Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Expedice Mount Abi



Jihočeši do Himálaje

Několik měsíců plánování, přistání na nejnebezpečnějším letišti světa, dvoutýdenní aklimatizace ve vysokohorských podmínkách a zdolání himálajské šestitisícovky cestou, kterou ještě nikdy nikdo neprostoupil. Trojice Jihočechů zamíří na podzim na horolezeckou expedici do Nepálu! AKTUALIZACE


 Bez kopce, ale zdrávi doma.

 

Pokus na Mount Abi
Pokus na Mount Abi, foto: facebook expedice

 

Uzili jsme si 1000m, sneho-ledo-mixove lezby o gradech WI4, M6, 80st....ktera bohuzel diky "dost o hubu" podmince koncila cca 150m pod vrskem. Ve stence jsme stravili tri dny a nase loznice jsou vyobrazeny modrymi puntiky. 

 


Namasteeee
Máme za sebou čtyřdenní restday, původně plánovaný jako dvoudenní. Jsme z toho zevlování unavení víc, než když jsme běhali s vynáškama pod kopec. Dva dny kypalo a napadlo skoro půl metru sněhu. Další dva dny jsme čekali s tím, že ta bílá nádhera potaje... Nepotála, ale stěna snad od přebytku sněhu opadala a ledovec Ngozumba holt musíme nějak přeskotačit i pod sněhem.
Svačinky na 5 dní máme nabaleny a zítra brzo ráno valíme pod kopec. Tam snad najdeme stany a matroš v ucházejícím stavu, přehybernujeme noc a v sobotu ráno jdeme omrknout severku MT. Abi konečně z blízka. Pokud vše půjde dobře, za pět dní bychom se měli přes vrchol skutálet na jižní stranu kopce do osady Dragnag. Držte nám palce. Děkujeme vám za podporu, v následujících dnech jí budeme potřebovat.


 
logo expedice
Budějčáci Martin Kleštinec s Davidem Kovaříkem a Tomáš Svoboda ze Strakonic mají před sebou obrovskou výzvu, která se jmenuje Mount Abi, Kangchung Peak nebo chcete-li Cholo Peak. Horský masiv se dvěma vrcholy, ležící nedaleko nejvyšší hory světa Mount Everestu, je součástí nepálského regionu Khumbu v Centrální Himálaji na severozápadě země a v mapách i jiných historických análech ho lze najít pod třemi různými názvy.
Jihočeská expedice se až na místě podle aktuálních podmínek rozhodne, na který z vrcholů se pokusí vystoupit. „Obě stěny jsou krásné, ale Kangchung West, jehož vrchol leží v nadmořské výšce 6103 metry, se zdá na pohled hezčí,“ říká Martin Kleštinec, který strávil desítky hodin rešerší dostupných dokumentů z různých zdrojů, než se mu podařilo najít horu, která splnila očekávání členů výpravy a zároveň nabízela možnost prvovýstupu.
 
Moint Abi, výstupové linie 
Moint Abi, výstupové linie

 

 
Nadšence, kteří zdolali velmi obtížnou cestu na Mount Abi, byste napočítali na prstech jedné ruky. Všichni zvolili jižní svah, v němž - podle Nepal Mountaineering Association (NMA), která tento kopec oficiálně zpřístupnila až v roce 2002 - vede normální cesta. V současné době je kopec asociací NMA řazen mezi trekingové vrcholy.
 
Jenže Kleboň, Dawyt a Pokémon chtějí letos v říjnu a listopadu nahoru vylézt od severu, tedy po linii, kterou ještě nikdo nikdy neokusil. A to ani Novozélanďan Edmund Hillary, který v roce 1953 zdolal vrchol Mount Abi pouze od jihu v rámci aklimatizace a testování výstroje před premiérovým výstupem na Mount Everest.
„Tuto informaci mám potvrzenou od toho nejpovolanějšího - Lindsayho Griffina z amerického alpského klubu, který vede kroniku a eviduje veškeré výstupy v Himálaji. Byl to on, kdo mi zároveň potvrdil, že náš pokus od severu, v případě úspěchu, bude oficiálním prvovýstupem,“ doplňuje Kleštinec.
 
 
Dokumenty z roku 1953 
Dokumenty z roku 1953

 

Dokumenty z roku 1953 
Dokumenty z roku 1953

 

Dokumenty z roku 1953 
Dokumenty z roku 1953

 

 

 

Mount Abi z profilu 
Mount Abi z profilu

 

Trojice lezců odletí do nepálské metropole Káthmándú bez podpůrných prostředků či doprovodného týmu. Do letadla naloží pouze metrák bagáže, kde se kromě těžkého horolezeckého vybavení objeví bivak, nejnutnější oblečení, speciální vakuované potraviny, sušenky nebo například jerky, které nejsou na místě dostupné. Na místě využijí služeb himálajských šerpů, kteří pět dní ponesou těžký náklad z letiště v Lukle do základního tábora k průzračně modrému jezeru Gokyo.
 
Cesta pod kopec není náročná a nadmořskou výšku turisté a horolezci mířící do vysokých hor nabírají postupně. „Jedná se o hlavní tepnu, kudy míří lidé do base campu pod Everest. Dá se tudy jít v polobotkách a s lehkým batůžkem na zádech. Je tam veškeré vybavení, nic navíc nepotřebujete. My se však z hlavního treku odpojíme zhruba v polovině a dál půjdeme postranním údolím. Přestože budeme asi čtyři a půl kilometru vysoko, díky jiné zeměpisné šířce tam ještě rostou stromy,“ upozorňuje Kleboň na některé zvláštnosti.
 

 

Martin Kleštinec 
Martin Kleštinec

 

Na aklimatizaci v okolí věhlasného jezera budou mít Jihočeši dva týdny. Nic nechtějí podcenit, a tak budou bydlet v lodžiích (himálajské ubytovací zařízení - pozn. autora) a jíst tamní stravu. „Potom si postavíme stany, dalekohledem omrkneme, jestli hora vypadá stejně jako na fotkách z internetu a je lezitelná. Pokud bude v podmínce, zabalíme si vybavení, věci na bivak, jídlo na pět dní a vyrazíme,“ plánuje David Kovařík.
Na členy výpravy čekají kromě lezení v ledu, firnu nebo mixu (kombinace ledu, skály a firnu) i kolmé skalní pasáže. Dva až tři dny budou lézt s jištěním a před dosažením vrcholu postaví bivak minimálně dvakrát. Cesta dolů pak bude trvat další dva dny. „Netušíme, jaká je kvalita skalního masivu ve stěně kopce. Co jsem se dočetl v reportážích, od jihu je prý dost mizerná. Nepotřebujeme kolmý kamenolom, ale mít tu horu pokud možno zmrzlou dohromady,“ věří Kleštinec v ideální podmínky.
 
David Kovařík 
David Kovařík

 

Počasí je alfou a omegou celé expedice. Záměrně je datována na podzim, jelikož v tomto období panuje v Himálaji stabilní zimní počasí. Na ledovci sice denní teploty dosáhnou třeba až 30 stupňů, během chvíle se však může ochladit až na minus 25. Když se počasí zkazí, může tam napadnout několik metrů sněhu. Vloni na podzim byly z této oblasti evakuovány tisíce lidí, ne všichni úspěšně...
„Ale papírově se tohle stane jednou za sto let, tak snad budeme mít štěstí. Důležité je, aby letní monzunová sezona byla bohatá na srážky, severní stěna Mount Abi dostatečně zasněžená a postupem oteplování se vytvořily ty správné podmínky. Může se totiž stát, že spadne málo srážek, stěna zůstane suchá a tím pádem bude nelezitelná,“ ví Martin Kleštinec.

 

Tomáš Svoboda 
Tomáš Svoboda

 Všichni účastníci himálajské expedice mají obsáhlé zkušenosti s alpskými výstupy a jsou za ta léta schopni odhadnout míru akceptovatelného rizika. Pouštět se za každou cenu do nepřiměřeného rizika považují za zbytečné. „Už na mnoha výstupech jsme si dokázali včas říct, jestli nám hrozí větší než normální nebezpečí. Máme dost selského rozumu, abychom se včas otočili,“ tvrdí David a jeho slova vzápětí doplňuje i Martin: „Čím jsme starší, tím to děláme častěji. Přestože nemáme kdoví kolik zkušeností, do hor jezdíme celoročně, ty kopce známe, vnímáme a posloucháme je. Nechceme zbytečně riskovat!“

 
Sestup 
Sestup
 
 
Přípravy na šestitýdenní výpravu na opačnou stranu zeměkoule probíhají už několik měsíců. Podstatnou součástí je trénink. Osvědčená je chůze do kopce, běh, jízda na kole nebo účast na závodech, jako je Himálajský tygr, kdy se soutěží o to, kdo za jeden den víckrát vyběhne na Kleť.
„Nejlepší trénink ale je to, co se v člověku nahromadí během let za ty dny strávené v horách s batohem na zádech. My všichni, byť nepatříme výkonnostně mezi špičku, lezeme poměrně dlouho a ten sport nás baví komplexně - od skalního lezení, přes zimní lezení až po lyžování ve volném terénu. To, že musíš najít cíl, který je neprobádaný, zajistit veškerou administrativní přípravu a přímo na místě vyřešit problémy, na které nemůžeš být připravený... to považuji za vrchol své horolezecké kariéry. Expedice, kterou chystáme, je pro nás jedna z nejvyšších met,“ poděluje se o své pocity David Kovařík.
 
 
Sponzoři expedice 
Sponzoři expedice

Expedice Mt. Abi 2014 bude náročná i po finanční stránce. Podle předběžných odhadů vyjde celá výprava na 160 až 180 tisíc. Jejím členům se již podařilo i díky průběžně aktualizovanému expedičnímu facebookovému profilu získat část peněz od partnerů, nyní se ještě pokusí uspět se svým projektem na internetovém portálu Hithit.cz.
 
„Administrátory tohoto webu náš projekt zaujal, a tak nám dali možnost vyniknout mezi ostatními. Až ho spustíme, veřejnost nám může během následujících 45 dní přispět. Pokud se vybere minimálně padesát tisíc korun, všechny peníze dostaneme, v opačném případě budou dárcům vráceny zpátky,“ popsal David Kovařík princip možného spolufinancování expedice do Himálaje.
 

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: redakce | Vydáno dne 06. 11. 2014 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Pavel Kacerovský

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Zimní přelez severky Špiku (07.01.2024)
Nové cesty v Dolomitech (22.08.2023)
Utúlie‘n Aurë (25.07.2023)
Pan Aroma 500m, 8b+ (20.07.2023)
Voie Petit pro Buličku a Bučeka (06.07.2023)
Il bueno soldato Scveik (30.06.2023)
Hádej, kdy přijdu na večeři (10.04.2023)
Fyzioklinik (22.03.2023)
Ice Dry Queen (08.09.2022)
Reiteralpe (21.08.2022)
Kamenná lavina nad Brnčálkou (21.06.2022)
Retro: Rébuffat na Midi (01.02.2022)
Cestou Rebuffat 6a+ Na Aiguille Du Midi (25.01.2022)
Léto jak má být (19.12.2021)
Hrátky s velikonočním zajíčkem (01.10.2021)
Jungfrau: Oat Flake Madness (10.08.2021)
Nesmrtelní blázni (24.12.2020)
Hodina mezi psem a vlkem (01.09.2020)
Půlnoční hlídka (15.08.2020)
Druhý český přelez Voie Petit (15.07.2020)
Beyond Good and Evil (06.02.2020)
Geronimo! (22.08.2019)
Lucie Hrozová: Digital Crack (09.08.2019)
Bratříčku, zavírej vrátka (24.08.2018)
Smolo v Chamonix (06.08.2018)
CHAMONIX – BOTA (24.07.2018)
Na hřebeni III (16.01.2018)
Archa (08.08.2017)
Donnafugata 8a (22.05.2017)
Drlík-Orolín volně v zimě (20.02.2017)
Hra na hřebeni 2 (02.02.2017)
Po stopách Wildenauerových (22.08.2016)
48 hodin bez švestek (08.08.2016)
Bača na Ušbě (07.03.2016)
Žabí kůň (09.11.2015)
Jak jsme dobyli ráj | Conquest of Paradise (6a+) (25.08.2015)
Slunečný Briançon, aneb kam za lezením, když všude prší (13.05.2015)
Plán B (07.12.2014)
KISHTWAR TRIO (23.10.2014)
Siesta s Marion (14.10.2014)
Siesta s Bonattim (02.10.2014)
Bez kouření umřeš taky (19.09.2014)
Matterhorn (14.08.2014)
Severní stěna Ortleru (22.07.2014)
Dračí let stěnou Les Droites (14.05.2014)
Deprese (24.04.2014)
Osmiletá Bára: Detonation Boulevard na OS (23.04.2014)
Le vol du dragon (17.03.2014)
Druhý volný přelez Královského převisu (M12) ve Vysokých Tatrách (27.02.2014)
Dodo Kopold: Přechod Tater za 72 hodin (20.01.2014)
Bílý rys na Rysy (06.01.2014)
Vrtík, Kratochvílová: Bílý Rys (25.12.2013)
O čem sní Stomatologové? (14.11.2013)
Prvovýstup na Uzum Brakk (10.10.2013)
Retrovíkend v Tatrách (16.09.2013)
Malé zprávy z velkých stěn … dějství druhé (08.08.2013)
Vícedélky s dětmi (02.07.2013)
Malá zpráva z velkých stěn (24.06.2013)
Čeští bandité v Peru (13.06.2013)
Komín návratů aneb rallye čtyř dolin (29.03.2013)
Hřeben Tater po 35 letech (18.03.2013)
El Cap v zimě (08.01.2013)
Tenkrát poprvé (07.01.2013)
Čtrnáct dní v za(u)jetí Mont Blancu! (05.09.2012)
Mountain Academy 2 (20.08.2012)
Gosaukamm (17.08.2012)
Lesueur na Dru volně (31.01.2012)
Vzpomínka na Eiger (13.12.2011)
Rychlovka mezi kapkami deště (23.08.2011)
Pou bros v Dolomitech (18.08.2011)
Cima Bos, Alvera (12.08.2011)
Obřím koutem na Kleiner Lafatscher (03.08.2011)
Život je krásný (08.07.2011)
Víkendové Chamonix (30.03.2011)



Komentář ze dne: 18.07.2014 15:32:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Blahouš (@)
Titulek:
Držím rybníkářům palce, všechny :). B.
1 0

Komentář ze dne: 31.10.2014 11:26:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - PeS (@)
Titulek: Chlapci zřejmě vylezli
Dnes mi přišel mail od Nawanga, kde jsem se ptal na počasí v Khumbu (letím za týden). Z odpovědi plyne, že je tam už počasí v pohodě a chlapci na Abi vylezli.

Dear Petr

Thanks for your mail. Jiri Novak din't cross Larkya La. They came back from Samagaun. Weather in Everest area is good. No problem.
3 Czech boys cam from Everest Area yesterday they went to climb Abi Peak in Gokyo area they says weather is very good.

Best Regards
Nawang
1 0

Komentář ze dne: 31.10.2014 15:50:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Chlapci zřejmě vylezli
Dobrý zpráva, díky.
2 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci