Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesCESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ UNIQA


INFORMACE A VYSVĚTLENÍ V NÁVAZNOSTI NA POJISTNOU UDÁLOST V PAKISTÁNU

Vyjádření ČHS k desinformacím v souvislosti s pojistnou událostí členů na Rakaposhi se objevila řada dezinformací a obav týkajících se cestovního pojištění pro členy ČHS.


 – 
Cestovní pojištění pro členy ČHS poskytuje Pojišťovna UNIQA a.s., tedy renomovaná pojišťovna, která „je součástí skupiny UNIQA Insurance Group, která je aktivní na 18 evropských trzích. Klíčovým regionem koncernu je rakouský trh a střední Evropa včetně ČR. V regionu CEE patří značka UNIQA do pětky nejsilnějších hráčů. UNIQA v ČR patří dlouhodobě k nejdynamičtějším entitám evropského koncernu.“ Nejedná se tedy o žádné "neznámé" pojištění ČHS, ani o "pojištění Trio". Trio je balíček, který kromě členství v ČHS obsahuje také cestovní pojištění a členství ve Slovinském horolezeckém svazu (PZS) – kvůli slevám na chatách v Alpách; průkaz PZS umožňuje stejné slevy jako průkazy dalších evropských horolezeckých svazů zahrnutých do reciprocity (DAV, ÖAV, CAI, a další).
 
Cestovní pojištění pojišťovny UNIQA je členům ČHS poskytováno na základě rámcové smlouvy uzavřené mezi touto pojišťovnou a ČHS, a řídí se jak touto rámcovou smlouvou, tak Všeobecnými pojistnými podmínkami (VPP) pojišťovny, které jsou ovšem upraveny pro členy ČHS. 
Díky tomu má cestovní pojištění pro členy parametry, které nelze běžně sjednat. Nejdůležitější je, že toto cestovní pojištění kryje i rizikové a běžně nepojistitelné sporty, ke kterým patří hlavně horolezectví, skialpinismus a naprostá většina outdoorových aktivit.
Pohyb v horách není omezen nadmořskou výškou. 
Pojištěny jsou i cesty do oblastí, které mají extrémní klimatické nebo přírodní podmínky, tj. pojištěny jsou i expedice do velehor, polární výpravy, výpravy do pouští, průzkum jeskyní atd.  
Není tedy pravdou, že problémy s pojistnou událostí v Pakistánu jsou dány vysokou nadmořskou výškou nebo tím, že se jednalo o expedici. 
 
Ve většině bodů ovšem VPP platí, a proto je třeba věnovat jim před cestou do zahraničí pozornost! 
 
Podstatné je, že pojištění nelze sjednat, resp. neplatí v oblastech, které Ministerstvo zahraničních věcí (MZV), ev. jiný orgán státní správy označí „jako válečnou zónu nebo do oblastí, kam uveřejní na svých webových stránkách nedoporučení či zákaz cestovat“.Toto omezení se obvykle netýká cestování po Evropě, ale při cestách mimo Evropu je nutné ověřit si aktuální situaci v dané zemi. Omezení tohoto typu mají i jiné pojišťovny, neboť pojištění klientů zejména do oblastí, kde je válka, je velmi rizikové. Toto omezení je i u připojištění pro expedice, které nabízí ÖAV.
 
Rámcová smlouva ČHS však obsahuje výjimku i pokud jde o územní platnost pojištění, ve vztahu ke Covidu: Pojištěny jsou i cesty do zemí, které jsou v rámci „covidového semaforu“ označeny tmavě červeně; pojištění se nevztahuje pouze na černě označené země. Podrobnosti najdete na našem webu.
 
Informace o situaci v konkrétních zemích jsou na webu MZVhttps://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html. V případě pochybností je možné obrátit se s dotazem přímo na pojišťovnu.
 
Cestovní pojištění poskytované členům ČHS je celoroční a platí i pro opakované výjezdy. To znamená, že ČHS nemá informace, kam a kdy jednotliví členové cestují. Pokud se členové připojišťují, zná ČHS pouze datum odjezdu a příjezdu, nikoli cíl cesty. Sekretariát ČHS nemůže členy upozornit na případné problémy v cílových destinacích nejen proto, že je nezná, ale také proto, že nemůže znát situaci ve všech zemích světa. Zjistit si aktuální informace na webu MZV je odpovědností každého cestovatele. 
 
Od pojišťovny UNIQA každoročně dostáváme přehled všech uplatněných škod od konce roku 2015, kdy jsme inovovali cestovní pojištění. Pojišťovna za tu dobu vyřešila přes 300 pojistných událostí. Od roku 2017 se ročně řeší 60-70 případů, z nichž cca 10-15% jsou větší pojistné události, s uhrazenou škodou v rozmezí 50 - 600 tis. Kč, největší pojistná úhrada v uvedeném období převyšovala 1,2 mil Kč. 
Záchranná akce na Rakaposhi je od roku 2015 první nám známou událostí, kde pojišťovna zvažuje uplatnění výluky z pojistných podmínek z důvodu porušení zákonů a vstupu do oblasti s rizikem terorismu.
 
Podrobné informace o pojištění najdete na webu ČHS a s dotazy se můžete obracet na sekretariát ČHS

[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Božena Valentová, tajemnice ČHS | Vydáno dne 21. 09. 2021 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Božena Valentová

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (1072 hl.)
 
Levou a listuju pravou (457 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (420 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1949