Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesGeniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře!Lehké cesty na Levém břehu

O únicích z legendami opředené věznice Alcatraz na ostrově u San Francisca už se toho napsalo a natočilo až hanba. Ne každý ale ví, že Alcatraz je taky masiv na Levém břehu Labe, v sektoru u Zloděje a Atlantidy. Blízko sebe je tu několik skal s nabídkou velepěkných, povětšinou slušně odjištěných cest od šestek po desítky. I když je Labák doménou výkonnějších lezců a slušný výběr cest je většinou od osmičky výš, je zrovna v tom kousku kolem Alcatrazu i větší množství lehčích cest a minimálně na jeden den tam má co dělat i softmover.


Podívejme se co zdejší skály nabízejí:

Alcatraz

Masiv rozdělený velkou roklí - komínem na dvě půlky. V oboru sedmiček jsou tu hned dvě pěkné cesty.

 

Geniální únik vede komínem uprostřed
Geniální únik vede komínem uprostřed, lezec v cestě Bacha na bachaře, foto: Petr Jandík

 

Geniální únik nastupuje roklí a před dva stupně se dostaneme do jeskyňky pod velkým převisem. Z její hloubi natraverzováváme po levé stěně šikmého komína postupně nad převis až se dostaneme ke slaňovacímu borháku. Velkolepá exponovaná cesta, v komíně maličko špinavá. Sebrání materiálu půjde líp druholezci, takže raději dobrat nahoře a slanit. Celkem 36 m, 5 borháků, na začátku jde dát smyčka lanovice. Cesta je nakonec hezčí, než vypadá zezdola.

 

Bacha na bachaře
Bacha na bachaře, foto: Petr Jandík

 

 

Bacha na bachaře
Bacha na bachaře, foto: Petr Jandík

 

Bacha na bachaře začíná na levé hraně rokle. Klíčové je dosáhnout první borhák, pod kterým je trošku nevhodný špičatý šutr, na který by nebylo dobré spadnout. Buď stěnou lehce vpravo po drobných chytech, nebo zleva rajbasově. Nad prvním borhákem jde smyčka. Dál pokračujeme po položené tupé hraně k levé hraně převisu přes další dva borháky ke 4. borháku cesty „Prdelí ke zdi” a přes bříško na vrchol. Celkem 30 m a 4 borháky.

 

Vize, foto: Petr Jandík

 

Pro osmičkáře je tu vlevo od středové rokle populární Prdelí ke zdi, která jde přes 6 borháků ke společnému slanění s Bacha na bachaře a vpravo od rokle Limitovaná edice AF IXa a varianta Vize přes velký převis (Xb).

Atlantida

 Převislým sokolíkem

Převislým sokolíkem, foto: Petr Jandík

 

Zde je softmoverský klenot Chupitos za VI AF, který vede podél převislého mírně doprava ubíhajícího sokolíka a z jeho konce vhloubením ke slaňáku. Parádní lišty, naprosto pevný kámen, radost si to vylézt. 33 m, 6 borháků.

 


Pakito Chocolato na rybu, foto: Petr Jandík

 

Ke stejnému slaňáku jde Pakito Chocolato RP VIIb, kde se nastoupí jemně na hranu a pak podél ní vzhůru. Další suprová cesta, 33 m, 6 borháků. Můžete si ji dát na rybu po vylezení Chupitos.

Poslední sedmičkou na Atlantidě je Trefa do Miluny VIIc. Do kolmé stěnky, traverz kolem 1. borháku doprava, výlez na položenou plotnu, jí k převisu a přes něj. Převis hodně tahá za prsty.

 

Sklerotik

 

Levou zadní
Levou zadní, foto: Petr Jandík

 

I tady má softmover pěkný výběr. V kolmé V stěně jsou dvě parádní cestičky hodně podobného charakteru. Levá se jmenuje Levou zadní - RP VIIa, AF VI. Kolmou plotnou po voštinách a ve druhé půlce položenou stěnou šikmo doleva ke slaňáku. 6 borháků

 

Velikonoční oheň
Velikonoční oheň, foto: Petr Jandík

 


Velikonoční oheň od Sasíků je v téže stěně o tři metry vpravo. Borháky má jen čtyři a přelez z kolmé plotny do položené stěny trošku potrápí, než se přijde jak na to. Na balkónku pod závěrečným rajbasem uzel lanovice, nebo UFO a přes dva borháky ke slanění.

 

u druhého
První vlaštovka, Simča u druhého, foto: Petr Jandík

 

V JV stěně jsou tři parádní cesty. Zcela vlevo První vlaštovka, RP VIIb, pěkné technické kroky v kolmé stěně. 7 borháků a dají se cestou dát i smyčky.

 

Vlevo Zlatá střední cesta, vpravo Instantní 4
Vlevo Zlatá střední cesta, vpravo Instantní, foto: Petr Jandík

 

Zlatá střední cesta RP VIIc vede plotnou pod střechovitý převis, přes který se dostaneme po velkých chytech a sokolíkem, dále už je nepatrně položená stěna a vede ke stejnému slaňáku, jako První vlaštovka.
Trojici cest doplňuje Instantní cesta RP VIIIb přes výraznou střechu.

Richard III

 

 3
Verča ve spoďákách, foto: Petr Jandík

 

Masiv vpravo od Sklerotika. Zleva je tu Kládou do holeně RP VIIIb, Lví srdce RP VIIc a Válka růží s klíčovým rajbasem RP VIIIa. Všechny cesty jsou velmi pěkné. Další dvě kratší cesty vznikly v květnu 2020 vlevo na pravé stěně rokle mezi Sklerotikem a Richardem III, Chytrák z Labáku VI a Restart VIIc od osvědčeného rodinného týmu Litochlebů, tak je můžete vyzkoušet a napsat do komentářů, jak se vám líbily.

 

Simča ve Lvím srdci
Simča ve Lvím srdci, foto: Verča D.

 

Mezi Richardem III a Sklerotikem se dá vyjít na náhorní plošinu. Stěny jsou orientované na jihovýchod a sluce tam je spíš dopoledne. Tato skupina masivů je v rámci Levého břehu výjimečná soustředěním pěkných lehčích cest na jednom místě. Další možnosti lehčích a pěkných cest jsou už o něco dál.

Hulicí salonek

 

Zleva Šepot trávy VIIa, Vodní dýmka VIIb, Ganja VI
Zleva Šepot trávy VIIa, Vodní dýmka VIIb, Ganja VI, foto: Petr Jandík

 

Dvacet metrů vysoký masiv  asi 500 m vpravo od Richarda III těsně za Kyklopem obsahuje tři lehčí cesty.
Ganja obtížnosti VI vede z údolí sokolíkem na balkónek k borovičce a kolem tupé položené hrany. Moc pěkné lezení.

Vodní dýmka je VIIb, má také dobré hodnocení, ale první borhák se zrovna dobře necvaká.
Šepot trávy začíná z levého boku spárou a stěnou dojde ke stejnému slaňáku, jako Vodní dýmka.

Další lehké a pěkné cesty jsou už pak rozesety různě a nejsou pohromadě. Dá se jmenovat Špinavá holka na Diktátora, Přejištěná na Smolaře, kde je taky k prozkoumání Po práci legraci VIIb, Mechoviště na Postýlku. Pokud víte o dalších pěkných, solidně zajištěných cestách na levém břehu, napište do komentářů.

 

Mechoviště
Mechoviště, foto: Petr Jandík

 

Jak se tam dostat

Veřejná doprava - vlakem do Dolní Žleb zastávka, odtud po žluté značce směrem na jih - proti proudu Labe do kopce. Za posledními domy asi 200 m ostře doprava do kopce pod Východní roh a na dalším rozcestí ostře doleva po lesní cestě jdoucí mírně do kopce cca 450 m a na vhodném místě do krpálu pod stěny. Lepší je najít si pěšinu a pak pod skalami dojít. Přesnou polohu skal najdete na mapy.cz nebo v mobilní aplikaci Skály ČR.

Autem - Zaparkovat někde kolem Dolní Žleb Zastávka, v pěkných dnech může být problém najít místo. Pak stejnou cestou jako u veřejné dopravy. Případně zaparkovat v Děčíně a dojet vlakem do Dolní Žleb zastávka

 

Profil přístupu ze Žlebu. Koncový bod je na cestě pod skalami, ještě se musí cca 80 výškových krpálem pod stěny.
Profil přístupu ze Žlebu. Koncový bod je na cestě pod skalami,
ještě se musí cca 80 výškových krpálem pod stěny., foto: mapy.cz

 

Auto + kolo
Pokud si můžete vzít kola, nabízí se pěkná možnost dojet do Maxiček, tam zaparkovat a po lesních cestách dojet kousek za Labskou vyhlídku, tam nechat kola u stromu a sejít roklí mezi Sklerotikem a Richardem III přímo do centra popisovaného úseku. Dá se i pěšky, je to méně do kopce, než ze Žlebu, ale delší. Sestup pod stěny je zde: 50.83013N, 14.21988E

 

Profil přístupové cesty z Maxiček
Profil přístupové cesty z Maxiček, foto: mapy.cz

 

 

Průvodce

Labské údolí, levý břeh, Vladislav Nehasil, Jiří Chocholoušek, Hudy sport 2017. Základní průvodce obsahující stav do roku 2017.
Elbtal Kletterführer, Jörg Andreas, Gerald Krug, 2019 - topa stěn, někdy nepřesná. Klasifikace zpravidla změkčená na saskou úroveň. Vetšinou cca o stupeň vyšší hodnocení, než českém průvodci. Výběr 137 skal z obou břehů Labe, více z pravého.
Databáze Skály ČR: oficiální zdroj nejnovějších informací obhospodařovaný Oblastní vrcholovou komisí Labské pískovce.
Databáze Lezec : Celý Levý břeh pohromadě, hodnocení cest a komentáře k nim. Samoobslužná databáze.
Databáze SO Samoobslužné databáze Zdeňka Strnada. Celý Levý břeh v jednom sektoru, opticky rozděleno na podsektory odpovídající sektorům v oficiální databázi ČHS

Mobilní aplikace Skály ČR - bezplatná aplikace pro iOS a Android, zpřístupňuje aktuální stav oficiální databáze ČHS. Lze v ní cesty hodnotit a doplňovat k nim informace, jako je délka cesty, počet jištění a charakter. Informace se okamžitě ukládají do databáze a jsou k dispozici všem. Možnost offline režimu bez obrázků, při změně dat v databázi oproti uloženému stavu v aplikaci nabízí aktualizaci stažených dat. Mapy, navigace ke skalám, kompas k jemnému dohledání skály, externí spolupráce s mapy.cz. Nejpopulárnější průvodcovská aplikace na české skály.

Mobilní aplikace SO - bezplatná aplikace pro iOS a Android. Používá speciálně připravené mobilní datové balíčky, takže neobsahuje aktuální stav databáze SO. Pouze offline režim, je třeba veškerá data předem stáhnout. V offline režimu má i obrázky, proto se stahují větší objemy dat. Směrování ke skalám pomocí kompasu, používá základní mapu. Napojení na lezecký deník SO.


[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 04. 06. 2020 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Topa z Mařenky (27.04.2024)
Ermionida - nová lezecká oblast (21.12.2023)
Bošické skály (23.11.2022)
Kvarteto do Malé zmrzlé (18.09.2022)
Burgstallwand (24.06.2022)
Železná jehla je jinde (18.05.2022)
Geyikbayiri pro softmovery? (05.04.2022)
Databáze ČHS a mapové polygony povoleného lezení (23.02.2022)
Bavorské žulové bochánky (12.01.2022)
Nassereith: Tieftal (22.10.2021)
Ewige Wand (23.07.2021)
Dárek pro moravské pískaře (05.01.2021)
Pražské kvaky: Vinořské písky (03.11.2020)
Hostivařská skalka (27.10.2020)
Plombergstein (24.09.2020)
Barunka, nová skála v Řeži (27.04.2020)
Leonidio (17.04.2020)
Skály u Židovy strouhy (17.03.2020)
Údolí Kačáku (18.02.2020)
Hornorakouské Quacky (07.08.2019)
Nové cesty na severu (16.01.2019)
Světla odjinud (02.08.2018)
Je libo Houstičku? (21.06.2018)
Tetínské skály zahájily v sobotu (13.05.2018)
Podzim (09.01.2018)
Celva (20.11.2017)
Dojištění v Sasku (13.10.2017)
Il Bersaglio (05.10.2017)
Nové cesty v Banátu (15.08.2017)
Nová cesta v Černolicích (31.07.2017)
Čedičová skála u Arnultovic (28.06.2017)
Císařské údolí (03.05.2017)
Skalka u přívozu (05.04.2017)
Mařenka (18.03.2017)
Chulilla medium (28.02.2017)
Red Rocks I. (11.01.2017)
Val Rosandra – Gliščica (06.01.2017)
Meteora (30.11.2016)
Broumovsko očima občasného návštěvníka (16.09.2016)
Cesty ve stínu (24.06.2016)
Konstein (01.06.2016)
Krkavčí skály - odtajněno (05.04.2016)
Štědrodenní pilíř? Zapomeňte! (23.12.2015)
Stopy historie Výřích skal (28.11.2015)
Bavorské Alpy - nejméně hnusné oblasti (22.11.2015)
Alpspitze pro pokročilé (02.10.2015)
Žďár u Rokycan (15.09.2015)
Nečín - lepší koupačka než lezení? (20.07.2015)
100+1 důvodů proč nejezdit na Poustevnu (16.07.2015)
Sobota na Velké s hudbou pil (01.03.2015)
Zadní skály Držková mění "vzhled" (03.12.2014)
Kašparák (22.09.2014)
Výří skály (18.09.2014)
Kreutzberk – Křížová hora (07.09.2014)
Il re del lago (29.08.2014)
Stav Kočičích kamenů po dokončení ferraty (16.08.2014)
Tak trochu jiný písek - Vosges II (17.07.2014)
Už jste byli na Velké? (11.06.2014)
Costa Brava díl 3 (13.03.2014)
Costa Brava díl 2 (26.02.2014)
Costa Brava (07.02.2014)
Prvovýstupy v Ostrově jen se souhlasem OVK (03.12.2013)
S dětmi na skále III. (24.11.2013)
Arco - Muro dell Asino (20.09.2013)
Nové věže a cesty v Ostrově (04.09.2013)
Jak jsme objevili Klobouček (02.08.2013)
Sanace v Hlubočepích (30.06.2013)
Skály U mamuta (21.06.2013)
Ubrieux a Lou Passo d´Hannibal v Haute Provence. Боярышник рецепты (16.01.2013)
Baume Rousse - lezení v Haute Provence (21.12.2012)
Rocher de Saint Julien (07.12.2012)
Lezení v Bellecombe - Tarendol (28.11.2012)
Monumentální útes CAP CANAILLE v Calanques (20.11.2012)
Odtajněný Hetov (14.10.2012)
Končiny, možná méně známé (09.10.2012)
Sardinie (08.10.2012)
Vykopaný skvost (05.10.2012)
Östlicher Schoberkopf (23.08.2012)
Kdo platí železo v Labáku? (28.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - SPIELBERG (27.06.2012)
Dolomity - Lastoni di Formin & Lagazuoi (17.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - HOLZBERG (15.06.2012)
Pašinka koupena, děkujeme (12.06.2012)
Melchtal (16.05.2012)
Vánoce na jehle (25.12.2011)
Spaní na Hohe Wandu (08.11.2011)
Zlaté Jizerky (07.11.2011)
Hummelstein u Lockwitz (13.10.2011)
Parné léto v Údolí a na Loukách (31.08.2011)
Chceš-li šťastnou dívku míti, na Hoher Nock ji musíš vzíti (19.07.2011)
V Českém Krumlově by chtěl žít každý (20.06.2011)
Španělský slepenec (03.06.2011)
Velikonoce v Arcu (22.04.2011)
Kam v létě na lezení ? …. do Japonska (28.01.2011)
Přehrada Diga di Luzzone (04.11.2010)
Königshainer Berge u Görlitz (12.08.2010)
Klettergarten Liebethaler Grund (09.08.2010)
Simplon pass a Gole di Gondo (19.07.2010)
Tak trochu jiný písek - Vosges (30.06.2010)
Písek je mokrý? Zkus Mravence! (17.06.2010)
Lezení v Praze: Holý vrch (18.04.2010)
Fixní jištění na Srbsku (16.04.2010)
Na Dunaji u Beurouna (26.10.2009)
Jižní Frankenjura (20.10.2009)
Obrvégry (30.05.2009)
Silvestrovská feérie (12.01.2009)
Havraní skály u Velké Javorské (23.12.2008)
Proč jsou Greifensteine Greifensteine? (04.11.2008)
Tak trochu jiný písek (26.06.2008)
V Číně stoupají poplatky za vrcholy (23.06.2008)
Bezingi - návod k použití (06.06.2008)
Lezecké možnosti Moskvy a okolí (15.05.2008)
Tajemný Vrabinec (02.05.2008)
Národní park Terelj (07.04.2008)
Jarní víkend (31.03.2008)
Tašovské dilema (08.02.2008)
Horský informační systém v Tatrách (07.02.2008)
Rozštípenka (27.12.2007)
V zajetí středověké legendy (07.11.2007)
Ďábelský vápenec Col Du Pillon (15.10.2007)
Zase někdy někde (25.09.2007)
Sahara na Sahaře (19.07.2007)
Vápenec - Engelhörner (01.07.2007)
Strach a pot nad jezerem (05.06.2007)
Vodní svět u Hříměždic (11.05.2007)
Perštejn (27.11.2006)
Nový svět (24.10.2006)
Kácovské ozvěny (09.08.2006)
Kvakerské posázaví (11.07.2006)
Aosta - není rula jako rula (06.03.2006)
Pár cest hledá autora (06.05.2004)
Best of extrem (06.04.2003)
Zdalipak touhy dojdou naplnění… (06.02.2002)Komentář ze dne: 05.06.2020 09:32:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Sklerotik a spol.
Jee, tam jsme byli taky. A byla to krasa! Talire Leve zadni jsou neuveritelne a je fajn, ze jimi vede jeste jedna cesta.

Nad fotkami se pekne vzpomina, a taky diky za doplneni novych cest!

My ted pilne hoblujeme kvaky v Jure, abychom poradne potrenovali a mohli se do Labaku zase bez obav podivat. Nas drahy Koronabivoj Söder nam ale pred 14 dny "umoznil" vylet do Pfalze (v Bavorsku jeste vse zavreno, zato v Rheinland-Pfalz uz vse "normalne" fungovalo), takze jsme si pisku letos uz taky trochu uzili.

Hore zdar,

Lenka K.
1 0

Komentář ze dne: 05.06.2020 09:44:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Sklerotik a spol.
Ahoj je fajn, že se uvolňuje u nás i u vás. Některé ty cesty jsem lezl na vaše doporučení, za to díky.
Jak se Jirkovi cvakal ten první borhák ve Vodní dýmce?
0 0

Komentář ze dne: 05.06.2020 22:25:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka v (@)
Titulek: Re: Re: Sklerotik a spol.
Na Vodní dýmku si moc nepamatuju, asi to slo, mne moral dochazi vetsinou po nejake dobe lezeni. Na ty prvni kruhy se vetsinou pripravim na zemi, nadechnu se, a pak to nejak musi jit abych si neublizil
0 0

Komentář ze dne: 06.06.2020 18:41:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Re: Sklerotik a spol.
Ja si pamatuju jenom Sedy Zakal za rohem, kde je skoro nahore totalni trpaslici smrt. Jira to nejak vyrval, ja jsem si ani neskrtla.
0 0

Komentář ze dne: 06.06.2020 19:04:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Sklerotik a spol.
Tam teď hnízděj fógli, Kyklop je zavřenej do půlky července
0 0

Komentář ze dne: 01.03.2021 15:12:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (fishimike12@gmail.com)
Titulek: Gilotina
Dost pěkných dobře odjištěných cest je u ostrohu gilotiny: Hlavu na špalek, Suchý výkon, Cesta železného oře...
1 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci