Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesFerrata na Frýdlantské cimbuří zamítnuta


reinkarnace projektu

Před řasem rozvířil internet projekt via ferraty na Frádlantské cimbuří,. který vyvolal vášnivou diskuzi. Tehdy byl projekt smeten ze stolu negativním stanoviskem CHKO Jizerské hory. Nyní se projekt objevuje znovu. Od té doby uplynulo něco času a stanoviska se vyvíjí. Aktualizace: Správa CHKO Jizerské Hory neudělila výjimku.


Podle zprávy Liberecké drbny bylá žádost sružení Vodní brána o výjimku pro stavbu ferraty v NPR Jizerskohorské bučiny zamítnuta.

Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty 
Žebřík už vede na "turistický vrchol" Cimbuří, foto: Čokař

O původním návrhu ferraty na Frýdlantské cimbuří si můžete přečíst v tomto článku . Tehdy bylo konstatováno, že šance na schválení Ochranou přírody je nulová. Parta, která tehdy za plánem stála, svůj pokus přenesla mimo rezervaci na Kočičáky, kde ale ferrata vzbudila odpor lezecké veřejnosti hlavně kvůli necitlivému vedení trasy přes stávající lezecké cesty a následně bylo od její stavby upuštěno.

Mezitím Čokař, který je jedním z hybatelů návrhu nové ferraty, postavil a i přes poněkud zpočátku nestandardní průběh schvalování nakonec i zúřadoval se všemi potřebnými papíry ferratu v Semilech. Podívejte se na následujících obrázcíh na nové plány vedení zamýšlené ferraty na Frýdlantské cimbuří:

Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty
Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty, foto: Čokař

 

Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty
Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty, foto: Čokař

 

 

Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty
Červeně plánované vedení ferraty, foto: Čokař

 

Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty
Zeleně je Kozí stezka, žlutě stávající odbočka na Frýdlantské cimbuří, červeně plánované vedení ferraty, foto: Čokař
 
 

Po zkušenostech z uplynulých pokusů o stavbu ferraty v Jizerkách se nový návrh drží pravidel, která pro stavbu ferrat formuloval německý DAV. Občanské sdružení Vodní brána ve spolupráci s HO Hejnice podali na Správu CHKO následující žádost, ve které podrobně vysvětlují své záměry:

Správa CHKO Jizerské hory-středisko Liberec

Věc: Žádost o výjimku z ochranných podmínek NPR pro záměr zbudování veřejně přístupné zajištěné lezecké stezky typu via ferrata na turistický vrchol Frýdlantského cimbuří.
Vážení přátelé
Rádi bychom Vás požádali o Vaše stanovisko k záměru vybudování via ferraty na turistický vrchol Frýdlantského cimbuří. Důkladně jsme prostudovali dokument valné hromady DAV „katalog kritérií pro zřizování zajištěných cest“, který přeložil VL. Vršovský a je i v překladu dohledatelný na internetu. Považujeme tento dokument Německého alpského spolku za velice užitečný pro předkladatele návrhu i účastníky řízení a rádi bychom se ho důsledně v celém znění drželi.
Na vrchol vede turistická cesta zakončená ocelovým žebříkem se zábradlím. Plánovaná VF by začínala na konci čerstvě zrekonstruované cesty „Kozí stezka“ v místě, kde skály spadají až k chodníku a pokračovala by po linii skalního hřbetu pod vrcholovou stěnu a posléze systémem polic a žlebů na vrcholek ke kříži.Cestu bychom trasovali tak, aby co nejméně narušovala okolí. Kramle , žebříky, umělé stupy se budeme snažit nepoužívat vůbec.(takto pojatá via ferrata je jistě menším narušením přírody a krajiny, než soustavy žebříků na historických ferratách v alpách a zároveň návštěvníci, podle našich zkušeností s již takto pojatou cestou v Semilech, oceňují její přírodní charakter a jistou vyšší sportovní hodnotu.VF nebude narušovat stávající logické horolezecké výstupy, protože jsme sami aktivními horolezci a velmi ctíme tradiční stará pravidla lezení v Jizerských horách.

Technické provedení
Protože v ČR nemáme normy, které by řešily proces zřizování VF, postupujeme podle doporučení a kritérií DAV. Z roku 2009 ( archiv čhs),kde jsou řešeny veškeré technické detaily a varianty realizací.. Podle našich zkušeností s ferratou u Semil bychom rovněž volili systém označovaný v dokumentu jako Východoalpský (Rakouský) bez tzv. předepnutí. Kotvy bychom volili opět typu Bugelklemmanker pr.24mm s lanovou svorkou 12mm s povrchovou úpravou žárovým zinkováním. K upevnění kotev ve skále se dnes doporučuje výhradně lepidlo používané rovněž k lepení horolezeckých kruhů.

Orgánům OP předkládáme:

  • Souhlas vlastníka pozemku se záměrem.
  • Stanovisko HO Hejnice.
  • Stanovisko místní samosprávy: Již v usnesení zastupitelstva města Hejnice ze dne 24. 2 2010 se píše, že město „projednalo a schvaluje připojení se k záměru rekonstrukce lesní cesty Kozí stezka a z ní zřízení zabezpečené lezecké cesty k vyhlídkovému vrcholu Frýdlantského cimbuří.“
  • Stanovisko horské služby. Horská služba je pro zásah v terénech jako Frýdlantské cimbuří plně vycvičená. V Semilech vytvořil sbor HZS tzv. lezeckou skupinu, která se s terénem seznámila a pravidelně zde pořádá výcvik.
  • Zákresy plánované VF ve fotografiích a na mapovém podkladě včetně přístupu a sestupu.
  • Ilustrační fotografie úspěšně zrealizovaných ferrat .

Odhad kapacity zařízení

Podle našich zkušeností s bezmála ročním provozem Ferraty u Semil bychom zde, díky náročnějšímu přístupu, mohli očekávat návštěvnost v hlavní sezóně okolo 50 lidí denně o víkendu za dobrého počasí a 10 lidí denně ve všední dny. Je ale možné, že delší přístup a náročnější terén s divokou scenérií budou naopak určitou výzvou. Je potřeba také uvážit , že oblast leží blízko polských a německých hranic , potenciální návštěvnost by mohla být i trojnásobná, samozřejmě ale bude kolísat podle počasí, publicity, s ročním obdobím atd..
Vytvoříme diskusní forum, které zřídíme za účelem informování a komunikace s ostatními zájmovými skupinami. Již dnes existuje stránka FB ferrata Frýdlantské cimbuří, kde si bude možné přečíst i tuto naši žádost a další následující dokumenty.

Specifikace cílové skupiny návštěvníků.
Výstup bude odpovídat kategorii Klasická ferrata s obtížností mezi stupněm B-C a měl by odpovídat schopnostem nejširší kategorie návštěvníků tak, aby cestu byli s náležitým vybavením schopni zvládnout děti s doprovodem i třeba aktivní senioři. Význam VF nebude spočívat ve sportovní hodnotě, ale spíš v zážitku, poznání a rekreaci. Uživatelé VF budou informováni o přírodních hodnotách místa a nabádáni k ohleduplnosti k přírodě i ostatním návštěvníkům.

