Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Grigri 2 - uživatelský test


Jistidlo s asistovanou brzdicí silou

Grigri2 firmy Petzl je letošní novinkou v oboru jištění na jednoduchých lanech. Má certifikát UIAA a zejména mezi sportovními lezci si jistě vydobyde podobnou popularitu, jako jeho o něco větší a těžší předchůdce.


Grigri 2 reflektuje vývoj směřující ke ztenčování lan, optimálně funguje na průměry 9,2 až 10,4 mm a použitelné je na lana 8,9 až 11 mm. Od staršího modelu se liší menší vahou a velikostí a pozměměnou geometrií.



Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole), foto: Petr Jandík




Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole), foto: Petr Jandík




Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo), foto: Petr Jandík




Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo), foto: Petr Jandíik


Pro koho to je?

Grigri2 je ideální především pro lezení jednodélkových sportovních cest, pro jištění prvolezce a druholezce zespodui přes vratný bod - na rybu. Lze jím jistit i druholezce shora, ale přitom jsou již určité nevýhody. Dále se dá na Grigri2 spouštět po jednoduchém laně a jeho samosvorná schopnost se dá využít i ke šplhání po laně. Nutno ale podotknout, že nemá certifikaci pro výškové práce. Při lezení vícedélkových cest v horách se projeví i některé jeho nevýhody.

Zachycení pádu

Výrobce nazývá Grigri2 brzdou s asistovanou brzdicí silou a v návodu se velmi pečlivě vyhýbá jakémukoliv tvrzení o automatickém brždění. Podle zkušenosti z našeho testu brzdí Grigri2 pád samo, je-li v něm správně založené lano, jeho vačka funkční, nezadělaná a nezablokovaná, aniž by jistič měl možnost to nějak ovlivnit. Pád lze změkčit jedině tím, že jistič vyskočí a zapůsobí jako měkká protiváha. Požadavek v návodu, že je nutné stále držet v ruce brzdicí pramen lana, bych po zkušenostech z více než měsíčního testování chápal spíš jako pojistku, kdyby něco selhalo, a právnické alibi, než jako technologickou nutnost.

Grigri 2 brzdí bez ohledu na směr zatížení, nevyžaduje žádnou velkou pozornost jističe, při pádu vám nespálí ruce. Po pádu nebo odsednutí pod zátěží samočinně drží. Shrneme-li si tyto vlastnosti, nabude člověk dojmu, že to je jistidlo i pro roštěnky a housenky.

Pozor na chyby

Je tu však několik velkých ALE. Na rozdíl od všech kyblíků a podobných cajků, brzdí Grigri a stejně tak Grigri2 jen jedním směrem. Založíte-li do něj lano obráceně a nevšimnete-li si toho včas, je to poukázka na krchov. I když jsou na jistidle dokonce dvojitě vyražené obrázky, kterým směrem má být pramen lana k jištěnému lezci, podařilo se mi během několikatýdenního testování několikrát založit lano obráceně, takže to je i přes výrazné obrázky klidně možné. Vždycky jsem na to přišel včas a chybu napravil, než prvolezec dosáhl první jištění. Ukazuje to ale, že je nezbytené si nacvičit a zatlouct do hlavy rituál, který by měl při nasazování lana do Grigri vždycky a automaticky proběhnout:
  • Pohledem zkontrolovat, jestli jde lano k jištěnému z Grigri na straně blíž k vám a karabině, ve které jej máte zavěšeno.
  • Škubnutím za lano vedoucí k jištěnému ověřit, že je lano správně nasazeno a Grigri opravdu brzdí. "Trhni si..."
  • Když už tu kontrolu takhle děláte, koukněte se taky, jestli je váš prvolezec správně navázaný.
  • Navažte se na druhý konec, nebo alespoň udělejte na druhém konci lana uzel, aby vám v případě delšího spouštění neprojel
Čím více je při lezení spěchu, stresu, nebo zábavy s okolím, tím více je třeba tyto kontroly pečlivě udělat.
Pak už můžete lezce vypustit do cesty bez obav.
A ještě jedna věc: Při jištění s Grigri i Grigri2 si musíte uvědomit, že pokud drží, nepustí. Proto musí jistič stát ve spádnici lana a pokud by hrozilo v případě pádu stržení stranou, nebo vytažení do převisu nebo borháku, či otlučení o skály, je třeba aby byl přivázán, měl sebejištění.

Podávání a dobírání

Princip fungování Grigri spočívá v tom, že při zatížení - přesně řečeno rychlejším tahání lana ven než podávání dovnitř - vyklopí lano excentrickou vačku, která jej přitlačí na kovovou plochu a tím ho skřípne a zablokuje. To nastane při každém prudším pohybu lana směrem k jištěnému lezci a rychlost pohybu, při které skřípnutí nastane, je dána silou pružiny, která vačku drží v základní poloze. Proto pomalý pohyb při podávání lana prvolezci zakousnutí nezpůsobí, rychlejší pohyb ano. Tato funkce zajistí v podstatě automatické zadržení pádu, je ale takém zdrojem problémů při podávání lana. Aby nedošlo k nechtěnému zablokování, je třeba aby měla pravá ruka, která lano podává dovnitř, mírný předstih před levou, která lano vytahuje. Jinak se lano může zaseknout, zvláště je-li tlustší, nebo zkroucené, a prvolezec chce rychle cvaknout.

Rychlé podávání

Je-li třeba rychle povolit lano, je třeba pravou rukou podržet palcem vačku v základní nevychýlené poloze, přitom stále držíme v prstech brzdicí pramen lana. Ukazováček je opřený o lem Grigri2 a levou rukou taháte lano ven. Chybou by bylo brzdicí lano pravou rukou úplně pustit, stejně tak chytit celé Grigri2 včetně vačky a brzdicího lana do dlaně. Důvodem je, že při pádu prvolezce jistič reflexivně sevře to, co má právě v ruce. Drží-li v ruce celé Grigri2, má lano jen v dlani a při sevření drží z vačku v nebrzdící poloze, zatímco brzdicí lano je v dlani a není dostatečně drženo, čímž pak nemusí dojít k zachycení pádu. Je-li palec pravé ruky položen na vačku, ukazováček opřený o ohnutý lem těla Grigri 2 a brzdicí lano přitom prochází prsty pravé ruky, při reflexivním sevření ruky sevřeme i brzdicí lano. Tím se vyklopí vačka, která překoná tlak palce, který ji drží v neblokující poloze a pád zachytí. Každopádně je třeba tento způsob držení hned po dostatečném povolení lana co nejdříve změnit na způsob standardní. Rychlou metodu povolování lana je třeba nacvičit a zautomatizovat, protože to není úplně přirozený pohyb a v rychlosti se nejsnadněji necvičené ruce dostanou k chybnému držení.

Grigri 2, rychlé povolování
Grigri 2, rychlé povolování, foto: Michal Sylla
Správné držení - ukazováček pravé ruky se opírá o lem Grigri 2, palec drží vačku, zbylé prsty drží lano. V případě pádu prvolezce a reflexivního sevření podrží pravá ruka lano, tím se zvedne vačka. Palec poté z vačky spadne a pád se zachytí.


Grigri 2, rychlé povolování
Grigri 2, rychlé povolování, foto: Michal Sylla
Správné držení - ukazováček pravé ruky se opírá o lem Grigri 2, palec drží vačku, zbylé prsty drží lano. V případě pádu prvolezce a reflexivního sevření podrží pravá ruka lano, tím se zvedne vačka. Palec poté z vačky spadne a pád se zachytí.


Spouštění a slaňování

Ke spouštění prvolezce na konci cesty slouží plastová páčka, která je během jištění pomocí pružiny sklopená aby nepřekážela, nemohla se za něco zachytit a nebylo možné za ni náhodně zatáhnout při jištění. Když je Grigri2 zakouslé, můžeme páčkou povolit sevření lana a docílit tak spouštění regulovanou rychlostí. Stejnou technikou můžeme slaňovat na jednoduchém laně, nebo v případě nouze spouštět sám sebe přes vratný bod.

Dobírání druholezce

Dobírání druholezce přes horní vratný bod - na rybu, je zcela bezproblémové. Pokud se pověsí, Grigri drží, potřebujeme-li jej spustit, uděláme to páčkou.
Při dobírání druholezce shora, na stanovišti nad vylezenou délkou, tedy klasicky a ne na rybu, je třeba lano v Grigri2 stále držet. Jakmile lano pustíte, pomalu klouže svou vahou samovolně dolů a dělá druholezci průvěs. Nelze tedy lano ani na chvíli pustit a věnovat se třeba fotografování, jak je to možné u kyblíků typu Reverza 3 nebo ATC Guide. U Grigri je i vyšší nebezpečí ztráty při nasazovani lana v exponovaném terénu, protože si jej nelze tak snadno jako kyblík zajistit při manipulaci. Proto je dobré při takovémto typu lezení aby měl Grigri druholezec a prvolezec kyblík.

Zvláštní aplikace

Grigri lze použít jako samosvornou "kladku" . S oblibou se používá při stavění cest na překližce, ve spojení s Tiblokem nebo prusíkem či jiným šplhadlem se dá využít ke šplhání po laně. To vše jsou neoficiální aplikace nepodporované výrobcem. Na výškové práce nemá Grigri certifikaci.

Tip pro vkládání lana

Při vkládání lana Grigri 2 v exponovaném terénu hrozí nebezpečí ztráty vzhledem k nutnosti jej celé rozdělat. Postupem ukázaným ve videu jej však máme skoro stále na karabině a nebezpečí se značně sníží.

Jak to fungovalo?

Testovali jsme Grigri2 s lany různých tlouštěk a stáří. Nejhůře se nám s ním pracovalo na starém stěnovém laně, které mělo na opletu chuchvalce. Na takovéto lano si raději vezměte osmu. Celkem dobře se podávalo s několik let starým lanem Beal 10,5 mm. Stejně tlusté nové lano Sterling nám v Grigri chodilo při jištění dobře, ale nebyli jsme schopní na něm spouštět prvolezce rovnoměrně bez přískoků. Nový, kroutící se Edelweiss 10,3 mm také nebyl úplně dobrý.

Resumé:

Grigri 2 je výborné skoroautomatické jistidlo, které vám vykoná skvělé služby při jištění na jednoduchém laně zejména při těžkém sportovním lezení, pokud si nacvičíte práci s ním, pokud při jeho používání neuděláte chybu a udržujete jej v dobrém stavu. Pokud do něj založíte lano opačným směrem, mohou být následky fatální. Také je třeba dobře nacvičit metodu rychlého povolování a nikdy nesevřít do dlaně celé Grigri.

+

  • automatické brždění pádu, eliminuje nepozornost jističe, bezvědomí nebo zranění
  • automatické držení visícího lezce, ať už po pádu, nebo odsednutí
  • brzdná síla není závislá na směru tahu

-

  • nebezpečí fatální chyby při opačném směru založení lana
  • tlustší a zakroucená lana se koušou při povolování prvolezci
  • chvíli trvá, než si člověk zafixuje správné pohyby

Návody, videa, odkazy

Oficiální video od Petzlů s Chrisem Sharmou, Dailou Ojedou a Dani Andradou:


Techniky jištění s Grigri:


Šplhání po laně s jedním jumarem a Grigri:


Poděkování

Děkujeme firmě Vertical sport za poskytnutí Grigri2 k testu a za cenné připomínky.









[Akt. bodový průměr: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 05. 05. 2011 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Tendon Master PRO preventivní stažení z trhu (16.03.2023)
Vyhynulé zvíře expanduje (06.03.2022)
Šáhla (29.07.2021)
Novinka v Innsbrucku (25.06.2021)
Omega Pacific končí (22.01.2020)
Anketa Hanibal Czech Outdoor Awards (24.09.2019)
Odsedky včera a dnes (06.05.2019)
Varování před špatně zalepenými borháky (02.04.2019)
Grivel Vlad (30.10.2018)
Grivel X- monster (06.02.2018)
Prasklá karabina Camp (10.07.2017)
Edelrid OHM (08.01.2017)
Horolezecká přilba SALEWA PIUMA PRO (21.12.2016)
Textilní smyčky při dynamickém zatížení (11.12.2016)
Scutumwear - uživatelský test (05.10.2016)
Kong Gipsy (08.09.2016)
Grigri+ vylepšené pro začátečníky (19.07.2016)
Test sedáku Petzl Sitta (20.06.2016)
Mammut Neon Gear 45L (11.04.2016)
BeUp - první dojmy (17.03.2016)
Borháky a kruhy za milion (29.12.2015)
Co měl Tomáš Petreček na Gasherbrumu? (10.12.2015)
Hanibal Czech Outdoor Awards 2015 (07.10.2015)
Kontrola karabin DMM (18.09.2015)
Patagonia Super Alpine Jacket (30.07.2015)
Horolezecké novinky 2015 (28.04.2015)
Náplast na puchýře (19.04.2015)
GRIVEL TWIN GATE MEGA K6G (13.03.2015)
Patagonia Ascensionist 45l (23.02.2015)
Zajímavosti z veletrhu ISPO (18.02.2015)
Link Cams (27.01.2015)
ROCK EXOTICA / DOUBLE MICROCENDER (21.11.2013)
Novinky Beal (20.10.2013)
Aktuální slevy (04.10.2013)
Zajímavý matroš: Rock Exotica ROCK STAR (30.09.2013)
ROCK EXOTICA HMS Pirate (03.09.2013)
Test: Optrix XD5 (16.08.2013)
Via ferratové sety (30.04.2013)
Test lana Singing Rock Icon 9,3 (04.04.2013)
Další průšvih ferratových setů (05.03.2013)
CHKO Český Ráj schválila použití UFO (04.03.2013)
Wild Country stahuje karabiny Helium (12.12.2012)
Podložka Therm-A-Rest Neoair Trekker (11.11.2012)
Testy kruhů a borháků (02.10.2012)
Čeští výrobci kritizují Alpenverein (17.09.2012)
Ocún stahuje na výměnu feratové sety (13.09.2012)
Ferratové sety OCÚN jdou do zkušebny (11.09.2012)
Elastická časovaná bomba ve ferratových setech (04.09.2012)
Testování probroušených karabin (30.08.2012)
Singing Rock preventivně stahuje ferratové sety (28.08.2012)
Salewa vyměňuje úvazy (23.08.2012)
Výstraha: Vada ferratových setů Edelrid (17.08.2012)
Proč praskla karabina? (11.06.2012)
Jak se jistí s jistítkem Alpine-UP? (29.03.2012)
Tre Sirius (28.03.2012)
Petzl 2012 (28.02.2012)
ROCK EXOTICA (24.01.2012)
HMS karabiny se zvýšenou bezpečností (17.01.2012)
Joss Rock Climbing cams se stahují z trhu (10.01.2012)
Zajímavosti z veletrhu Sport Life v Brně (14.11.2011)
Šajn jak halogen: LED LENSER H7 (20.10.2011)
V Dolním Žlebu se trhaly borháky a kruhy (02.08.2011)
Petzl stahuje některé série Grigri 2 (20.06.2011)
Singing Rock stahuje úvazky (06.06.2011)
Nebezpečí s Grigri 2 (02.06.2011)
iPhone v outdooru: pouzdro s baterií Energizer AP1201 (02.06.2011)
Výrobní vada ferratových setů Petzl SCORPIO - výzva ke kontrole (23.05.2011)
DMM stahuje Dragon Cams (01.03.2011)
Nebezpečné kopie (14.02.2011)
Výrobní vada u nýtů Red Point Arco (27.10.2010)
Technická ... měnit, či neměnit spadlé karáble? (17.09.2010)
Nejlepší lano je Beal (02.09.2010)
Co si beru na Hohe Wand (07.05.2010)
Rozhovor s vynálezcem lavinového airbagu (17.02.2010)
Eider myslí na ženy (03.08.2009)
Akrobacie mixolezení (06.03.2009)
Nový katalog Petzl (06.02.2009)
Test vlněného prádla Devold Multisport (19.12.2008)
Test bundy Salewa Plaisir GTX M (13.12.2008)
Outdoor awards (16.06.2008)
Reverso 3 (29.05.2008)
Osazování kruhů (06.04.2007)
Spuštěn nový portál o vybavení - OutdoorInfo.cz (02.11.2006)



Komentář ze dne: 05.05.2011 12:12:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: Pozor na chyby
Diky za clanek, rad bych se jeste podelil o chyby, ktere muze jistic udelat z vlastni zkusenosti (urcite se tech chyb da udelat vice):

