejprofláklejších túrách Vysokých Tater.


 

J žebro
Motyka na ostrý Štáflovka Žabák
Kuttovy plotny Häberlein Stanislawski  

 

 

 

Průvodce na jednu túru mají tradici. Pamatuji na dvoustránky prodávané v Chamonix s krásnými fotkami Pierre Tairaze, které si člověk koupil aby túru vylezl a pak je měl na památku. Dnes už je papír na ústupu a je tu něco podobného v podobně e-knih o zhruba 20 stránkách. Každá e-kniha je samostatným průvodcem na jednu vybranou cestu. Po předmluvě, které je logicky u všech e-knih v podstatě stejná, a varování o nebezpečnosti horolezectví a zodpovědnosti každého samotného za sebe se už dostaneme k věci.
 
 
 Průvodce 
Průvodce, foto: repro horyinfo

 

Kapitola průvodce začíná celostránkovou fotkou příslušného štítu s jeho názvem, názvem cesty, klasifikací a prvovýstupci. 
 
Přístup

Subkapitola Přístup a okolí popisuje neobyčejně podrobně jak se dostat na nástup, přístup je dokumentovaný řadou fotografí. Způsob popisu je místy až dramatický (“…přískoky přes kameny…”) a trochu přebírá štafetu Puškášových průvodců (… “krajne ťažko, len po rukách…. “ ) U Volí věže, která je vidět už zdola a stačí jít ke stěně kudy to pustí, je to asi zbytečně podrobné, u komplikovanějšího přístupu, jako je na Žabí kůň se to už hodí. Pokud existují varianty přístupu, jsou tu zmíněny. Nakonec subkapitoly o přístupu je mapka, časová rekapitulace túry od vlakové stanice až po sestup pod stěnu a nějaký praktický tip, například že když už pod Volovku dojdete, můžeže si tam dát ne jednu, ale dvě cesty.

 

Mapka a časový rozvrh 
Mapka a časový rozvrh, foto: repro horyinfo

 

 
Popis cesty
V této subkapitole je podrobný textový popis po jednotlivých délkách včetně popisu materiálu na štandu a délky v metrech. Bylo by užitečné v popisu uvést i obtížnost jednotlivých délek. Sice ni najdete později ve schématu, ale tady by se to také hodilo.
V průběhu popisu jsou podrobně nafocené jednotlivé úseky popisované cesty, topo s celkovým průběhem cesty v rámci štítu a topo cesty z rozpisem obtížností. Na konec subkapitoly je infografika zasazující fotky na místa, kde byly pořízeny. myslím, že by nebylo špatné připojit ještě krátké profily prvovýstupců a pokud se něco dá najít, tak i něco o historii cesty, třeba jako to má výber Extremen Fels od Pauseho a Winklera.
 
 
infografika 
infografika, foto: repro horyinfo

Sestup

Opět podrobné popisy všech sestupových možností, nákres infografika. Při popisu bych místo pojmu slaňovací délka preferoval jasnější údaj o počtu a délce potřebných lan, takže místo slaňovací délka 50 m bych spíš napsal. že k úspěšnému slanění potřebujeme dvě lana 50 m, aby se délka slanění nemohla splést s délkou lana. 
 
Info
Stránka důležitých informací obsahuje čísla nouzového volání a odkazy na Horskou službu.
 
Resumé
Série sedmi jednotúrových miniprůvodců obsahuje Žabí kůň - Východní hřeben, Volí věž - Jižní žebro, Štáflovku a Stanislawského v JZ stěně v Mengusovské dolině, Kuttovy plotny na Batizovský štít a výběr uzavírá Häberleinka a Motyka na Ostrý štít. Popisy jsou velmi podrobné, přesto bych doporučil do popisů jednotlivých délek doplnit také klasifikaci délky. Vycházím z toho, že román si člověk přečte doma, cestou nebo na chatě, ale na túře spíš potřebuje mít vše potřebné na jednom místě a nemuset moc listovat. Pro úplné tatranské začátečníky prospěšný materiál. Uvážíme-li, že jeden ten průvodfčík má cenu zhruba jednoho piva, stojí to za to pro každého, kdo je začátečník, nebo to v Tatrách vůbec nezná. Občas trochu klopotná čeština přitom nebude vadit. E-knihy jsou k dispozici ve formátu iBooks pro iOS a PDF pro Android.
 

 

 


 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 05. 05. 2016 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 10.05.2016 10:41:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ales (g_point@seznam.cz)
Titulek: objednání
kde se dají objednat / koupit?
0 0

Komentář ze dne: 11.05.2016 09:40:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: objednání
Pro Android na Google Play, pro iOS v iBoooks store.
0 0

Komentář ze dne: 10.05.2016 21:37:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - marketa (@)
Titulek:
Našla jsem to na google play. Je to mooc pěkně udělaný, skvělá potrava pro dámské družstvo v Tatrách. Jen se mi zdá, že nějaké informace by se měly v průvodcích záměrně zatajovat, aby byl prostor pro trochu dobrodružství.O víkendu jsem hodila oko do Nejlepší cesty na písku, nebo jak se jmenuje ten nový průvodce, a to je to samé..
0 0

Komentář ze dne: 25.02.2017 15:38:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Tyhle dvě věci nelze co do kvality vůbec srovnávat. Nejlepší cesty na písku je velmi diletantská práce. Jediné, co tam je v pořádku je výběr cest. Jinak grafika strašná, fotky mizerné.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (356 hl.)
 
letní (326 hl.)
 
je mi to jedno (268 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 950