Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+Red Rocks III - Calico BasinČervený pískovcový ráj

V dalším díle z pouštní pískovcové perly se podíváme na Calico Basin. Je to volně přístupné velké široké údolí na východní straně Calico Hills a je nejblíž z Las Vegas i z kempu. Nádhera z červeného pískovce je dobrá i na jen několikahodinovou zastávku díky blízkému přístupu. Na Cannibal Crag můžete lézt už za méně než 10 minut po zaparkování.


Vlevo Red Springs, zcela vpravo část Kraft Mountain
Vlevo Red Springs, zcela vpravo část Kraft Mountain, foto: Petr Jandík

 

Calico Basin se dělí na dvě části. První je Red Springs, severovýchodní svah hřebene Calico Hills, druhá je Kraft Mountain, která uzavírá Calico Basin ze severu. V celém Calico Basinu je mnoho soukromých rezidencí. V minulosti zde docházelo ke konfliktům mezi lezci a majiteli pozemků, proto je třeba používat pouze oficiální parkoviště, chodit po doporučených přístupech a nevstupovat na soukromé pozemky.

Calico Basin na mapě Google
Calico Basin na mapě Google. Nad silnicemi a osadami je Kraft Mountain,
vpravo od hřebene červených skal je část Red Springs. Zdroj: Google maps

 

Red Springs

Skály jsou až na Moderate Mecca v severovýchodním úbočí hřebene Calico Hills. Jsou tvořeny neuvěřitelnými formacemi z červeného pískovce, jehož některé části vypadají jak ornamentálně zdobené lidovým umělcem. Nejpopulárnějšími skalami jsou Cannibal Crag a cesty Big Bad Wolf a Physical Graffiti na Riding Hood Wall. Překvapivě tu není mnoho dobrých spár, ale přesto je tu několik cest, které stojí za zmínku: The Fox, Risk Brothers Roof, Allied Forces, Ams Left a Strategic Arms poskytují nejlepší spárové lezení v Calico Hills. Najde se tu také několik pěkných boulderových oblastí. Vzhledem k umístění skal tu pískovec po dešti vysychá pomalu a nechcete-li dostat vynadáno od místních, nelezte dřív, než dva dny po dešti. Některé kouty mohou vysychat ještě déle.

 

Rozhled z cesty
Rozhled na pravou část stěn Red Springs, foto: Petr Jandík

 

V průvodci Red Rocks, A climber's Guide II od Jerryho Handrena (ISBN 9778-1-4951-8204-4 54000) jsou poprvé popsány výstupy v Calico Hills a Calico Basin. V části RED Springs, která je bližší a přístupnější, je popsáno celkem 19 skal s cestami vynýtovanými, i s vlastním jištěním. V následujícím popisu jsou za sportovky brané cesty jištěné pouze nýty, za tradiční se považuje všechno, kde se musí dát alespoň dva vklíněnce. Podívejme se na jednotlivé skály.

Hřeben Calico Hills z Riding Hood Wall
Hřeben Calico Hills z Riding Hood Wall, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Moderate Mecca

Dlouhá police pod stěnami otočenými k jihu. I když jsou cesty krátké a skála není úplně perfektní, je Moderate Mecca docela populární kvůli velkému množství lehčích cest, snadnému přístupu a slunečnému umístění. Převažují tradiční cesty. Parkoviště Red Springs Picnic Area
40 cest od 5.3 do 5.12a/b, délka do 33 metrů, trad, sport

Detail pískovce v Red Springs
Detail pískovce v Red Springs, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Jaba The Hut Rock - 6 cest od 5.4 (4+ UIAA) do 5.10a (6+/7- UIAA), délka 21 až 24 metrů, trad

Coco Crag

Pěkně tvarovaná skála v levé horní části svahu Calico Hills s mírnou převahou sportovních cest. Velký komín odděluje velkou věž od zbytku skalního masivu.
9 cest od 5.8 (6-) do 5.11a (7+/8-), délka do 48 metrů, trad,sport

Caliban, přírodou zdobený pískovec ve spodní části
Caliban, přírodou zdobený pískovec ve spodní části, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Red Springs Rock

V horní části svahu mírně vpravo od Coco Crag.
20 cest od 5.6 (5) do 5.12c (9), délka do 45 metrů, trad, sport

 
Peky v Have Beer with Fear, v pozadí ve stínu parkoviště
Peky v Have Beer with Fear, v pozadí ve stínu parkoviště, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

 


Cannibal Crag

Nejlépe přístupná skála oblasti, pár minut od druhého parkoviště. Nebudete tam sami. Hodně hvězdičkových cest, slunce do brzkého odpoledne. Má východní a severozápadní stěnu, která dostává trochu slunce až navečer. Převaha sportovních cest, tři cesty jsou smíšené, kde jsou nýty, ale je třeba dojišťovat vklíněnci. Doporučené cesty New Wawe Hookers 5.12c***, Caustic 5.11b***.
24 cest od 5.4 (č+) do 5.12c (9), délka do 27 m, trad, sport

 Na Cannibal Crag budete málokdy sami
Na Cannibal Crag budete málokdy sami, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Ranch Hands Crag

Několik pěkných cest ve východní stěně. Nedávno dodané nýty převádějí některé tradiční cesty do sportovní kategorie, ale i tak je třeba vzít stopery a menší friendy na dojištění dolezů. Stěna je obrácená na východ a má slunce do brzkého odpoledne.
10 cest od 5.4 (4+) do 5.12c (9), délka do 45 m, většinou kolem 20 m, trad

The Back Forty, 5 cest od 5.8 (6-) do 5.12a ((8+/9-), délka do 19,5 m, sport, trad

 

Dolez ke 2. štandu
Dolez ke 2. štandu Big Bad Wolf, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Riding Hood Wall

Velká plotnovitá skála s tektonickými zrcadly v horní části úbočí Calico Hills. Je otočená k severovýchodu, ale je dost položená na to, aby do ní svítilo sluníčko po celé dopoledne. Stěna se po kolmém začátku položí. Plotnovité stěny rozděluje vlevo rokle s cestou Riding Hood. Z rokle nastupuje pravou kolmou stěnou do levé plotnovité části Big Bad Wolf 5.9, jedna z nejpopulárnějších cest oblasti.

Spára 2. délky
Spára 2. délky, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Uprostřed je spára, do které vede populární tříhvězdičková tradiční cesta Physical Graffiti 5.6. Další spáry ubíhají k pravé straně. Sestup je možný slaněním přes Big Bad Wolf, nebo slaněním a sestupem roklemi po stranách.
5 cest od 5.6 (5) do 5.9+(6+), délka do 93 m, trad,sport
 
Riding Hood Wall
Riding Hood Wall, foto: Eva a Petr Jandíkovi

 

 

The Fox

Skála se slušnou sbírkou tradičně jištěných spár, doplněnou pár sportovními cestami. Doporučená je tříhvězdičková koutová rozšiřující se spára The Fox, 5.10d z roku 1970. Potřebujete friendy do 6” a od 2 palců dvakrát.
6 cest od 5.10b (7-) do 5.11d (8/8+), délka do 42 m, trad,sport

Poslední - slaňovací stanoviště
Poslední - slaňovací stanoviště, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

 

Dickies Cliff, 7 cest od 5.6 (5) do 5.12c (9), délka do 30 m, trad

Gnat Man Crag, 14 cest od 5.7 (5+) do 5.11b (8-), délka do 36 m, trad

Cowlick Crag, 2 cesty 5.7 (5+) a několik nýtů pro TR, délka do 15 m, sport

3. délka Big Bad Wolf
3. délka Big Bad Wolf, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Happy Acres

Velká stěna s tektonickými zrcadly v horní části na západním konci Red Spring nahoře blízko hřebene. Dobrá stěna s mírně těžkými pěknými cestami a exponovanou polohou. Mnohé tyto cesty mají málo přelezů a jsou ideální pokud nechcete davy. Jsou tu tři hvězdičkové cesty, což reflektuje poněkud delší přístup 25 minut. Dvě jsou z toho tradiční 5.9, jedna sportovka 5.10c. Sestup na západ a a roklí dolů, cca 20 minut.
12 cest od 5.7 (5+) do 5.11d (8/8+), délka do 81 m, trad, sport

Cut Youth Teen Crag, 5 cest od 5.5 (5-) do 5.8+ (6-/6), délka do 30 m, sport, trad

Hide and Seek Crag, 3 cesty od 5.7 (5+) do 5.10a (6+/7-), délka do 13,5 m, sport,trad

Little Springs Crag

Menší skála se sluncem ráno po několik hodin a pár pěknými plotnovými cestami. Na pravém konci je na části podobně houbě jedna z nejpěknějších sportovek v Calico Hills, 13 metrová převislá La Fin Du Monde, 5.13b.
13 cest od 5.5 (5-) do 5.13b (10-), délka do 21 m, sport, trad

Madla v 1. délce Big Bad Wolf
Madla v 1. délce Big Bad Wolf, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

 

Alternative Crag

Tato menší skála má spoustu pěkného lezení včetně dvou klasických sportovních cest Calico Hills. Je orientovaná severozápadně ve studeném větrném místě, takže se hodí do teplých dní. Jde se k ní z parkoviště pro Kraft Mountain na konci Basinu. Přístup 25 minut. Doporučené tříhvězdičkové cesty The Prophet 5.12b a Hotline 5.12c
11 cest od 5.11b (8-) do 5.13a/b (9+/10-), délka do 21 m, sport

Sestup od Riding Hood Wall
Sestup od Riding Hood Wall, foto: Eva a Petr Jandíkovi

 

 

Strategic Arms Wall

Vysoká skála s tektonickými zrcadly ve znamení ploten a spár. Až na dvě spáry, Strategic Arms a Arms Left, které vyžadují dvě sady friendů až do 7”, jsou ostatní cesty vynýtované sportovky
21 cest od 5.10b (7-) do 5.13a (9+/10-), délka do 48 m, sport, trad

The Fringe

Velká skála otočená na severozápad se sportovními cestami, některé jsou dvoudélkové. V levé části je dosud otevřený projekt Kodiac se střechou nad kolmou stěnou. Doporučená je dvouhvězdičková cesta Lunatic 5.11b. Pro spáraře je tu vpravo od Kodiacu Skullduggery se spárami od prstovky po žábovku pokračující od širočiny po komín a Semantics systémem vpravo otevřených koutů. Že jsou obě spárové cesty tradiční po vlastním, asi není třeba ani připomínat. 
17 cest od 5.5 (5-) do 5.11b (8-), délka do 60 m, sport, trad

Kraft Mountain, za ní další hřeben
Kraft Mountain, za ní další hřeben, foto: Petr a Eva Jandíkovi

 

Kraft Moutain

Velký kopec, tvořící severní závěr Calico Basinu. Lezecké objekty jsou na samotné Kraft Mountain víceméně kolem dokola, a další jsou ještě na jižní straně Gateway Canyonu oddělujícího Kraft Mountain od hřebene na severu. Parkoviště pro Kraft Mountain je na konci Sandstone Drive a vychází z něj okružní cesta kolem celého masivu, ve kterém je 15 lezeckých objektů a několik boulderových oblastí. I zde se najde několik tříhvězdičkových cest. Steep Thrills 5.12a (8+/9-) na Sunny and Steep, Winter Heat 5.11b (8-) na Winter Heat Wall The Friend 5.12d (9/9+) na Canabis Crag.

Průvodce

V průvodci Red Rocks, A climber's Guide II od Jerryho Handrena (ISBN 9778-1-4951-8204-4 54000), který vyšel na podzim 2016, je poprvé popsán Calico Basin. V předchozích průvodcích sportovky v Calico Hills nebyly. Druhé vydání průvodce má 498 stran a popis kolem 2300 cest celkem.


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 02. 01. 2018 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
24.01.2019 - 26.01.2019
SP v ledolezení Saas Fee
01.02.2019 - 03.02.2019
SP v ledolezení Rabenstein
07.02.2019 - 09.02.2019
SP v ledolezení Champany

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (18 hl.)
 
letní (21 hl.)
 
je mi to jedno (20 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 59