Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSean McColl o lezení na Olympiádě


Sean McCollRozhovor pro Sendage

Předseda komise závodníků IFSC Sean McColl poskytl delší rozhovor o problematice lezení na olympiádě v Tokiu 2020, kde vysvtluje, proč je zvolen právě formát kombinace. Vyjímáme z rozhovoru nejzajímavější pasáže.


 

Na mezinárodní scéně závodíš více než 10 let a jsi jedním z nejstarších lezců Světového poháru. Dokážeš udržet takovou výkonnost ještě 4 roky?

Chci říct, že svou úroveň nejen udržím, ale myslím, že se v některých klíčových oblastech mohu ještě zlepšit. Mohu takhle dlouho závodit proto, že jsem začínal lézt v 10 letech a nikdy jsem svůj trénink neuspěchal, nedělal jsem nic co by mohlo ohrozit mé zdraví a kariéru.

V současné době jsi na prvním místě světového rankingu v kombinaci všech tří disciplín závodního lezení. Příští měsíc budeš závodit v Paříži na MS. Jak bys porovnal tento závod s Olympiádou 2020?

MS v Paříži bude poněkud podobné olympiádě, ale s několika zásadními rozdíly. Jednak nebudou všichni závodníci závodit v kombinaci, někteří se chtějí specializovat na určitou disciplínu. Za druhé tu bude přes 600 závodníků, takže formát bude jiný.Na Olympiádě bude 20 mužů a 20 žen, formát a bodování výsledků se ještě diskutuje. Věřím, že na Olympiádě budou ti nejlepší lezci světa.

Jaký typ lezců se uplatní v MS v kombinaci?

Pokud máte být nejlepším lezcem světa, musíte být univerzální. Já osobně věřím, že to znamená excelovat ve všech disciplínách sportovního lezení  (boulder, obtížnost i rychlost).

 

 

Sean McColl, Jakob Schubert a Adam Ondra
Sean McColl, Jakob Schubert a Adam Ondra, foto: IFSC

 

 

Co potřebují dělat závodníci, kteří excelují v jedné disciplíně, aby se připravili na tři disciplíny na Olypmiádě za 4 roky?

Jsem přesvědčen, že závodník, který je silný v obtížnosti i boulderingu může být velmi úspěšný i v rychlsti jen když trochu pozmění svůj trénink. Závodník na obtížnost se musí naučit být trochu výbušnější a koordinovanější. Boulderisté potřebují zvýšit vytrvalost. Pro rychlostníky je výzva větší, než pro ostatní, ale někteří lezou na slušné úrovni a musí pracovat stejně na boulderingu i obtížosti.

Rozhodnutí zařadit na Olympiádu také rychlost kritizovalo hodně lidí, včetně Adama Ondry. Pro zařazení všech tří disciplín musely být dobré důvody. Můžeš něco říct o tom rozhodovacím procesu?

Na Olympiádu 2020 jsme dostali možnost udělit jen jednu (zlatou) medaili pro jedno pohlaví a jsem přesvědčen, že  kombinace ukáže sílu všech tří našich discilín. Olympiáda 2020 je velká příležitost prezentovat náš sport a našim konečným cílem je mít v roce 2024 mít naše tři disciplíny také samostatné vedle kombinace, která by se závodila o pár dní později..

Podrobnosti o systému kvalifikace na olympiádu jsou nejasné. Bylo řečeno že bude 20 žen a 20 mužů a že proces výběru představí IFSC později tento rok. Co si myslíš, že je férový způsob kvalifikace?

Mohu potvrdit, že v Tokiu bude závodit  20 žen a  20 mužů; Předpokládám, že kvalifikační proces začne v roce 2018 na našem MS a pokračovat bude dalšími závody v letech  2018 a 2019. Myslím si, že by se měli kvalifikovat mistři světa, mistři kontinentů a vítězové Světového poháru v kombinaci.

 

Celý rozhovor v angličtině najdete zde

 

Sean McColl
Sean McColl, foto: IFSC.tv

 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 12. 08. 2016 | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 12.08.2016 14:54:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
Takhle jak to vykládá to svou logiku má.
0 0

Komentář ze dne: 18.08.2016 18:46:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re:
Tak ono jelikož je dle AO jediným, kdo se snaží uspět ve všech třech, tak je jasný, že to umí hezky podat. Rychlost je prostě jiný sport než obtížnost/boulder. Na druhou stranu na OH je více sportů, které spojují nespojitelné, od biatlonu po moderní pětiboj, jediný (a dost podstatný) rozdíl je, že tyto kombinace vznikly a byly relativně rozšířený výrazně dřív, než se dostaly na OH. Troufám si tvrdit, že lezci na rychlost jsou zcela bez šance a ti co se specializují na obtížnost/boulder či obojí se budou na stěně na rychlost snažit ztratit, co nejmíň a dost možná právě rozdíl na rychlost rozhodne vyrovnaný souboj z obtížnosti/boulderu.
0 0

Komentář ze dne: 18.08.2016 22:41:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re:
Pokud má lezení jen dvě medaile, jednu pro muže a druhou pro ženy, asi není jiná možnost. Že to zrovna Collovi vyhovuje nejvíc je shoda okolností. Specialisrti na rychlost na tom budou bití asi nejvíc. Uvidíme jak se nastaví bodový mix a co bude preferovat.
0 0

Komentář ze dne: 18.08.2016 23:22:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Tak předpokládám, že bodování bude jako na MS...
Furt by ze strany IFSC bylo dle mě rozumnější, aby tam ukázkově poslali jednu disciplínu, která bude pro nelezce divácky nejatraktivnější, nejspíš rychlost, než tam cpát takovýto kombinace. Jestli šetřej medailema, tak můžem bejt rádi, že tam po rychlosti Adam nebude muset ještě zazářit na surfu, že :-) (Nejvíc nesmyslný v druhém směru je plavání, kde kdyby zakázali plavcům účastnit se více disciplín, tak dostane placku každý, kdo umí plavat...)
0 0

Komentář ze dne: 19.08.2016 09:39:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Jenom rchlost by asi neprošla v IFSC, asi většina lidí ji nemá za nejhodnotnější závodní disciplínu v lezení.
0 0

Komentář ze dne: 22.08.2016 15:13:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
Sedmičkový ragby taky není tou nejhodnotnější verzí ragby a přesto bylo na OH právě to - protože je pro laickou veřejnost mnohem atraktivnější a více turnajové. Samozřejmě by byly ideální 3 sady medailí a možná k tomu ještě druhý závod v kombinaci tak jak je to třeba v gymnastice, ale to je aktuálně nereálné. Stejně tak souhlasím, že z mého pohledu by byla za těchto podmínek asi nejlepším řešením samotná obtížnost, nicméně z prezentačních důvodů mi přijde lepší cokoliv reálného než kombinační paskvil.
0 0

Komentář ze dne: 22.08.2016 17:27:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Z hlediska divácké přitažlivosti by to byla samozřejmě rychlost, která je pochopitelná i naprostému laikovi. Jenže mezi lezci je spíš popelkou. IFSC to udělalo takhle a uvidíme, jestli s tím ještě někdo hne nebo ne. Asi aby Adam začal trénovat rychlost :-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
23.01.2020 - 25.01.2020
SP v ledolezeníSAAS-FEE, SWITZERLAND

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa