Podrobněji o křtu a následném koncertu v události
Bělá je svérázná pískovcová oblast Labských pískovců, která dosud stála ve stínu větších oblastí Labského údolí, Tisé nebo Ostrova. Její popis býval součásti průvodců na Labák, naposledy v roce 2010. Další průvodce již Bělou opomíjely a tak se její správce Honza Krejcar rozhodl vytvořit a vydat pro Bělou, kde v poslední době nastal velký rozvoj, prvního samostatného průvodce.
Průvodce je unikátní ve dvou věcech. Jednak je to první pískovcový topoprůvodce u nás, jednak je to první průvodce soukromého vydavatele, který vznikl plně ve spolupráci s databází českého horolezeckého svazu. Zdobí ho řada atraktivních lezeckých fotografií, zejména od Jana Kyncla, Lukáše Černého a Honzy Krejcara, který se postaral o fotku na obálce.
Honza oběhal všechny skály, nafotil cesty a do fotek nakrelil jejich průběh, polohu kruhů, smyček a hodin s rozlišením na bytelné a méně bytelné. Na všech skalách jsou zakreslené slaňáky a u cest, kde se to vyskytuje, jsou naznačená ikonkou stavění, přeskoky a přepady. Z jeho podrobných podkladů jsem průvodce během devíti měsíců vytvořil. Znamenalo to úpravu fotek, nakreslení více než tisíce linií do vektorové vrstvy nad původními fotografiemi. Při návrhu a realizaci grafiky jsem se snažil, aby zakreslené cesty byly na fotkách dobře vidět a informace se nabízely tam, kde je čtenář předpokládá. Prostě aby byla ta informační pochoutka odpovídajícím způsobem prezentovaná na stříbře.
U všech fotoschémat je větrná růžice, ukazující směr pohledu a u každé skály QR kód, který vede na zobrazení polohy na mapy.com. Každý z pěti sektorů Bělé má svou barvu, která se objevuje v obsahu, v záhlaví stránek, jako podklad čísla stránky a po straně, kde ukazuje barvou i polohou i na zavřené knize kde je který sektor. Luxusní průvodce ve tvrdých deskách se samozřejmě neobejde bez abecedního rejstříku skal, seznamu fotografií, seznamu inzerce a má i takovou vychytávku, že u každé lezecké fotky je číslo stránky, kde je topo cesty a u cesty je zase číslo stránky, kde je její lezecká fotka.
Informační historická část je v češtině, němčině a angličtině s řadou unikátních dobových lezeckých fotek. Trojjazyčně jsou také oddíly praktických informací o možnostech parkování, spaní a stravování. Dá se říct, že tento průvodce zase o něco posunul laťku tvorby horolezeckých průvodců v Čechách. Cílí nejen na české čtenáře, protože topa jsou univerzální a cesty podle nich najde každý bez ohledu na to jakou řečí mluví.
Resumé
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat