Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesČelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 – uživatelský testŠikovná a univerzální

Malá ale výkonná čelovka s vysokou univerzálností. Může být jako rezerva v každém batohu, můžete ji nosit v kapse, ale její výkon umožňuje ji mít i jako hlavní světlo. Její dosvit byl oproti předchozímu modelu zvýšen a stejně tak počet světelných režimů. Vodotěsnost do 2 metrů a nárazuvzdornost je u Fenixu standard.


Výrobce o ní píše: 

"Druhá generace velmi oblíbené nabíjecí čelovky Fenix HM51R Ruby V2.0 nabízí světelný tok až 700 lumenů (ANSI) neutrálního bílého světla (4500 K) s dosvitem až 120 metrů a navíc je vybavena i červenými LED. Napájí ji jeden nabíjecí akumulátor typu RCR123A (je součástí balení), který se dobíjí přímo ve svítilně přes moderní USB-C konektor, alternativně lze k napájení použít i jednorázovou lithiovou baterii CR123A (s omezeným max. výkonem na 150 lumenů). V ovládacím tlačítku je navíc indikační LED ukazující stav nabití. Koncovka svítilny je magnetická, takže ji lze uchytit na cokoliv železného. HM51R disponuje devíti různými režimy osvětlení, které umožní volit mezi vysokým výkonem a dlouhou výdrží (až 120 hodin). Svítilna je napájena digitálně kontrolovaným konstantním proudem pro zaručení stálého světelného výkonu i při snižování napětí v bateriích (při jejich pozvolném vybíjení).

Celokovová konstrukce zajišťuje vysokou odolnost, optimální chlazení a zároveň je plně vodotěsná dle standardu IP68 až do hloubky 2 metry pod vodou. Praktičnost čelovky zvyšuje možnost vyjmout světlo z hlavového držáku a používat ji i jako malou kapesní svítilnu. Navíc je čelovka opatřena ocelovou snímatelnou sponou, takže ji snadno uchytíte na kapsu či popruh.

Čelovka Fenix HM51R je limitovaná edice, která vychází z čelovky Fenix HM50R a nabízí teplejší odstín světla, magnetickou koncovku, konstantní regulaci ve většině režimů, více režimů červeného světla a další. Podrobné srovnání HM51R Ruby 2.0 s modelem HM50R Ruby najdete na stránkách Kronium."

HM51R obsah balení
HM51R obsah balení, foto: Petr Jandík

 

Balení čelovky obsahuje návod, čelovku s držákem, hlavovým popruhem a kovovou sundatelnou sponou, kablík USB-C a rezervní těsnicí gumový kroužek. Hlavový popruh je, jak je u Fenixu standardem, z nenasákavé syntetiky, takže na jedné straně pokud ho namočíte, nestane se z něj studený obklad, na druhé straně vám do něj třeba jiskra z ohně může udělat díru. Popruh má bezpečností reflexní prvky a na úseku kontaktu s čelem nalitý protiskluzový silikon. Dají se koupit i černé popruhy bez reflexních prvků, pokud je to potřeba.

HM51R - protiskluzový silikon
HM51R - protiskluzový silikon, foto: Petr Jandík

 

Díky tomuto silikonu na  popruhu se držák se svítilnu udrží i na dost šikmé ploše. 

Držák se udrží i na šikmé ploše
Držák se udrží i na šikmé ploše, foto: Petr Jandík

 

Vylepšením univerzality této "malé, ale vzteklé" svítily je sundavací kovová spona, která slouží jednak k uchycení do držáku na hlavovém popruhu, jednak k připnutí na oděv, pokud se umístění na čele nejeví jako výhodné.

HM51R - nabíjecí konektor je USB C
HM51R - nabíjecí konektor je USB C, foto: Petr Jandík

  

HM51R reflektor se dá odpojit
HM51R reflektor se dá odpojit, foto: Petr Jandík

 

Zatlačením ve směru označeném slovem Detach se dá svítilna z držáku vyndat a použít samostatně, zasunutím klipsu do držáku a zatlačením ve směru velké šipky se čelovka zase do držáku upevní. 

HM51R drží na magnetických materiálech
HM51R drží na magnetických materiálech, foto: Petr Jandík

 

Magnetické víčko bateriového prostoru má za následek, že se dá čelovka HM51R přichytit na jakýkoliv magnetický materiál. Konstrukce držáku je taková, že to je možné i bez vyndání čelovky z držáku.

Magneticky drží i s držákem a popruhem
Magneticky drží čelovka i s držákem a popruhem, foto: Petr Jandík

 

MH51R Ruby 2.0 má poněkud teplejší odstín světla - cca 4500 K. Pro praktické používání je k dispozici celkem devět světelných režimů, z toho 5 optimálně výkonově rozložených pro bílé světlo, čtyři pro červené. Velmi šikovný je nejslabší režim bílého světla, který umožňuje šetrné svícení, poskytující dostatečnou viditelnost ve tmě, aniž byste oslňovali lidi, se kterými se bavíte. Turbo režim 700 lm s dosvitem 120 m je na tak malou čelovku impozantní, je určen pro krátkodobé přisvětlení. Po jedné minutě se výkon postupně během 5 minut sníží na 500 lm.

HM51R s teplejším odstínem
HM51R s teplejším odstínem, foto: Petr Jandík

 

Velmi praktické jsou čtyři režimy červeného světla, které se hodí na opravdu šetrné svícení třeba ve stanu nebo bivaku. Na výběr je červené světlo 5 lm s výdrží 36 hodin, nebo 1 lumen s výdrží 100 hodin. Dále jsou k dispozici dva signalizační režimy s výdrží 72 hodin. Pravidelné blikání se dá uplatnit například při noční jízdě na kole (tedy pokud máte ještě jednu lampu na svícení dopředu) a blikání signálu SOS doufám, že nikdo potřebovat nebude.

HM51R a červené světlo
HM51R a červené světlo , foto: Petr Jandík

 

Ovládání
Ovládací tlačítko, dost velké, aby šlo mačkat i v tlustých rukavicích, je průsvitné a za ním je zelená a červená LEDka. Po krátkém zmáčknutí tlačítka vypnuté čelovky se aktivuje LED indikátor v tlačítku. Pokud svítí zeleně, je baterie nabita na více než 80%. Zelené blikání znamená 50-80% nabití, červené světlo na 20-50% a červené blikání značí, že zbývá méně než 20% kapacity baterie. Červená dioda signalizuje nabíjení. Jakmile je nabito, svítí zelená. Delším stiskem (1 sec) se pouští, nebo zhasíná poslední použitý režim bílého světla, dvojstiskem se aktivuje naposledy použitý režim červeného světla. Stiskem, tlačítka na 3 sec a déle se aktivuje nebo deaktivuje elektronické uzamčení, nicméně stejně je lepší mechanické uzamčení pootočením víčka o čtvrt otáčky.

 
Světelné režimy
Čelovka má pět světelných režimů bílého světla:, turbo (700 lumenů, 125 m, 0,5 hodiny), vysoký (400 lumenů, 1,5 hodiny), střední (150 lumenů, 2,5 hodiny), nízký (50 lumenů, 8 hodin) a ekonomický (3 lumeny, 120 hodin). Regulace výkonu je dělaná podle zásady dát co nejvíce světla na začátku a co nejdéle udržet vysoký světelný výkon. Když už to nejde, přejde do nižšího režimu. Při postupném vybíjení baterie postupně přechází do nižších režimů až nakonec do eko režimu, ve kterém vydrží ještě dost dlouho. Blízkost vybití signalizuje občasným kratičkým bliknutím hlavního světla. Grafy časového průběhu regulace jsou na stránce Kronium ve článku porovnávajícím dvojkové verze HM50R a HM51R.
Režimy červeného světla jsou 5 lm (36 hodin), 1 lumen (100 hodin), blikání 5 lm (72 hodin), SOS 5 lm (72 hodin). Je trochu paradoxní, že bílý režim 3 lm vydrží o 20 hodin déle, než červený 1 lm, ale v praxi to je nejspíš nepodstatné. Asi to má co dělat s nestejnou účinností červené a bílé diody. 

 

HM51R - červené světlo je výborné na bivaky a táboření
HM51R - červené světlo je výborné na bivaky a táboření, foto: Petr Jandík

 

Konstrukce
Celokovová konstrukce zajišťuje vysokou odolnost, optimální chlazení a zároveň je plně vodotěsná dle standardu IP68 až do hloubky 2 metry pod vodou a nárazuvzdorná z výšky do 2 metrů. Praktičnost čelovky zvyšujemagnetické víčko, možnost vyjmout světlo z hlavového držáku a používat ji v ruce nebo na oděvu a také to, že držák funguje zároveň jako stojánek. 
 
Nabíjení
Akumulátor lze nabízet přes konektor USB-C přímo v čelovce. Je výměnný, takže lze mít pro všechny případy i záložní baterii nebo akumulátor a když dosvítí, vyměnit jej. To lze udělat i zcela potmě, protože akumulátor má plusový pól jako menší čudlík rozeznatelný hmatem a kromě toho má svítilna ochranu proti přepólování, kdyby se to přece jen nepovedlo na poprvé. Zcela vybitý akumulátor se nabije za 1,5 hodiny. Během nabíjení lze svítit všemi čtyřmi režimy červeného světla a dvěma nejslabšími režimy bílého světla.

Zkušenosti 
Moje zkušenosti z používání to vše potvrzují. Světelný výkon je dostatečný jak pro tábornický život, tak pro jízdu na kole, noční pochod, běh nebo lezení, ale i pro různé montáže, kde se hodí magnetické uchycení. Šířka kuželu světla je vyhovující. 
Odstupňování světelných režimů mi vyhovovalo. Eko režim se hodí do stanu kde příliš neruší okolí a se středním vydržíte při většině činností, i když už i při něm, natožpak při těch silnějších, není dobré dodržovat společenské pravidlo dívat se do očí tomu, s kým mluvíte :-). Hodí se jako hlavní i záložní svítilna, kterou není kvůli malé váze problém nosit s sebou. Je pochopitelné, že čelovky s velkým akumulátorem, jako je třeba Fenix HM65R-T vydrží svítit déle a více, fyzikální zákony prostě platí. Ale HM51R dostala z polovičního akumulátoru maximum možného a pro běžné použití je dostačující.
Problém specifický pro lezení je stejný u všech čelovek, že při přelézání skalních bříšek si nevidíte na nohy. Ani u HM51R tomu není a nemůže být jinak. Jedině si snad dát jednu čelovku na hlavu a druhou na nohu někam pod kolena.
 
Resumé: Malá lehká univerzální čelovka se skvělým poměrem váha/výkon, perfektně použitelná jako záložní i hlavní světlo. Že si je výrobce jistý kvalitou svého výrobku naznačuje délka záruky 5 let na svítilnu samotnou. 
 

+

 • nízká váha, malá velikost
 • velký počet optimálně rozložených režimů světla bílého i červeného
 • možnost libovolného natočení
 • možnost vyndat z držáku a použít samostatně
 • možnost výměny baterie
 • vodotěsnost, nárazuvzdornost
 • svícení během nabíjení

-

 • pro některé účely nemusí stačit délka výdrže
 
Parametry čelové svítilny Fenix HM51R Ruby 2.0
 • Je použita prémiová výkonná LED Cree XP-G3 s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50000 hodin a dvě červené LED Everlight.
 • Pět režimů bílého světla: 700 lumenů (0,5 hodiny) -> 400 lumenů (1,5 hodiny) -> 150 lumenů (2,5 hodiny) -> 50 lumenů (8 hodin) -> 3 lumeny (120 hodin)
 • Čtyři režimy červeného světla: 5 lumenů (36 hodin) -> 1 lumen (100 hodin) -> červené blikání 5 lumenů (72 hodin) -> SOS 5 lumenů (72 hodin)
 • Měřeno s Li-ion akumulátorem Fenix RCR123A s kapacitou 700 mAh (součást balení).
 • K napájení používá jeden Li-ion akumulátor Fenix RCR123A 700 mAh. který je součástí balení.
 • V nouzi lze k napájení použít i jednu jednorázovou 3V lithiovou baterii CR123A, ale nejvyšší dostupný režim bude 130 lumenů.
 • Digitální konstantní regulace výkonu.
 • Nabíjení přes USB-C konektor na boku čelovky, doba nabíjení zcela vybitého akumulátoru je cca 1,5 hodiny.
 • Plynulý světelný kužel s dosvitem až 120 metrů (3690 cd)
 • 66 mm délka x 36 mm šířka x 32 mm výška (včetně držáku čelovky).
 • 80 gramů (včetně popruhu a akumulátoru), 61 gramů (bez akumulátoru).
 • Indikace kapacity akumulátoru a upozornění na nízké napětí.
 • Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo).
 • Magnetická koncovka, čelovku lze upevnit na cokoliv železného.
 • Ochrana proti opačnému vložení baterie (přepólování).
 • Chytře řešený držák funguje zároveň jako spona, pokud čelovku z popruhu sundáte.
 • Komfortní perforovaný popruh s reflexními prvky.
 • Jednoduché ovládání jedním spínačem.
 • Tělo vyrobeno z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku A6061-T6.
 • Odolný těžce poškrábatelný povrch - Type III hard anodized.
 • Prachuvzdorná a vodotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry po dobu 4 hodin).
 • Nárazuvzdorná pádům z výšky 2 metry.
 • Kvalitní TIR optika s vysokou propustností světla.
 • Součástí balení je čelovka HM51R, akumulátor ARB-L16-700P, náhradní o-kroužek, nabíjecí USB-C kabel, ocelová spona.
 • K čelovce lze dokoupit pouzdro Fenix APB-20 a sadu černých popruhů AFH-02 bez reflexních prvků. Vhodné například pro myslivost, armádu či policii.
 • Čelovku lze po vyjmutí z držáku přidělat na řídítka držáky Lockblock a Bikeblock.
 • Dále je možné dokoupit USB adaptér do elektrické sítě a USB adaptér do auta anebo náhradní akumulátor RCR123A s micro-USB konektorem či náhradní akumulátor s vyšší kapacitou 800 mAh.
 
Záruka
Záruka pět let na čelovku a dva roky na akumulátor.
  

Čelovka je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix, doporučená maloobchodní cena je 1699 Kč včetně DPH.

  


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 29. 04. 2022 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Čelovka Fenix HM65R-T (14.10.2021)
Čelovka Fenix HM61R Amber - uživatelský test (11.11.2020)
Čelovka Fenix HM65R (14.11.2019)
Čelovka Fenix HM50R - uživatelský test (23.10.2018)
Test čelovky HL26R (22.03.2018)
Testujeme Fenix HL26R (09.11.2017)
Fenix HP30R vám na to posvítí (04.07.2017)
Fenix HP25R (01.12.2016)
Fenix HL60R (25.10.2016)
Fenix HP25R (02.09.2016)
Fenix HL 60R (07.03.2016)
Fenix HL 55 (01.09.2015)
Fenix HL-50 (18.07.2014)
Fenix HP 15 (22.01.2014)
Fenix HP 15 (08.12.2013)
LED LENSER H7 (11.02.2011)
Petzl Tikkina 2 (28.11.2008)
Mammut Lucido T1 (02.03.2008)
Mammut Lucido TR1 (02.03.2008)
Mammut Lucido TXlite (02.03.2008)
Mammut Lucido TX1 (02.03.2008)
Mammut X-Zoom (02.03.2008)
Petzl Ultra belt (15.02.2008)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci