Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Hornorakouské Quacky



Žula v okolí Lince

V Horních Rakousích je kromě jiných věcí taky docela dost lezeckých skalek. Ne, že by stálo za to na ně cíleně jezdit, pokud nejste zrovna z Budějovic, Krumlova nebo Kaplice, ale když už se člověk ocitne někde u Lince a má čas, tak proč nezajet na místní žulu.


To se nám stalo zrovna nedávno. Výstavu volného textilního umění v Neuhausu a textilního muzea v Haslachu an der Mur jsme doplnili průzkumem místních skalek. V pátek mělo být sucho, v sobotu pršet celý den a v neděli deště doznívat, a tak jsme se nejdřív vydali v pátek na skály Mönch jihovýchodně od Freistadtu, sobotní déšť chtěli přečkat na výstavě a neděli věnovat dalším oblastem. Jak to nakonec dopadlo uvidíte. 

Mönch

Klettergarten Mönch je poblíž zříceniny hradu Prandegg. Jde o žulu, časté je spárové lezení. Skály jsou převážně ve stínu, vhodné měsíce k návštěvě jsou od dubna do září, nevhodné do deště. Celkem je tu 8 sektorů s výškou od 8 do 22 metrů a celkem 141 cest od 4 do 10 UIAA, nejvíc je cest za 6+. Oblast je sportovně vynýtovaná, pěkné cesty označené hvězdičkami.
Möncha nám doporučil Honza (díky). Zpočátku jsem ji nemohl nikde najít, protože se měla jmenovat Münch a to na mapách nebylo. Nakonec jsem ji našel na australských průvodcovských stránkách The Crag a zjistil, že se píše Mönch. Skály jsme bez problémů našli, zorientovali se v sektoru Parlament úplně dole vlevo a stačili vylézt čtyři cesty, než přišla buřina. Při útěku do auta jsme ocenili blízkost parkoviště. Klasifikace mi přišla adekvátní tak akorát a jestli pojedu kolem a budu mít čas, jistě ještě zaskočím.

Příjezd: Od Budějovic přes Kaplice a Dolní Dvořiště po silnici 310 na Freistadt. Kousek po S10, v Galgenau odbočíme na silnici 125. Z ní na L1474 přes Winberg, Kefermarkt a nakonec ostře doprava serpentinami ke zřícenině Prandegg. Ještě před ní je po levé straně parkoviště nanejvýš tak pro 6 aut vedle strže s potokem. Přes něj vede lanový mostek himálajského typu a po nějakých 50 metrech jsme u první skály.

Průvodce: The Crag, stránky umožňují vyjet si průvodčíka v PDF.

 

Mönch, sektor Parlament, nad ním Rampa
Mönch, sektor Parlament, nad ním Rampa, foto: Petr Jandík

 

 

Mönch, Parlament, cesta Rot, 4
Mönch, Parlament, cesta Rot, 4, foto: Petr Jandík

 

 

Mönch, sektor Parlament
Mönch, sektor Parlament, foto: Petr Jandík

 

 

Mönch, Parlament, cesta Grün 5+
Mönch, Parlament, cesta Grün 5+, foto: Petr jandík

 

 

Etzlberger

Skály v úbočí kopce, na kterém stojí stejnojmenná hospoda - penzion. Žula je podobná Jickovicím. The Crag popisuje 7 lezeckých skal a 68 cest od 4 do 10 UIAA. Při vrcholu kopce jsou bouldery, níž ve svahu dvě lezecké skály. Nejvíce cest je na Stauseefels, 20 kousků, hlavně v sektoru Krásný jih (Schöne Süd) o výšce 19 m. Všechno sportovně vynýtované.

Na tyhle skalky jsme se šli podívat v pátek už za počínajícího soumraku, když nás bouřka vyhnala z Möncha. Bouldery nahoře vypadají hezky. Pak jsme našli Größer a Kleiner Lehnerfelsen, to vypadalo těžce a ohlazeně. Nakonec jsem se do žádné cesty nepustil. Jednak už se začalo stmívat, jednak opět začínalo kapat, no a kromě toho jsem si v autě zapomněl lezečky :-).

Tak jsme to prošli, našli působiště místního trhače nýtů, a přes jeden boulder už za šera šli zase k autu. Skály jsou kousek severozápadně od Lince. The Crag tam uvádí ještě další oblasti v okolí, které by se daly prozkoumat, ale to už nechám na jihočeské sekci. Na výjezdu z Gramastettenu je na T křižovatce parkoviště v malém bývalém lomu, kde se dá celkem slušně přespat v autě a to jsme taky udělali.

Příjezd: Přes Dolní Dvořiště a Vyšší Brod do Rakous, tam po silnici 128 do Gramastettenu a po místních silnicích na kopec k hotelu Etzelberger v Limbergu. Tam zaparkovat a po louce až k cestě do lesa a přijedeme k boulderové oblasti Lehner Boulder. Mapy.cz ji mají vyznačenou jako lezecký terén. Pod bouldery ve svahu jsou věže Großer a Kleiner Lehnerfelsen. Pokud půjdete podle mapy.cz, nechoďte cestou označenou jako „Zustieg Lehnerfelser”, protože byste museli dvakrát přelézat plot lesní školky. Lepší je jít horem přes pole k lesu a pak s kopce. Největší skála oblasti, Stauseefels, je až dole pod kopcem na druhé straně na hranici lesa a je lepší tam jít odspodu. Je taky vyznačená na mapy.cz.

Průvodce: The Crag

 

Lehner boulders
Lehner boulders, foto: Petr Jandík

 

Grosser Lehnerfelsen
Grosser Lehnerfelsen, foto: Petr Jandík

 

Etzlberger, jedna ze skalek
Etzlberger, jedna ze skalek, foto: Petr Jandík

 

Testovací místečko trhačů
Testovací místečko trhačů, foto: Petr Jandík

 

Neuhauskante - Aschach

Neuhaus an der Donau je malebný zámeček nad Dunajem. V sobotu se slibované deště od rána nedostavily. Na ostrém slunci nebylo na displeji telefonu skoro vidět, jak Yrna ukazuje, že tu prší, a ani se přitom nezačervená. Plán je plán a tak  jsme vyrazili splnit hlavní cíl výletu, výstavu volného textilního umění ve staré části zámečku. Odpoledne jsme pak nechali auto u zámku a vyrazili hledat skálu Neuhauskante, která měla být podle Google map ve svahu pod zámkem. Když už se nám to zdálo dlouhé, kontrolou podle mapy.cz jsme zjistil, že konstelace lesních cest je úplně jiná, než má Google a že musíme sejít nějakých 130 výškových metrů dolů až na cykloasfaltku na břehu Dunaje. Na jejím konci jsme našli naši kýženou patnáctimetrovou skálu. Vylezli jsme pět hezkých sportovně vynýtovaných cest z těch devatenácti, co skála nabízí a opět začalo pršet. Odešli jsme pro změnu po víceméně vrstevnicové cestě Felsensteig po proudu Dunaje kolem Řetězové věže do přístavu Untermühl a pak nezbylo než po modré do kopce na zámek k autu. Ve svahu u Dunaje má The Crag postupně od Untermühlu uvedené skály Locker vom Hocker (3 cesty), bezvýznamnou Wegwandl (1 cesta), Neuhauskante (19 cest). Po asfaltce se dále dojde k dalším pěti skalám, z nichž asi stojí za prozkoumání Warzenschwein s devíti cestami. Všechno je sportovně vynýtované.

Příjezd: Přes Dolní Dvořiště a Vyšší Brod do Rakous, tam po silnici 128 do Waldingu, tam na B127 severozápdně, na kruháči doleva na L1516 a po místních silnicích směr Neuhaus an der Donau a Untermühl, tam zaparkovat u přístavu. Po cestě Felsensteig asi kilometr k Neuhauskante u ústí potoka Falkenbach. Nedaleko je kotviště, tak by se dalo z Untermühlu taky popojet lodí. Naproti přes řeku je u Dunaje kemp.

Průvodce: The Crag

 

Neuhaus an der Donau, starý zámek s výstavou
Neuhaus an der Donau, starý zámek s výstavou, foto: Petr Jandík

 

Neuhaus, nový zámek
Neuhaus, nový zámek, foto: Petr Jandík

 

Výstava v Neuhausu
Výstava v Neuhausu, foto: Eva Jandíková

 

Neuhauskante, pravá část
Neuhauskante, pravá část, foto: Petr Jandík

 

Svižný nástup do 4+
Svižný nástup do 4+, foto: Eva Jandíková

 

 
Mönch
Neuhauskante, foto: Eva Jandíková

 
 Locker vom Hocker
Locker vom Hocker, foto: Petr Jandík

 

Rozhled z Řetězové věže
Rozhled na "krásný modrý Dunaj" z Řetězové věže, foto: Petr Jandík

 

 

Waxenberg

Nedaleko od Neuhausu je Waxenberg s romantickou hradní zříceninou. Opět jsme se tam dostali až odpoledne, po textilním muzeu v Haslachu. V průvodci The Crag není napsáno kudy ke skále a protože byla na mapě hned u hradu, šli jsme přes něj. Ukázalo se ale, že rozumný sestup pod stěny z hradu není. Tak jsme se museli vrátit k hospůdce V zatáčce, kde se i parkuje, a po cestě Hubertusweg jít pod hrad, kde je jasně vyšlapaná cesta pod skály. Klettergatren Waxenberg má 53 sportovně vynýtovaných cest na šesti skalách. Největší je Münchhausen, která je hnedka první na cestě. Vpravo je nápisem na skále označená hvězdičková cesta Märchenprinz za 4. Jen jsem si nandal sedák a navázal se, začalo kapat. To snad ne! Za nějakou dobu zase přestalo, tak jsem ji přece jen rychle vyběhl. Když začala lézt Eva, déšť se vrátil. Ještě chvíli jsme prohlíželi v dešti sousední skálu, udivující borháky mezi čerstvými mechy. Za půl hodiny pršet přestalo, ale všechno mokré. Z Waxenbergu jsme tedy absolvovali jen aperitiv.

Příjezd: Do městečka Waxenberg, zaparkovat v zatáčce pod hradem. Po vrstevnicové cestě označené jako Hubertusweg, začínající hned pod hospodou, pod hrad a markantní vyšlapanou cestou pod první skálu Münchhausen. Přístup je pěkně vidět na mapy.cz turistické

Průvodce: The Crag

 

Waxenberg, dvouhvězdičkový sokolík
Waxenberg, dvouhvězdičkový sokolík, foto: Petr Jandík

 

Waxenberg, Märchenprinz 4
Waxenberg, Märchenprinz 4, foto: Petr jandík

 

Waxenstein, i těmi mechy vedou cesty
Waxenberg, i těmi mechy vedou cesty, foto: Petr Jandík

 


Tak to by bylo menu z několika možností Horního Rakouska. The Crag jich uvádí ještě mnohem víc, většinou jen s minimálním popisem. Žádná z navštívených oblastí není taková, aby to stálo za to tam jet jen kvůli tomu. Jsou to věci místního významu a hodí se jen tak cestou kolem, ale stojí za to o nich vědět.  

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 07. 08. 2019 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Ermionida - nová lezecká oblast (21.12.2023)
Bošické skály (23.11.2022)
Kvarteto do Malé zmrzlé (18.09.2022)
Burgstallwand (24.06.2022)
Železná jehla je jinde (18.05.2022)
Geyikbayiri pro softmovery? (05.04.2022)
Databáze ČHS a mapové polygony povoleného lezení (23.02.2022)
Bavorské žulové bochánky (12.01.2022)
Nassereith: Tieftal (22.10.2021)
Ewige Wand (23.07.2021)
Dárek pro moravské pískaře (05.01.2021)
Pražské kvaky: Vinořské písky (03.11.2020)
Hostivařská skalka (27.10.2020)
Plombergstein (24.09.2020)
Geniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře! (04.06.2020)
Barunka, nová skála v Řeži (27.04.2020)
Leonidio (17.04.2020)
Skály u Židovy strouhy (17.03.2020)
Údolí Kačáku (18.02.2020)
Nové cesty na severu (16.01.2019)
Světla odjinud (02.08.2018)
Je libo Houstičku? (21.06.2018)
Tetínské skály zahájily v sobotu (13.05.2018)
Podzim (09.01.2018)
Celva (20.11.2017)
Dojištění v Sasku (13.10.2017)
Il Bersaglio (05.10.2017)
Nové cesty v Banátu (15.08.2017)
Nová cesta v Černolicích (31.07.2017)
Čedičová skála u Arnultovic (28.06.2017)
Císařské údolí (03.05.2017)
Skalka u přívozu (05.04.2017)
Mařenka (18.03.2017)
Chulilla medium (28.02.2017)
Red Rocks I. (11.01.2017)
Val Rosandra – Gliščica (06.01.2017)
Meteora (30.11.2016)
Broumovsko očima občasného návštěvníka (16.09.2016)
Cesty ve stínu (24.06.2016)
Konstein (01.06.2016)
Krkavčí skály - odtajněno (05.04.2016)
Štědrodenní pilíř? Zapomeňte! (23.12.2015)
Stopy historie Výřích skal (28.11.2015)
Bavorské Alpy - nejméně hnusné oblasti (22.11.2015)
Alpspitze pro pokročilé (02.10.2015)
Žďár u Rokycan (15.09.2015)
Nečín - lepší koupačka než lezení? (20.07.2015)
100+1 důvodů proč nejezdit na Poustevnu (16.07.2015)
Sobota na Velké s hudbou pil (01.03.2015)
Zadní skály Držková mění "vzhled" (03.12.2014)
Kašparák (22.09.2014)
Výří skály (18.09.2014)
Kreutzberk – Křížová hora (07.09.2014)
Il re del lago (29.08.2014)
Stav Kočičích kamenů po dokončení ferraty (16.08.2014)
Tak trochu jiný písek - Vosges II (17.07.2014)
Už jste byli na Velké? (11.06.2014)
Costa Brava díl 3 (13.03.2014)
Costa Brava díl 2 (26.02.2014)
Costa Brava (07.02.2014)
Prvovýstupy v Ostrově jen se souhlasem OVK (03.12.2013)
S dětmi na skále III. (24.11.2013)
Arco - Muro dell Asino (20.09.2013)
Nové věže a cesty v Ostrově (04.09.2013)
Jak jsme objevili Klobouček (02.08.2013)
Sanace v Hlubočepích (30.06.2013)
Skály U mamuta (21.06.2013)
Ubrieux a Lou Passo d´Hannibal v Haute Provence. Боярышник рецепты (16.01.2013)
Baume Rousse - lezení v Haute Provence (21.12.2012)
Rocher de Saint Julien (07.12.2012)
Lezení v Bellecombe - Tarendol (28.11.2012)
Monumentální útes CAP CANAILLE v Calanques (20.11.2012)
Odtajněný Hetov (14.10.2012)
Končiny, možná méně známé (09.10.2012)
Sardinie (08.10.2012)
Vykopaný skvost (05.10.2012)
Östlicher Schoberkopf (23.08.2012)
Kdo platí železo v Labáku? (28.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - SPIELBERG (27.06.2012)
Dolomity - Lastoni di Formin & Lagazuoi (17.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - HOLZBERG (15.06.2012)
Pašinka koupena, děkujeme (12.06.2012)
Melchtal (16.05.2012)
Vánoce na jehle (25.12.2011)
Spaní na Hohe Wandu (08.11.2011)
Zlaté Jizerky (07.11.2011)
Hummelstein u Lockwitz (13.10.2011)
Parné léto v Údolí a na Loukách (31.08.2011)
Chceš-li šťastnou dívku míti, na Hoher Nock ji musíš vzíti (19.07.2011)
V Českém Krumlově by chtěl žít každý (20.06.2011)
Španělský slepenec (03.06.2011)
Velikonoce v Arcu (22.04.2011)
Kam v létě na lezení ? …. do Japonska (28.01.2011)
Přehrada Diga di Luzzone (04.11.2010)
Königshainer Berge u Görlitz (12.08.2010)
Klettergarten Liebethaler Grund (09.08.2010)
Simplon pass a Gole di Gondo (19.07.2010)
Tak trochu jiný písek - Vosges (30.06.2010)
Písek je mokrý? Zkus Mravence! (17.06.2010)
Lezení v Praze: Holý vrch (18.04.2010)
Fixní jištění na Srbsku (16.04.2010)
Na Dunaji u Beurouna (26.10.2009)
Jižní Frankenjura (20.10.2009)
Obrvégry (30.05.2009)
Silvestrovská feérie (12.01.2009)
Havraní skály u Velké Javorské (23.12.2008)
Proč jsou Greifensteine Greifensteine? (04.11.2008)
Tak trochu jiný písek (26.06.2008)
V Číně stoupají poplatky za vrcholy (23.06.2008)
Bezingi - návod k použití (06.06.2008)
Lezecké možnosti Moskvy a okolí (15.05.2008)
Tajemný Vrabinec (02.05.2008)
Národní park Terelj (07.04.2008)
Jarní víkend (31.03.2008)
Tašovské dilema (08.02.2008)
Horský informační systém v Tatrách (07.02.2008)
Rozštípenka (27.12.2007)
V zajetí středověké legendy (07.11.2007)
Ďábelský vápenec Col Du Pillon (15.10.2007)
Zase někdy někde (25.09.2007)
Sahara na Sahaře (19.07.2007)
Vápenec - Engelhörner (01.07.2007)
Strach a pot nad jezerem (05.06.2007)
Vodní svět u Hříměždic (11.05.2007)
Perštejn (27.11.2006)
Nový svět (24.10.2006)
Kácovské ozvěny (09.08.2006)
Kvakerské posázaví (11.07.2006)
Aosta - není rula jako rula (06.03.2006)
Pár cest hledá autora (06.05.2004)
Best of extrem (06.04.2003)
Zdalipak touhy dojdou naplnění… (06.02.2002)



Komentář ze dne: 08.08.2019 12:42:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (jan.jesensky@uzsvm.cz)
Titulek: Monch
Krásně si to sepsal, Peťo. A za ten Mönch se moc omlouvám :)
1 0

Komentář ze dne: 08.08.2019 12:45:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Monch
Není zač se omlouvat. Mnoha dalšími informacemi jsi mi pomohl to najít, díky za tip.
0 0

Komentář ze dne: 08.08.2019 19:16:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek: Re: Re: Monch
Potvrzuju, ze Moench i Waxik jsou bezva oblasti. Na Moenchu najdete vic spar a kdyz se nektere cesty spoji, vyzenete delku az nad 30 metru. Na Waxiku jsou krasny stenovky a hrany. Dokonce i v nizkych stupnich se tam najde pekne lezeni.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci