Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesBielatal - Eisloch 1Stumpfer Kegel a okolí

Při cestě z velkého parkoviště v Rosenthalu směrem do Ostrova mineme na poměry Bielatalu obrovskou věž Großvaterstuhl. Dál u rozcestníku vede doleva z asfaltky žlutá značka na Schwedenhölle/Eisloch. Z ní po nějakých dvaceti metrech odbočuje dále doleva pěšina na plácek uprostřed trojice věží v koutě okrajových skal, na kterých je vyhlídka. Aktualizováno.


 

Bielatal z věže Stumpfer Kegel. Napravo Großvaterstuhl
Bielatal z věže Stumpfer Kegel. Napravo Großvaterstuhl, foto: Petr Jandík

 

Příchozí má před sebou hvězdičkovou věž Stumpfer Kegel – Tupý kužel a po levé ještě dvě méně ohvězdičkované –Stumpfer turm (Tupá věž) a Stumpfe Keule (Tupá palice), kde jsou také cesty, co stojí za vylezení. Prostředí kolem věží je dobře schůdné a není problém tam být i s dětmi. Z parkoviště v Rosenthalu je to sem 1, 5 km, z Ostrova od Císaře 4,4 km. Poněkud dál vzadu vlevo vystavuje svou velkou jižní stěnu Waldhorn.

Stumpfer Kegel

Významná věž se slaněním 13+12 m nabízí kromě řad jiných i tři dvojhvězdičkové a dvě jednohvězdičkové cesty. Název je odvozen ani ne tak od jejího vzhledu, jako spíš od příjmení autora první cesty. 

**Alter Weg vede komínem, ve kterém je druhý slaňák. Prolezl jím Karl Stumpf s druhy roku 1903 a dal věži jméno. Od ní se pak odvodily názvy věží v sousedství. Vzhledem k tomu druhému slaňáku se dá použít i na nácvik vícedélek, jak podotýká komentář na Gipfelbuch.

Naprosto unikátní cesta je ** Rauweg od Carla Rau z válečného roku 1914. Takovou velkou spárovou střechu obtížnosti IV jinde v Sasku nenajdete. Pod převisem je kruh, takže hupky do toho, nenechte si ji ujít. Dvojhvězdičkové cesty v těchto obtížnostech jsou vzácné.

Na úzké jihozápadní straně je třetí a poslední dvouhvězdičková lahůdka - **Südostwand VIIa, RP VIIb z roku 1923 od Waltera Sobeho. Lehce převislá záležitost s dobrými chyty. Když tam naběhnete letos 26. srpna, můžete si dát stoletý výroční výstup.

Südostwand 3
Südostwand 3, foto: Petr Jandík

 

Jednohvězdičkové cesty jsou *Rentnerblick VIIIa (Frank Forker, 1995) a *Sachliche Kritik IXa (Jürgen Höfer,1988).

Gipfelbuch.de uvádí na této věži několik nehod:

1992: Při slanění se ukázalo, že lano bylo příliš krátké, při pokusu o výstup zpět spadl lezec v důsledku vylomení chytu. Podezření na zlomeninu kotníku. Věk: 28 let. 
1988: Südostwand. Pád v důsledku vylomeného stupu. Výška pádu: 2 m. Podvrtnutí kotníku. Věk: 35 let.
1964: Prvolezec tříčlenného družstva z Freitalu dobíral v hodinách. Když byli na štandu všichni tři, hodiny se vytrhly. 21letý a 30letý muž zemřeli, třetí muž byl lehce zraněn. 
1940: Smrtelný úraz mladého člena "Schwefelbrüder" v důsledku přetržení lana. Otec oběti podává žalobu kvůli poškozenému lanu. Na schůzi zástupců klubu SBB dochází k hádkám mezi  "Schwefelbrüder" a spolkem Falkenspitzler, protože přetržené lano prý bylo staré klubové lano Falkenspitzlera. Věk: 16 let.
1911: Berlínský horolezec si při pádu zlomil obě nohy. Výška pádu: 12 m.

Irena na Stumpfer Turm
Irena na Südwestwand, Stumpfer Turm, foto: Petr Jandík

 

Stumpfer Turm

Levá z dvojice věží naproti Stumpfer Kegel. Jsou tu k dispozici čtyři jednohvězdičkové cesty. *Südwestwand RP VIIb od Lothara Richtera z roku 1984 začíná ze stejné police jako *Strubichweg V, Emmanuel Strubich 1917.

Strubichweg, kruh je až na balkóně
Strubichweg, kruh je až na balkóně, foto: Petr Jandík

 

Další hvězdičku má *Rechte Variante VIIa (Ralf Mager, 1990) a poslední hvězdička je *Sommerwand (VI, Siegfried Kurz 1974)

 

Stupmpfe Keule

Pravá věž, připomínající tvarem palici při pohledu od Stupmfer Kegel. Najdeme tu úctyhodný kout *Südverschneidung VIIa od Güntera Kalkbrennera (1957).

Südverschneidung 2
Südverschneidung 2, foto: Jiří Binder

 

Dále dvouhvězdičkovou osmičku **Feuertanz VIIIa, RP VIIIb (Lutz Hilbenz, 1987) přes tři kruhy.

Vlevo Feuertanz s vyznačenými kruhy, vpravo Südverscheindung
Vlevo Feuertanz s vyznačenými kruhy, vpravo Südverscheindung, foto: Petr Jandík

  

*Nordwestwand VIIb od Hanse-Joachima Scholze (1958)

Stumpfe Keule Nordwestwand 4
Stumpfe Keule Nordwestwand, foto: Petr Jandík

 

Zajímavá je také přímá varianta šestky Gewitterweg - Direkter Gewitterweg, RP VIIc.

Direkter Gewitterweg 2
Jan Polák v Direkter Gewitterweg, foto: Petr Jandík

 

Waldhorn

Zcela vlevo vzadu u vyhlídky stojí později zlezená věž Waldhorn s krátkou třímetrovou náhorní a skoro třicetimetrovou údolní stěnou. Alter Weg (tedy Stará cesta, Dietmar Heinicke) je z roku 1961. Podle ikonek na Gipfelbuch.de asi není o co stát. Pěkné cesty jsou v údolní stěně. Großes Halali VIIb-c (Falk Stephan, 2016), Südriss VIIa (Helmut Oehme, 1969) a Villa Kunterbunt VIIa (Falk Stephan, 2016).

 

Waldhorn, J stěna. Vlevo Villa Kunterbunt. vpravo Großes Halali
Waldhorn, J stěna. Vlevo Villa Kunterbunt. vpravo Großes Halali, foto: Petr Jandík

 

Tato skála nebyla dříve uznávána za věž, protože v Sasku musí být náhorní stěna mimimálně 5m a tím pádem nebyla uváděna v průvodcích, protože až na výjimky je lezení na masivy v Sasku zakázané ochranou přírody. V poslední době však dohoda s ochranou přírody dovolila vyměnit některé nevýznamné věže za masivy s pěknou údolní stěnou. Kromě Bergstation to bude i případ Waldhornu. Údaje jsou v databázi Gipfelbuch.de.

 

 

Stumpfer Kegel a okolí, kresba Petr Jandík
Stumpfer Kegel a okolí, kresba Petr Jandík

 

Informace

Příjezd po dálnici D8 na poslední výjezd před hranicemi do Petrovic. Přes Markersbach a Raum doprava do Raumloch a do údolí říčky Biela (Bělá). V údolí doprava stále jeho dnem na velké parkoviště (placené, 4 EUR za den). Bývá tam dost plno, o pěkných víkendech už může být problém zaparkovat. Z parkoviště po asfaltce stále údolím potoka až k odbočce žluté značky a ke skalám 1, 5 km.

Druhá možnost je jet přes Libouchec a Tisou do Ostrova a zaparkovat tam. Parkování v Ostrově je taky placené. Na parkovišti vlevo od silnice se vybírá 120 Kč za den pro osobní auto, u hospody Pod Císařem je taxa 80 Kč za den.

Z Ostrova pokračujeme po silnici směrem do Německa, od konce asfaltky po štěrkové cestě až ke křižovatce Eisloch 4,4 km. Z Ostrova je docela fajn jet na kole, když si ho můžete půjčit, nebo vzít s sebou. 

Spaní v kempu pod Císařem, hospoda tamtéž. V Bielatalu nejsou žádné oficiálně povolené bivaky, ale dá se přespat v autě na parkovišti. Momentálně je v Sasku zakázáno bivakování i v dříve povolených bivacích až do začátku července.

První pomoc poskytne stanice horské služby na konci Ottomühle pod věží Großvaterstuhl. Na její zadní stěně jsou nosítka pro záchranu svépomocí.

 Věže na mapě:

store


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 23. 04. 2023 | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 22.02.2023 12:38:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - joudová (joudova@sezman.cz)
Titulek: to bude mejlka
s těma "překladama" názvů věží je to zřejmě trochu jinak, stačí se podival na jméno prvovýstupce, a je jasný, že je to nanejvejš Tupýho kužel, i když rozumnější bude jistě Stumpfův kužel, Stumpfova věž a Stumpfova palice.
1 0

Komentář ze dne: 22.02.2023 16:18:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: to bude mejlka
Však to tam taky píšu: "Název je odvozen ani ne tak od jejího vzhledu, jako spíš od příjmení autora první cesty", čili že název je od toho Stumpfa, tedy pana Tupého. Ten je autor Staré cesty jen na Stumpfer Kegel, ostatní věže mají jiné prvovýstupce, takže u těch druhých dvou to podle Stumpfa být nemusí. První na Stumpfer Turm vystoupil Friedrich Hüffner s druhy, na Stumpfe Keule vylezl první Rudolf Jäpelt.

Nakonec není podstatné proč se to tak jmenuje, podstatné je, že tam vedou pěkné cesty, které si stojí za to vylézt.
1 0

Komentář ze dne: 22.02.2023 17:16:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - joudová (@)
Titulek: Re: Re: to bude mejlka
no ale Stumpfer znamená německy tupější, nikoli tupý.
0 0

Komentář ze dne: 22.02.2023 21:48:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: to bude mejlka
Kegel je maskulinum, tedy s členem der, skloňování (nominativ) s členem - der stumpfe Kegel a bez členu - stumpfer Kegel. zde s malým „S“, protože to tu není název věžě
1 0

Komentář ze dne: 24.02.2023 15:30:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: to bude mejlka
To je radost, přečíst si tu takový trefný rozbor!
0 0

Komentář ze dne: 24.02.2023 18:09:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: to bude mejlka
... taky bych už tý GRAMAŤYKY nechal....
0 0

Komentář ze dne: 28.02.2023 09:05:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: to bude mejlka
já mám pískovce a němčinu moc rád, německy strašně rád poslouchám i mluvím, ale němčinu děsuplně patlám - a jsem velmi rád, když mě někdo poučí jak patlat o malý kousek méně příšerně. takže já jsem za osvětu rád.
0 0

Komentář ze dne: 24.04.2023 19:45:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vilda (@)
Titulek:
Ahoj Petře, super článek. Pouze upozorňuji, že Rentnerblick je za VIIIa a žádná hitparáda to není.
0 0

Komentář ze dne: 24.04.2023 21:10:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Díky, opraveno, upadla mi tam nožička :-) Ve schématu je to dobře.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci