Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Sherpafest 2018



Ortodoxně horolezecký neředěný festival po patnácté.

V kinu Aero se už po patnécté sešli příznivci lezení a lezení a lezení. Na Sherpafestu totiž neexistuje žádné ředění nějakým pochodovánáním, divokou vodou a podobnými věcmi. Sherpafest jede jen lezení a tak to bylo i tenhle jubilejní ročník. A bylo to znamenité. Co programový blok, to legenda. Aktualizace: Přidány zvukové záznamy přednášek.


Šerpovice pro přednášející
Šerpovice pro přednášející legendy, foto: Petr Jandík

 

Legenda první - Prcas

Jiří Prcas Slavík
Jiří Prcas Slavík, foto: Petr Jandík

 

Prcas, nebo Prcek Jirka Slavík je jednou z velkých legend českého lezení, jak v horách tak v posledních letech na pískovcích. Lezec, ale taky táborový bavič. Narodil se, stejně jako moderátor Háček v Mostě, začínal s lyžováním, pak poznal lezení a přešel na něj.

Jiří Prcas Slavík, první zámá lezecká fotkla
Jiří Prcas Slavík, první zámá lezecká fotka, foto: Petr Jandík

 

Nejprve lezl na Bořni, potom v Tisé, Ostrově a Rájci, kde ho brzy uchvátil Karel Bělina a dovolil mu osazovat kruhy při svých prvovýstupech. Po nějaké době začal dělat cesty i sám Prcas. Dostal se to nějakých těch národních družstev.

Jiří Prcas Slavík
Jiří Prcas Slavík, foto: Petr Jandík

 

V době, kdy se jen lezením v horách dalo udržet místo v repremančaftu, lezl v horách. Byl v 15 letech nejmladším účastníkem přechodu hlavního hřebene Tater. Několik prvovýstupů udělal v Chamonix a jeho a Šimonovu Direttissimu severní stěny Petit Dru zopakovali až po 30 letech. Lezl po celém světě,včetně Yosemit.

Jiří Prcas Slavík
Jiří Prcas Slavík, foto: Petr Jandík

 

Trochu do úzkých ho dostal Háček otázkami na rodinu a práci. Nějak se prý stalo, že se Prcas oženil. Jak se mu stalo, že měl i děti, když pořád lezl neví. Z divných řečí, které měla když furt lezl a trénoval, se snažil vyautovat, ale dodnes je s manželkou kamarád.
Po základní škole vydržel na gymnáziu rok, pak ho dali na učení na automechanika, což ho vůbec nezajímalo. K autům vztah nemá, ví akorát, že to jede pokud se do toho něco leje. Nějakou dobu toho automechanika i dělal, ale pak šel na o něco svobodnější výškové práce.

Jiří Prcas Slavík se Simčou Ulonovou. Bota od barvy prozradila, že taky pracuje.
Jiří Prcas Slavík se Simčou Ulonovou. Bota od barvy prozradila, že taky pracuje, foto: Petr Jandík

 

Před pár lety spadl díky chybě při slanění na Panťáku 20 metrů na podlahu. Soupis diagnóz na obrázku byl velmi dlouhý, ale vykřesal se z toho a dneska už zase leze. Doporučení na základě zkušenosti: Při lezení nespěchat. Spousta lidí mu pomohlo při návratu do lezení, což je jeho běžný život, a všem poděkoval krátkým videem.

Jiří Prcas Slavík, harmonika kytara a zpěv
Jiří Prcas Slavík, harmonika kytara a zpěv, foto: Petr Jandík

 

Prcas je také známý jako písničkář hrající na kytaru a foukací harmoniku. Že to je pravda předvedl na závěr písničkou od Boba Dylana s variantou textu od Bluegrasshoppers o starém muži s kytarou.

Nejlíp, když si to poslechnete sami zde 

Prcas & Prcas
Prcas & Prcas, foto: Petr Jandík

 

 

Jo, Prcas měl taky ten den narozeniny
Jo, Prcas měl taky ten den narozeniny, foto: Petr Jandík

 

 Příjemně strávenou hodinku doplnil film o přelezení právě jím udělané Separátní reality - stropové spáry v Ostrově na Sluneční věž, o které Prcas tvrdil, že je těžší, ale hnusnější, než ta americká.

Špek, Od palice k vrtu
Špek, Od palice k vrtu, foto: Petr Jandík

 

První programový blok doplnil film Od palice k vrtu s Petrem „Špekem” Slaninou v hlavní roli.

O přestávce nějaké to pivko a něco na zub a hurá na další přednášku.

Před kinem

Před kinem, foto: Petr Jandík 

 

 Legenda druhá - Honza Kreisinger

Honza Kreisinger
Honza Kreisinger, foto: Petr Jandík

 

Přednášku nazval „Od bačkor k mačkám”. Jeho lezecká kariéra počala na legendárních strahovských pískovcových skalách které v osmdesátých letech nahrazovaly umělé bouldrovky, přes saské pískovce, období nevratrných kroků, kdy ses dopracoval až na saské desítky a fascinaci bigwally až k prvovýstupům v Himálaji.  

Na Strahově to všechno začalo
Na Strahově to všechno začalo, foto: Petr Jandík

 

 

Bigwallové opojení, Yosemity
Bigwallové opojení, Yosemity, foto: Petr Jandík

  

Riders on the Storm
Riders on the Storm, foto: Petr Jandík

 

Nejprve byl s Márou Holečkem v Garhwalu na Mount Meru, potom s Martinem Kleštincem na Kwangde Ri v Nepálu a nakonec se kvůli podmínkám nepovedl prvovýstup v čínském Sečuánu. 

Prvovýstup v Nepálu
Prvovýstup v Nepálu, foto: Petr Jandík

 

Moderátor Háček si neodpustil zvídavý dotaz na to, proč v jedné fázi Honza nemohl obout lezečky a lezl v pohorkách. Bylo to kvůli dvacetimetrovému pádu do trhliny v oblasti Mont Blancu poblíž Mont Blanc du Tacul. Honza si při pádu brnknul mačkou, což mu zlomilo nohu a pak na ni ještě spadl.

Moderátor Háček vyzvídá o Honzově úrazu
Moderátor Háček vyzvídá o Honzově úrazu, foto: Petr Jandík

 

Filmové pokračování byly tři filmy ze série Brit rock. Brazilian Line je o partě lezců, která razí prvovýstup na monolit Pedra Baiana. První vybraný směr zhatily tisíce vos v cestě. Tak to zkusili jinde, ale nakonec kvůli nedostatku času a materiálu skončili 60 m pod vrcholem. To je ideální příležitost pro někoho dalšího, donýtovat zbytek a cestu přelézt, kdyby se někdo chtěl proslavit.

Bloody Moon je o prvovýstupu na 770 m vysokou stěnu Tsaranoro Atsimo, který zkomplikuje pád a zlomení nohy Alana Carna. Spolulezci ho spustí pod stěnu, parta přivolaných místních ho snese do vesnice, odkud je odvezen a operován na ostrove Réunion. Ostatní váhají, jestli mají pokračovat, ale i na přání samotného Alana cestu dokončí a přelezou. Pro připomenutí - Masiv Tsaranoro byl dějištěm i českých prvovýstupů. Nejprve tu udělali roku 2006 cestu nazvanou Sali Vaza Ondra Beneš a Tomáš Sobotka s Rakušany Hari Bergerem a Florianem Scheimpflugem, poté roku 2010 Adam Ondra dokončil první RP přelezení tehdy nejtěžšího bigwallu Tough Enough.

Třetí fim Undiscovered je v podstatě reklama lákající na dělání tradičních nových cest ve Skotsku, kam láká Dave McLeod.

předsálí
předsálí, foto: Petr Jandík

 

 

Prodej triček
Prodej triček, foto: Petr Jandík

 

Americký kolečko

Americké kolečko
Americké kolečko, foto: Petr Jandík

 

Trošku punkovou přednášku o svém cestování, lezení a lajnování v Americe měli „Květák” Jakub Hanuš, Danny Menšík a Jakub Fröhlich. Jeli tam s celou partou kvůli lezení a lajnování.

Americký kolečko, tudy se potloukali
Americký kolečko, tudy se potloukali, foto: Petr Jandík

 

 

Dany Menčík
Dany Menšík, foto: Petr Jandík

 

 

Vojtěch Fröhlich
Vojtěch Fröhlich, foto: Petr Jandík

 

Vylezli na obě krajní věže Cathadral Spires naproti El Capu v Yosemitech, bydleli čtyři dny na vrcholu, natáhli tam novou o 5 metrů delší verzi hajlajny a každý večer pozorovali „Souhvězdí El Capitan”, který v noci svítí čelovkami lezoucích a bivakujících lezců. V Yosemitech ještě natáhli tři hajlajny na Lost Arrow, vylezli Separate Reality a Free Rideera. Vojta Fröhlich se tam nechal podle inspirace z Heart Ledge ostříhat dohola až na srdíčko vzadu. Lezli ještě v Tuolumne Meadows. Tam natáhli lajnu mezi Cathedral Peak a Eichhorn Pinnacle.

Lajna v Tuolumne Meadows

Lajna v Tuolumne Meadows, foto: Petr Jandík

 

 

Lajna na Lost Arrow
Lajna na Lost Arrow, foto: Petr Jandík

 

 

Lajna na Cathedral Spires
Lajna na Cathedral Spires, foto: Petr Jandík

 

 

Závěr Free RIDERA
Závěr Free RIDERA, foto: Petr Jandík

 

 

Vojta Fröhlich v Midnight Lightning
Vojta Fröhlich v Midnight Lightning, foto: Petr Jandík

 

Pak jeli ještě do Bishopu, na spáry Indian Creeku, do Moabu, Zionu, Red Rocks a s již trochu vyčerpaným elánem skončili v Joshua Tree. Nahrávka přednášky je zde.

Blok dokončily filmy o Háčkovi a prvovýstupu na Kyazo RiAge of Adam Ondra a Speed ze série Rell Rock. Film o Adamovi ukázal jeho specialitu, kdy si cestu, kterou plánuje vylézt na Flash, vizualizuje. To znamená, že se naučí všechny kroky nazpaměť z videa o přelezu, nebo že mu cestu přelézá jiný lezec, pak si lehne na koberec a se zavřenýma očima dělá všechny kroky. Pomáhá mu v tom jeho fyzioterapeut. Vypadá to dost zvláštně, ale asi to funguje. Dvě cesty 9a+ na flash nedal, ale ta třetí v Saint Leger se podařila a Adam pak říkal, že chyty byly z 95% takové, jaké si je při své vizualizaci představoval.


Mexikóóó
Ale předtím taneček organizátorů v parukách s horolezeckým popěvkem a básničkou: Já mám koně, bílý koně, jsou to děti mý…. 

Tanečky organizátorů
Tanečky organizátorů, foto: Petr Jandík

 

Pak se rozdala mezi diváky špeciální edice šerpafestovního pivsona 15°zvaného Náhlá smrt a vyhlásil se výsledek soutěže Sherpiáda, nebo jak se to jmenovalo. Vyhrála Nora, která vypila třetinku na ex za tři sekundy a dostala za to kupodivu ne půllitr, ale masivní dřevěný shybovadlo

Nora Vítězná

Nora vítězná, foto: Petr Jandík

 

Pak už se šlo se na to Mexiko.

Ondra Beneš s trochu legračně, ale srozumitelně česky hovořícím Christianem Fascendinim probrali svou cestu Mexikem.

Mexiko
Mexiko, foto: Petr Jandík

 

Hlavním tématem byl prvovýstup na dosud nelezenou stěnu o výšce kolem 500 metrů. Cesta se jmenuje The first Lucky Strike, obtížnost 7c. Podle tradice Ondy Beneše a jeho kamarádů není pořeboltováno. Nejtěžší délka má 60 m a 10 nejtů. Cesta byla udělána, ale ne přelezena v kuse na RP, protože nezbyl čas. Pak jeli na bouldery do Peňoles, ale neměli průvodce a nákresy, takže spíš lezli spáry na větší balvany. Na konec výletu jeli na Baja California podrbat na hřbetě velryby a mazali do Tijuany a dál na letadlo domů. 

Mexiko, improvizace k videu
Mexiko, improvizace k videu, foto: Petr Jandík

 

Kluci proložili přednášku několika videosekvencemi, které doprovodili vlastní improvizací v sestavě Christian kytara a Ondra tenorsaxofon. Že hraje Ondra na tenora jsem už četl, ale teď jsem ho poprvé slyšel hrát. Na tak skvělého lezce nehraje špatně a jejich muzika byla účelu doprovodu videa zcela adekvátní. Tenhle způsob má výhodu, že jim Youtube nemůže dělat potíže kvůli autorským právům na muziku. Nahrávka je tady.

Mexiko
Mexiko, foto: Petr Jandík
 

 

 

Mexiko, topo cesty
Mexiko, topo cesty, foto: Petr Jandík

 

 

Mexiko, topo cesty
Mexiko, topo cesty, foto: Petr Jandík
 

Filmový záběr čtvrtého bloku, ke kterému moderátor Háček málem diváky nepustil a poslal je předčasně domů, sestával z filmu Valley of the Moon pojednávajícím o tvorbě cesty Sultan al Mujahidin, nejtěžší cesty ve Wadi Rum, kterou navrtali ve východní stěně Jebel Rum dva izraelští lezci Elad Omer a Eliav Nissan s místním beduínským gajdem Muhammadem Husseinem, ale nemohli projekt přelézt. Pozvali si na to Američanku Madelen Sorkin, která 14délkovou cestu taky nepřelezla celou. Nakonec se první volný přelez povedl po předchozím nácviku klíčových délek ve dvoudenním výstupu Jáchymu Srbovi a Matěji Svojtkovi. To už ale ve filmu není.

Z filmu Speed o rychlolezení byl zajímavý hlavně poznatek, že standardku na rychlost vymyslel a postavil Jacky Godoffe.

Posledním filmem byl report o výpravě Američanů na Antarktidu, do Země královny Maud. V akntarktické zimě se jednotlivé dvojky věnují různým projektům. Conrad Anker a Jimmy Chin se snaží přelézt 1100 m vysokou Ulvetannu, zatímco ALex Honnold a Cedar Wright chtějí vylézt na co nejvíc věží. Na jedné délce se i Alex Honnold začne bát. Dalším družstvem jsou děvčata Anna Pfaff a Savannah Cummins. Celé to je úplně fantastická krajina bizardních věží trčících z ledovce.

Tak to je všechno a těšme se na 16. Sherpafest.

Další fotky najdete na Facebooku

 

 

 

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 23. 11. 2018 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Mára šel do nebe - ve Světozoru (17.05.2022)
První slanění 2022 (08.01.2022)
Vánoční Pikovická potřinácté (26.12.2021)
Jaký byl Sherpafest 2021 (08.11.2021)
Vzpomínka na expedici Peru 70 (17.02.2020)
Sherpafest 2019 (23.12.2019)
Banff a Bernd Arnold v Praze (06.12.2019)
Smíchovský festival v sobotu (24.11.2019)
Smíchovský festival v pátek (22.11.2019)
Fórum alpinismu (22.11.2019)
Začíná smíchovský Festival alpinismu (21.11.2019)
KAMARÁDI ZE SKAL... (12.11.2019)
POVL počtvrté (25.09.2019)
První slanění Holas 2019 (05.01.2019)
Pražský festival Alpinismu neděle: Nejlepším horolezcem Adam Ondra (25.11.2018)
Pražský festival alpinismu - sobota (24.11.2018)
Horolezecký festival Hrubá Skála (29.09.2017)
25 let Singing Rock (15.06.2017)
Horyinfo: 24 hodin na koloběžce po desáté (19.05.2017)
Pražský festival alpinismu (28.11.2016)
Tenkrát teď v Hohnsteinu ... (07.07.2016)
První slanění 2016 (09.01.2016)
Vánoce na Jehle (02.01.2015)
Sherpa Retro 2014 (11.11.2014)
Trocha bulváru z Fesťáku (03.09.2014)
Mára do Šamonic (25.03.2014)
Fesťák den druhý (24.08.2013)
Páteční Smíchov (24.11.2012)
Sherpafest 2012 (04.11.2012)
Vánoce na jehle (30.12.2011)
Tourstop v Labáku (24.06.2011)
Vzpomínková mše ve Skaláku (28.12.2010)
7. ročník Banff Mountain Film Festival World Tour (09.11.2010)
Přednášky Máry Holečka (31.05.2010)
Památník expedice Peru (27.05.2010)
Horolezecké osobnosti na Smíchově. (20.11.2009)
Rozhoupaní ve Žlebu (18.11.2009)
Altaj - Argut a Ak-tru (21.09.2009)
MHFF v Teplicích (30.08.2009)
Zlatý erb pro Tisou (08.04.2009)
Země a lidé 09 (05.03.2009)
Myslíte si, že horolezectví je hra? (26.02.2009)
Obrázky a příběhy z velkých hor (13.02.2009)
Diashow Máry Holečka (13.01.2009)
Transhimálaj v městské knihovně (27.11.2008)
MHFF v Teplicích (18.09.2008)
Pozvánka na 6. Mezinárodní festival outdoorových filmů (21.08.2008)
Společenská rubrika (23.07.2008)
Něco pro dámy - horolezkyně (22.06.2008)
Prachovské skály - brigáda (11.03.2008)
Cestovatelský festival - Praha (04.03.2008)
Promítání z Maroka a Brazílie (11.02.2008)
Staří mistři křtili pískem (17.01.2008)
Festival Smíchov (25.11.2007)
Smíchovský festival - sobota (24.11.2007)
HORYZONTY (05.11.2007)
EKOFILM 2007 (09.10.2007)
100 let LKP (24.09.2007)
Na Holasu počtyřicáté (08.01.2007)



K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci