Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesBěžte se všichni zahrabat!


Šťastně vyhrabanáDámy vyhledávají nové zážitky: o nočním skialpinismu, zahrabávání a vyhrabávání, trpělivosti horských vůdců a ledovém lezení.

Pieps zřejmě podchytil převládající nechuť české lezecké a lyžařské veřejnosti k systematickému protilavinovému vzdělávání a nabízí ke svým pípákům seznámení s lavinovou problematikou zdarma.


Na Výrovku jsme vyrazily tři ženy, doufajíce, že v této sestavě se nám budou větrem ošlehaní horští vůdci více věnovat. Hned v autobuse do Pece jsme vzbudily u jednoho takový soucit, že počkal, až nalepíme pásy a následně nás nasměroval. Když už psychicky neunesl naše tempo, ulovily jsme hned dalšího. Naštěstí měl dlouhé vlasy, a tak jsme ho bez okolků začlenily do dámské jízdy. Richterovy boudy představovaly v nočním putování náročnou společenskou překážku. Přesto když jsme v půlnoci dorazily na Výrovku, byly jsme střízlivější než osoby, které se nás snažily ubytovat.

 

Noční skialpinismus
Noční skialpinismus

 

TEORIE
Horského vůdce jsme ráno po chvíli rozhlížení identifikovaly podle půllitru v ruce. Spolu s cca dalšími osmnácti účastníky jsme se zanořili nejdříve do teoretické části o lavinách. Motivační video se zasypaným a následně vyhrabaným mělo jasný mesidž: důležitý je mít dobrý kamarády.
Dále jsme se dozvěděli, že ještě lepší než mít dobré kamarády je mít dobře vybavené dobré kamarády:

1) kamarád + pípák + sonda + lopata = vyhrabání za 11 minut
2) kamarád + pípák + lopata = vyhrabání za 25 minut
3) kamarád + pípák = vyhrabání za 1 – 2 hodiny

Rychle jsme si to dali dohromady s informací, že většina zavalených se udusí za 15 – 18 minut a rozhodli se, že hodně našich kamarádů bude vyžadovat větší finanční investici. S těmi bez pípáku se tímto loučím.

Pak jsme se vrhli na lavinové přístroje. Zde nás zaujala zásadní poučka: „ žádný lavinový přístroj není dokonalý, každý má své mouchy, a to každý jiné“. Nejprotřelejší z nás jen dodala, že to je v pohodě, to je jako s chlapama, je důležité se naučit pracovat s tím co člověk zrovna má.


PRAXE SONDA
Praktická část nastala v husté mlze rovnou před Výrovkou. Začali jsme velmi efektním skládáním lavinové sondy vyhozením do vzduchu. Horský vůdce pravil, že takové rychlé postavení působí neodolatelně na ženy. Ani jsme neměli čas dohodnout se, jestli je více sexy bleskové sestavení sondy nebo uvázání osmy vyhozením lana do vzduchu a už přišla řada na píchání. Píchat je důležité kolmo ke svahu a držet u toho sondu dole, poněvadž jinak uslyšíme jak superodlehčený materiál dělá křup a už si nezapícháme.

 

S pípákem umí každej. Větší věda je umět píchat a správně hrabat
S pípákem umí každej. Větší věda je umět píchat a správně hrabat

 

PRAXE LOPATA
Také lopatování je větší věda, než jsme si mysleli. Lopatou se totiž proti všem předpokladům sníh nehází. Běžný zasypaný se nachází metr pod povrchem, váha odhrabaného sněhu se pohybuje v tisících kg. Vyhrabávání zabere nejvíce času z celé akce a třeba šetřit síly. Začíná se postupným načínáním sněhu, tak aby po zanoření a zapáčení Vaší ultralight lopatu nepotkal stejný osud jako sondu. Další postup spíš než házení připomíná pádlování. Jeden pádluje v díře, další pádlují po stranách a za ním, aby se odstraněný sníh do díry samovolně nevracel.

PRAXE PÍPÁK
S moderním pípákem umí zacházet každý blb, zněla základní poučka. Tu jsme poměrně rychle ověřili. Menší problémy nám způsobovalo jen jemné dohledání, které občas bylo hrubě vedle. Bude to chtít ještě praxi. A kde že jsou ty mouchy jednotlivých pípáků? Ten můj (Pieps DSP) má očividný problém s vyhledáváním více obětí. Místo od druhé ke třetí oběti mě posílá od čerta k ďáblu. Takže pokud se někdo na výletě se mnou chcete nechat zasypat, čiňte tak prosím organizovaně a nejvýše ve dvoučlenných skupinkách. V souvislosti s tím došlo i na pekelný scénář mnoho zasypaných : jeden nezasypaný. Ideální bude prý vyhrabat a uvolnit dýchací cesty postupně každého zasypaného, až pak se vrátit a vyhrabávat ostatní tělesné součásti obětí.

 

Hrubé chyby v jemném dohledání
Hrubé chyby v jemném dohledání

 

PRAXE ZÁSYP
Na tuhle část jsme se těšily nejvíc. Pohledu na krásné metrové hrobečky nakonec neodolala ani jedna z nás.

 

Hrobeček pro pány je o poznání hlubší než ten dámský
Hrobeček pro pány je o poznání hlubší než ten dámský

 

A pocity? Na sobě máte trošku sněhu, v našem případě sotva 20 cm. Před pusou malou kapsu a sněhem prosvítá hodně světla, takže to vypadá, že se nic neděje. Zkoušíte nohy, rozhodně s nimi hnout nejde. Hruď svírá sněhový krunýř, pořádně se nadechnout je nemožné. Hlavou neotočíte. Můžete doslova akorát hrabat prstíčkem. Tu do Vás někdo začne píchat sondou, tu si na Vás někdo poskočí. Klidně si můžete dovolit řvát na horského vůdce sprosťárny typu „ty debile, skáčeš mi po hlavě“, protože venku není slyšet lautr nic. Zato uvnitř jsou hlasy slyšet jakoby z velké dálky, ačkoliv stojí přímo nad Vámi, nebo rovnou na Vás. Nutno konstatovat, že „Tak čau, my jdeme na oběd“ Vám v tu chvíli nepřipadá vůbec vtipné.

 

Šťastně vyhrabaná
Šťastně vyhrabaná

Vy jste jí málo zahrabali:

běžte se zahrabat from marketa syllova on Vimeo.

 

PRAXE PROFIL
Za mistrovský kousek dnešního vzdělávání považuji, že se borcům, kteří už na nás v tu chvíli byli dva, podařilo jasně a srozumitelně vysvětlit, co za informaci obsahuje tento podivný graf:

 

zdroj: Horská služba www.hscr.cz
zdroj: Horská služba www.hscr.cz

 

Informaci bohužel nejsem schopná předat dál, a myslím, že jí ani dlouho neudržím.

 

Profil sněhu a horského vůdce
Profil sněhu a horského vůdce

 

PRAXE BATOH
Na horách jsem viděla spoustu Rakušáků, někdy i celé skupiny, vybavené ABS batohy nebo jinými nafukovacími systémy. Nikdy jsem ale neměla dostatečné osobní kouzlo, aby některý z nich přišel s tím, že mi ukáže svůj pytel.

 

S křídélky bezpečněji
S křídélky bezpečněji

Dnes jsme se dověděli, že pokud stačíte včas zatáhnout za madlo, máte 94% šanci na přežití. Lavina – pum – pssssss – a Eva už má dvě elegantní křídla. Může být ráda, že nikdo z přítomných netrpěl skotským smyslem pro humor a nenafoukla se jí za krkem gumová panna.(https://www.facebook.com/video/video.php?v=10150333912631627)

HELI-SKINNING
Večer se nesl v lehkém nesouznění duší. Horský vůdce se nás snažil přesvědčit, že budoucnost patří freeridu. Jako provokaci jsme vynalezly další (po makedonském hevi-skiingu) nový sport, tentokrát zvaný heli-skinning . Principem je na kůžích vyšlapat nahoru, kde nás pak vyzvedne helikoptéra a my si ušetříme to utrpení, které cesta dolů většinou představuje. O náklady na helikoptéru se podělíme s maníky v zelených kalhotách a žlutých bundách, co z ní se svými žehlicími prkny na vrcholu vyskáčou.
Eva, Martina i Radek, měli před sebou další „tenkrát poprvé“, na zítra jsme si totiž zařídili lezení na ledu, který má Výrovka nastříkaný na komíně. Abychom předešli nečekaným událostem, odebrali jsme se na kutě rychle poté, co horští vůdci začali hromadně vykřikovat „Já jsem se zamiloval“. Eva totiž po jejich udivených komentářích na adresu poněkud neobvyklého programu dámské jízdy uvedla, že tohle všechno podniká přece proto, aby „o víkendu doma nemusela utírat prach“.

 

Martina maká
Martina maká, foto: Markéta Syllová
 
Informací vtěsnaných do 6 hodin bleskového seznámení s vyhrabáváním z laviny bylo vskutku mnoho. Zde předkládám, jen to co mě zaujalo, pobavilo, nebo jsem dříve nevěděla. Celý den probíhal velmi profesionálně, a očividně na nás zanechal stopy. Martina vypínala pípák až na Černém mostě. Z akce jsme si odnesly několik zásadních poučení do života rekreační skialpinistky:
  1. Kamarád je ten, kdo má, s sebou nosí a umí používat lavinové vybavení (kompletní).
  2. Vždy když je to možné, jdi se zahrabat (a vyhrabat).
  3. Některý chlapi by udělali nejlíp, kdyby jenom mlčeli (závěr debaty freeride x skialp). 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Markéta Syllová | Vydáno dne 20. 02. 2013 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Markéta Syllová

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Praskly erární stopery (09.04.2021)
Předpověď počasí od Evropské agentury (20.10.2020)
OBI kotvy na Kokořínsku (26.08.2020)
Aplikace Zlagboard: co nového? (22.04.2020)
Fyzio gym Cooper: Sám doma na desce (04.04.2020)
Rozbor nehody ukrajinských horolezců v Tatrách (20.12.2019)
Podmíněný trest za projetí konce lana (30.10.2019)
Velká plotna se nebude dojišťovat (14.12.2018)
Magnus Midtbo: základní technika nohou (01.01.2018)
Bezpečnostní konference (24.11.2017)
Školení správců skal a prvovýstupců (10.10.2017)
Výživa při vysokohorské turistice (22.09.2017)
Garantovaná horoškola ČHS je nově v Brně (05.01.2017)
Pozvánka na školení správců skal (31.08.2016)
Štand – noční můra metodika... (08.11.2015)
Pozor na staré popruhové smyčky (14.09.2015)
Školení správců skal (17.06.2015)
Laviny (02.02.2015)
Samoblokovací pololoďák (15.11.2014)
SLF studie o lavinových ABS (06.11.2014)
Předpovědi počasí (02.09.2014)
Úraz při spouštění ve Frankenjuře (15.07.2014)
Jak odjistit Velkou plotnu (10.03.2014)
Nejhorší jistič na světě (07.12.2013)
Adidas metodický den Českého horolezeckého svazu (04.10.2013)
Co když ztratím kyblík? (17.06.2013)
Pískovcové horolezectví: jak smyčkovat. (12.05.2013)
Testování jistidel (04.01.2013)
Fórum alpinismu Smíchov (27.11.2012)
Zasněžený 23. Pelikánův seminář (07.11.2012)
Když volám o pomoc (04.10.2012)
Nebezpečné Západní Tatry? (29.09.2012)
Metodický den HO horyinfo (14.07.2012)
Metodický víkend ČHS (02.04.2012)
Idioti v lavinovom terene v Gruzínsku (30.11.2011)
Lavinová nehoda při lezení mixů (24.11.2011)
Malá příhoda z Bořně (14.07.2011)
Grigri 2 ho zachránilo (27.06.2011)
Riziká lezenia ľadov (23.02.2011)
Nebezpečný daisychain (22.09.2010)
Zasypání lavinou (28.12.2009)
MarmotRockJoy Rescue Workshop II (08.09.2009)
Horolezecká abeceda (25.08.2009)
Marmot RockJoy Rescue Workshop (14.05.2009)
Stanoviště pro jištění a slaňování (19.03.2009)
Úvazky a karabiny (09.01.2009)
Horolezecký terén (19.10.2008)
Info@hudy 9 (22.06.2008)
Tragédie na Spitzbergu... (14.04.2008)
LANA A UZLY (14.04.2008)
Přetržené lano (02.04.2008)
Sníh a vítr na Grossvenedigeru (16.12.2007)
Kurzy zdarma (24.10.2007)
Kurz pískovcového lezení (04.09.2007)
ATC Guide (04.07.2007)
Metodická příručka (12.06.2007)
Raveltik Reflex (22.05.2007)
HOLEŠOVICKÁ ANDULA (04.04.2007)
Školení Škrovádské (31.03.2007)
Dopadový test (07.03.2007)
Nová generace pípáků (05.12.2006)
Smrtelné úrazy českých občanů (14.02.2006)Komentář ze dne: 20.02.2013 12:11:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - AlenaČ (@)
Titulek: Užitečné informace
Díky Markétě za jako vždy působivý článek. Díky němu jsem ale bohužel zjistila, že nemám žádné opravdové kamarády. Nejdříve jsem se chtěla jít hanbou zahrabat, ale jak bych se vyhrabala? P.S. A v Liberci stále sněží a sněží…
0 0

Komentář ze dne: 20.02.2013 14:46:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Osvědčená kvalita
Markéta nezklamala, jako vždy pěkný článek i s přidanou hodnotou zhuštěných ale podstatných informací. Zahrabat se ale nepůjdu, tady sněží málo.
0 0

Komentář ze dne: 20.02.2013 15:51:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - marka (@)
Titulek:
pomoc, zmizel jeden odstavec, a zrovna ten o zahrabávání. Aleno, já jsem se už chtěla jít zahrabat dlouhá léta, ale musela jsem čekat, až budu ve společnosti někoho u koho si budu jistá, že mě chce skutečně vyhrabat :)
0 0

Komentář ze dne: 20.02.2013 17:24:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Byl bych opatrný. Pak s ním někam přijdeš a ostatní se ho budou ptát: Kdes ji vyhrabal? :-)
0 0

Komentář ze dne: 23.02.2013 14:18:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlař (@)
Titulek:
Tak hezký článek, plný informací a ještě k tomu chytře vtipný, jsem už dlouho nečetl. Bravo.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (650 hl.)
 
Levou a listuju pravou (216 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (219 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1085