Plán VF se nachází v prostoru, kde se letos nově zrekonstruovala turistická Kozí stezka a vede na jeden z nejnavštěvovanějších vyhlídkových vrcholů Jizerských hor. K přístupu a sestupu by sloužily již hotové turistické chodníky a skalní masiv , kterým by VF vedla byl letošním rokem zpřístupněn správou Chko k celoročnímu provozování horolezectví členům ČHS. Vzhledem k tomu, že tato lokalita již turistickým provozem zatížena je, protože se zde protínají dvě značené turistické cesty, je právě Frýdlantské cimbuří s již „vytvořenou turistickou infrastrukturou“ ideálním místem pro via ferratu. Srovnej Kriteria /aspekty ochrany přírody /odstavec Usměrňování návštěvnosti . Chtěli bychom orgány ochrany přírody ujistit, že naším úmyslem je vytvořit ferratu s maximálním ohledem na přírodní a estetickou hodnotu místa a rádi bychom možná novým, moderním způsobem navázali na práci našich předků, kteří před více než sto lety budovali cesty, vyhlídky, pamětihodnosti, aby rozvojem turizmu svůj region pozvedli. Domníváme se, že vedle dnes už bezesporu úspěšného projektu singltreku by mohl vzniknout další cíl, který by přilákal nové návštěvníky pozdržel je v místě na delší dobu.
V případě Vašeho kladného stanoviska bude zřizovatel VF o.s. Vodní brána se členy z HO Hejnice provádět pravidelně kontrolu a údržbu zařízení tak, jak je uvedeno ve výše zmiňovaném dokumentu DAV.

Za o.s. Vodní brána rozšířenou o nové členy z HO Hejnice Martin Marek (předseda o.s.VB)
Vladislav Hanzel (člen)

Mají se v lezeckých terénech Čech stavět zajištěné cesty - via ferraty?
  
Nikdy a nikde (Počet hlasů: 761)
(15.64 %)
Jen mimo rezervace a již uživané lezecké terény (Počet hlasů: 655)
(13.46 %)
Jen mimo uživané lezecké terény (Počet hlasů: 658)
(13.52 %)
Jen mimo rezervace (Počet hlasů: 610)
(12.54 %)
Jen kde to schválí ČHS a OP (Počet hlasů: 838)
(17.22 %)
Všude bez omezení (Počet hlasů: 751)
(15.43 %)
Nevím co je vie ferrata (Počet hlasů: 593)
(12.19 %)Celkem hlasovalo: 4866


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: redakce | Vydáno dne 26. 01. 2016 | Počet komentářů: 37 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Redakce

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Valná hromada ČHS (13.04.2024)
Připomínky k Návštevnému poriadku TANAP (03.03.2024)
Sběr nominací na Výstupy roku (16.02.2024)
Definitivní Návštěvní řád TANAPu (25.11.2023)
Výstupy roku 2022, slavnostní vyhlášení. (11.08.2023)
ČHS odmítá Rusy a Bělorusy na závodech IFSC (23.06.2023)
Proč se jezdí závodit do Asie? (19.05.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.03.2023)
VH ČHS nebude schvalovat novou identitu (14.03.2023)
Výstupy roku 2022 (02.03.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.02.2023)
ČHS zavedl mobilní infokartu (10.11.2022)
Ze říjnového VV ČHS (31.10.2022)
Anketa k rozvoji území kolem Branických skal (14.07.2022)
Světový pohár 2023 v Česku? (04.06.2022)
Valná hromada ČHS (28.03.2022)
ISMF nepovolí účast Rusů a Bělorusů na mezinárodních soutěžích (07.03.2022)
Otevřený dopis ruských horolezců proti válce na Ukrajině (04.03.2022)
IFSC zpřísňuje sankce pro Rusko a Bělorusko (04.03.2022)
Vadim Timonov proti válce (01.03.2022)
Ne válce, zní z Ruska (27.02.2022)
Prohlášení ČHS k Ukrajině (25.02.2022)
Štafeta ČHS čtvrtá (14.02.2022)
Výsledky ankety ČHS 2021 (28.01.2022)
Valná hromaha ČHS 2021: Všichni kandidáti zvoleni, všechny návrhy prošly (30.05.2021)
Volby nového vedení ČHS (02.05.2021)
Valná hromada ČHS 2021: schváleno (04.04.2021)
Ilegální ferraty v Českém Středohoří (09.02.2021)
NÁBOR SOKOLÍKŮ 2021 (30.01.2021)
VH 2021 bude online (24.01.2021)
Posouzení značky ČHS (17.12.2020)
Nominace - Výstupy roku ČHS 2020 (17.12.2020)
Útěk do svobody (30.11.2020)
Říjnové zasedání VV (01.11.2020)
Jak s lezením v nouzovém stavu (23.10.2020)
VV ČHS - zápis ze srpna (05.09.2020)
Karel Bělina zbaven správcovství skal (12.07.2020)
Valná hromada 2020 (14.06.2020)
Dokumenty z VH ČHS 2020 (13.06.2020)
O čem bude Valná hromada ČHS (07.06.2020)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.05.2020)
Valná hromada ČHS bude 13.6. (12.05.2020)
VYJÁDŘENÍ ČHS K NELEGÁLNÍMU TÁBOŘIŠTI V ADRŠPAŠSKÝCH SKALÁCH (04.05.2020)
Proč v databázi ČHS na webu někdy v noci fungují mapy omezeně?? (14.04.2020)
VV jednal přes videokonferenci (10.04.2020)
Odsunutí termínu valné hromady ČHS (13.03.2020)
OVK LP ruší cesty zajištěné lešenářskými kotvami z OBI (11.03.2020)
Testy expanzivních nýtů (27.02.2020)
Ročenka ČHS 2019 (20.02.2020)
Zasedání VV ČHS: dvě rezignace, tři jmenování (12.02.2020)
ČHS a ČSL obnovili spolupráci (01.02.2020)
Zrušení lékařské komise (22.01.2020)
Odhalení na severu Sušek (10.12.2019)
Výstupy roku ČHS za rok 2019 - podávání nominací (04.12.2019)
Zasedání VV ČHS: Kooptován Pavel Blažek (16.10.2019)
Zasedal VV ČHS: změna stanov a řízení soutěžního lezení (19.09.2019)
Horydoly jako bezpečnostní hrozba? (11.09.2019)
Schůze VV: odvolání Tomáše Bintera st. (04.09.2019)
Zápis disciplinární komise (23.07.2019)
Likvidace pobočných spolků ČHS (31.05.2019)
Zápis z jednání VV ČHS 29.4. (11.05.2019)
Předsedou JAMESu Anton Pacek (31.03.2019)
Valná hromada ČHS 2019 (27.03.2019)
ČHS hledá nové kolegy pro oblast soutěžního lezení (26.03.2019)
Jan Zbranek rezignoval (12.02.2019)
Evropští horolezci chtějí letní čas (11.01.2019)
Další závodníci se státní podporou (23.10.2018)
29. PELIKÁNŮV SEMINÁŘ (03.10.2018)
ČHS se stěhuje (27.09.2018)
SKÁLY NA MUŽSKÉM- oprava a omluva (07.09.2018)
Jednal VV CHS: s.r.o., oprava vyjádření na VH, nabídka ČSL. (27.06.2018)
Dojistit Velkou plotnu na Suškách? Jo, vlastníma smyčkama. (21.06.2018)
Nový člen VV, ČHS jedná s ČSL, založení s.r.o. (29.05.2018)
Výpověď smlouvy pro ČSL, Turek na disciplinárku (09.05.2018)
VH ČHS: Jak to bylo doopravdy (26.03.2018)
Valná hromada ČHS 2018 (24.03.2018)
Ekonom ČHS - výběrové řízení (02.03.2018)
Ročenka ČHS 2017 (27.02.2018)
Pozvánka na valnou hromadu ČHS (24.02.2018)
Hlasování kartičkami na Valné hromadě (21.02.2018)
Polemika kolem výběru reprezentace (17.01.2018)
"Sokolíci" 2018–2020 - výzva mladým alpinistům (16.01.2018)
Boulder kodex 2017 (17.12.2017)
Odpověď ČHS na prohlášení ČSL k odtržení závodního lezení (05.12.2017)
Boj o překližku (05.12.2017)
Je možné změnit ČHS? (05.12.2017)
ČHS hájí jednotu sportovního lezení (27.11.2017)
Založena Evropská horolezecká asociace (25.11.2017)
Soutěž ČHS (14.11.2017)
Jak začít na písku? Doporučení mistrů pískařů (16.05.2017)
Dojišťování? UFO? Maglajz? Anketa pískařů díl 6. (08.05.2017)
ČHS obnovil spolupráci se Slovinci (26.04.2017)
Jsou ještě možnosti prvovýstupů? Anketa pískařů díl 5. (25.04.2017)
Dobrodružství na písku? Anketa pískařů díl 4. (20.04.2017)
Přenosy ze závodů budou dál zdarma (12.04.2017)
Morál a čísla? Anketa pískařů díl 3. (12.04.2017)
Výstupy roku 2016 (11.04.2017)
Bouře kvůli placení přenosů (10.04.2017)
Horolezec roku končí (02.04.2017)
Sázka o 10 klacků (31.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři II. (31.03.2017)
Úplná pravda o Valné hromadě (29.03.2017)
ČHS - valná hromada 2017 (25.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři I. (24.03.2017)
Změna v rozpočtu ČHS na rok 2017 (24.03.2017)
Vychází výjimečná ročenka ČHS (23.03.2017)
Valná hromada ČHS 2017: pozvánka, bulletin a registrace kandidátů (14.03.2017)
ČHS vypisuje výběrové řízení (12.02.2017)
Zpráva o výsledcích závodní reprezentace (18.01.2017)
Napomenutí za kartáčování chytů (04.01.2017)
Slevy na slovinských chatách (09.10.2016)
Nýty v Korosadowiczovi? (06.10.2016)
Web ČHS v responzivním kabátě (23.08.2016)
Chcete pracovat v ČHS? (23.06.2016)
Lidičky na Valné hromadě (19.03.2016)
Valná hromada ČHS 2016: hlasování o 11 miliónech (21.02.2016)
Pojištění pro horolezce od ČHS (03.12.2015)
Zasedal VV ČHS (02.12.2015)
ČHS leaderem mezinárodního grantu (26.11.2015)
Kdo je horolezec roku? (22.11.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IX (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VIII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VI (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu V (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IV (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu III (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu II (23.05.2015)
Nové a změněné cesty v databázi Horosvazu I (23.05.2015)
Čtvrtletník ČHS (10.04.2015)
Valná hromada ČHS 2015 (05.04.2015)
ČHS spustil Skály ČR (20.03.2015)
Vize ČHS 2015, díl III (16.02.2015)
Vize ČHS 2015 - II. díl (11.02.2015)
Vize ČHS 1. díl (10.02.2015)
Důvěra kontra transparentnost a válka Alpenvereinů (26.01.2015)
ČHS posiluje tým (08.01.2015)
Via Ferráta nebude? - a přece je! (02.08.2014)
Protest horolezců ve Vlčí rokli (14.07.2014)
Dodo Kopold vyloučen z Jamesu (08.04.2014)
Smělé plány Tatra Mountains Resorts (05.04.2014)
Náhubková směrnice zrušena (31.03.2014)
Valná hromada 2014 (25.03.2014)
Zamyšlení nad otázkami koncepce českého alpinismu (24.03.2014)
Valná hromada bude o volbách a opět o náhubkové směrnici (21.03.2014)
VV ČHS odstoupí v březnu (11.02.2014)
Jak sis zalyžoval Zobane? (26.01.2014)
Soutěž o nejlepší fotografii na PF 2014 (26.11.2013)
Jednal VV ČHS: Zvýšení prostředků pro Drytooling a MG na Panťáku (22.11.2013)
Žlebská jehlo, sbohem (29.10.2013)
Podpora Hrozové, granty na publikace a závody mládeže nově (10.10.2013)
Němci a Rakušani zpět do UIAA (06.10.2013)
Válka UFO? (22.08.2013)
Výstupy roku 2013 - soutěž vyhlášena (03.07.2013)
Agostino Da Polenza k incidentu na Everestu (02.06.2013)
Historická komise OVK LP (27.05.2013)
Renovace vrcholových knížek (25.05.2013)
Frankenjura.com (16.05.2013)
Valná hromada ČHS 2013 (22.03.2013)
Nový web IFSC, aplikace pro telefony a další novinky (22.03.2013)
Sasíci schválili UFO (05.03.2013)
Nové průvodce v knihovně ČHS. (27.02.2013)
Paseky v Roklici (17.02.2013)
HoroLezec 2012 (14.02.2013)
ČHS hledá předsedu komise alpinismu a sportovního lezení (14.12.2012)
Horolezecem roku Adam Ondra (25.11.2012)
Český horolezecký svaz vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografii (22.11.2012)
Chcete pracovat v ČHS? (09.11.2012)
ČHS: Jednání VV a dva disciplinární tresty pro Radka Lienertha (07.09.2012)
Lezecký park Alkazar (16.07.2012)
Krádež historických dokumentů na Suškách (11.06.2012)
Ukousněte si z miliónu (24.05.2012)
Městská policie šikanuje horolezce (06.05.2012)
Valná hromada ČHS 2012 (24.03.2012)
Valná hromada 2012 už tuto sobotu (21.03.2012)
Svazový redaktor opět na scéně (22.02.2012)
Vyjádření Libora Hrozy ke konfliktu ve věci řízení sportovního lezení (14.02.2012)
HoroLezec 2011 (09.02.2012)
Kontroverze kolem Compressor Route (05.02.2012)
Volby do Výkonného výboru ČHS (01.02.2012)
Horosvaz na Facebooku (29.01.2012)
Horosvaz v novém (08.01.2012)
Přílepská skála a zákaz lezení? Ne! (20.10.2011)
Soutěž Horolezec roku 2011 (17.10.2011)
Via ferrata na Tyršovky v Labáku? Ale kdepak! Jen monitoring. (05.09.2011)
Koruny pro královny Himálaje (01.09.2011)
Red Rocks v nebezpečí (16.08.2011)
Horolezci na tiskové konferenci Czech Tourism (02.07.2011)
Kupte si horu... (10.06.2011)
Elektronický Zpravodaj ČHS (07.04.2011)
Co se doopravdy dělo na Valné hromadě? (05.04.2011)
Valná hromada ČHS 2011 (26.03.2011)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (23.03.2011)
Je změna § 14 Stanov ČHS ke prospěchu členům? (14.03.2011)
Informace OVK Labské pískovce k ferrátám (17.02.2011)
Zpravodaj ČHS 1/2011 (07.01.2011)
Zasedala OVK Labské pískovce (21.11.2010)
Jorg Brutscher reje do Hudyho (18.11.2010)
Výběrové řízení na šéfa závodníků (19.10.2010)
Pavel Trčala opět na scéně. (06.10.2010)
Monte Sarmiento poprvé? (17.09.2010)
Bude Hudy Cup bez maglajzu? (10.09.2010)
Klettergarten je Lezecký park (02.09.2010)
AlpspiX - další alpská opičárna (07.07.2010)
Jednání o Labáku pokračují (28.06.2010)
Soutěž o Výstupy roku (26.06.2010)
Nové nýty na Cerro Tore (21.06.2010)
ČHS a ochrana přírody (16.06.2010)
HORYDOLY se inspirují u Horyinfa (17.05.2010)
A ty jsi byla prvá…holka (07.05.2010)
Horyinfo je mediálním partnerem ČHS (18.04.2010)
Valná hromada 2010 (29.03.2010)
O čem bude Valná hromada ČHS 2010 (25.03.2010)
Tisková konference ČHS (16.03.2010)
Ferrata v Jizerkách (19.02.2010)
Vzpoura v Labsku (07.12.2009)
Pochvala za Brno, výrok revizní komise (16.11.2009)
Přispějte na památník Expedice Peru 1970 (12.11.2009)
Ministr životního prostředí jednal s horolezci (30.10.2009)
SP v Brně ohrožen, ČHS pozastavuje členství v UIAA a mediální bublina splaskla (08.10.2009)
Kam bude směřovat ČHS (28.09.2009)
Hrozová dostane MS zaplaceno (19.09.2009)
Úvahy nad zasedáním VV ČHS (10.09.2009)
Marketingové a mediální zastupování ČHS (20.08.2009)
Do Holešovic a na Smíchov zadarmo (29.07.2009)
Horolezecký svaz představil mediální komisi (25.06.2009)
Zákazy magnézia se stupňují (27.05.2009)
Velké Disciplinární Nic (22.04.2009)
Hlavní cena Fair Play pro Hrubého a Jaroše (31.03.2009)
Valná hromada 2009 (20.03.2009)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.03.2009)
Incident Libora Uhra a Radima Slívy na Váňově kameni (10.03.2009)
Jak se financují horolezci (03.03.2009)
Horolezci se valně hromadili (23.02.2009)
Co slíbilo nové vedení Českého horolezeckého svazu (31.01.2009)
Mimořádná valná hromada ČHS (31.01.2009)
Altaj a Cimrman - atmosféra houstne (26.10.2008)
Byla databáze skalních oblastí ukradena? (08.10.2008)
Nová tvář ve vedení ČHS (18.09.2008)
Nejlepším horolezcem Radek Váňa (04.08.2008)
Valná hromada ČHS 2008 (29.03.2008)
MG na písku ano, nebo ne? (28.03.2008)
Otevřený dopis Jiřímu Babačovi (26.03.2008)
Výjimka pro Český Ráj (19.03.2008)
Bílá válka se valí do schůzovních místností (17.03.2008)
Obavy (16.03.2008)
Němci a Rakušané odchází z UIAA (13.03.2008)
110 let českého horolezectví (19.11.2007)
Soutěž o Výstupy roku 2007 (16.11.2007)
Disciplinární trest Adama Ondry (07.11.2007)
Génius Jára Cimrman (05.10.2007)
Nové stanovy ČHS (22.09.2007)
Jak se hledala "Cimrmanova" hora (01.08.2007)
Dejme jim jejich MG! (19.07.2007)
Vyfoukli vrchol Cimrmanům (12.07.2007)
Asfaltka pod Everest (19.06.2007)
Potrestání Adama Ondry za magnézium (10.06.2007)
Vážený pane Smoljaku, vážený pane Svěráku. (22.05.2007)
Výzva Alana Formánka (26.04.2007)
Valná hromada ČHS 2007 (24.03.2007)
Stojím si za návrhem rozpočtu... (22.03.2007)
Génius slepých uliček na Altaji (20.03.2007)
Volební kampaň začíná... (13.02.2007)
Pavel Bém na Everest (09.02.2007)
Hledejte informace u odborníků (16.01.2007)
Příprava na Valnou hromadu ČHS (03.01.2007)
Slovenské hodnocení sezóny (06.12.2006)
Smíchovské dojmy (25.11.2006)
Výstupy roku 2006-výzva (22.11.2006)
Nové stanovy ČHS (04.11.2006)
Jak dopadla valná hromada? (06.03.2006)
Granty mládeže ČHS (06.05.2003)
Tisková konference ČHS (06.02.2002)Komentář ze dne: 19.09.2013 11:48:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - pašák (hsjizerky@volny.cz)
Titulek: Pochvala
Vážení, konečně, už se těším.

pašák
1 3

Komentář ze dne: 19.09.2013 16:23:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - a (@)
Titulek: Re: Pochvala
já se taky těším a pak už to chce jen nahoru lanovku a dole pořádnej aquapark - to budou ty Jizerky krásný
5 1

Komentář ze dne: 19.09.2013 20:57:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: aku nářadí
ehm, byl jsem vždy dalek všelikého aktivismu. ale tudlenc jsem na stavbě držel v ruce aku fexu - a to je. pane, náramná hračka!
3 2

Komentář ze dne: 23.09.2013 23:52:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlař (@)
Titulek: Re: aku nářadí
Já bych se k Tobě Lukasi přidal a v té flexe baterky vyměňoval. Feraty do ČR nepatří! A to říkám z pozice člověka, který vyrůstal na alpských feratách jak klasického tak "sportovního" rázu. Takže klasické feraty, které historicky vznikly ANO, ty nové NE. Ani v Alpách a u nás už vůbec.
Pokud chceš už něco udělat ve vertikále, tak to jde dělat citlivě a jako lezec.
Ale určitě mluvím do dubu. Přesvědčit někoho, kdo neposlouchá odmítavý názor skoro celé lezecké veřejnosti ke svému předchozímu "dílu" je asi zbytečné.
Doba "pokud to jde odjistit po vlastním, tak železo nevrtej" jde kamsi do čoudele. Nastupuje doba železná.
3 1

Komentář ze dne: 24.09.2013 17:30:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (@)
Titulek: Re: Re: aku nářadí
Dobrý den pane Uzlaři.
Nerozumím dost dobře tomu, proč ferraty odmítáte, když jste na nich, jak říkáte vyrostl. Ve Vašich horolezeckých začátcích Vám byly dobré . Nebo jste je chodil z donucení?:-) Vysvětlete mi prosím, jak mám rozumět termínu "ferraty ,které historicky vznikly". Rád bych věděl, co tím myslíte, abychom se mohli dále bavit.
Ambice ve vertikálách ,jak poeticky píšete už mě tolik netrápí. Zřejmě se neznáme (na rozdíl od podepsaných, či souhlasných komentářů zde :-( ) Tak Vám jenom se skromností sobě vlastní prozradím, že jsem byl 4x na vrcholku Eigeru a 10x na El Capitanu. Letos pravda jsem lezení moc nedal, tak polovinu letošních cest na písku jsem vylezl na Skalním muži. A víte, že mi tam ferratu v Semilech NIKDO !! nevyčítal ,naopak. Vítěz mi ji naopak pochválil s tím, že tam zavedl svoji maminku, aby si spolu ferratu prolezli....
Zkuste uhodnout,kolik kruhů jsem za mých 30 let lezení zatloukl do skály.
PS: to je ale legrační, čokař X Uzlař že jo?
Jestli je Uzlař Vaše přezdívka, tak věřte, že i já jsem na písku zapřísáhlým uzlařem.... a.. dnes i Ufařem..:-)
4 4

Komentář ze dne: 26.09.2013 20:55:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlař (@)
Titulek: Re: Re: Re: aku nářadí
Ohledně historie vzniku ferat v alpských zemích, doporučuji vyhledávač.
Porovnávat XXXm ocelového lana v Alpách a Jizerkách resp. kdekoliv v ČR … to fakt nejde.
Už předchozí feratové „dílo“ u Semil vlastně zničilo jasnou horolezeckou linii. Dlouhá vícedélková linie lehčích obtížností je vhodná pro výcvik do hor a v podmínkách ČR potěšení každého univerzálního lezce. Pár borháků na štandech či v těžších místech by nikoho neurazilo ani ve trojce. Hlavně prosím ne argument „tak proč to do této doby nikdo neudělal“.

Od úřednického šimla, který asfaltuje cesty v CHKO (Modrava, okolo Vltavy, Berounky), staví a kupuje sportovní arény, rolbou upravuje přístupové cesty na vrcholky hor a další zhovadilosti ve jménu „sportovního vyžití lidu", bych to čekal. Stejně tak podporu těchto zhovadilostí od těch co chtějí přijet co nejblíže autem a co nejpohodlněji, bezpečněji, ve slušivém outfitu si to zkusit a předvést se. (Pro lepší pochopení doporučuji nekonečné diskuse na ohledně magnézia, top rope, dojišťování a dalších obdobné).

Od bývalého/současného horolezce bych to nečekal. Ale argumentace „se skromností sobě vlastní prozradím …“ mi dělá obrázek. Obrázek mi také dělá, že pod článkem je kdosi podepsaný jako autor, ale jediné odpovědi k našim negativním stanoviskům tady píše Čokař.

A kdeže jsou ty souhlasné reakce? Stačí se podívat do historie ohledně Čokařem prosazovaného hromosvodu. Jediné pozitivní reakce jsou dd politických německo-českých spolků klepající se na (vy)užití EU fondů a ovčanů-horolaiků (ano správně, píšu ovčané). Čokař prostě po příkladném vzoru naší politické reprezentace zahodil 99% nesouhlasných a argumentačně podložených názorů odborné veřejnosti tj. lezců, VK Jizerské hory, ČHS i vlastního kamaráda J. Huška a dalších.

Promiňte, odcházím domů. Budu procházet okolo megaboardu, který mi před měsícem postavili před barákem i přes petici, kterou podepsalo 95% lidí bydlících v okolí. Pan starosta petičnímu výbru napsal, že radniční odbory vše schválili dle platného práva a proto nám se zastavením stavby nevyhoví.

Obávám se, že další diskuse je zbytečná. Čokař prostě bude za hromosvod bojovat do roztrhání těla a pokud by mu to příslušné orgány definitivně zatrhly, tak jí stejně postaví, protože stejně se choval i u Semil.
6 3

Komentář ze dne: 26.09.2013 21:07:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: aku nářadí
"Obávám se, že další diskuse je zbytečná. Čokař prostě bude za hromosvod bojovat do roztrhání těla a pokud by mu to příslušné orgány definitivně zatrhly, tak jí stejně postaví, protože stejně se choval i u Semil"

no pak tady je ještě LukasB. a jeho poznámka o flexe
3 1

Komentář ze dne: 28.09.2013 11:07:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: aku nářadí
"Čokař prostě po příkladném vzoru naší politické reprezentace zahodil 99% nesouhlasných a argumentačně podložených názorů odborné veřejnosti tj. lezců, VK Jizerské hory, ČHS i vlastního kamaráda J. Huška a dalších."

A kde jste vzal pane Uzlaři to číslo 99% ????????
Takovou jednotnou podporu měla u dělníků , rolníků a pracující inteligence ..... strana...

PS: Nabídka, že osobně kohokoli na místo plánované ferraty zavedeme , aby si mohl o věci udělat vlastní představu, platí samozřejmě i Vám.

1 1

Komentář ze dne: 28.09.2013 11:54:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař ( cokar@ sezna m cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: aku nářadí
Zapoměl jsem na podpis. omlovám se . Vám se to pane Uzlaři asi taky stalo, jak jste zmiňoval Lukáše B a jeho flexu... Lukáš už zde v diskusi svoji poznámku uvedl na pravou míru( jde o hyperbolu v literárním smyslu) To je oukej. Prěsto mi docela nahání husí kůži počet souhlasných palců pod takovou poznámkou. Nebudeme stavět ferratu, i kdyby nám to CHKO povolilo,pokud tu bude reálné riziko, že jí někdo bude chtít poškozovat. Jak obtížně se zahlazují stopy po takových svévolných,nebo neodborně provedených zásazích vědí své místní lezci, ovk i Chko.
Chceme ferratou Jizerkám prospět a né jim ublížit.
3 4

Komentář ze dne: 19.09.2013 21:44:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (cokar@seznam.cz)
Titulek:
A nepřijmul byste pane Lukasi pozvání, mohli bychom se na tom místě sejít a celé si to projít, abyste věděl konkrétně, o čem je řeč? Třeba byste pak už nebyl tak radikální... Víte třeba , kdo je autorem toho nápadu Via ferraty na Frýdlantské cimbuří? Lezl jste , nebo lezete tady v Jizerkách? Jakých cest (z těch, co jste vylezl) si tady nejvíc považujete? Můžu se zeptat ,odpovíte mi?
3 1

Komentář ze dne: 19.09.2013 22:49:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - kalomel (@)
Titulek: Re:
Podle fotek má ferrata vést skrze místa, kam se léta kvůli ochraně přírody nesmělo ani šlápnout. Dřívější stanovisko CHKO je proto pochopitelné. Stejně pochopitelné jsou i negativní postoje lidí, kteří mají relativní nedotčenost zdejších hvozdů rádi. Zkrátka, máš Čokaři co dělat, abys všechny přesvědčil, že ferrata v těchto místech je vhodná.
3 0

Komentář ze dne: 23.09.2013 17:22:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re:
no asi takhle: v jizerkách lezu dejme tomu občas. nikdy jsem nelezl nic co by nějak stálo za řeč a lepší už to nebude. čeho si nejvíc vážím? asi nějakých běžkařských vejletů s batohem, hledání věží s blouděním po pás ve sněhu, a berghajlů s promočeným nočním návratem.

s tím uřezáváním to byla, řečí literární teorie, hyperbola. nicméně ručičkama nikterak netleskám.

nechápu o co v tom jde. vo byznys hospodskejch? parkovišť? hotelů? cestovek? sotva. o ego dobroděje co pro široký masy zpřístupňuje zamešené změti ploten? oukej, tam dole u řeky tomu rozumím a nevadí mi to, ale proč tady? kdo chce vyhlídku, ten si vyjde po žebříku, kdo chce lézt, leze. proč tam cpát zážitkáče ani ryba ani rak. není jim lepší udělat ferátu hned před hospodou v korunách stromů?

abych nebyl tak negativní, to nelze vybrat něco kde ty zájmy vochrany přírody nejsou tak silný a tradice turistiky a lezení tak letitá? jánevim ralsko, kouhouťák v lužickejch, soutěska u navarova atakdále?
5 0

Komentář ze dne: 23.09.2013 18:35:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.czd)
Titulek: Re: Re:
Hele tygře, vochranu do toho netahej. Ta má vlastní zuby a mnohem silnější, než my všichni dohromady. Pokud jí na tom bude něco vadit, tak to zatrhne a konec. Pokud shledá, že veřejný zájem převažuje zájem ochrany přírody, povolí. Tak se bav vo svejch pocitech, proč drát nechceš, Čokař ti řekne proč ho chce a buď se dohodnete, nebo ne.
1 3

Komentář ze dne: 23.09.2013 18:55:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: Re:
oukej. takže o pocitech. protože mi tam pocitově něco takovýho nepatří. jizerky jsou taková divná voblast, jdeš tam s lanem, lezení vlastně nestojí za nic, podrápeš se a umažeš, vlastně to jsou kvaky kde ti hrozí potlučení a smrt, a většinou nikoho nepotkáš, a když jo, tak jsou to podivný zamešení skřítkové, psanci ukrytí v lesích, padlé víly, vlčí děti se svou smečkou, rusalky, vodníci, loupežníci a jiní tvorové kteří mlsají přemrzlé jeřabiny a s rozkoší okusují slimáky z klobouků suchohřibů, a za zády ti brumlají takové nezřetelné stíny všech těch kaušků, ginzelů a všech těch pytláků, hledačů pokladů a zavalených dřevorubců. feráty a druh lidí který jde po ferátách a nevidí světýlka a rozhánějí mlhu by je mohly vyplašit. stačí?
9 1

Komentář ze dne: 24.09.2013 15:21:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - AlenaČ (@)
Titulek: Re: zamešení skřítci
Tento příspěvek LukášeB mne rozesmál, geniálně vystihl „genia loci“, co nás staromilce váže k Jizerkám. Já nejsem mísťák od mládí, ale ten duch na mne skočil prakticky hned poté, co jsem se sem nastěhovala, začala potkávat ty podivné týpky, nazula úzká prkýnka, nadělala si puchýře na krosmaratónech a rozdírat si kůži na krystalech. Zpočátku jsem na úmysl udělat ferratu na FC reagovala úplně stejně. Jizerky jsou malé a naše, a kdo se chce drápat na skálu ferratou, může se realizovat jinde. Notabene když je proti chráněnka, jejíhož velitele si nesmírně vážím a věřím mu, že ke všemu se snaží zaujmout maximálně objektivní postoj. JENŽE: když je teď řeč o pocitech, vzpomněla jsem si taky na ty své, když jsem se chytala jako malá holka řetězů v Tatrách, co mi umožnily vystoupat třeba na Širokou, kde jsem poprvé uviděla horolezce motat lano, a byla jsem ztracena: to chci taky! Tím chci říci, že si nesmíme myslet, že ti, kdož lezou po ferratách, jsou jen jedinci toužící po adrenalinových zážitcích, kterým je málo vystoupat po schodech na vyhlídku a moc naučit se lézt. Určitě by se našli rodiče, kteří sem vezmou ratolesti, pro které to bude obrovský zážitek, udělalo by to asi radost i spoustě jiných lidí. Tak nějak si (možná naivně) myslím, že by se tu „cílová skupina“ chovala slušně, právě proto, že to není 10m od zaparkovaného auta. Vždyť k mému milému překvapení útulek na rozhledně na Smrku není po letech provozu nijak zdevastován, taky atrakce singltrek Jizerkám moc sluší, byť nadávám, že je o víkendech přeplněný. Proto váhám s odsouzením projektu, dokud: 1. si neprojdu s Čokařem zamýšlenou trasu a nenabudu tak konkrétní představu, co by to obnášelo, a 2. nebudu znát argumenty SCHKO, co by z hlediska ochrany přírody této lokalitě ublížilo nebo mohlo ublížit. Skřítkům i skřetům zdar.
3 1

Komentář ze dne: 04.12.2013 20:44:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek: Re: Re: zamešení skřítci
Aleno, pořád mě udivuje Tvůj nadhled nad spoustou témat z oblasti horolezení. To samé platí u tohoto příspěvku. Musím i souhlasit s tím, že si andrenalinuchtiví návštěvníci nějakou tu atrakci zaslouží. NICMÉNĚ: Proč by tato atrakce měla stát v samém centru Jizerek? Nepokulhává trochu srovnání s ferratou u Semil, kde nejde o chráněné území s takovou rozlohou a dosahující takové kvality? Půjde opravdu o adrenalin, když má být ferrata přístupná tak aby (cituji autora) "výstup zvládly děti s doprovodem i aktivní senioři"?

Jinak souhlasím, že je potřeba si trasu projít/prolézt. Takže se o to taky pokusím.
0 0

Komentář ze dne: 24.09.2013 18:24:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (@)
Titulek: jó horezdary s promočeným nočním návratem...
Věděl jsem Lukasi B hned, že to nemysíš doopravdy.
Jsem rád,když čtu, kolik toho máme společnýho.. Já bych si mohl zavzpomínat i na berghhajly s POMOČENÝM nočním návratem... na Nový rok, cestou od Kozy.. :) Jo.. jo.. to jsou taky Kapitoly ze života horolezce...
Ale víš ty lidi, co choděj rádi na ferraty, ty jsou trošku jinačí..., než my horolezci i kdybys jim takovou ferratu udělal přímo v hospodě, tak ti tam asi chodit nebudou.
Chtěj chodit spíš ven a do hospody choděj na jídlo!!! A taky s sebou furt tahaj ... haranty..
No s tím asi nic nesvedem .
PS: to s ím dobrodějem ,tos napsal hezky!!!
ale prosímtě víš promiň nedělal sis náhodou .. legraci ? že ne..
0 1

Komentář ze dne: 20.09.2013 07:36:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - cokar (@)
Titulek:
Dobrý den pane Kalomele.Děkuji vám za váš věcný a konstruktivní příspěvek do diskuse.Konečně vidím příspěvek hodný tohoto webu..
1.Počínaje letošním rokem povolila správa CHKO lezení i na vyhlídku Frýdlantské cimbuří. Dříve vyhlídka nebyla uvedena vseznamu skal, na které je horolezecká činnost povolena, tudíž byla formálně zakázaná (máte pravdu). Na skálu se ale vždycky lezlo. stačí se podívat na přebal nádherné knihy Petra Prachtela Život na niti.. (vřele Vám doporučuji přečíst pro pochopení různých souvislostí tady u nás..)
2. Tady na HI nahoře je odkaz na první článek o VFFC. Zkuste si ho přečíst, a pokuste se pochopit prosím, co chtěl jeho autor sdělit veřejnosti o Kozí stezce. Jestli na to příjdete, prosím pokuste se mi to nějak srozumitelně vysvětlit.. a já Vám pak povím , jak je to s Kozí stekou dnes , pokud to nevíte..
děkuji pane kalomel
1 1

Komentář ze dne: 20.09.2013 08:03:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Re:
Čokaři,

nechme stranou, že jsem proti Via Ferratěuprostřed Jizerek.

Vaše žádost je formulována jako žádost o výjimku ze zákazů podle zákona o ochraně přírody a krajiny směřovaná na Správu CHKO. Ještě v minulém článku (odkaz výše) bylo uvedeno, že Správa CHKO o tomto nebude rozhodovat. S tím bych souhlasil, protože podle mě to není na výjimku Správy, ale spíše na výjimku MŽP/Vlády. Tak proč to tedy adresujete Správě?
0 0

Komentář ze dne: 20.09.2013 08:56:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
Ahoj Michale
tak jo,"evangelizovat" Tě nebudu.
Ani mě tedy nenapadlo žádost adresovat jinam?!. To je možný? Podle mýho vědomí je tohle standartní postup. I v tom článku od kluků z chráněnky se píše, že oficiální žádost jim nebyla doručena, no tak jí asi očekávali?
Já jsem jenom obyčejnej soustružník (a ty chlapi Hejnický na tom jsou podobně). Postupujeme tak ,jak si myslíme (spíš cejtíme) ,že je to správně. Počítám s tím, že když příjdu na úřad, tak mě bude úředník informovat o správném postupu a vše mi vysvětlí, jak věc "zúřadovat".
Ta úředničina to já už vim ta vyžaduje talent ,velikou inteligenci a havně leta praxe.. Určitě si vždycky necháme poradit, pokud nám někdo chce pomoct.
1 0

Komentář ze dne: 24.09.2013 07:32:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Aleš (aleš@)
Titulek: A co na to lezci?
myslim si ze vetsina lidi co leze v Jizerkach by ferratu nechtela na FC, me osobne taky vadej davy lidi na miste kde chci mit co nejvetsi klid a samotu, proto tam jezdim preci taky ne? (ty davy predpokladam ze zkusenosti s ferratou Vodni brana - tam je nabuch celkem velkej)
1 1

Komentář ze dne: 24.09.2013 11:11:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: A co na to lezci?
Problém nastává v případě, kdy těch, co milují samotu je víc, než jeden. Jeden miluje klid a samotu, druhý a třetí a čtvrtý třeba taky, sejdou se na jednom místě a je po klidu a samotě.
Můžeme říkat, že my, co milujeme klid a samotu, máme právo omezovat ostatní v jejich touhách a aktivitách?
1 1

Komentář ze dne: 24.09.2013 14:02:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: A co na to lezci?
hele, mě to připadá oukej omezovat ostatní tím, že se ponechá status quo, a že některá místa "divočiny" zůstanou obtížně přístupná a "nezkulturněná". můžeme začít tím že nebudeme stavět na hřebeny hor nové silnice, necháma na lesní cesty zákazy vjezdu aut, v odůvodněných (!) případech omezíme dokonce vjezd na bicyklu, nebudeme stavět lanovky na vršky kam zatím nevedou. prostě tu romantiku a samotu (a i ochranu přírody nakonec) nejlíp zajistíme s tím, že se během přístupu ukrutně zapotíme, budeme bloudit v mlze a nenajdeme tam hospodu. je to rozhodně férovější než tam vyšvihnout asfaltku a pak tam postavit strážce se štosem pokutovejch bločků.

jistě, je zde určitá skupina co ten konzum chce a které ten konzum vyhovuje. oukej, stavme jim upravované sjezdovky s umělým zasněžováním, reprodukovanou hudbou a stánky s buřty, U-rampy, adrenalinparky, opičí dráhy a všechno co ke svému štěstí potřebují - ale tam, kde už je to zabité a z hlediska romantiků (a nakonec i realistů chránících přírodu) nezajímavé.
2 0

Komentář ze dne: 24.09.2013 15:54:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: A co na to lezci?
Jo, zachovat status Quo je oukej, ale pořád je tu otázka kde, a v jaké míře. Stoprocentní status quo zachovávat nelze, to bychom byli dosud v jeskyních. Tady bych asi použil volně myšlenku Petra Resche, že by se měl sledovat hlavní proud a omezit ojedinělé výstřelky v každém směru.

Je tu otázka: Kdo rozhodne o tom, kde se zachová status quo. Přitom jsou ojedinělí samotomilci a milovníci skřítků ve zřejmé nevýhodě.

Další věc, varoval bych před paušalizováním, že kdo chodí ferratu je automaticky podezřelé individum, prahnoucí po adrenalínu. I takový Pit Schubert se přiznal v jedné ze svých knih, že na jaře chodí ferraty, aby nabral sílu a poslední, co ještě vylezl Olda Kopal, byla ferrata na Oderwitzký Špicberk.

Já osobě jsem zatím chodil ferraty jen pokud se mi hodily k sestupu, ale myslím si, že absolutní právo určovat že ferraty nebudou nemám.
1 0

Komentář ze dne: 24.09.2013 17:09:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: A co na to lezci?
zrovna na špicberku je ferata v pořádku - protože na tom kopci byla první a nějaká horolezecko-turistická historie tam moc nebyla (což teda nechápu, ale je to tak). hůř rozdejchávám alpingrat na oybině - tam cesta byla, a co na tom, že se moc nelezla (především proto, že to byl masiv a tak se to nikdy neobjevilo v průvodčíku, a to je na širší vyprávění).
mému romantickému smýšlení by zas tak moc nevadila obnova kramlových cest třeba na bořni - tam historicky byly. ale jizerky - tam to nepatří, nemá to žádnou historii, nenabízí to logickou cestu, a nakonec by to byl tak osamělý počin, že by to natáhlo ferátychtivé z širokého okolí, takže by tam šli ne proto, že je tam krásný výhled a že je tam krásně, ale protože je to jediná pořádně dlouhá feráta širokodaleko a nástup je poměrně srandovní (mmch, v neděli jsem šel traunsee klettersteig na traunstein, to je taková nelogická sportovní feráta od logické turistické cesty s pár řetězy rovnou na zahrádku hospody - ale tam je aspoň 1100 výškových metrů nástup, takže jsem tam byl přes relativně pozdní nástup ten den třetí). viz zkušenosti z oybina a nakonec i té slavné první tuzemské.
0 1

Komentář ze dne: 24.09.2013 18:55:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: A co na to lezci?
První via ferrata v ČR je Táborská via ferrata vybudovaná v roce 2011. Vede po skalním pilíři nad Lužnicí, pod ní je několik cvičnejch cest. Je taky taková cvičná, ale dobře udělaná.
1 0

Komentář ze dne: 24.09.2013 22:22:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co na to lezci?
To nevim jestli nebyla dřív ta po hřebeni Gutovky :-)
0 0

Komentář ze dne: 24.09.2013 11:38:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jeník Pleticha (jenik.pleticha@email.cz)
Titulek:
Vyjadřovat se ferrátě na Frýdlantském cimbuří nebudu věřím, že to posoudí dobře CHKO a místní OVK, jestli je vhodná ferráta na požadovaném místě. Jen chci dodat, že kdekoliv ČR jsem proti ferratám, které by vedli přes lezecké objekty a cesty a argument o potřebě samoty nepoužívám.
4 0

Komentář ze dne: 02.10.2013 00:19:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Těžkej kalibr
Na straně příznivců ferraty vystřelila těžká houfnice. Svazek obcí Smrk, sdružující obce Frýdlanstkého vývěžku podporuje ferratu kvůli blahodárnému vlivu na vytvoření pracovních míst v pohostinství a službách. To je veřejný zájem, který asi nelze ignorovat. Viz Facebook
3 2

Komentář ze dne: 20.10.2013 06:54:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jan Šauli (sauli@email.cz)
Titulek: NE
Za sebe NE. Veřejný zájem těžko soudit a chápu, že takový singltrek je v Novém Městě příjemným penězovodem. V severních srázech je klid a relativně málo lidí. Jizerky jsou plné koloturistů a běžkařů - jsem obojím. Nechal bych kout, kde je lidí méně. To patrně je na talíři Huš a Vrš. Pocit vzduchu z ferraty asi budu mít stejně je v Alpách, vrcholky Jizerek mají i tak krásný vyhlídky a zdejší kout ještě navíc vodopády. Českej pěknej oblej kopec mi pocit vzduchu a volnosti na ferratě nedá, ten si nechám raději pod peřinu:)
1 0

Komentář ze dne: 27.10.2013 23:35:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (@)
Titulek: argumenty ochranářů
14.10. vydala správa CHKO stanovisko k via ferratě ve kterém nevylučuje vliv. Pokud stanovisko nezmění, bude nutné přizvat odborníka s akreditací, aby plán ferraty posoudil v procesu natura a EIA z hlediska dopadu na životní prostředí.(v praxi se tohle hodnocení vyžaduje u elektráren, dálnic, chemiček, čističek a podobně) Stanovisko CHKO visí na FB via ferrata Frýdlantské cimbuří. kromě (tedy pro mě jako lajka) naprosto obecných a nekonkrétních důvodů se stanovisko opírá o dva konkrétní ochranářské argumenty Jeden je možné hnízdění sokola stěhovavého, a druhý je "fragmentace teritorií sýce rousného" Nerozumím dobře tomu, jak může docházet k fragmentaci(rozdělení území-zabránění pohybu druhu), vlivem via ferraty ??? Navíc sýček lítá v noci a to je ferratách klid.??? Přečtěte si prosím Vás a snažte se porozumět této citaci z plánu péče o CHKO Jizerské hory. "Na významné gradace drobných zemních savců, které se vyskytovaly v době velkých imisních holin, reagoval sýc významným nárůstem hnízdících párů. S postupným zapojením lesních porostů dochází ke stabilizaci početnosti a změně druhového složení hlodavců, což se projevuje také na početnosti sýce. Obnova a sukcese porostu je přirozený proces a vzhledem k nároku sýce rousného není možné přijmout efektivní opatření k jejímu potlačení" je to trochu komplikovaně soustružená věta , ale dá se přeložit uplně jednoduše..
0 1

Komentář ze dne: 29.10.2013 13:51:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: argumenty ochranářů
Je to ptydepe, kderé by ani sám Havel nenapsal líp. Snad jestli tím nechtějí říci, že by lidi pošlapali ten porost, co potřebujou ti hlodavci, co je žere ten sýc?

Musím se zeptat Sysla, jakožto sám hlodavec tomu bude třeba líp rozumět :-)
1 0

Komentář ze dne: 30.10.2013 17:09:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - alenaČ (@)
Titulek: Re: Re: argumenty ochranářů
Já mám syslí tváře, takže bych tomu taky měla trochu rozumět, ale nevím, nevím. Po několikerém přečtení se mi zazdálo, že čím méně lesního porostu, tím více hlodavců a potažmo sýců rousných.
Sysle prosím vyjádři se jasně, zda ti vyhovuje spíše imisní holina nebo sukces porostu. (Že sýci vyhovuje gradace hlodavců mi jasné je).
1 0

Komentář ze dne: 05.12.2013 12:49:11     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Petr Prachtel je proti
Sepsal svým nezaměnitelně grafickým stylem řadu vážných argumentů a zaslal na Lezce.cz zde. Bohužel je to naprosto hanebně naskenováno a téměř k nepřečtení. Prachtelův projev by si zasloužil lepšího následného zpracování.
1 0

Komentář ze dne: 27.01.2014 00:01:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jaroslav Hlava, Nikotýn (hlavajaroslav@seznam.cz)
Titulek: Nekonečno
Nazdar Čokaři,
je to už let, co jsme se neviděli, co? Ledacos a ledaskdo se za tu dobu změnilo, jenom ta příroda pořád jakž takž odolává. Někdy s Boží, někdy s naší pomocí. Vzpomínám na první polovinu sedmdesátých let, kdy jsem s bázní a nadšením poprvé vyrazil do Skaláku. Neznal jsem tehdy ty Kujany,Sochory, Haleše, Rymplery,Salámy,Šlechty....Ani jsem nevěděl, do čeho pořádně jdu. Byla jiná doba. Za šátrání po kruhu byl kopanec kamkoliv, za kouření v lese minimálně pojeb. Jinak ale pohoda, dařba. Cosi z té doby ve mně zůstalo a věř mi, že si upřímně myslím, že jsi takovou výchovu nezažil, nebo se tě jaksi nedotkla. Nejde mi na rozum, že kdosi odtud se snaží zasvinit tenhle kout drátama a skobama. Vyrostl jsem v době, kdy bylo pýchou nedat do cesty kruh a na výkřiky o nezajištěnosti cesty byla jednoduchá odpověd: nemáš na to? Tak hobluj čtyřku. Co tě vede k vymýšlení a realizaci ferrat? Kdybych tě trochu neznal, tak si myslím, že jsi pitom, který na to nemá (mám na mysli lezení), ale vím, že je za tebou docela dost pěkných výstupů. Tak co tě vede k tomu, že se snažíš udělat z panenských terénů připitomělé dálnice? Jaký to má smysl? Má to být hybrid mezi turistikou a lezením? Nebo se nějak realizuješ? Smysl toho podniku mi uniká. A neargumentuj prosím ferratami v Alpách a Dolomitech, jejich vznik byl podmíněn úplně jinými souvislostmi, které jistě znáš. Celé mi to připomíná známé kauzy, kdy je třeba dostat prachy z Unie a tak se vymýšlejí takové zhůvěřilosti, že nad tím rozum stojí. Méně je ale většinou více a osobní uplatnění je třeba směrovat tam, kde nikomu neškodí. Nechci mluvit za jiné, ale mně svými ferratami škodíš. Stejně jako jsem měl rád Jizerky a Skalák bez asfaltových cest, stejně tak se mi líbí stěny bez ocelových lan. Nepatřím k příliš aktivním, poslední dobou se moc neprojevuji, ale jsou záležitosti, ke kterým se musím vyjádřit. Ferraty (u nás) mezi ně patří. Prosím neser.
Jarda Hlava
6 0

Komentář ze dne: 27.01.2016 11:10:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - wendy (hirsalova.rpk@centrum.cz)
Titulek: strašidlo bude na cimbuří
koukám nedají pokoj a nedají, vyženou Vencu Smejkala z hrobu,strašit na cimbuří a pak tam bude fofr tůůůristůů a yvděláte majlant
0 0

Komentář ze dne: 18.07.2016 02:41:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - lezelezepozeleze (flipside9@seznam.cz)
Titulek: Re: strašidlo bude na cimbuří
Zdravím, nevíte jaký je aktuální stav tohoto projektu? Je reálná realizace této ferraty?
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci