Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesAsterix a Obelix


Galové na Torsäule

Kdo by neznal ty udatné Galy, kteří zatápěli Římanům díky kouzelnému nápoji od svého kouzelníka. Nebo si to pletu s Gumídky a jejich hopsinkovou šťávou? Nevím, jisté ale je, že těmhle komiksovým postavičkám je věnovaná část jihozápadní stěny Torsäule.


První byla cesta „Idefix“ a hned vedle je „Asterix und Obelix auf dem Weg nach Rom“, VII-. No a tuhle jsme si usmysleli vyzkoušet náš třetí den v Hochkönigu.

Upozornění: Jestli chcete mít Asterixe na OS, dál nečtěte! Jinak můžete mít už jen flash!

První problém byl najít v mlze nástup. Nýtů je tu všude dost, protože v tomhle úseku stěny vede sedm cest. Hledáme nápis A.u.O. podle schématu, ale nic takového tu není. Nastupuje dedukce. Tahle cesta je nejnovější a proto musí mít taky nejnovější nýty. Nacházíme jeden zlatý a u něj hodiny. To bude ono i bez nápisu.


Tak jak dlouho se budeš ještě obouvat, ty langsáme?
Tak jak dlouho se budeš ještě obouvat, ty langsáme?, foto: Petr Jandík

Honza je netrpělivý jak závodní kůň před startem.


Než se obuju, Honza netrpělivák na sebe věší všechen matroš a tím určuje, že poslední, klíčová délka bude moje. Takže vlastně zase spravedlivé střídání. První délka je celkem nezajímavá, snad jen tím, že Honza štanduje o něco vedle u stanovište od cesty Idefix. Nevadí. Těch pět metrů navíc nás nezabije. Druhá délka jsou pěkné pětkové plotny a mlha s dohledem tak třicet metrů se stará o tajemnou atmosféru. Blbé je jen, že nevíme, jestli není za kopcem bouřka a co se z té mlhy vyvrbí.


Relativně lehké, ale pěkné rajbásky charakterizují tretí délku. Mlha decentně skrývá lahůdky, které má pro nás stěna nachystané.
Relativně lehké, ale pěkné rajbásky charakterizují tretí délku. Mlha decentně skrývá lahůdky, které má pro nás stěna nachystané., foto: Petr JandíkTřetí délka je lehčí, zato od čtvrté to začíná houstnout. Převislou stěnkou se navalit do strmé plotny a spárou, která slouží jako chyt i stup, dolézt na polici ke štandu. Dolez je trochu jedovatý za VI-. Ve vymydlené poličce poněkud chybí chyty.


Dolez čtvté délky vyžaduje vyšlapat nohama až k ruce a přesáhnout přes hluché místo až do police.
Dolez čtvté délky vyžaduje vyšlapat nohama až k ruce a přesáhnout přes hluché místo až do police., foto: Petr Jandík
Do tajemné atmosféry mlh dobře zapadá i bezhlavý lezec stoupající dobrodružství vstříc.
Do tajemné atmosféry mlh dobře zapadá i bezhlavý lezec stoupající dobrodružství vstříc., foto: Petr JandíkHonza odlézá do mlhy, v níž je tušit převis nahoře, vstříc místům V+ a VI-. Dolézám za ním a lehké to zrovna není. Ve srovnání s tím, co vidíme od štandu dál, je to ale procházka růžovou zahradou.

Koukám na rajbuňkovou plotnu, kde kromě drobných vlnek není nic než nýt tři metry od štandu, a moc nechápu co tam budu dělat. A to je ten travers psaný jen za VI+. Jak asi vypadá to VII-?

Kamarád Luboš měl takovou zásadu: „Vole zkus to.“ Vzpomínám na něj a jdu to zkusit. Za pidichyt se stavím na poslední viditelný stup a cvakám nýt. Koukám dál a připadá mi, že ten chyt a stup byl v téhle stěně asi poslední. Pokouším se postavit na ty mikroskopické vlnky v rajbasu. Stojí se sice špatně, ale stojí. Když jsem se chystal postavit se do toho rajbasu i druhou nohou, začalo drobně pršet. To je v pytli. To máme teď slaňovat z předposlední délky? Rozhodli jsme se počkat, co se z toho vyvine. Čtyři délky vždycky nějak slaníme a ve stěně netvoříme hromosvod pro blesky, kdyby přišla bouřka.

Sedíme u štandu asi půl hodiny. Postupně přestává kapat a rajbas schne. Hluboký nádech a jdu se tam podívat znovu. Stojím u nýtu na posledním stupu a držím poslední chyt. V rajbasu se stojí špatně, ale vlastně všude stejně špatně. A tak se autosugescí snažím sám sebe přesvědčit, že je vlastně jedno, kde stojím, a po malých krůčcích se šinu dva a půl metru rajbasem k dalšímu nýtu. Ještě že tu nejsou mravenci, Mám dojem, že kdyby do mne některý strčil, poletím. Třesoucí se levá ruka se natahuje do díry v naději na chyt. Sakra. Díra je kulatá. Ještě to chce krůček na tření a dá se cvaknout druhý nýt. Uff, hluboká úleva. Teď následuje pětkový úsek. Metr doleva, dva metry nahoru, metr doprava a nýt. Tak a tady se začíná doopravdy.

Přímo nahoru to nejde. Plotna je zcela hladká a skoro kolmá. Dva metry vpravo je jakási díra a z ní vychází nepatrný vodní žlábek. Travers k ní jde jen do půlky, pak končí stupy. Chyty ovšem ani nezačaly. Natahuju se do vodního žlábku, ale nic tam není. Jen spoďák na půl článku prstu a za to se bez stupů nezvednu. Stojím tam jak trvdý Y.

Nezbývá, než zkusit si stoupnout pod tu díru. Pokud neujedou kecky, mohl bych do ní dosáhnout. Když ujedou, bude následovat menší depilační kůra, protože kámen tu je jak šmirgl a poslední nýt dva metry vlevo a metr dole. Stojím na jakémsi ničem a pomalinku se natahuju do díry. Konečky prstů nahmatávám třesoucí se rukou na jejím levém okraji chyt na poslední články třech prstů pravé ruky. Za tohle to budu muset vyrvat bez nohou. Není čas na přemýšlení, jinak dojde magi. Hrabu nohama, zabírám pravačkou a levou překříženou hledám v díře další chyt. Díra je hladká, teprve na konci vpravo začíná trochu brát. Jdu tam oběma rukama, vyhazuju nohu a naklápím se na ni z posledních sil. Sláva, stojím v díře. Další nýt se na mne směje z mlhy o půl metru výš než dosáhnu a ten, co mám cvaklý, je o další dva metry dál pode mnou.


Klíčové místo. Kyselá díra má chyt jen zcela vlevo a úplně vpravo. Obtíže končí až na úplném konci plotny.
Klíčové místo. Kyselá díra má chyt jen zcela vlevo a úplně vpravo. Obtíže končí až na úplném konci plotny., foto: Petr JandíkHlavně se uklidnit a orazit. Zdomácnět. Nezmatkovat. Stojí se tu celkem dobře a mám čas. Rozhlížím se a objevuji mikroskopický stup vlevo. Pak taky oblý chyt kousek výš. Veleopatrně se stavím_ a cvakám. Paráda. Ještě trochu boje a stojím jakž takž slušně na tom oblém chytu. Nýt mám někde u pasu. Nade mnou je opět o něco strmější rajbák. Teda, jakési malé hnidy by tu možná byly, ale ve žlábku, kterým stéká voda a je tam trochu mechu, takže se použít nedá. Zase tu dlouho stojím a začínají mne už dost bolet lýtka. Musím dál, nebo sednout. Metr stranou vedle toho mokrého pruhu je stoupek. Nejsou k němu chyty, ale musím to prostě zkusit. Śponuju se, rvu za nepatrné vlnky. Celé tělo se třese a balancuje na hranici pádu, ale po centimetrech se navahuju na levou nohu a daří se mi na ní stát. Pravou nohou se opírám jen na tření. Na ruce není nic. Teď se musím natáhnout k dalšímu nýtu a cvaknout, Zase třes, ale daří se i přes silný tah lana. Teď bych potřeboval zvednout pravou nohu a opřít ji do takového náznaku stupu. Zatínám prsty do mělkých vlnek a sunu nohu vzhůru. Bere mne slušná klepatura. Už už to vypadá, že budu muset lapnout nýt, když se přece jen daří dosunout nohu na stup. Ještě jeden krok na hranici mých možností a chytám jednoprstovou dírku na levou ruku, pak druhou jednoprstovku na pravou ruku. Dva rychlé kroky a mám sokolík. Cvakám nýt. Posekáno! Odtud je to už jen IV+. Lano díky několika traverzům strašně táhne, ale to už mne nezastaví. Několik opatrných kroků v málo zajištěné čtyřkové plotně a jsem u závěrečného štandu. Wow! Paráda! VII- nakonec padlo na on sight.


Závěr poslední délky. V dolině jsou krásně vidět krasové propasti, v zimě tvořící pasti na lyžaře.
Závěr poslední délky. V dolině jsou krásně vidět krasové propasti, v zimě tvořící pasti na lyžaře., foto: Petr JandíkHonza dolézá a pózuje mi v plotně kvůli focení. Tak tohle si půjdu zapsat nahoru do knihy, i když se tady slaňuje hned přes sousedního Idefixe a na vrchol se chodit nemusí.

Slańujeme a jdeme sbalit stan. Snad to stihneme, než přijde bouřka. Ještě za sucha docházíme na Mittenfeldalm, za mírného deštíku k Arthurhausu. Za bouřky a vydatného deště si dáváme gáblík v hotelu na terase pod deštníkem a za dalšího deště spěcháme do Bischofshofenu koupit průvodce na Hochkönig a pokud možno i na Hengstpass, který nám doporučili naši známí rakušáci z prvního dne. To je zase ale jiná kapitola. Necháváme za sebou již opět v mracích zahalenou skupinu Hochkönigu a jsme počasí vděčni, že nám dovolilo absolvovat tři nádherné cesty. Jen teda nevím, jak se mi po tomhle skvělém vápně bude chtít na Srbsko.


Poslední pohled na Torsäule. Sbalit stan a hajdy pryč.
Poslední pohled na Torsäule. Sbalit stan a hajdy pryč., foto: Petr Jandík
Poprvé vyšlo 8. 3. 2008

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 14] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 27. 07. 2012 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Český prvovýstup v Mexiku (08.03.2018)
Dawn Wall: Je to tam (22.11.2016)
Ohníčkáři (26.09.2016)
Cordillera a Divina Providencia (03.12.2015)
Stračena s Hačikou na Mt. French (2356), Nový Zéland (09.02.2015)
Yosemity v plamenech aneb můj deník (23.01.2015)
Blouděním vpřed (27.03.2013)
Pallavicini na Grossglockner (28.09.2012)
Matterhorn (4478m) (08.07.2012)
Mont Blanc s láskou (14.10.2011)
Tři jehly Francouzských Alp (12.10.2011)
Dülfer na Cimu Grande (09.10.2011)
S dvaatřicítkou v Raxu (29.09.2011)
Extrémní mixy v Tatrách (24.03.2011)
Poctivá klasika s pivakem (03.03.2011)
Zimní lezení ve Velické dolině (25.02.2011)
Techtl Mechtl s Albertem Prechtem (01.11.2010)
Bergellská žula (25.10.2010)
Hore Zdar 2008 (24.09.2010)
Peruánská kráska Ranrapalca (09.09.2010)
Sass Ciampac (16.08.2010)
Pytel na Mittelegi (04.08.2010)
Gerlinde Kaltenbrunner na Everest (25.05.2010)
Třináctiletý Romero na Everestu (24.05.2010)
Prvovýstup na Mt. Bradley na Aljašce (12.05.2010)
Adieu, stará Váho (25.04.2010)
Prvovýstup v Himaláji (31.03.2010)
Dülfer na Fleischbank (02.02.2010)
Parádní prvovýstupy v čínských horách (22.10.2009)
Severní stěnou Bischofsmütze (27.08.2009)
Christakante (11.08.2009)
Oberreintal (20.07.2009)
Flatzer Wand (02.07.2009)
Jak se leze ženám na Hohe Wandu (01.06.2009)
Vzpomínka na Trikolóru (17.03.2009)
Nekonečný příběh (22.12.2008)
Plotny, plotny a zase plotny (19.11.2008)
Jo klasika je holt klasika... (09.10.2008)
Chamonix 2008 (03.09.2008)
Nesselbergkar (26.08.2008)
Everestské statistiky (17.07.2008)
Eiger má výročí (16.06.2008)
Dachstein (26.05.2008)
El Bastardo (11.04.2008)
Jahňací štít (22.03.2008)
Horolezectví v Ekvádoru (06.02.2008)
Nebeský běžec Christian Stangl (28.01.2008)
Dolomity a Courmayer léto 1981 (02.01.2008)
Bergell, léto 1980 (02.01.2008)
Zimní lezení 1982 (01.01.2008)
Měl jsem z pekla štěstí! (19.12.2007)
Jedinečné lezení v kanadských Rocky Mountains (14.12.2007)
Kopold opět v Himálaji (25.09.2007)
Frisbeeplatte (04.09.2007)
Grossglockner - Stüdlgrat (20.08.2007)
Sólo na Lhoce (29.05.2007)
Raxalpe - malé velké hory (24.05.2007)
Bellavista (14.03.2007)
Když je to žluté, pak je to Svíčka. (08.02.2007)
Když to nejde nahoru, zaplať pánbůh, že to jde dolů. (14.12.2006)
Špek na Eiger (07.12.2006)
MANASLU 8163 m. (20.10.2006)
Severní stěna Matterhornu (15.09.2006)
Na zkušenou v Bergellu (07.09.2006)
Reprezentanti na Suškách (10.08.2006)
Reprezentační poločas (26.07.2006)
Ďůro alpinismo (26.05.2006)
Pallavicini na Grossglockner v zimě (06.01.2001)Komentář ze dne: 08.03.2006 12:40:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vena (fiser@tyhan.cz)
Titulek: Pěkný
Opravdu pěkný lezení a moc pěknej článek.
0 0

Komentář ze dne: 09.03.2006 08:04:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Papouš (krivinka@centrum.cz)
Titulek:
No to teda.
0 0

Komentář ze dne: 09.03.2006 21:51:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (Lenka_Kolarova@hotmail.com)
Titulek: Pekne fotky Obelixe ;) ....
... a jak to bylo tezke v porovnani s Weberknecht na Diessbachwand ?

Hore zdar,

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 09.03.2006 22:26:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Pekne fotky Obelixe ;) ....
Přes Weberknechta jsem jen slaňoval, takže srovnáním nemohu posloužit. Budete to muset zkusit sami a budu zvědav na váš názor. Z pohledu slaňujícího sse mi zdá, že Weberknecht má asi víc těžkých míst a není to všechno jen rajbas. Ale říkám, z visu na laně to nemusím odhadnout přesně.
0 0

Komentář ze dne: 10.03.2006 10:35:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (Lenka_Kolarova@hotmail.com)
Titulek: Re: Re: Pekne fotky Obelixe ;) ....
Aha ... Weberknecht jsme lezli loni na konci rijna: ten zlabek za 7 v prvni delce jsem po nekolika pokusech jeste prelezla (na 2.; brutalni zved za nic, nohy na oklouzane boulicce a dale stale za nic rajbasem ), pak se trochu vybala pri vyvadeni druhe delky sice za 6-, ale s nejty neprilis huste a obcas trochu hustsimi rajbasovymi kroky mezi nimi, 3. a 4. delka byly super, ale na konci traverzu v 5. delce (rekla bych, klicove misto cesty), se mi odporoucela slacha na prostrednicku :( a bylo dolezeno -- nejen cesta. Nastesti uz bylo stejne po sezone ...

Cesta pekna, ale jen kvuli ni bych z Prahy nejezdila, maximalne coby nahradni program tak, jak jste to udelali vy s Radlpromenade.

Lenka K.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (834 hl.)
 
Blue Water (541 hl.)
 
Edelrid (550 hl.)
 
Edelweiss (535 hl.)
 
Mammut (569 hl.)
 
Maxim (404 hl.)
 
Metolius (487 hl.)
 
Millet (587 hl.)
 
Petzl (255 hl.)
 
PMI (426 hl.)
 
Sterling (2668 hl.)
 
Tendon (549 hl.)
 
Jiné (359 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8764