Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesČelovka Fenix HM65R-Tuživatelský test

Nabíjecí čelovka HM65R-T je dalším vývojem modelu HM65R. Je vyvinutá i se zřetelem na noční běhání, T na konci označení znamená Trail. Testovali jsme ji po dobu několika měsíců v různých podmínkách a že se osvědčila, zjistíte v tomto uživatelském testu.


 

Baleen HM65R-T
Balení HM65R-T, foto: Petr Jandík

 

Nejprve co říká výrobce: Nabíjecí čelovka Fenix HM65R-T se vyznačuje konstrukcí z lehké magnéziové slitiny, vysokou odolností proti vodě i pádu, unikátní konstrukcí se dvěma reflektory a celkovým výkonem až 1500 lumenů. Jeden reflektor vytváří dobře zaostřený světelný paprsek s dosvitem až 170 metrů a druhý reflektor má světelnou stopu velmi širokou a plynulou. Světelný tok dálkového reflektoru je až 1300 lumenů, reflektor s širokým kuželem nabízí maximální výkon 400 lumenů a neutrální odstín světla. Ovládání obou LED je na sobě nezávislé, světlo z obou reflektorů lze libovolně kombinovat a dosáhnout tak světelného toku až 1500 lumenů (při zapnutí obou reflektorů najednou je jejich max. výkon 1150 + 350 lumenů). Oba dva světelné zdroje, dálkový i široký, nabízejí tři režimy svícení. K napájení slouží jeden Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 3500 mAh, který je součástí balení a nabíjí se přes moderní USB-C konektor přímo v čelovce. V případě nouze lze čelovku napájet i dvěma jednorázovými bateriemi CR123A.
Čelovka je plně prachuvzdorná a vodotěsná do 2 metrové hloubky dle standardu IP68 a také nárazuvzdorná pádům z výšky 2 metrů. Je vybavena inovovanou funkcí prodloužení výdrže. Při delším použití jednotlivých světelných režimů postupně snižuje výkon v malých krocích.
 
HM65R-T obsah balení
HM65R-T obsah balení, foto: Petr Jandík

 

Výchozí model HM65R jsme vydatně testovali v tomto článku  a proto se soustředím na rozdíly obou čelovek, které podrobně porovnává tento článek
Ve stručnosti, HM65R-T používá jiné LED diody, má o jeden režim svícení méně, upravený režim snižování výkonu, o 7m větší dosvit, maximální výkon větší o 100 lumenů. Váží o 6g méně, má o něco menší rozměry, širší popruh jen kolem hlavy. Popruh vrchem nemá, nemá ani paměť na naposledy použitý režim.
 
HM65R-T vnitřek balení
HM65R-T vnitřek balení, foto: Petr Jandík

 

Svícení
HM65R-T má celkem šest režimů svícení, tři má malý širokoúhlý reflektor, tři dálkový reflektor. Oba lze pustit i současně. Širokoúhlý reflektor je vhodný do stanu, nebo na večení posezení venku, protože jeho nejmenší režim neoslňuje lidi, se kterými mluvíte. Na čtení je potřeba o stupínek více. Na chůzi stačí nejslabší režim dálkového reflektoru, s prostředním jde celkem v pohodě jet na kole. Nejsilnější režim je dobrý když si potřebujete krátkodobě přisvítit, třeba když hledáte další cest nebo další štand při slanění. Regulace výkonu je oproti HM65R slabší, tím pádem je menší doba dosvitu u některých režimů. 

HM65R-T světelné režimy a výdrž
HM65R-T světelné režimy a výdrž, foto: Petr Jandík

 

HM65R-T má při maximálním výkonu 1300 lm výdrž 4 hodiny, stejně jako její předchůdce HM65R při 1000 lumenech. Při 400 lumenech vydrží 12 hodin (HM65R 24 hodin), při 130 lumenech 24 hodin (HM65R 42 hodin). U širokého reflektoru je při 400 lumenech výdrž 12 hodin, při 70 lumenech 36 hodin a minimální režim 5 lumenů vydrží 300 hodin. Těch 5 lumenů je skoro málo, a celkově je rozdělení režimů širokého reflektoru méně rovnoměrné – 400, 70, 5 oproti 400,130, 8 lumenům u HM6R, což je třeba zvážit při volbě mezi oběma modely. Nemá červené světlo ani signalizaci SOS. 

HM65R-T dává docela dobrou barnu světla i pro video
HM65R-T dává docela dobrou barvu světla i pro video, foto: Petr Jandík

 

HM65R-T nemá paměťový režim, po zapnutí svítí vždy v nejslabším režimu. Celkově není při používání žádný problém, výše uvedené drobnosti mohou a nemusí být problém podle druhu použití. Zkoušeli jsme i naprosté vysvícení. Skoro vybitý akumulátor pořád produkuje alespoň nějaké světlo. K náhlému zhasnutí nedochází.  

HM65R-T
HM65R-T, foto: Petr Jandík

 

Připevnění na hlavu/helmu
S ohledem na použití při běhu je použit 3,5 cm široký popruh s malým navijáčkem, kterým lze popruh snadno na hlavě jednou rukou utáhnout i povolit, i když povolení nejde tak snadno. U předchozích modelů byly potřeba vždy obě ruce. Trošku zápasu přinese připevnění na horolezeckou helmu, protože je popruh na tento účel trochu krátký, Jde to, ale dá to práci. Na subtilní utahovací lanka je třeba dát pozor, aby se v batohu nepoškodila o nějaké to horolezecké “železo” a taky aby se některé lanko nenamotalo na ovládací kolečko, což znemožní funkci navijáčku a protože lanko přitom zapadne do drážky mezi kolečkem a základnou, není tak jednoduché si toho všimnout.
Popruh má bezpečnostní reflexní prvky. Posunutím čelovky po popruhu lze nastavit polohu navijáčku pro ovládání levou i pravou rukou. Popruh nejde z čelovky nijak snadno sundat, což sice víceméně nijak nevadí, ale nejde ji upevnit do speciálního držáku na helmu ALG03. Popruh je dírkovaný, takže se pod ním příliš nepotíte. Při namočení mnoho vody nenasákne a relativně rychle schne, i když studený obklad na hlavě vám udělá taky. 

Navijáček na utažení popruhu
Navijáček na utažení popruhu, foto: Petr Jandík 

 

HM65R-T na helmě
HM65R-T na helmě, foto: Petr Jandík 

 

HM65R-T na helmě
HM65R-T na helmě, foto: Petr Jandík

 

Ovládání
Ovládání je takové, jaké od Feníxu očekáváte. Dlouhý stisk ovládacího tlačítka rozsvítí refletor na příslušné straně, krátký stisk přepíná režim rozsvíceného reflektoru, zatímco pokud žádný nesvítí, spustí se signalizace stavu nabití pomocí čtyř malých modrých LEDek mezi ovládacími tlačítky nahoře. Dlouhý stisk tlačítka zhasne příslušný reflektor. Protože jsou reflektory nezávislé, je tím pádem potřeba zhášet každý samostatně. Čelovka má ekektronický zámek proti nechtěnému zapnutí, který se aktivuje i vypíná dlouhým stiskem obou tlačítek současně a signalizuje ho čtyřnásobné bliknutí malého reflektoru. Mechanická ochrana proti nechtěnému stisknutí plastem přetaženým nad tlačítka při zcela zaklopené reflektorové části není stoprocentní, protože ochranný plast zasahuje jen do čtvrtiny plochy tlačítek. Tím pádem si lze za nepříznivýcjh okolností v narvaném batohu teoreticky představit i nechtěné vypnutí elektronického zámku. Proto je dobře, že Fenix zachoval i mechanickou pojistku používanou i u jiných modelů, a sice povolením šroubovacího víčka pouzdra baterií cca o čtvrt otáčky, což není uvedeno v návodu, ale funguje to tak. Akorát na to nesmíte zapomenout a pokud vám nebude čelovka svítit, zkuste dotáhnout víčko, než spustíte poplach.

Baterie a nabíjení
V dodávce je Li-ion akumulátor 18650 s kapacitou 3500mAh ve variantě bez mikro USB konektoru pro samostatné nabíjení. Ten lze případně dokoupit samostatně. Nouzově lze použít jednorázové lithiové baterie Panasonic CR123A, pochopitelně se je nesmíte snažit v čelovce nabíjet.
K nabíjení dodaného akumulátoru slouží konektor USB-C, krytý gumovým víčkem. Konektor je připevněn v rovné zadní desce a nebrání připojení jakkoliv tvarovaného konektoru. Úplně vybitý akumulátor se nabije za 3 hodiny. Stav baterie ukazují čtyři malé modré LEDky mezi tlačítky na horní straně. Po stisknutí libovolného tlačítka při zhasnutém stavu ukáží stav nabití ve čtyřech krocích. Při nabíjení ukazují stav nabití.

Resumé
Spolehlivá bytelná čelovka bez kablíků a jiných částí s poruchovým potenciálem. Svítí luxusně a hodně, za cenu o něco menší výdrže v některých režimech. Komfortní utahování popruhu na hlavě díky navijáčku. Vodotěsná, nárazuvzdorná. Skvělý poměr rozměry a hmotnost kontra výkon. Pokud někomu neyhovují světelné režimy takto, má stejně hodnotnou alternativu v podobě HM65R. Lehké a málo nasákavé popruhy, výměnný akumulátor, velký rozsah světelného výkonu, s nabíjením přes USB-C. Hodí se na všechny možné aktivity - například horolezectví, canyoning, jízdu na kole, kempování, turistiku, běhání a podobně, nepohrdnete jí ani při opravování auta. 

Z lezeckého testu HM65R-T
Z lezeckého testu HM65R-T , foto: Petr Jandík

 

Technické parametry

 • Světelný zdroj: dálkový reflekor LED Luminus SST40, široký reflektor Cree XP-G2 S3, obě s životností 50000h.
 • Světelné režimy: dálkový reflektor: 1300 lumenů (4 hodiny) -> 400 lumenů (12 hodin) -> 130 lumenů (24 hodin)
široký reflektor: 400 lumenů (12 hodin) -> 70 lumenů (36 hodin) -> 5 lumenů ( 300 hodin).
 • Dosvit: Dálkový reflektor 170 metrů (7261 cd), široký reflektor 54 metrů (737 cd).
 • Zdroj: Li-ion akumulátorem 18650 s kapacitou 3500mAh. Alternativně lze použít dvě jednorázové lithiové baterie typu CR123A. Vzhledem k mechanické ochraně proti přepólování musí mít akumulátory vystouplý plusový pól.
 • Digitální regulace výkonu, indikace stavu nabití akumulátoru. Při delším použití jednotlivých světelných režimů čelovka postupně v malých krocích snižuje výkon pro dosažení delší doby svícení.
 • Nabíjení přes USB-C konektor, doba nabíjení zcela vybitého akumulátoru je cca 3 hodiny.
 • Dva spínače pro pohodlné ovládání a s možností uzamknutí proti nechtěnému zapnutí v zavazadle.
 • Čelovku je možné naklápět v několika krocích a tím nastavit požadovaný směr svícení.
 • Vyrobeno z lehké a odolné magnéziové slitiny a tvrzeného plastu.
 • Nárazuvzdorná pádům z výšky 2 metrů.
 • Rozměry čelovky: 3,9 cm x 4,7 cm x 8,0 cm.
 • Váha 141 gramů (včetně akumulátoru), 91 gramů bez akumulátoru.
 • Vodotěsná a prachotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry po dobu 30 minut).
 • Tvrzená ultra čistá skleněná čočka s antireflexním povrchem.
 • Součástí balení je Li-ion akumulátor Fenix 18650 3500 mAh, popruhy na hlavu, nabíjecí kabel USB-C, náhradní o-kroužek.
HM65R-T se dá pěkně pověsit i na sedák
HM65R-T se dá pěkně pověsit i na sedák, foto: Jan Bloudek

 

+

 • velký světelný výkon za cenu přijatelné výdrže
 • komfortní nasazování na hlavu a utahování jednou rukou
 • vodotěsná, nárazuvzdorná
 • lehký a málo nasákavý popruh
 • výměnný akumulátor nebo baterie
 • zamknutí tlačítek mecanické i elektronické
 • dva nezáviské reflektory
 • nabíjení přes USB-C

 

-

 • nemá červené světlo ani SOS signál

 

Čelovka je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix, doporučená maloobchodní cena je 2699 Kč včetně DPH.

  


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 14. 10. 2021 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Čelovka Fenix HM61R Amber - uživatelský test (11.11.2020)
Čelovka Fenix HM65R (14.11.2019)
Čelovka Fenix HM50R - uživatelský test (23.10.2018)
Test čelovky HL26R (22.03.2018)
Testujeme Fenix HL26R (09.11.2017)
Fenix HP30R vám na to posvítí (04.07.2017)
Fenix HP25R (01.12.2016)
Fenix HL60R (25.10.2016)
Fenix HP25R (02.09.2016)
Fenix HL 60R (07.03.2016)
Fenix HL 55 (01.09.2015)
Fenix HL-50 (18.07.2014)
Fenix HP 15 (22.01.2014)
Fenix HP 15 (08.12.2013)
LED LENSER H7 (11.02.2011)
Petzl Tikkina 2 (28.11.2008)
Mammut Lucido T1 (02.03.2008)
Mammut Lucido TR1 (02.03.2008)
Mammut Lucido TXlite (02.03.2008)
Mammut Lucido TX1 (02.03.2008)
Mammut X-Zoom (02.03.2008)
Petzl Ultra belt (15.02.2008)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
04.12.2021 - 04.12.2021
ICEC Brno Evropský pohár v ledolezení (Lead)
11.12.2021 - 11.12.2021
ICEC Utrecht Evropský pohár v ledolezení dospělých a mládeže
14.01.2022 - 16.01.2022
ICWC Cheongsong Světový pohár v ledolezení (L,S)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Co budeš dělat na Vánoce?


Celkem hlasovalo: 108