Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesStan Marmot HammerUživatelský test

Nerad dělám věci jen tak na půl, a u recenzí výrobků to platí dvojnásob. Po několikadenním používání testované věci si člověk udělá nějakou představu, ale až po intenzivním dlouhodobém používání zjistí, jaká ta daná věc opravdu je.


Poslední rok a kousek jsem měl možnost používat a testovat expediční stan MARMOT HAMMER. Následující řádky vám stan přiblíží a možná pomohou s výběrem, pokud podobný stan hledáte.

Marmot Hammer je ultralehký expediční stan určený pro dvě osoby. Je hezky barevný a má předsíňku, to tak na první pohled. Z popisu zjistíte rozměry, hmotnost, materiály.

Hammer využívá látku v jedné vrstvě. To výrazně snižuje hmotnost a usnadňuje stavění stanu. Na druhé straně se snižují izolační schopnosti (dvojvrstvý stan je teplejší) a zvyšuje se kondenzace. Ta je problémem v každém stanu, v jednovrstvých stanech s tím budete bojovat víc. Co mě hodně potěšilo, byly lepené švy. U konkurenčních stanů většinou lepené švy nejsou.

Konstrukce je tvořená dvěma pruty, které mají stejnou délku a modrou barvu. Nemusíte řešit, který prut je který.

 

Tyčky
Modré pruty pro stan a pro předsíňku, foto: Jan Horák

 

Co už řešit musíte, který konec prutu patří kam. Jedna strana prutu je opatřena kovovým zakončením, druhá strana je prázdná. Část prutu s koncovkou patří do malé kapsičky (opatřená reflexním proužkem – super) v zadním rohu, prázdný konec do předního rohu, kde je místo kapsičky cvoček.

 

Marmot Hammer kotvení tyček
Marmot Hammer kotvení tyček, foto: Jan Horák

 

Ukotvení tyčky
Ukotvení tyčky, foto: Jan Horák

 

Stan se staví z vnitřní strany. Je potřeba vlézt dovnitř, nejlépe vleže a začít rovnat pruty. Ty patří diagonálně z rohu do rohu. Na poprvé a možná ani na podruhé to není úplně snadné. Dá se to, ale zvládnout. Tyčky je potřeba ještě pojistit suchými zipy. Ty dobře drží, ani po častém a intenzivním používání se nezačaly párat. Stejnou konstrukci mám vyzkoušenou z jiných stanů (Black Diamond Eldorado) a funguje.

 

Připevnění tyček na suché zipy
Připevnění tyček na suché zipy, foto: Jan Horák

 

 

Stavění z vnitřní strany oceníte, když je venku opravdu psí počasí. Vybalíte stan z obalu, vlezete dovnitř a ven už víceméně nemusíte.

Uvnitř stanu jsou dvě kapsy. Na každé straně jedna. Odvětrávání stanu je řešené jedním stropním okénkem na zadní straně (naproti od vchodu). To je opatřené zipem a vzpěrou. Možnost otevření okénka je praktické - např. při použití solárních panelů k nabíjení elektroniky – panel může být na stanu a elektronika uvnitř. Kabel se protáhne okénkem.

Stan má jeden vchod, který je dost prostorný a dobře dostupný pro oba dva spáče. Látka „dveří“ je přidělaná na spodní straně, zip tvoří podkovu. Toto řešení není moc šťastné. Pokud máte stan otevřený, máte látku na zemi a válí se vám buď v nepořádku, který je venku (ať už sníh nebo bláto) nebo si po ní šlapete, protože ji máte uvnitř stanu. Látka jde smotat a zajistit olivkou.

Látka dveří upevněná olivkou
Látka dveří upevněná olivkou, foto: Jan Horák

 

Vchod nemá moskytiéru. Stan je sice primárně určený do sněhu a do vysokých hor, ale mnohokrát jsem ve stanu spal i na normální louce (než jsem se k tomu sněhu vůbec dostal) a alespoň malý kus síťky proti hmyzu bych uvítal.

 

Součástí stanu je i samostatná předsíňka. Pokud chcete jít ultra na lehko, necháte ji doma. Předsíňka má svoji tyčku, která je stříbrná a je kratší. K hlavnímu stanu se přidělává pěti přezkami. Tady by se mi líbilo barevné rozlišení popruhů a přezek. Na první pohled není úplně jasné, která přezka patří kam a barevné rozlišení by ušetřilo hodně nervů a času.

 

Marmot Hammer přezka
Marmot Hammer přezka, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer přezka
Marmot Hammer přezka, foto: Jan Horák

 

Předsíňka je opatřená jedním vchodem a sněhovými límci. Ani při silném větru a vánici jsem nezaznamenal, že by do předsíňky nějak moc foukalo nebo sněžilo. Sněhové límce jsou „pecka“.

 

Stan bez předsíňky je samonosný, nicméně je dobré jej „dokotvit“ pomocí šňůrek. Je zde 9 +1 kotvících bodů. Očka v rozích stanu jsou dostatečně velká na klasické kolíky (které v zimě stejně nosit nebudete) i na cepín. Lyže už do nich, ale nedáte. Dobré je, že očka jde jednoduše vyměnit za větší.

MARMOT HAMMER není velký stan. Tady je potřeba si pořádně říct, co od stanu chcete. Jestli prostor a pohodlí nebo nízkou váhu a malý „footprint“. Ve dvou vám bude hodně těsno. Stan je určený opravdu do hor, do sněhu, kde kopání velké plošiny může být problém. Délka stanu u podlahy je +- 210 cm, délka 20 cm nad podlážkou je už jen 185 cm. Šířka nějakých 110 cm. Délka stanu by mohla být klidně o 10 až 20 cm větší. Díky krátké délce se nevyhnete dotýkání spacáku o látku stanu. Veškerá námraza vám pak padá přímo do obličeje a spacák vlhne. Je to přesně ten kompromis mezi pohodlím a malým „footprintem“.

Můj názor a hodnocení
Pokud hledáte stan do zimních hor a extrémních podmínek, tak vás MARMOT HAMMER nezklame. Konstrukce je bytelná, vhodná i do té největší vánice. Líbí se mi propracované detaily – reflexní prvky, sněhové límce, možnost výměny oček pro kolíky. Stan se dobře staví i za větru. Perfektní jsou i zvolené materiály a zpracování. Nikde nekoukají žádné nitě, zipy fungují. Při kopání plošiny na stan oceníte malý footprint. Malá nevýhoda je uchycení látky dveří u podlahy a stejná barva popruhů předsíňky.
Celkově jsem se stanem velmi spokojený a určitě bych si ho koupil znova.

+

  • lepené švy už od výrobce
  • propracované detaily
  • sněhové límce

-

  • uchycení dveří
  • není moskytiéra
  • stejná barva popruhů na předsíňce

Informace od výrobce

Rozměry: 109 x 127 x 216 cm
Hmotnost max: 2212g
Hmotnost min: 1990g
Tyčky: 3 / DAC Featherlite NSL 9mm
V balení: stan, předsíňka, pruty, kolíky, obal, šňůrky.

 

Marmot Hammer
Marmot Hammer , foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 5
Marmot Hammer 5, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 6
Marmot Hammer 6, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 10
Marmot Hammer 10, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 11
Marmot Hammer 11, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 12
Marmot Hammer 12, foto: Jan Horák

 

 

Vaření, předsíňka
Vaření, předsíňka, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 15
Marmot Hammer 15, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 16
Marmot Hammer 16, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 17
Marmot Hammer 17, foto: Jan Horák

 

 

Marmot Hammer 18
Marmot Hammer 18, foto: Jan Horák

 


[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Honza Horák | Vydáno dne 27. 12. 2023 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Horák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Potřebujete stan? (11.06.2012)
Stan Rockempire Alpin 2 (15.09.2011)
Salewa ONTARIO III BASE (11.01.2009)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci