Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesByla databáze skalních oblastí ukradena?


Ukradl člen VV databázi Skalních oblastí?

Alespoň to nepřímo tvrdí v "Prohlášení firmy NETSYSTEM INT a.s. k napadení serveru Skalní oblasti ČR" její předseda představenstva RNDr. Zdeněk Strnad, samozvaný redaktor soukromého blogu na stránkách skaly.horosvaz.cz - oficiálního systému Českého horolezeckého svazu Skalní oblasti ČR. Podívejme se jak je to s jeho lživými pomluvami ve skutečnosti.


Původní tvrzení pana Strnada bylo ještě tvrdší. Po problémech, způsobených přeplněním disků, systém odstavil a na jeho titulní stránku nejprve vyvěsil prohlášení, hrozící trestním oznámením. Poté vyvěsil toto prohlášení, kde v tuto chvíli nejmenovaného "viníka" nazývá už jen "internetovým pirátem" ale trestní oznámení se již nekonají.Druhá verze vývěsky, pověšená na Skalních oblastech v době zastavení systému
Druhá verze vývěsky, pověšená na Skalních oblastech v době zastavení systému


Reči o zcizení databáze jsou velmi pozoruhodná tvrzení, na které stojí za to se podívat blíže. Co tedy tvrdí "Oficiální stanovisko", které je bůhvíproč uveřejněno na oficiálních stránkách systému Skalní oblasti, tedy domény patřící českému horolezeckému svazu?:

"Ve dnech 28.9.2008, 30.9.2008 a 3.10. byl z IP adresy 217.11.254.178 s pomocí programu PageNest podniknut pokus o zcizení obsahu databáze Skalních oblastí ČR (SO)."

Ponechme stranou, zda je někdo oprávněn takto publikovat cizí IP adresu a podívejme se nejprve co je program Page Nest. Na stránkách výrobce programu je tzv. Offline browser, který místo aby stahoval stránku na momentální požadavek a kliknutí návštěvníka, jak se tomu děje v případě běžných prohlížečů, stáhne celý web na disk a upraví odkazy tak, aby bylo možno statickou kopii webové stránky prohlížet bez momentálního připojení k internetu a archivovat je. Lze takovýto způsob prohlížení stránek považovat za odcizení, tedy krádež? Naprosto nikoliv. Pokud někdo uveřejní něco na webových stránkách, dává tím návštěvníkovi implicitně možnost nakládat s uveřejněným obsahem, který se stahuje na disk návštěvníka stejně, ať jde o prohlížení online, nebo offline. Je to činnost zcela legální. Nelegální by bylo, kdyby například někdo používal stažená data k něčemu jinému, než k osobní potřebě - čtení a tisku, ale třeba je dále bez svolení autora publikoval. Lze tímto způsobem odcizit databázi? Databázi není možné odcizit webovým přístupem zvenku. Tímto způsobem se lze dostat jen k zobrazení jednotlivých stránek v jazyce HTML. Databázové operace, jako vyhledávání a podobně, samozřejmě takto nefungují. Pokud měla firma Netsystem na mysli krádež, zvolila ve svém vyjádření chybný termín. Zcizit, znamená v právnickém jazyce prodat, převést na jiného vklastníka.

Offline readerů se na internetu nabízí mnoho. Jednu z recenzí na offline readery uveřejnil například deník idnes.cz, na stránkách stahuj.cz jich je ke stažení deset různých, kromě toho existuje ještě opensourcový wget, existují pluginy pro stahování offline pro Firefox, betaverze prohlížeče od Google má také možnost stahování offline a celé webové stránky umí stahovat i Adobe Acrobat, tedy software firmy, která je vedle Microsoftu, Apple a dalších softwarových firem členem BSA, tedy Business Software Aliance, bojující proti počítačovému pirátství. Chce snad Zdeněk Strnad obvinit tuto firmu z prodeje zlodějského náčiní?

K offline stahování celých webů, nebo jejich částí slouží i Adobe Acrobat
K offline stahování celých webů, nebo jejich částí slouží i Adobe Acrobat


Z toho všeho je vidět, že offline browsery jsou zcela běžný software a stahování celých webů najednou běžná činnost. Prostě poněkud jiný druh prohlížení webu. Každý webmaster a provozovatel webových stránek by o tom měl vědět a svůj systém na to připravit. Mělo-li by se při použití offline readeru jednat o odcizení obsahu, pak by byla odcizením obsahu každá návštěva takových stránek jakýmkoliv prohlížečem. Tvrzení o odcizení je nesmysl, navíc dvojnásobný, když jde o stažení obsahu domény, provozované Českým horolezeckým svazem, (jak lze snadno ověřit nahlédnutím do databáze whois), členem vedení tohoto svazu webovým přístupem. Celé toto obviňování je naprosto absurdní. Informační systém Skalní oblasti je tady přece proto, aby jej veřejnost používala k lezení. Bez nějaké formy stažení dat do vlastního počítače to vůbec nelze. Stažení dat pro offline prohlížení je třeba podporovat, aby si například lezec mohl vzít notebook na chatu, kde nemá internet, když už je systém napsaný tak, že si z něj nevytisknete třeba kompletního průvodce na nějakou skupinu skal, která vás zajímá.

"S pomocí příslušných nástrojů bylo zjištěno, že tento počítač je fyzicky umístěn v objektu na poštovní adrese Novákových 456/8, 180 00 Praha 8 - Libeň, kde sídlí firma Computer design studio, jehož vlastníkem je Ing. Petr Jandík, člen VV ČHS. Identitu útočníka potvrdil i obsah databáze journalu systému, kde jsou k dispozici záznamy z této IP adresy, které jsou přímo Petrem Jandíkem podepsané."

Tímto tvrzením na sebe Zdeněk Strnad prozrazuje, že mu nejsou známa základní fakta fungování internetu. IP adresa, která se ukládá do logů, je adresa počítače zprostředkujícího kontakt s venkovním světem, poskytovatele, přes kterého je dotyčný počítač připojen, což v některých případech mohou být i stovky a tisíce počítačů. Z toho důvodu nelze věrohodně prokázat, ze kterého počítače byl offline prohlížeč spuštěn a nelze ani prokázat která osoba spuštění provedla. Protože však použití offline prohlížeče je naprosto legální, není důvodu neříci, že jsem tento program spustil já z důvodů, které vysvětluji dále a jsou též uvedeny ve stanovisku předsedkyně v dokumentu ke stažení na dotyčné stránce. Již v předchozím odstavci bylo vysvětleno, že se nejedná o útok, ale legální způsob přístupu k webové stránce, na který není třeba si předem vyžádat svolení.Petr Jandík, předsedkyně Alena Čepelková, ekonomický místopředseda Václav Širl
Petr Jandík, předsedkyně Alena Čepelková, ekonomický místopředseda Václav Širl, foto: Jan Polák


"Protože toto zjištění bylo pro nás velmi překvapivé vyžádali jsme si k celé záležitosti stanovisko předsedkyně ČHS, Ing. Aleny Čepelkové. Ještě překvapivější však bylo, když nám sdělila, že, cituji "Petr Jandík nejednal svévolně, ale s mým vědomím a potažmo s vědomím VV". Své konání vysvětluje takto, znovu cituji: "... jde o stažení dat funkcionářem ČHS pro potřeby ČHS tak, aby si je mohli prohlížet off-line". "

V tomto odstavci je záměrně zkreslený citát, ve skutečnosti je v odpovědi napsáno něco jiného: "Především, Petr Jandík nejednal svévolně, ale s mým vědomím a potažmo i vědomím VV, protože byl řešením záležitostí okolo webu SO pověřen. Za druhé, k off-line stažení databáze SO má ČHS zcela nepochybně právo, neboť je jejím provozovatelem – nehledě na to, že stahování webů pro offline prohlížení je zcela běžná činnost. Program PageNest je konstruován ke stahování celých webů tak, aby si je mohl uživatel číst a prohlížet. Tato činnost je zcela legální. Kdokoliv je oprávněn si stáhnout jakýkoliv veřejně přístupný web na svůj počítač a prohlížet si jej off-line. Z tohoto důvodu je tvoje zamýšlené trestní oznámení zcela „mimo mísu“, tím spíše, že jde o stažení dat funkcionářem ČHS pro potřeby ČHS." Správné znění si lze ověřit v tomto dokumentu. Mimochodem, doporučuji si přečíst formulaci žádosti o toto stanovisko v témže dokumentu.Prohlášení firmy NETSYSTEM Int. a.s.


"Vzhledem k tomu, že Skalní oblasti jsou právně majetkem spol. NETSYSTEM Int. a.s., která na něj vlastní veškerá autorská práva a na základě smlouvy o pronájmu je ČHS pouze pronajímá, kvalifikujeme tento krok jako závažné porušení smlouvy, které může vést až k jejímu vypovězení z naší strany."

Systém Skalní oblasti se skládá z databáze, a programů, které ji zpracovávají a plní daty. Nikdo nezpochybňuje autorská práva na programy, které s databází pracují. Ty bezpochyby patří firmě NETSYSTEM Int. a.s. a na základě smlouvy SLA, tedy Service licence agreement si je ČHS pronajímá. Prohlížeč, ať už online, nebo offline, nemůže tyto programy získat. Internetový server pracuje tak, že při požadavku na nějakou stránku dotyčné programy vykoná a prohlížeči předá jen jejich výsledek ve formátu HTML, včetně části dat vyžádaných dotazem z databáze. Jak je již uvedeno v odpovědi předsedkyně ČHS Aleny Čepelkové, podnět k vytvoření databáze skalních oblastí však dal Český horolezecký svaz a podle autorského zákona je tedy jejím provozovatelem, a nic na tom nemění, jestli data pro ČHS plní jiná osoba. Ač Zdeněk Strnad stále mylně tvrdí, že databáze je jeho vlastnictvím, ve skutečnosti pronajímá pouze programový systém a na vlastní žádost také (bohužel) webový server, kde je databáze fyzicky umístěna. Data jsou výsledkem činnosti mnoha lidí a pro posouzení, čí je databáze, je rozhodující, kdo dal k jejímu založení podnět. Hrozba vypovězením smlouvy je vážná věc. Zde je vedení ČHS v kleštích protože všechna řešení jsou špatná. Buď se snažit zachránit sice finančně levnou ale jinak otrockou smlouvu s náladovým Strnadem, diktujícícm si podmínky a stát se tak de facto jeho vazalem, nebo ten bolavý zub vytrhnout, což je sice nepříjemná věc, ale stali bychom se tak opět vlastními pány a Svaz by byl legálně řízen těmi, kdo budou členy zvoleni a ne šedou eminencí v pozadí.

Na začátku Sokolí hrany
Na začátku Sokolí hrany, foto: Eva Jandíková


"Databáze SO je nedílnou součástí systému, bez velkých úprav ji není možné samostatně provozovat a dost dobře nechápeme, proč to vlastně VV ČHS udělal. Jediné vysvětlení je, že vztahy s některými členy VV ČHS se postupem času poněkud zhoršily a toto byl pokus databázi zcizit pro další použití mimo SO. K tomu, že si chtějí členové VV ČHS prohlížet doma off-line nevěří ani malé dítě."

Lépe řečeno: programy pro zpracování databáze SO jsou bez těchto dat, pořízených dobrovolnou prací mnoha lidí k ničemu a není divu, že si data Zdeněk Strnad chce za každou cenu ponechat.

Důvodů pro Offline čtení webu může být mnoho a nikdo není povinen je sdělovat. V tomto případě šlo o zajištění alespoň nějaké archivní kope pro ČHS v situaci, kdy řada indicií ukazuje, že si chce Zdeněk Strnad přivlastnit data, pořízená členy ČHS k soukromému použití. První indicie, jeho vyjádření v mailu z 27.4. tohoto roku, cituji:

"Když byste ve VV měli s SO problém, tak naši smlouvu klidně ukončíme a já budu dál SO provozovat pro potřeby CVK a OVKček ve vlastní režii. ... A když byste chtěli vrátit 1.5Kč za jednu vloženou cestu, tak vám je taky klidně vrátím (viz. fakturace, není co řešit, co je co). ... Kdybych měl ČHS účtovat vše, co pro něj dělám, tak by vás to stálo pěkné peníze."
Co dodat, obětavců co pracují zdarma nebo za symbolickou odměnu je v ČHS mnoho, od vyměňovačů jištění až po členy VV.

Symbolicky, 11. září si pak Zdeněk Strnad založil soukromou doménu www.skalnioblasti.cz, na což má právo, ale zřídil na ní pomocí DNS záznamu další vstupní bod do systému SO ČR bez jakékoliv konzultace s ČHS nebo jeho svolení, jako provozovatele databáze.

Dalším důvodem k offline stažení může být například kontrola, zda se na dotyčném webu nenacházejí ukradené obrázky ze serveru horyinfo - jak už se letos jednou stalo.

Nebo si třeba mohu chtít jako člen VV pověřený internetovými záležitostimi ověřit, je-li systém, spravující naše data, dobře zabezpečen.

Nebo se mi prostě chce.Převislou stěnou kolem kruhu
Převislou stěnou kolem kruhu, foto: Jiří Binder


"Seriózní partner by o databázi požádal a vidělo by se, co by se s tím dalo dělat"

S neseriózním partnerem se nedá vždy jednat zcela podle bontónu. Za tento rok bylo ze strany Zdeňka Strnada podniknuto mnoho neseriózních a svévolných akcí, počínaje několikanásobným smazáním účtů mne a předsedkyně ČHS na statistických serverech Google, které zpracovávají data návštěvnosti SO, přes založení Strnadova soukromého vstupního bodu do SO, jeho eskapády kolem banneru Skalních oblastí až po poslední stav, kdy je na Skalních oblastech zakázán vstup z IP adresy mého poskytovatele internetu, což znamená, že na doménu patřící ČHS je, kromě několika desítek zde připojených uživatelů, znemožněn vstup i členovi VV ČHS, který má na starosti webové servery, ale "provinil" se tím, že odhalil slabiny Strnadova systému. Po více než půl roce komunikace se Zdeňkem Strnadem nemám iluze, že by byl ochoten dobrovolně poskytnout kopii dat.

"...A budeme doufat, že se fragmenty databáze neobjeví třeba na horyinfo.cz" Zatím tomu bylo pouze naopak. Krásné fotografie Jana Poláka z Tašova, z tohto článku se počátkem tohoto roku bez jeho svolení náhle objevily na webu Skalní oblasti, a dokonce u nich nebyl ani uveden odkaz na zdrojový článek, ale na konkurenční server lezec.cz. Záznam podle podpisu vložil Zdeněk Strnad, kdo vložil fotky ví jen od sám, protože archivuje opravdu všechno, jak říká. Na upozornění o porušení autorských práv reagoval arogantně, nicméně obrázky tehdy zmizely. Pokud se týká potenciálního opačného směru přenosu informací, kdo Horyinfo sleduje, ví, že máme svůj dostatečný autorský potenciál a nevím, k čemu bychom mohli Skalní oblasti využít. A i kdybychom to třeba věděli, neuděláme to, protože mám nejen "plnou hubu autorských práv", jak se zdvořile vyjádřil pan Strnad, ale také je dodržuji a totéž chci i ode všech, kdo s námi spolupracují. Pokud by si to chtěl pan Strnad u nás kontrolovat, mohu doporučit PageNest. Je to opravdu dobrý offline prohlížeč. U dobře napsaného webu nenadělá žádnou škodu, jen zvýší statistiku zobrazených stránek.

Musím říct, že než o tomhle bych mnohem raději už konečně začal psát o raftařské expedici Argut. Nakonec chci vyzvat všechny, kdo o to mají zájem ať si vyzkoušejí stáhnout programem PageNest server horyinfo.cz, server můj, Honzy Poláka, Jirky Vodsloně, Sysla, Kuby a vůbec server komunity všech slušných lidí, a čtou si ho až do aleluja.Hacker? Funkcionář? Čert? Zápis z VV na obrazovce je určitě jen kamufláž :-)
Hacker? Funkcionář? Čert? Zápis z VV na obrazovce je určitě jen kamufláž :-), foto: Foto Eva Jandíková


Prohlášení

Chci ještě místopřísežně prohlásit, že jsem nikdy neznal a neznám žádné vstupní kódy do systému Skalních oblastí, nejsem a nikdy jsem nebyl jeho administrátor, jako administrátor jsem se nepřihlašoval, ani pod svým ani cizím jménem. Neznám ani přihlašovací kódy nikoho jiného. Kam se offline browser PageNest webovým přístupem dostal, tam se dostal bez jakéhokoliv omezení. Pokud měly být některé oblasti stránek přístupné jen na na heslo, pak je jejich autor špatně zabezpečil, jejich ochrana nefungovala a dostal se do nich každý návštěvník libovolným prohlížečem.

Na závěr vyzývám všechny slušné horolezce, aby kandidovali na příští Valné hromadě do výboru. Protože pokud na výběr zbudou jen ti neslušní, kteří o ovládnutí svazu usilují zdaleka ne jen poctivou soutěží myšlenek, pak si nestěžujte.

S veškerou úctou, Petr Jandík


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 08. 10. 2008 | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Valná hromada ČHS (13.04.2024)
Připomínky k Návštevnému poriadku TANAP (03.03.2024)
Sběr nominací na Výstupy roku (16.02.2024)
Definitivní Návštěvní řád TANAPu (25.11.2023)
Výstupy roku 2022, slavnostní vyhlášení. (11.08.2023)
ČHS odmítá Rusy a Bělorusy na závodech IFSC (23.06.2023)
Proč se jezdí závodit do Asie? (19.05.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.03.2023)
VH ČHS nebude schvalovat novou identitu (14.03.2023)
Výstupy roku 2022 (02.03.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.02.2023)
ČHS zavedl mobilní infokartu (10.11.2022)
Ze říjnového VV ČHS (31.10.2022)
Anketa k rozvoji území kolem Branických skal (14.07.2022)
Světový pohár 2023 v Česku? (04.06.2022)
Valná hromada ČHS (28.03.2022)
ISMF nepovolí účast Rusů a Bělorusů na mezinárodních soutěžích (07.03.2022)
Otevřený dopis ruských horolezců proti válce na Ukrajině (04.03.2022)
IFSC zpřísňuje sankce pro Rusko a Bělorusko (04.03.2022)
Vadim Timonov proti válce (01.03.2022)
Ne válce, zní z Ruska (27.02.2022)
Prohlášení ČHS k Ukrajině (25.02.2022)
Štafeta ČHS čtvrtá (14.02.2022)
Výsledky ankety ČHS 2021 (28.01.2022)
Valná hromaha ČHS 2021: Všichni kandidáti zvoleni, všechny návrhy prošly (30.05.2021)
Volby nového vedení ČHS (02.05.2021)
Valná hromada ČHS 2021: schváleno (04.04.2021)
Ilegální ferraty v Českém Středohoří (09.02.2021)
NÁBOR SOKOLÍKŮ 2021 (30.01.2021)
VH 2021 bude online (24.01.2021)
Posouzení značky ČHS (17.12.2020)
Nominace - Výstupy roku ČHS 2020 (17.12.2020)
Útěk do svobody (30.11.2020)
Říjnové zasedání VV (01.11.2020)
Jak s lezením v nouzovém stavu (23.10.2020)
VV ČHS - zápis ze srpna (05.09.2020)
Karel Bělina zbaven správcovství skal (12.07.2020)
Valná hromada 2020 (14.06.2020)
Dokumenty z VH ČHS 2020 (13.06.2020)
O čem bude Valná hromada ČHS (07.06.2020)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.05.2020)
Valná hromada ČHS bude 13.6. (12.05.2020)
VYJÁDŘENÍ ČHS K NELEGÁLNÍMU TÁBOŘIŠTI V ADRŠPAŠSKÝCH SKALÁCH (04.05.2020)
Proč v databázi ČHS na webu někdy v noci fungují mapy omezeně?? (14.04.2020)
VV jednal přes videokonferenci (10.04.2020)
Odsunutí termínu valné hromady ČHS (13.03.2020)
OVK LP ruší cesty zajištěné lešenářskými kotvami z OBI (11.03.2020)
Testy expanzivních nýtů (27.02.2020)
Ročenka ČHS 2019 (20.02.2020)
Zasedání VV ČHS: dvě rezignace, tři jmenování (12.02.2020)
ČHS a ČSL obnovili spolupráci (01.02.2020)
Zrušení lékařské komise (22.01.2020)
Odhalení na severu Sušek (10.12.2019)
Výstupy roku ČHS za rok 2019 - podávání nominací (04.12.2019)
Zasedání VV ČHS: Kooptován Pavel Blažek (16.10.2019)
Zasedal VV ČHS: změna stanov a řízení soutěžního lezení (19.09.2019)
Horydoly jako bezpečnostní hrozba? (11.09.2019)
Schůze VV: odvolání Tomáše Bintera st. (04.09.2019)
Zápis disciplinární komise (23.07.2019)
Likvidace pobočných spolků ČHS (31.05.2019)
Zápis z jednání VV ČHS 29.4. (11.05.2019)
Předsedou JAMESu Anton Pacek (31.03.2019)
Valná hromada ČHS 2019 (27.03.2019)
ČHS hledá nové kolegy pro oblast soutěžního lezení (26.03.2019)
Jan Zbranek rezignoval (12.02.2019)
Evropští horolezci chtějí letní čas (11.01.2019)
Další závodníci se státní podporou (23.10.2018)
29. PELIKÁNŮV SEMINÁŘ (03.10.2018)
ČHS se stěhuje (27.09.2018)
SKÁLY NA MUŽSKÉM- oprava a omluva (07.09.2018)
Jednal VV CHS: s.r.o., oprava vyjádření na VH, nabídka ČSL. (27.06.2018)
Dojistit Velkou plotnu na Suškách? Jo, vlastníma smyčkama. (21.06.2018)
Nový člen VV, ČHS jedná s ČSL, založení s.r.o. (29.05.2018)
Výpověď smlouvy pro ČSL, Turek na disciplinárku (09.05.2018)
VH ČHS: Jak to bylo doopravdy (26.03.2018)
Valná hromada ČHS 2018 (24.03.2018)
Ekonom ČHS - výběrové řízení (02.03.2018)
Ročenka ČHS 2017 (27.02.2018)
Pozvánka na valnou hromadu ČHS (24.02.2018)
Hlasování kartičkami na Valné hromadě (21.02.2018)
Polemika kolem výběru reprezentace (17.01.2018)
"Sokolíci" 2018–2020 - výzva mladým alpinistům (16.01.2018)
Boulder kodex 2017 (17.12.2017)
Odpověď ČHS na prohlášení ČSL k odtržení závodního lezení (05.12.2017)
Boj o překližku (05.12.2017)
Je možné změnit ČHS? (05.12.2017)
ČHS hájí jednotu sportovního lezení (27.11.2017)
Založena Evropská horolezecká asociace (25.11.2017)
Soutěž ČHS (14.11.2017)
Jak začít na písku? Doporučení mistrů pískařů (16.05.2017)
Dojišťování? UFO? Maglajz? Anketa pískařů díl 6. (08.05.2017)
ČHS obnovil spolupráci se Slovinci (26.04.2017)
Jsou ještě možnosti prvovýstupů? Anketa pískařů díl 5. (25.04.2017)
Dobrodružství na písku? Anketa pískařů díl 4. (20.04.2017)
Přenosy ze závodů budou dál zdarma (12.04.2017)
Morál a čísla? Anketa pískařů díl 3. (12.04.2017)
Výstupy roku 2016 (11.04.2017)
Bouře kvůli placení přenosů (10.04.2017)
Horolezec roku končí (02.04.2017)
Sázka o 10 klacků (31.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři II. (31.03.2017)
Úplná pravda o Valné hromadě (29.03.2017)
ČHS - valná hromada 2017 (25.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři I. (24.03.2017)
Změna v rozpočtu ČHS na rok 2017 (24.03.2017)
Vychází výjimečná ročenka ČHS (23.03.2017)
Valná hromada ČHS 2017: pozvánka, bulletin a registrace kandidátů (14.03.2017)
ČHS vypisuje výběrové řízení (12.02.2017)
Zpráva o výsledcích závodní reprezentace (18.01.2017)
Napomenutí za kartáčování chytů (04.01.2017)
Slevy na slovinských chatách (09.10.2016)
Nýty v Korosadowiczovi? (06.10.2016)
Web ČHS v responzivním kabátě (23.08.2016)
Chcete pracovat v ČHS? (23.06.2016)
Lidičky na Valné hromadě (19.03.2016)
Valná hromada ČHS 2016: hlasování o 11 miliónech (21.02.2016)
Ferrata na Frýdlantské cimbuří zamítnuta (26.01.2016)
Pojištění pro horolezce od ČHS (03.12.2015)
Zasedal VV ČHS (02.12.2015)
ČHS leaderem mezinárodního grantu (26.11.2015)
Kdo je horolezec roku? (22.11.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IX (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VIII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VI (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu V (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IV (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu III (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu II (23.05.2015)
Nové a změněné cesty v databázi Horosvazu I (23.05.2015)
Čtvrtletník ČHS (10.04.2015)
Valná hromada ČHS 2015 (05.04.2015)
ČHS spustil Skály ČR (20.03.2015)
Vize ČHS 2015, díl III (16.02.2015)
Vize ČHS 2015 - II. díl (11.02.2015)
Vize ČHS 1. díl (10.02.2015)
Důvěra kontra transparentnost a válka Alpenvereinů (26.01.2015)
ČHS posiluje tým (08.01.2015)
Via Ferráta nebude? - a přece je! (02.08.2014)
Protest horolezců ve Vlčí rokli (14.07.2014)
Dodo Kopold vyloučen z Jamesu (08.04.2014)
Smělé plány Tatra Mountains Resorts (05.04.2014)
Náhubková směrnice zrušena (31.03.2014)
Valná hromada 2014 (25.03.2014)
Zamyšlení nad otázkami koncepce českého alpinismu (24.03.2014)
Valná hromada bude o volbách a opět o náhubkové směrnici (21.03.2014)
VV ČHS odstoupí v březnu (11.02.2014)
Jak sis zalyžoval Zobane? (26.01.2014)
Soutěž o nejlepší fotografii na PF 2014 (26.11.2013)
Jednal VV ČHS: Zvýšení prostředků pro Drytooling a MG na Panťáku (22.11.2013)
Žlebská jehlo, sbohem (29.10.2013)
Podpora Hrozové, granty na publikace a závody mládeže nově (10.10.2013)
Němci a Rakušani zpět do UIAA (06.10.2013)
Válka UFO? (22.08.2013)
Výstupy roku 2013 - soutěž vyhlášena (03.07.2013)
Agostino Da Polenza k incidentu na Everestu (02.06.2013)
Historická komise OVK LP (27.05.2013)
Renovace vrcholových knížek (25.05.2013)
Frankenjura.com (16.05.2013)
Valná hromada ČHS 2013 (22.03.2013)
Nový web IFSC, aplikace pro telefony a další novinky (22.03.2013)
Sasíci schválili UFO (05.03.2013)
Nové průvodce v knihovně ČHS. (27.02.2013)
Paseky v Roklici (17.02.2013)
HoroLezec 2012 (14.02.2013)
ČHS hledá předsedu komise alpinismu a sportovního lezení (14.12.2012)
Horolezecem roku Adam Ondra (25.11.2012)
Český horolezecký svaz vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografii (22.11.2012)
Chcete pracovat v ČHS? (09.11.2012)
ČHS: Jednání VV a dva disciplinární tresty pro Radka Lienertha (07.09.2012)
Lezecký park Alkazar (16.07.2012)
Krádež historických dokumentů na Suškách (11.06.2012)
Ukousněte si z miliónu (24.05.2012)
Městská policie šikanuje horolezce (06.05.2012)
Valná hromada ČHS 2012 (24.03.2012)
Valná hromada 2012 už tuto sobotu (21.03.2012)
Svazový redaktor opět na scéně (22.02.2012)
Vyjádření Libora Hrozy ke konfliktu ve věci řízení sportovního lezení (14.02.2012)
HoroLezec 2011 (09.02.2012)
Kontroverze kolem Compressor Route (05.02.2012)
Volby do Výkonného výboru ČHS (01.02.2012)
Horosvaz na Facebooku (29.01.2012)
Horosvaz v novém (08.01.2012)
Přílepská skála a zákaz lezení? Ne! (20.10.2011)
Soutěž Horolezec roku 2011 (17.10.2011)
Via ferrata na Tyršovky v Labáku? Ale kdepak! Jen monitoring. (05.09.2011)
Koruny pro královny Himálaje (01.09.2011)
Red Rocks v nebezpečí (16.08.2011)
Horolezci na tiskové konferenci Czech Tourism (02.07.2011)
Kupte si horu... (10.06.2011)
Elektronický Zpravodaj ČHS (07.04.2011)
Co se doopravdy dělo na Valné hromadě? (05.04.2011)
Valná hromada ČHS 2011 (26.03.2011)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (23.03.2011)
Je změna § 14 Stanov ČHS ke prospěchu členům? (14.03.2011)
Informace OVK Labské pískovce k ferrátám (17.02.2011)
Zpravodaj ČHS 1/2011 (07.01.2011)
Zasedala OVK Labské pískovce (21.11.2010)
Jorg Brutscher reje do Hudyho (18.11.2010)
Výběrové řízení na šéfa závodníků (19.10.2010)
Pavel Trčala opět na scéně. (06.10.2010)
Monte Sarmiento poprvé? (17.09.2010)
Bude Hudy Cup bez maglajzu? (10.09.2010)
Klettergarten je Lezecký park (02.09.2010)
AlpspiX - další alpská opičárna (07.07.2010)
Jednání o Labáku pokračují (28.06.2010)
Soutěž o Výstupy roku (26.06.2010)
Nové nýty na Cerro Tore (21.06.2010)
ČHS a ochrana přírody (16.06.2010)
HORYDOLY se inspirují u Horyinfa (17.05.2010)
A ty jsi byla prvá…holka (07.05.2010)
Horyinfo je mediálním partnerem ČHS (18.04.2010)
Valná hromada 2010 (29.03.2010)
O čem bude Valná hromada ČHS 2010 (25.03.2010)
Tisková konference ČHS (16.03.2010)
Ferrata v Jizerkách (19.02.2010)
Vzpoura v Labsku (07.12.2009)
Pochvala za Brno, výrok revizní komise (16.11.2009)
Přispějte na památník Expedice Peru 1970 (12.11.2009)
Ministr životního prostředí jednal s horolezci (30.10.2009)
SP v Brně ohrožen, ČHS pozastavuje členství v UIAA a mediální bublina splaskla (08.10.2009)
Kam bude směřovat ČHS (28.09.2009)
Hrozová dostane MS zaplaceno (19.09.2009)
Úvahy nad zasedáním VV ČHS (10.09.2009)
Marketingové a mediální zastupování ČHS (20.08.2009)
Do Holešovic a na Smíchov zadarmo (29.07.2009)
Horolezecký svaz představil mediální komisi (25.06.2009)
Zákazy magnézia se stupňují (27.05.2009)
Velké Disciplinární Nic (22.04.2009)
Hlavní cena Fair Play pro Hrubého a Jaroše (31.03.2009)
Valná hromada 2009 (20.03.2009)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.03.2009)
Incident Libora Uhra a Radima Slívy na Váňově kameni (10.03.2009)
Jak se financují horolezci (03.03.2009)
Horolezci se valně hromadili (23.02.2009)
Co slíbilo nové vedení Českého horolezeckého svazu (31.01.2009)
Mimořádná valná hromada ČHS (31.01.2009)
Altaj a Cimrman - atmosféra houstne (26.10.2008)
Nová tvář ve vedení ČHS (18.09.2008)
Nejlepším horolezcem Radek Váňa (04.08.2008)
Valná hromada ČHS 2008 (29.03.2008)
MG na písku ano, nebo ne? (28.03.2008)
Otevřený dopis Jiřímu Babačovi (26.03.2008)
Výjimka pro Český Ráj (19.03.2008)
Bílá válka se valí do schůzovních místností (17.03.2008)
Obavy (16.03.2008)
Němci a Rakušané odchází z UIAA (13.03.2008)
110 let českého horolezectví (19.11.2007)
Soutěž o Výstupy roku 2007 (16.11.2007)
Disciplinární trest Adama Ondry (07.11.2007)
Génius Jára Cimrman (05.10.2007)
Nové stanovy ČHS (22.09.2007)
Jak se hledala "Cimrmanova" hora (01.08.2007)
Dejme jim jejich MG! (19.07.2007)
Vyfoukli vrchol Cimrmanům (12.07.2007)
Asfaltka pod Everest (19.06.2007)
Potrestání Adama Ondry za magnézium (10.06.2007)
Vážený pane Smoljaku, vážený pane Svěráku. (22.05.2007)
Výzva Alana Formánka (26.04.2007)
Valná hromada ČHS 2007 (24.03.2007)
Stojím si za návrhem rozpočtu... (22.03.2007)
Génius slepých uliček na Altaji (20.03.2007)
Volební kampaň začíná... (13.02.2007)
Pavel Bém na Everest (09.02.2007)
Hledejte informace u odborníků (16.01.2007)
Příprava na Valnou hromadu ČHS (03.01.2007)
Slovenské hodnocení sezóny (06.12.2006)
Smíchovské dojmy (25.11.2006)
Výstupy roku 2006-výzva (22.11.2006)
Nové stanovy ČHS (04.11.2006)
Jak dopadla valná hromada? (06.03.2006)
Granty mládeže ČHS (06.05.2003)
Tisková konference ČHS (06.02.2002)Komentář ze dne: 09.10.2008 08:31:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Děkuji
Děkuji za vysvětlení situace.
Něco z napsaného si nemohu ověřit, ale jsou to fakta, která mne zase tak nezajímají. Zásadní je pro mne to, aby data zůstala pro potřeby všech.
Stažení dat považuji za rozumný počin, ostatně stahuji takhle data ze všech webů, které mne zajímají a kde se obávám, že by mohla zmizet. Což je tenhle případ, už proto, že při běžné operaci se ten web složí a nějakou chvíli neběží. Ať už je to technická chyba a nebo záměr.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 09:13:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Děkuji
Ahoj Dagu,

děkuji ti za vlídná slova. Pokud mohu dodat nějaké další informace, pro ověření detailů, které tě zase tak nezajímají, napiš o co jde konkrétně. Nemohl jsem tam psát všechno, to by byl román.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 10:00:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: Děkuji
Ctím presumpci nevinny i viny. Tedy tvrzení Tvé, Jirky, Tomášů, Aleny nemohu brát jako fakt. Takové to co kdo, kdy komu, co je v článku, bych si sice mohl ověřit, ale musím taky někdy pracovat (třeba ty změny v adminského přístupu na web). A ty věci nejsou až tak, pro běžného člena, a v prvním plánu, podstatné.
Celé je to praštěné, absurdní. Jak člen ČHS i běžný, bych si myslel že si mohu kopírovat z webu své organizace co chci. Pokud se proto složí server na několik dní - je to špatný server, je tam chyba a je jí třeba odstranit, nic víc.
Pokud bych něco vytkl vedení ČHS, tak to, že o té situaci neinformovala. O tom, že přístup na web je ohrožený, že jeho řízení se vymklo z ruky a je v rukou nějaké firmy a nějaké skupiny uvnitř o.s. I když na druhou stranu chápu snahu, to všechno v klidu dát do pořádku a jet dál.
Nemohu vyloučit ani to, že firma (nebo skupina) se cítí oprávněně odstrčená. To jí ale, podle mého, nedává právo držet si jako rukojmí data, která tam lidé dali. Já tam těch pár dat rozhodně nedal pro potřeby firmy, CVK, ČHS, ale pro lidi. Na web ČHS, tedy pokud jsou někoho, tak celého občanského sdružení, žádné party "spravedlivých a hodných hochů".
Tímto žádám, aby byla zajištěna možnost svobodně kopírovat pro soukromou potřebu data z webu. Soukromá potřeba je soukromá do té doby, než se prokáže opak, tedy pokus data komerčně využít, nebo zablokovat ostatním.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 10:41:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jx null (@)
Titulek: databaze...
Clanek po technicke strance vyrazne lepsi nez Babacovo blaboly. Pouze bych si dovolil upozornit na opatrne pouzivani slova "databaze". V jednom pripade se tim muze myslet soubor dat/udaju, ktere musel nekdo pracne vyplnit. A v druhem pripade se tim muze myslet program, ktery s timto souborem dat manipuluje a ktery se musel nekde koupit a musi bezet na nejakem pocitaci. Tyhle dve veci bych prosil v clanku rozlisit.

Ze je nad "databazi" (udaji i programem) jeste postavena dalsi aplikace, ktera umoznuje nejak lidsky k temto datum pristupovat pres web, to je dalsi kapitola a to by se taky mohlo rozlisovat.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 11:32:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: databaze...
Díky za věcnou připomínku. Pokud jsem v článku použil slovo databáze, je tím myšlen onen soubor dat-údajů, které musel někdo pracně vyplnit.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 11:50:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - teoretic (@)
Titulek:
Může mi někdo vysvětlit pozici Jiřího Babači v této "kauze"? Jak je v ní zapojen (nemyslím postoj, ten je jasný - spíše to, co s tím má společného)? To mi zatím nějak nezapadá..

Díky.

t.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 12:14:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Jiří Babača je z titulu předsedy OVK členem CVK a má ke Zdeňku Strnadovi blízko. Je spolautorem návrhu statusu OVK a CVK, který byl Výkonným výborem ČHS pro věcné chyby a především rozpor se stanovami Svazu odmítnut a vrácen k odstranění nedostatků. Členové za CVK jmenovaní do pracovní komise, konkrétně Wolf, Babača a Strnad se od té doby odmítají sejít a na statusech pracovat s tím, že se s tímto výborem bavit nebudou a počkají na nový výbor po volbách, kde doufají získat rozhodující vliv. Viz prohlášení V. Wolfa na webu Skalní oblasti, které již bylo mezitím odstraněno, ale je dostupné v tomto článku. Dále byl donedávna, dokud jsem ještě měl povolem vstup na Stalní oblasti, jedním ze třech lidí - Wolf-Babača,Strnad, kteří měli oprávnění moderovat diskusi, která ostatně také stojí za přečtení. Zejména pak dialog Rosol-Strnad, kde se povaha také dobře projevuje.
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 12:11:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - pavelk (@)
Titulek:
Mám z toho pocit, že je to další potvrzení známé pravdy, že pokud chceš, aby ti něco nevyšlo, nech si to udělat od kamaráda. Zná to asi spousta lidí, co si někdy nechali od kamaráda stavitele výhodně nakreslit projekt a rok na něj marně čekaj, nebo si nechali od kamaráda truhláře výhodně udělat kuchyň a rok už doma přihoblovávaj dvířka, aby šly dovřít.
Nelepší je buď udělat si to sám, nebo se spolehnout na starej dobrej byznys a zaplatit si to.
Doufám, že si z toho horosvaz vezme ponaučení a příště se u věcí, který nezvládne sám na všechny kamarády a rádobykamarády vykašle.
Radši si na členských příspěvkách trochu připlatím, než abych pak sledoval, jak si nějaký spolek ublížených holek léčí svý mindráky na tom, co si svaz nedoved ošéfovat
0 0

Komentář ze dne: 09.10.2008 17:06:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena (alena@)
Titulek: Re:
Bohužel, to je pravda. Velké poučení pro příště, i když doufám, že už nikdy takové příště nenastane.
Alena Čepelková, ta, co onu smlouvu za svaz podepsala, aniž by ji nechala zkontrolovat právníkem.
0 0

Komentář ze dne: 10.10.2008 16:19:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - weendy (hirsalova.rpk@centrum.cz)
Titulek: Re: Re:
Aleno, stalo se a omluvila jsi se.Tím by to mělo skončit.Jinak se do toho zaplete politika a bude to zas o něčem jném.A vznikne guláš.
Jde o život?Ne.Omluva se přijímá.
0 0

Komentář ze dne: 02.01.2009 01:26:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Stinovlas (stinovlas@stinovlas.com)
Titulek: technicke neshody
clanek jsem necetl cely, protoze me, uprimne receno, zas az tak moc nezajima. precetl jsem si to az do odstavce, kde se pise "IP adresa, která se ukládá do logů, je adresa počítače zprostředkujícího kontakt s venkovním světem, poskytovatele, přes kterého je dotyčný počítač připojen, což v některých případech mohou být i stovky a tisíce počítačů.". to neni pravda. autor tohoto clanku zjevne nema poneti o existenci verejne IP adresy a ma zkusenosti jen s bezne pridelovanou IP adresou ceskymi providery (ISP, poskytovateli pripojeni k Internetu) a tou je adresa sdilena, kde samozrejme plati to, co jsem vyse citoval, nicmene pri pouziti verejne IP adresy se vetsinou jedna o jeden pocitac, pripadne o firmu nebo domacnost, kde pocitacu muze byt vice, subjekt je ale jasny. dale bych rad upozornil, ze ISP jsou povinni logovat cinnost na routerech, tudiz neni problem najit vnitrni IP, ktera pristupovala na tento web v danem case a ISP by mel rict, ci je.
0 0

Komentář ze dne: 02.01.2009 10:34:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: technicke neshody
Vážený čtenáři,
máte sice pravdu, že ISP jsou povinni logovat činnost na routerech a že tím pádem lze najít podle vnitřní IP adresy konkrétní počítač. Jenže to je jen část pravdy. Další část je, že se routery používají i uvnitř organizací a domácností a běžně je možné aby na jednu IP adresu například od UPC bylo napojeno více počítačů místní sítě. Tyto přístupy již logované nejsou. Takovéto routery pro lokální použití vyrábí například firma Cisco.
Faktem ale je, že provozovatel systému Skalní oblasti před zveřejněním svých nepravdivých obvinění o tuto informaci providera nepožádal, nepožádal o ni ani nikdo jiný. V tomto konkrétním případě je na vnější IP adresu připojeno několik desítek počítačů několika firem, které mají společné pouze to, že používají společnou síť a společné připojení k internetu. Routování přitom není pokud vím logováno. Takže obecně není pravda vaše tvrzení, že by veřejná - vnější IP adresa jednoznačně identifikovala konkrétní počítač nebo subjekt. Jasný je pouze subjekt poskytovatele a bez dalšího zjišťování nelze někoho obvinit na základě vnejší IP adresy, jak se to stalo v tomto případě. Kromě toho, pokud byste četl dále, zjistil byste, že podstatou obvinění je použití offline browseru, které je však zcela legální. Je to jakoby vás někdo obvinil, že jste otevřel dveře :-).
0 0

Komentář ze dne: 15.02.2012 15:32:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Záloha skalních oblastí
Dodatek: Poté co skončilo moje volební období ve VV ČHS jsem celou lokální kopii Skalních oblastí předal na DVD na sekretariát ČHS a ze svého disku jsem ji smazal. Poté, co i nově zvolený Výkonný výbor pochopil situaci, došlo po složitých jednáních k úpravě smlouvy se Zdeňkem Strnadem tak, že se nevýhodné postavení ČHS poněkud zlepšilo, takže to celé snad nakonec vedlo pro Český horolezecký svaz alespoň částečně pozitivním směrem.
0 0

Komentář ze dne: 01.01.2017 19:30:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Záloha skalních oblastí
No a jak to bylo dál? pár odkazů na oficiální články:
PROBLÉM SEKCE SKALNÍ OBLASTI - AKTUALIZACE 21.11. A 25.11. 2008
Další vývoj nastal v roce 2014:
ZÁPIS Z JEDNÁNÍ VÝKONNÉHO VÝBORU ČHS, kde je jedním z bodů ukončení spolupráce s firmou NETSYSTEM a.s..
UKONČENÍ SPOLUPRÁCE S WEBEM SKALNÍ OBLASTITohle je pokus o korektní a slušné rozloučení. Netsystem si nechává všechna dosavadní data a jeho Skalní oblasti se stávají konkurenčním webem.
Shrnující dokument celé historie ne stránkách ČHS

0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci