Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSinging Rock Phario 360Test ferratového tlumiče

V dnešní době si snad nikdo neumí představit vyrazit na via ferraty bez vhodného vybavení. Kromě helmy, úvazku a rukavic potřebujete samozřejmě i ferratovou brzdu, která na zajištěné cesty bezpodmínečně patří. Starší brzdy, které se vyráběly podle kontroverzní normy, byly sice lepší než žádné, nicméně fungovaly jen za určitých podmínek a tudíž nebyly vždy ideální.


Rok 2017 znamenal velikou změnu v legislativě a výrazné zvýšení bezpečnosti ferratových brzd. Na nová pravidla tak museli reagovat výrobci vývojem nových setů. Česká outdoorová firma Singing Rock nezůstala pozadu a představila vylepšenou brzdu Phario a později Phario 360. Tento druhý typ - s otočným závěsem jsem měl možnost celou sezonu 2017 testovat a udělat si představu, jaký tento český výrobek skutečně je.

 
Ferratová brzda Singing Rock Phario 360.
 
Stejně, jako každá jiná brzda na ferraty, se Phario skládá z karabin, smyček, vlastního tlumiče a navazovacího oka. Phario 360 má ještě navíc otočný spoj.
Karabiny - Singing Rock používá léty osvědčené dlaňové karabiny určené přímo na ferraty. Ty jsou masivní, bytelné a budí 100% důvěru. Cvakání není nijak obtížné, i když např. manipulace s konkurenčními Edelrid, které používám, je snažší. Karabiny nejsou vhodné pro velmi malé děti, těm se nevejdou do ruky a špatně se jim cvakají. Velkou výhodou - a oceňuji to na každém ferratovém kurzu - je jejich bezproblémový chod. Vždy se stane, že se karabiny „vyválí“ v písku, který se dostane dovnitř. Karabinu pak stačí vyfoukat, promazat a funguje bezproblémově dál. Stříbrná barva nikoho neurazí, ale asi ani nepotěší. Více barevných variant by bylo fain. 
Hodnocení: 95%
 
Klasické dlaňové karabiny. Pro malé děti trochu horší na ovládání.
 
Jejich předností je naprosto bezproblémový chod.
 
Smyce - standartní smyce, zkracované pomocí pruženky: délka 45 cm v krátkém stavu je tak akorát, 85 cm při prodlouženém nebude omezovat v dosahu většinu lezců. Velmi mě potěšilo, jak smyčky na konci sezóny vypadají. Materiál je odolný a vydrží i časté používání. Každý set jsem použil na více než 30 ferratách a nezaznamenal jsem žádné poškození, prodření, prostě nic. (podle normy musí vydržet popruhy opakované namáhání více než 50 000 cyklů) V místě, kde se smyčky sházejí, je malé očko na cvaknutí třetí karabiny. Za mě by mohlo být očko trochu vyztužené, aby zůstávalo alespoň trochu v otevřené. Lépe by se do něj karabiny cvakaly.
Hodnocení: 95%
 
Očko na žluté smyci slouží ke cvaknutí karabiny. Je trochu moc uzavřené a karabina se do něj špatně cvaká.
 
Brzda – je tvořena speciálně šitým popruhem, který se při nadměrném zatížení začně postupně párat. Nadměrné zatížení znamená relativně velký pád. Nemusíte se tedy bát si do popruhů sednout. Popruh je vložený do malé kapsičky, která se pomocí zipu otevírá téměř po celém obvodu. To je velmi praktické, když chcete brzdu zkontrolovat. (Hodí se hlavně, pokud si ferratový set půjčujete v půjčovně.) Popruh lze snadno vyndat a pohodlně zase vrátit zpět. Na jedné straně je kapsička opatřena průhledným okénkem, pod kterým se ukrývá tzn. ,,fall indicator,,, který vám na první pohled řekne, jestli je set v pořádku. Pokud je ,,fall indicator,, roztržený, je potřeba brzdu vyřadit. Celkově je kapsička s popruhem trochu větší než mají sety, které jsem zvyklý používat a tedy trochu víc překáží.
Žlutá smyce, kterým se celý ferratový set přidělává k úvazku, by mohla být o kousek delší. Při přidělávání na celotělový úvazek je prostrčení brzdy velmi náročné. U klasického sedacího úvazku tento problém není. (Aktualizace k testování jsem měl pracovní verzi ferraťáku.- Výrobce  navazovací smyčku prodloužil. Ta se tak lépe navazuje i na celotělové úvazky.)
Hodnocení: 95%
 
Obal, který ukrývá trhací popruh je rozevírací téměř po celé délce. Usnadňuje to kontrolu popruhu.
 
Trhací popruh uvnitř kapsičky.
 
Fall indicator - kontrolka rozpáraného tlumiče. Pokud je roztržen, je potřeba brzdu vyměnit.
 
Otočný spoj - pokud chodíte na ferraty určitě to znáte: smyčky s karabinami se při střídavém přecvakávání zamotávají a čas od času je potřeba s tím něco udělat. Tento problém velmi šikovně řeší otočný závěs. Nejedná se o žádnou novinku ani revoluční vynález, nicméně je to věc, která vám usnadní život a rozhodně se vyplatí přidat si pár korun a ferratový set s tímto ,,obrtlíkem,, koupit. 
Hodnocení: 100%
 
Otočný spoj je velmi šikovná věc - zabraňuje zamotávání smyček do sebe.
 
Celkové hodnocení - ferratový tlumič Singing Rock Phario 360 jsem intenzivně používal po celou sezonu a lezl s ním na via ferratách v Čechách, Německu i Itálii. Celkem jsem ho měl na více než 30 ferratách různé délky. S tlumičem se příjemně pracuje a pokud používáte jen sedací úvazek, nemám jedinou připomínku. Pokud používáte celotělový sedák nebo kombinaci prsáku se sedákem, obrňte se trpělivostí - uvázání liščí smyčky není nejsnažší a rozvazování jde ještě o něco  hůře. Velmi kladně hodnotím odolnost. Karabiny i popruhy fungovaly perfektně a ani po intenzivním používání není na setu znát nějaké velké opotřebení. Celkově se jedná o skvělý tlumič, který si jistě najde místo u mnohých lezců.
Celkové průměrné hodnocení: 96,2%
 
Parametry
Výrobce: Singing Rock
Hmotnost: 603 g
Pro váhy: 40 kg až 120 kg
Délka smyc: 45 cm
Délka natažených smyc: 85 cm
Doporučená maloobchodní cena: neznámá

 


Text a foto: Jan Horák

 


[Akt. bodový průměr: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Honza Horák | Vydáno dne 30. 03. 2018 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Horák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 18.05.2018 11:37:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Jonáš (M.J.303@seznam.cz)
Titulek: Poznámka
Stříbrná barva může někoho urazit i někoho potěšit, je to individuální záležitost. Mně se líbí leštěné karabiny, což tyhlety (až na elox na zámcích) jsou.
Jinak je to hodnotná recenze, potěšila mě informace o možnosti "servisování" karabin v případě, kdy špatně chodí. Samotného by mě to možná nenapadlo, a tak bych nerad asi přemýšlel o koupi nových, čili nového setu.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
16.12.2023 - 16.12.2023
EP Utrecht ledolezení
12.01.2024 - 14.01.2024
SP Cheongsong ledolezení
18.01.2024 - 20.01.2024
MS mládeže Champany, ledolezení

Oznámení o akcích posílejte redakci