1) v pripade ztizene komunikace (viditelnosti a slysitelnosti) a treni lana, muze dojit k pusteni lezce v pripade jeho odsednuti, ktere je v pripade vyssiho treni citit jako lehke zatahani lana, kdy chce cvakat, v tu chvili vsak uz lezec cestu dolezl a do lana si sedl. Ja neslysel dober a chtel jsem mu tedy rychle podat lano a zmackl palcem vacku pro cvaknuti, ale to uz se objevil lezec po kratkem poletu za hranou se spoustou nadavek. Diky spravnemu drzeni lana jsem si vsiml ze lano jede moc rychle a lano zastavil rukou spolu se sundanim palce z grigri pro rychle povoleni.

Uz jsem videl dost lidi, kteri napriklad lano pod grigri pri rychlem povolovani vubec nedrzi, ale grigri chyti levou rukou cele do dlane, zmacknou a potom jen pravackou vytahuji lano nad grigri. V tomto pripade si myslim ze by se jistic mohl leknout zatnout obe ruce (leva ruka na vacce a prava nahore lano neudrzi), coz by mohlo znamenat i polet lezce az na zem.

Pro me pouceni ze pri spatne komunikaci budu lano nejspise podavat pomaleji bez stisknuti vacky.

2) obcas je spousteni take problematicke a clovek si musi davat pozor. Jednou se lano dost kroutilo, tak jsem levou rukou pouze zpomalil brzdeni na minimum a pravou chtel zamotane lano prechytit o neco nize, pri lehkem povoleni lana pravou rukou se lano rozjelo o neco rychleji nez jsem cekal a to me prekvapilo a zatahl za paku vice levou rukou (instinkt). To uz jsem vsak dobre drzel zase lano pravackou pod uzlem, takze k nicemu nedoslo, ale dokazu si predstavit ze tento instinkt pri vyklouznuti lana z pravacky pri spousteni by mohl zpusobit i smrtelnou nehodu.

Pro me pouceni, pri uzlovani a smyckovani lana pustit grigri uplne levackou, obema rukama rozmotat a pokracovat ve spousteni. Skoda ze grigri nepovoloje lano jen ve stredni poleze a v obou krajnich brzdi jako nejake slanovaci brzdy, tim by bylo jistitko vice blbuvzdorne.
2 0

Komentář ze dne: 05.05.2011 13:10:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Pozor na chyby
Díky Michale za doplnění. Myslím, že případ ad 1 může být problém i při jiném typu jistidla.

Hlavní potíž s Grigri je, že jeho intuitivní způsob držení je právě špatně a ani při přečtení návodu si člověk nemusí všimnout toho důležitého rozdílu mezi držením Grigri správně a špatně v případě rychlého podávání lana. Přiznám se, že během testů jsme to vlastně dělali skoro pořád špatně a až upozornění od Verticalu nás vedlo k nácviku správného použití.

Když už jsme se to naučili správně, přijde mi to logické a přirozené.

Takže hlavně nedržet při blokování palce v ruce celé Grigri.
0 0

Komentář ze dne: 05.05.2011 13:37:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: Re: Re: Pozor na chyby
Ad 1 Kdyz dostane zacatecnik grigri s tim, ze je automaticke a v zasade se vlastne ruka dole na lane drzet nemusi (a nenauci se tedy spravnou techniku rychleho povolovani lana), tak je to podle me problem vetsi nez u klasickych jistitek. Rozdil je v tom, ze si mysli, ze jistitko udela vse za nej. U klasickych jistitek jako je kyblik atd., kde je ruka pod jistitkem naprosto vyzadovana si myslim hrozi toto nebezpeci mene.

U ostatnich automatickych moc nevim, protoze s nimi nemam zkusenosti.

Myslim, ze vetsina lidi si stejne navody necte a kdyz ano, tak je ne vzdy pochopi spravne. Jistit se uci od ostatnich, kteri to vsak mohou delat spatne. Ja se to ucil az videa na internetu, ale to si ne kazdy vyhleda. Snad diky podobnym clankum se rozsiri spravna technika podavani lana mezi vice lidi, kteri to dosud delali spatne.
1 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci