Po delší době platnosti různých provizorií je nyní vydán definitivní Návštěvní řád Tatranského národního parku. S nejdůležitějšími změnami, týkajícími se horolezectví, se vás pokusím seznámit.
V paragrafu 2 - Základné pojmy se definuje mimo jiné horolezectví nižší obtížnosti od UIAA 1 do 2+ a horolezectví vyšší obtížnosti od UIAA 3 výš. Kam by se zařadil stupeň 3- paragraf 2 nepraví.
V dalších paragrafech Návštěvní řád vyhrazuje terény pro různé činnosti, jako je pěší turistika (§4), jízda na kole (§5), horolezectví (§6), skialpinismus (§7), stanování a bivakování (§8), zimní turistiku (§9), lyžování (§10), běžecké lyžování (§11), vodní turistiku (§12) a geocaching (§13).
Vyhrazení pro horolezectví
Zavádí se úplný zákaz horolezectví na jaře v době od od 16.4. do 31.5 a částečný zákaz od 1.11. do 14.12., kdy lze lézt jen na v §6, ost. 2b a 2c vyjmenovaných lokalitách. Jsou to některé z nejpopulárnějších cílů v jednotlivých dolinách:
Podmínky pro horolezectví jsou: mít horolezeckou výzbroj a výstroj, průkaz horolezecké organizace - to už bylo dřív. Nově k tomu přibývá:
Od 1.6. do 31.10. se bude moci výstup absolvovat jen v denní době (od východu do západu slunce) včetně nástupu a sestupu z horolezeckého terénu, od 1.11. do 15.4. smí být túra včetně nástupu a sestupu v době od 5.00 do 19.00 hodin.
Tyhle podmínky vzbuzují řadu otázek. Online registrace předem odkazuje na bližší podmínky na webu www.tanap.sk, kde o tom zatím není ani slovo. Kdo má být ta oprávněná osoba, která může vystavit potvrzení o základním výcviku? V poznámce se Návštěvní řád odkazuje na § 6 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe. Ono to na první pohled vypadá složitě, ale ve skutečnosti je to mn ohem složitější. Iva Sikulová, známá skialpinistka, která mimo jiné jako první žena sjela Pallavicciniho žlab na Grossglockneru o tom píše:
"takže k vete, kde sa spomína absolvovanie základného výcviku : "horolezci sú povinní preukázať sa v prípade vykonávania horolezectva nižšej obtiažnosti aj platným potvrdením o absolvovaní základného výcviku od oprávnenej osoby, 7 ).
to číselko 7 na konci vety odkazuje na : § 6 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe ... ten teda znie (dám to skrátene čo sa nás týka):
§ 6
(1) Športovým odborníkom je
a) tréner a inštruktor športu,
(2)Oprávnenie vykonávať činnosť športového odborníka podľa odseku 1 písm. a) až e) vzniká dňom zápisu športového odborníka do registra fyzických osôb v športe.
Keďže pod tým číselkom 7 tejto absurdnej vyhlášky nie je uvedená iná možnosť oprávnenej osoby, ale iba osoba zapísaná ako športový odborník v tomto registri podľa § 6 zákona o športe, ten výcvik môže urobiť teda len táto osoba. A čo návštevníci vyškolení v zahraničí či pred x rokmi keď ešte tento register neexistoval, a čo zahraniční horolezci/turisti? Register nájdete tu: https://sport.iedu.sk/Contact/Person/List?SearchText=&PersonActivityTypeID=expert&IsTalentedPlayer=false&SelfEmployed=false&PersonActivitySubtypeID=expert_instructor&SportIDs%5B0%5D=49&SportDisciplineID=
Už se těším, jak a u koho to budu shánět po padesáti a více letech horolezecké praxe a několika stovkách výstupů absolvovaných v Tatrách, až nebudu moct lézt alespoň trojku.
Podmínky jako je lezení za denního světla v létě a od 5 do 19 hodin v zimě v podstatě neumožňují lézt dlouhé túry a v kombinaci s podmínkami pro stanování a bivakování pouze na tábořišti v Bělovodské plánovat túry s bivakem. To, jak jsme kdysi jezdili z Prahy v pátek nočním rychlíkem do Popradu, v sobotu došli pod stěnu a nastoupili před polednem, v neděli po bivaku cestu dolezli a mazali dolů na vlak, abychom byli v pondělí ráno v práci, už dnes legální nebude.
Stejně tak vyjít ve 3 ráno z Teryny, v 7 nastoupit do Komína návratů, večer v 7 ho dolézt a celou noc sestupovat přes Rovienky, Závrat a Priečné sedlo zpátky na Terynu už asi nepůjde.
Co se asi stane, když někdo nestihne túru a zatmí? Bude za neplánovaný nouzový bivak pokuta? Co když bude někoho sundávat HZS? Dostane kromě faktury za záchranu ještě pokutu?
Západní stěna Lomnického štítu, Bonbónová cesta, foto: Petr Jandík
Vyhrazení pro skialpinismus
Podmínky pro skialpinismus jsou obdobné, jako pro horolezectví:
I když se některé podmínky zlepšily - například VHT, neboli horolezectví nižší obtížnosti, byla dříve možná jen s horským vůdcem, nebo instruktorem VHT. Dnes na to bude stačit potvrzení o absolvování základního výcviku, zatím nevíme jaké a od koho. Uvidíme, jak se to projeví na návštěvnosti Vysokých Tater ze strany českých horolezců a jestli bude pro ČHS nadále efektivní podporovat slevy na tatranských chatách.
Kompletní znění Návštěvního řádu se zvýrazněnými pasážemi týkajícími se horolezectví je zde (10 MB PDF) včetně všech příloh a map.
Podrobněji se změnami zabývá blog Jána Lehena, další články má Korzár. Své stanovisko publikoval i Slovenský horolezecký svaz JAMES, kterého se to týká nejvíc. Především kritizuje, že se ve finálním dokumentu neobjevily věci dojednané a slíbené.
Další odkazy Návštěvní řád TANAPu - nový návrh, V Tatrách neplatí Návštěvní řád, kritika nového návrhu
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat