Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesChe Guevara


Ferratou na Monte Casale

Opět jsou tu Velikonoce a u mne doma se schází tradiční skupina, Ivo z Mladé Boleslavi a Vláďa z Mnichova Hradiště. Jako tradičně vyrážíme směr Arco. Již třetí Velikonoce budeme v okolí Lago di Garda zdolávat ferraty.


Je pátek 16 hod. a máme před sebou nejtěžší část cesty "Jižní spojka a Barandovský most". Kupodivu překonáváme toto klíčové místo asi za půl hodiny. Pak následuje v rychlém sledu Plzeň, Rozvadov, Mnichov. Za 6 hodin jízdy jsme na Breneru.

Zbývá již jen kousek, asi 140 km, a jsme u dnešního cíle - městečka Pietramurata. Zítra ráno vyrazíme na 1636 m vysoký vrchol Monte Casale, dáme druhý pokus na ferratě Che Guevara. Před dvěma roky nás zastavil ve výšce 1200 m sníh u stěnové knížky. Letos se pokusíme o vrchol. Sníh je asi od 1600-1700 m.

Zima na parkovišti
Zima na parkovišti, foto: archiv PH
Jsme tu, uzeninku do žaludku a zalehnout

V jedenáct jsme na místě. Pokud pojedete od Sarche, hned za cedulí Pietramurata odbočte vlevo. Po pravé ruce budete mít stále se rozrůstající kamenolom a po levé autoopravnu a vrakoviště. Prašná cesta končí asi po 400 m na parkovišti. Dá se zde v klidu bivakovat. Pokud přijedete v noci a nebudete dělat bordel, karabiniéři vás tu asi hledat nebudou. Jen sié dejte pozor na místo kam uléháte. Parkoviště totiž slouží blízské továrně. Italští pracující přijíždějí ráno a velmi rychle, tak aby vás nepřejeli. Je pěkná kosa. Jen lehce pojíme a uléháme.

Bivak na parkovišti
Bivak na parkovišti, foto: Petr Horálek
Ráno se ze spacáku moc nechce

Ráno je počasí přijatelné a tak po snídani rychle vyrážíme. Cesta k nástupu je hned za parkovištěm označena cedulí. Vede nízkým borovicovým lesem po levém okraji kamenolomu. Asi za 20 minut rychlého pochodu jsme na nástupu.

Via ferrata Che Guevara
Via ferrata Che Guevara, foto: Petr Horálek
Nástup ferraty je označen nápisem na skále. Nad ním je vidět šikmo vedoucí ocelové lano.

Je zde již německá rodinka vyrážející do akce. Obrýlený vychrtlý tatík, mamina a dospívající dcera. I my vyndaváme ferratové sety, helmy a rychle vyrážíme. Rodinku doháníme asi po 10 minutách. Moc jim to neutíká. Naštěstí nás velmi ochotně pouští před sebe. Cesta začíná jako obyčejně těžším úsekem, který je dlouhý asi 100 m.

via ferrata Che Guevara
via ferrata Che Guevara, foto: Petr Horálek
V průběhu ferraty

Pak přichází v lehčí úsek, který se mění v pěšinu, jež se pomalu zatáčí vlevo. Pak následují skalky asi tak I-II st UIAA. Výstup se opět mění v pěšinu, kterou dojdeme asi do výšky 750m. Zde začíná vlastní ferrata. Postupně překonáváme krásné plotny. Ve výšce asi 1100 m dojdeme ke vzdušnému traverzu.

Via ferrata Che Guevara
Via ferrata Che Guevara, foto: Petr Horálek
Exponovaný traverz hladkých ploten. Stěnami v okolí vede řada alpinistických výstupů

Je zde opravdu pěkný výhled na střechy Pietramuraty. Překonáním traverzu obtíže cesty končí. Po několika serpentinách se dostáváme na křovinami obrostlou lávku. Na jejím začátku je v dřevěném kastlíku knížka, kam se zapisujeme.

Od nástupu to sem trvá asi 1.5 -2 hodinky podle vaší kondice. Zde sundaváme úvazky svačíme a pijem. Odtud je to ještě 400 výškových metrů na vrchol. Nám to trvalo ještě asi hodinu. Podle osobní skušenosti bych spíše doporučil se od knížky vrátit zpět stejnou cestou. Tak jsme sestupovali před dvěma roky, kdy nás zde zastavil sníh. Letos jsme však rozhodnuti dosáhnout vrcholu. Překvapí vás tam rozsáhlá rovina velikosti několika fotbalových hřišť.

Via ferrata Che Guevara
Via ferrata Che Guevara, foto: Petr Horálek
Náhorní plošina je jak fotbalové hřiště.

Vlevo narazíte na chalupu Rifugio Don Zion ve výšce 1610 m.Odtud začíná sestup po cestě č 411. Cesta je dobře značená na první křižovatce zahýbáme vlevo. Asi po 200m je ukazatel na zdroj vody. Pokud vám voda cestou dojde, je to jediný zdroj, kde ji můžete doplnit. Pokračujeme dále až do místa nazvaného Buson ve výši 1345 m. Zde začíná skutečný sestup. Doposud to byla jen procházka po loučkách a úvozových cestách. Doporučuji vyndat rukavice a měkčím náturám i ferrátové sety. Kolena dostanou pěkně zabrat. Sestup trvá asi 3 hodiny a je dost vysilující. Jde totiž o velmi strmý svah s klouzající hlínou a listím. Celý strmý úsek je zajištěn ocelovým lanem.

via ferrata Che Guevara - topo. Modrá a zelená barva - skryté části cesty
via ferrata Che Guevara - topo. Modrá a zelená barva - skryté části cesty, foto: Petr Horálek
Nákres ferraty Che Guevara. Modře a zeleně značené úseky jsou zakryté a neviditelné.

V půl třetí jsme u auta, kde se občerstvíme studeným pivem, které jsem ukryl do přenosné lednice ještě doma. Výborná věc. Jelikož dnešní program jsme bezezbytku splnili, odjíždíme do Arca, kde v ZOO kempu obsazujeme jedno z posledních míst. Ale to je již jiný příběh.Reedice, poprvé vyšlo 2006

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Horálek | Vydáno dne 29. 09. 2012 | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Horálek

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 11.09.2016 20:05:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas (vanous.lukas@gmail.com)
Titulek: Sestup
Rád bych doplnil, že sestup po trase 411 vede na druhou stranu hory než je pietramuratta a to do vesničky Comano... tam odtud se sice dá jít i do Sarche ale to je další samostatná túra, protože nové přeznačená cedule ukazuje 3h a 40min.. Akorát jsme se odtamtud vrátili do campu (zoo v Arcu) mi jsme tedy z této vesničky došli ještě do Ponte Arche a tam odtud za 2€ jeli pohodově autobusem do pietramuratty kde jsme měli motorku. Celá cesta včetně busu trvala 2h 30min od chaty zion na vrcholku Monte casale... Tak snad to někomu pomůže... Jinak číslo autobusu je 201 a jede do Sarche a tam už čeká bus 205 do pietramuratta (pozor zde je zastávka na znamení) vystoupíte 5min od parkoviště
0 0

Komentář ze dne: 11.09.2016 23:03:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Sestup
Díky za doplnění.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
03.12.2022 - 03.12.2022
Sherpafest 2022

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (841 hl.)
 
Blue Water (547 hl.)
 
Edelrid (557 hl.)
 
Edelweiss (542 hl.)
 
Mammut (586 hl.)
 
Maxim (407 hl.)
 
Metolius (499 hl.)
 
Millet (589 hl.)
 
Petzl (261 hl.)
 
PMI (439 hl.)
 
Sterling (2676 hl.)
 
Tendon (766 hl.)
 
Jiné (359 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 9069