Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesDen cedulí v Ostrově


Uzávěra

Jako již mnohdy, jsem jel podráždit písek v Ostrově a okolí svojí snahou o imitaci vertikálního pohybu. Nebudu Vás však zdržovat vyhřátými stěnami, krásnými výhledy, ani morálovými prožitky, chci se podělit o několik cedulí, které jsem po cestě potkal.


 

1. Cedule Policie ČR

Jak zajisté víte, v Ostrově je několik objektů, které se zdá, že patří Policii ČR. Krom toho, že by se v nich mohla rekreovat polovina Prahy, najdete na nich několik hrdých přiznání, že jsou Policie. To samé Vás potká u vstupu do oněch objektů a i při vlezu na pozemek nad rybníkem. 

Policie
Policie, foto: Sysel

 

 

Policie
Policie, foto: Sysel

 

Háčků to má hned několik. Zaprvé Policii ČR nepatří z těch objektů nic. Vše patří České republice a Policie to vše při nejlepším (opravdu mizerně) spravuje. Je to možná hnidopišství, ale když měla policie čas tam napsat, že pomáhá a chrání, mohla upravit i tuhle maličkost. Zadruhé, pozemek, kde jsou vrátka nad rybníkem, patří obci Tisá, ne státu. No a nakonec by mě zajímalo, proč ta "účelová zařízení" ČR ještě má? Chystáme se zase uzavřít hranice a budou tam bydlet Tomiovy jednotky?


2. Cedule na "hospodě"

Kdo jezdí do Ostrova, zajisté si povšiml neutěšeného stavu s ohledem na pohostinství. Jít na pivo do Hotelu nenapadne snad nikoho rozumně smýšlejícího. Hospoda u Pína má tradiční patinu a někomu to nutně nemusí vyhovovat. Proto bývala dříve oblíbeným útočištěm Stará pekárna.

Pekárna
Pekárna, foto: Sysel

 

Teď se tu ale dočtete, že hospoda není hospoda, ale už jen penzion. Kvalita německého textu pobaví. Každopádně je to škoda.


3. Cedule Ochrany přírody

Když jdete ke skalám, potkáte se s nedotčenou divočinou. Pokud ale dojdete až k Obrovi a věžím v okolí, uzříte náhodně po lese rozmístěné červenobíle pásky s nápisem zákaz vstupu a poslední ceduli. Ta na rozdíl od předchozích nepobaví, ale spíš zamrazí. Ostatně stejnou ceduli najdete i nad Modřínem. Podle mě je vítězem o nejblbější ceduli toho dne.

Uzávěra
Uzávěra, foto: Sysel

 

Ne, že by Ostrov nebyl v CHKO Labské pískovce, ale na ceduli se dočtete, že jde o ochranu kriticky ohroženého druhu. V Ostrově i na Modříně jde asi o sokola stěhovavého. Na obou místech jsou hnízda, zdá se, prázdná a na Modříně si vesele hnízdí pár krkavců. Ale to bych ochraně přírody (konkrétně Agentuře ochrany přírody a krajiny, správě CHKO Labské pískovce) klidně odpustil. Dokonce se i smířím s tím, že podle IUCN sokol kriticky ohrožený není. Jako právník, ale neskousnu odkaz na ceduli na § 50 zákona o ochraně přírody a krajiny. Je mi jasné, že cedule působí hrozivě a § dodává dojem existence bumážky, ale upozorňuji, že § 50 takový zákaz vstupu neumožňuje. Slušná ochrana přírody si jednání mimo zákon nedovolí a dělá se to tak, že vyvěsí cedulku s žádostí o respektování hnízdění. Jedno "Děkujeme" na ceduli tomu nepomůže. U nás se radši věší policejní páska na stromy a chrastí paragrafy. Teď mě mrzí, že když jsem pásku podlezl, nikdo mě za to nepokutoval.

Když to shrnu, pobavil jsem se, pousmál nad podivností lidí, posmutněl nad státním plýtváním a poděsil jsem se z toho, kvůli čemu se dají zavřít skály.

Sysel


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal Sylla | Vydáno dne 27. 05. 2019 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Sysel

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 27.05.2019 17:34:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Nedori (d.mlejnek@centrum @)
Titulek: Cedule
Dvojitý palec nahoru. Nedori
1 0

Komentář ze dne: 27.05.2019 22:34:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - JH (jir.husek@seznam.cz)
Titulek:
Sysle, ta cedule je pitomá, o tom žádná, nicméně pár poznámek si dovolím. To, jak je klasifikována ochrana sokola podle IUCN je vcelku irelevantní, v českém právním řádu druhem kriticky ohroženým je (viz Vyhláška 395/92). §50 opravdu neřeší kompetence k uzávěře území, ale mimo jiné říká, že je zakázáno rušit chráněné živočichy. Na případnou uzávěru jsou jiné nástroje, pohříchu velmi komplikované a časově náročné, tedy pro ad hoc okamžitou ochranu hnízdiště špatně použitelné. Podle mého výkladu a zavedené praxe není třeba lokalitu uzavírat, ale stačí dát srozumitelně na vědomí, že tam chráněný druh hnízdí a že pokud se přiblížím pod určitou mez (třeba i vyznačenou páskou), potom ho ruším a páchám tedy přestupek (viz neoblíbený §87, odst.1c) ). A ta informace by měla být jistě sdělena jinak, než podivnou prefabrikovanou cedulí. Pikantní je ještě jiná okolnost. Cedule je signována Správou CHKO Labské pískovce jakožto organizační jednotkou (oddělením) AOPKČR. To je docela drsný přešlap. Od 1.6.2017 (!) je totiž SCHKO LP součástí Správy NP České Švýcarsko. Nechce se mi věřit, že tuhle ceduli vyvěsili v roce 2019 borci ze SCHKO LP, ale pokud ano, tak potěš koště :-(... Jinak obdivuju tvoji jistotu, že je hnízdo "zdá se, prázdné" a doufám, že tě podlézání pásky dostatečně uspokojilo a že jsi získal obdiv všech přítomných dam.
0 0

Komentář ze dne: 27.05.2019 23:16:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Odpověď
Předně díky za rekci, které si vážím a za souhlas s podivností cedule. Vím, že sokol je kriticky ohroženým druhem a popravdě doufám, že už dlouho nebude. Doby, kdy u nás prakticky vyhynul jsou ty tam a teď najdeme jeho hnízda i ve městech.

Pokud jde o podlezení pásky, rád bych Tě ujistil, že u něj byla jen moje manželka a její obdiv jsem dávno a asi pohříchu beznadějně a nadobro již ztratil.

Ochranu přírody respektuji a hnízdění ptactva také, ale právě takovéhle přešlapy jí dobré jméno nedělají. Červená páska uprostřed ostrovského porostu nevypadá dobře a malou cedulkou o tom, jak hnízdí sokol, s jeho fotkou a povídáním o něm a s žádostí o klid, by tomu fakt slušela. Pak bych neřekl ani popel.
0 0

Komentář ze dne: 28.05.2019 10:40:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jana Holešinská (j.holesinska@npcs.cz)
Titulek: cedule - reakce Správy NP
Vážení,
dovolte mi, abych za Správu NP České Švýcarsko reagovala na situaci v oblasti Ostrova a Rájce. Nejdříve bych chtěla poděkovat za všímavost autora přípěvku a vyjádřit omluvu. Došlo opravdu k pochybení z naší strany, kdy strážce omylem umístil v terénu již starou verzi informační tabulky, která neodpovídá současnému právnímu stavu. Území CHKO Labské pískovce od 1. 6. 2017 spravuje Správa NP České Švýcarsko. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny (ZOPK) nám jako Správě NP přinesla mnoho změn, ne všechny změny jsou zažité a zautomatizované. Provedeme nápravu.
Připojím ještě na vysvětlenou pro širší horolezeckou veřejnost komentář k obsahu tabulky a navážu již na výše uvedený komentář Jirky Huška. Ochrana hnízdišť zvláště chráněných ptačích druhů se praktikuje v oblasti Labských pískovců ve dvou režimech: 1. V národním parku a v národní přírodní rezervaci Kaňon Labe se vyhlašují přechodně chráněné plochy podle § 64 ZOPK. 2. Na ostatním území CHKO (tedy mimo NP a NPR) tento institut použít nemůžeme – týká se např. Ostrova, Rájce. Ale i v těchto lokalitách platí zákaz rušit jedince zvláště chráněných ptačích druhů během hnízdění, jak to uvádí § 50 ZOPK. Aby nedošlo ke konfliktům a rušení během hnízdění, jsou tyto lokality označeny informativní tabulkou a páskami, aby veřejnost měla informaci o probíhajícím hnízdění a o tom, že v případě pohybu v blízkosti hnízdiště by se horolezec/turista mohl dostat do konfliktu s § 50 ZOPK.
Souhlasím s názorem, že pásky nepůsobí v lese dobře a byla by lepší pouze malá informativní cedulka. Je jistě mnoho lidí, kteří by tabulku respektovali. Bohužel realita v terénu je často jiná a s rostoucím turistickým ruchem přibývá lidí, kteří se pohybují v terénu bez respektu ke svému okolí a nezastaví je ani cedulka, ani páska, ani křik sokola nad hlavou. Z tohoto důvodu používáme pásky, aby méně všímaví lidé se museli zamyslet nad jejich důvodem.
S politováním musím jako příklad uvést letošní situaci v NP, kdy z obsazených sedmi hnízdišť sokola zbylo pouze jediné. Máme ověřeno, že nejméně ve dvou případech došlo k vyrušení ze strany neukázněných turistů, v některých případech důvod známý není, v jednom případě došlo k predaci ze strany výra. Neukázněnost turistů i horolezců řešíme v letošním roce ve zvýšené míře i v oblasti CHKO. Např. o velikonočním víkendu strážci řešili nedovolený vstup do uzavřených lokalit v 70 případech!
Autor zpochybňuje důvodnost omezení v oblasti Ostrova. Proti tomuto vyjádření se chci důrazně ohradit. Všechna uzavřená hnízdiště v současné době jsou aktivní! V případě, že zjistíme, že hnízdiště je neobsazené, nebo z jakýchkoliv důvodů se nevydařilo, tak omezení okamžitě rušíme, nemáme důvod zbytečně omezovat horolezce nebo turisty.
Sokol je chráněným druhem podle zákona. Přestože se mu v oblasti Labských pískovců v poslední dekádě dařilo, nemusí být situace stejná i v budoucnu. Problémy zaznamenali např. kolegové z NP Saské Švýcarsko, kde je jiný systém ochrany hnízdišť a kde neúspěšnost hnízdění v posledních letech dávají do souvislosti se zvyšujícím se turistickým tlakem na NP.
Zjišťovala jsem, proč na cedulce není uvedený konkrétní ptačí druh. Důvodem je opatrnost s ohledem na situaci na černém trhu.
Ráda bych poděkovala všem, kteří s námi spolupracují a kteří respektují omezení ochrany přírody. I přes složitost právních předpisů, na věci nic nemění potřeba ochrany zvláště chráněných ptačích druhů.
Za Správu NP Jana Holešinská, vedoucí oddělení ochrany přírody
5 0

Komentář ze dne: 28.05.2019 16:06:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jenik Pleticha (jenik.pleticha@email.cz )
Titulek:
Za OVK LP můžu potvrdit a mám zkušenost od roku 2009 , že pokud se označí hnízdění sokolů nebo čápů černých , tak opravdu tam hnízdí. Když se z nějakého důvodu přeruší hnízdění dříve NPČŠ a CHKO LP skalní objekty uvolní pro lezení. Samozřejmě mimo I.zon na území NPČŠ a dle výjimky NPR.
1 0

Komentář ze dne: 28.05.2019 18:46:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Re:
Vážená paní inženýrko,
Jeníku,

podstata článku spočívá v tom, že cedule vyvěšená na stromech a červená páska s nápisem "ZÁKAZ VSTUPU" působí na všechny jako skutečný zákaz a jakési územní omezení. Ve skutečnosti ze zákona takové omezení neplyne a ani neumožňuje správě takový zákaz vydat. Ano, nesmíme rušit hnízdící ptáky ani jim nijak ubližovat, ale postup nad meze zákona nelze odůvodnit tím, že jinak turisté neposlouchají, nebo tím, že zákon je složitý. Ač jsem si byl vědom, že "podpis" na ceduli není správný, bylo to to poslední, co by mě trápilo, pročež jsem to v článku ani nezmiňoval.

Ostatně mám za to, že ani vyhlášení "přechodně chráněné plochy podle § 64 ZOPK. 2" v NP nebo PR není v pořádku a v souladu se zákonem, protože tento institut se podle zákona používá na ochranu území, nikoliv na ochranu konkrétního druhu.

Uvádíte, že "o velikonočním víkendu strážci řešili nedovolený vstup do uzavřených lokalit v 70 případech!" Podstatou mého článku však je skutečnost, že nic jako nedovolený vstup ani jako uzavřená lokalita na těchto místech neexistuje. Náš právní řád takové omezení nezná a pokud stráž přírody na těchto místech někoho vyhání z důvodu zákazu, jde o jednání mimo zákon. Z Vaší odpovědi rozumím, že správa (a tečdy i AOPK) takto znění zákona vnímá rovněž. Proto by tomu, mělo odpovídat i její chování.

Pokud jde o hnízdění na Modříně, je na místě jasné, že tam hnízdí Krkavec. Uslyšíte to, i když dojdete před červenou pásku. Pokud vím, krkavec se se sokolem ve svém teritoriu nesnese. Mám proto jistou pochybnost o Vašich informacích o aktivním hnízdění sokola na Modříně. Jinak rozhodně netvrdím, že tam sokol letos nehnízdil.

Pokud argumentujete prokazatelným vyrušením hnízdišť sokola turisty v NP ve dvou případech, upozorňuji, že omezení na území NP České Švýcarsko bylo v roce celkem 24. Teď jich bude zhruba stejně. Šlo tak tedy o maximálně jednu dvanáctinu hnízdišť a navíc minimálně 4 z nich se nachází přímo na turistických cestách. Tam je zajisté nesrovnatelně větší návštěvnost, než u Obra v Ostrově. Také upozorňuji na to, že sokol stěhovavý úspěšně hnízdil a hnízdí i ve městě Plzni a v elektrárnách Tušimice, Prunéřov a Ledvice. Také hnízdil v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, v areálu Spolany Neratovice, v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova (a že tam to bouchá), nebo také na komínech v pražských Holešovicích či Michli.

I přes to mám za to, že je na místě, abychom se chovali na místě hnízdění sokola maximálně ohleduplně a sokola nerušili. Jenom se prostě domnívám, že by měla správa používat zákonné a férové prostředky, které ideálně vedou k osvětě dotčených, nikoliv zákazy a nátlak.

S pozdravem
Michal Sylla
1 1

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (97 hl.)
 
Ne (86 hl.)
 
je mi to jedno (97 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 280